administracja

Administracja (łac. administrare – być pomocnym, obsługiwać, zarządzać, ministrare – służyć), działalność organizatorska realizowana przy pomocy aparatu urzędniczego, obejmująca zakres spraw o charakterze publicznym, regulowana przez ogólne normy prawne.


 • Jak wybrać instytucję finansową, która wdroży i poprowadzi PPK w firmie?

  Jak wybrać instytucję finansową, która wdroży i poprowadzi PPK w firmie?

  To pytanie zadają sobie specjaliści w największych firmach, które już od 1 lipca tego roku będą wdrażać PPK w swoich organizacjach. Pracodawca, w porozumieniu z reprezentacją pracowników, wybierze instytucję finansową, z którą zawrze umowę o zarządzanie PPK, a w imieniu i na rzecz pracowników umowy o prowadzenie PPK. Pracodawca będzie także wpłacał na PPK każdego pracownika minimum 1,5 proc. jego wynagrodzenia.

  czytaj więcej

 • Można już łatwiej podpisać e-sprawozdanie

  Można już łatwiej podpisać e-sprawozdanie

  Profilem zaufanym można już sygnować roczne raporty, które są stworzone w innym formacie niż XML. Czyli np. w PDF. Dotychczas było to niemożliwe.

  czytaj więcej

 • Chiński koncern Huawei pozwał Stany Zjednoczone

  Chiński koncern Huawei pozwał Stany Zjednoczone

  Chiński koncern telekomunikacyjny Huawei złożył w czwartek pozew przeciw Stanom Zjednoczonym w związku z przyjęciem przez nie regulacji zabraniających administracji rządowej utrzymywania kontaktów z firmami używającymi infrastruktury telekomunikacyjnej Huawei.

  czytaj więcej

 • Rząd zabiera regionom i robi prezent opozycji

  Rząd zabiera regionom i robi prezent opozycji

  Resort finansów przyciął w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi tegoroczną subwencję dla sześciu województw. Straciły m.in.: Śląsk, Małopolska, łódzkie i mazowieckie. Pozostałe zyskały

  czytaj więcej

 • Czy za pracę w smogu nalezy się urlop?

  Czy za pracę w smogu nalezy się urlop?

  NSZZ Policjantów domaga się dodatkowych dni urlopu dla funkcjonariuszy za pracę w smogu, a także wprowadzenia obowiązku stosowania masek ochronnych podczas służby. 10 stycznia podjął uchwałę dotyczącą wystąpienia w tej kwestii do ministra spraw wewnętrznych i administracji, a 27 lutego 2019 r. sprawą zajął się zespół problemowy Rady Dialogu Społecznego. Komenda Główna Policji zastrzega, że być może wymagałoby to zmian w prawie. Mimo że przepisy dotyczące policjantów przewidują już w niektórych przypadkach możliwość udzielania dodatkowych dni urlopu tym, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, to mogą one nie być wystarczające, aby objąć swym zastosowaniem również narażonych na smog. A przecież policjanci to niejedyna grupa zawodowa pracująca w smogu. Powstaje więc pytanie, czy należałoby wprowadzić odpowiednie regulacje (w tym np. urlopowe) w związku z zagrożeniami, jakie stwarza on także dla innych zatrudnionych? A jeśli tak, to kogo i w jaki sposób powinny objąć?

  czytaj więcej

 • Świat bez papierowej faktury - utopia czy niedaleka przyszłość?

  Świat bez papierowej faktury - utopia czy niedaleka przyszłość?

  Na  przestrzeni ostatnich lat, na świecie coraz wyraźnie zaznacza się tendencja zastępowania tradycyjnych faktur papierowych ich elektronicznymi odpowiednikami. Rządy poszczególnych państw zyskują dzięki temu większą kontrolę nad odprowadzanym podatkiem VAT, przedsiębiorcy natomiast mogą znacznie usprawnić procesy księgowe w swoich firmach.

  czytaj więcej

 • Godusławski: PiS dał nam podatkową lekcję patriotyzmu, która zasługuje na docenienie

  Godusławski: PiS dał nam podatkową lekcję patriotyzmu, która zasługuje na docenienie

  Czy można chwalić PiS? Mam grono znajomych, którzy interesują się polityką, ale elektoratem obecnie ekipy rządzącej nigdy się nie staną. Nie przekonuje ich patriotyczne wzmożenie, nie pochwalają rozdawania pieniędzy pod hasłem przywracania godności, nie godzą się na łamanie konstytucji nazywane reformami.

  czytaj więcej

 • Fiskus potwierdził prawo do optymalizacji na amortyzacji. Uwaga tylko na schematy podatkowe

  Fiskus potwierdził prawo do optymalizacji na amortyzacji. Uwaga tylko na schematy podatkowe

  Można w taki sposób korzystać z amortyzacji, by odliczać odpisy wtedy, kiedy chcemy obniżyć przychód, a nie wtedy, gdy dochód jest i tak zwolniony z podatku albo gdy podatnik ma stratę – potwierdził niedawno szef Krajowej Administracji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Luka w VAT w 2018 roku. Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił wyliczenia

  Luka w VAT w 2018 roku. Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił wyliczenia

  Luka w podatku VAT w 2018 roku wyniosła 12,2 proc. i stanowiła 1,1 proc. PKB - wskazano w zaprezentowanym w piątek raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego pod tytułem "Krótka historia VAT w Polsce", który powołuje się na szacunki Ministerstwa Finansów.

  czytaj więcej

 • Nowy obowiązek raportowania w 2019 roku: Co jest schematem podatkowym?

  Nowy obowiązek raportowania w 2019 roku: Co jest schematem podatkowym?

  Skarbówka zbiera od firm kolejne informacje. Od 1 stycznia firmy muszą przekazywać Krajowej Administracji Skarbowej tzw. schematy podatkowe. Nowy wymóg ma ukrócić proceder wyłudzania podatków i pomóc w walce z tzw. agresywną optymalizacją.

  czytaj więcej

 • E-sprawozdania - ABC nowych zasad przesyłania sprawozdań finansowych

  E-sprawozdania - ABC nowych zasad przesyłania sprawozdań finansowych

  Pomoc resortu finansów w sporządzaniu rocznych sprawozdań w nowej, wymaganej formie otrzymały tylko przedsiębiorstwa osób fizycznych. Firmy wpisane do KRS z elektroniczną wysyłką muszą sobie radzić same. 

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników