aktywa

Środki gospodarcze, aktywa - kontrolowane przez jednostkę gospodarczą zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, uzyskane w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.


 • Giełda w USA najwyżej w historii, inwestorzy dopłacają do obligacji Deutsche Bahn

  Giełda w USA najwyżej w historii, inwestorzy dopłacają do obligacji Deutsche Bahn

  Rekordy na Wall Street. Nie ma już śladu po gwałtownej korekcie z początku roku, w trakcie której wartości głównych amerykańskich indeksów spadły o 10 proc. w ciągu dwóch miesięcy. W ciągu dwóch pierwszych tygodni lipca indeks S&P 500 zyskał 3 proc., osiągając najwyższą wartość w historii. Wzrosty napędzają korzystne dane napływające z amerykańskiej gospodarki: rosnące zatrudnienie w sektorach pozarolniczych i zwiększające się w tempie 3 proc. rocznie realne dochody Amerykanów. Lepsze od oczekiwań inwestorów są także wyniki finansowe spółek giełdowych. JP Morgan, największy amerykański bank pod względem wartości aktywów, który jako pierwszy z dużych finansowych instytucji opublikował wyniki za II kw. 2016 r., wypracował zysk w wysokości 6,2 mld dol. W przeliczeniu na akcję zysk wyniósł 1,35 dol. i był 7 proc. wyższy od prognoz analityków. Wartość kredytów udzielonych przez bank III kw. z rzędu rosła w dwucyfrowym tempie.

  czytaj więcej

 • Jak ująć działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej

  Jak ująć działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej

  Otrzymaną pomoc publiczną trzeba wykazać w księgach. Zaś inwestycje realizowane na tym obszarze powinny być rozliczane według zasady memoriałowej.

  czytaj więcej

 • Audyt potwierdza: JSW jest w fatalnej kondycji

  Audyt potwierdza: JSW jest w fatalnej kondycji

  Wzrost zadłużenia o 3 mld zł w dwa lata, 355 mln zł na doradztwo, sponsoring i reklamy, remont siedziby za 76 mln zł – pieniądze szły jak woda.

  czytaj więcej

 • Petrolinvest: Umarł sen o naftowej potędze

  Petrolinvest: Umarł sen o naftowej potędze

  KNF wykluczyła z obrotu akcje spółki, nakładając na nią karę 800 tys. zł za niestaranne wykonywanie obowiązków informacyjnych.

  czytaj więcej

 • Paweł Borys: Finansowy wehikuł pomoże rozpędzić gospodarkę [WYWIAD]

  Paweł Borys: Finansowy wehikuł pomoże rozpędzić gospodarkę [WYWIAD]

  Polski Fundusz Rozwoju jest de facto polskim bankiem rozwoju. W przyszłym roku planujemy pierwszą emisję obligacji - zapewnia Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

  czytaj więcej

 • Problemy z przesyłaniem JPK? Jest rozwiązanie

  Problemy z przesyłaniem JPK? Jest rozwiązanie

  Od początku lipca obowiązują przepisy, które nałożyły na przedsiębiorców (w pierwszej kolejności na tych dużych, a w kolejnych miesiącach także na małych i średnich) comiesięczne przekazywanie do organów skarbowych ewidencji VAT w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Jednak dopiero na kilka dni przed ich wprowadzeniem Ministerstwo Finansów określiło wytyczne mówiące o tym, w jaki sposób należy przesyłać te dane. W rezultacie do dziś nie wszystkie firmy są na to w pełni gotowe. Pomóc im ma nowe rozwiązanie IT autorstwa spółki Macrologic, polskiego dostawcy systemów ERP.

  czytaj więcej

 • Są duże szanse, że trend wzrostowy na GPW zostanie utrzymany

  Są duże szanse, że trend wzrostowy na GPW zostanie utrzymany

  Z uwagi na panujące dobre nastoje są duże szanse na podtrzymanie wzrostów na GPW w końcówce tego tygodnia - uważa Piotr Krawczyński, analityk TFI PZU. Dodaje, że już na przełomie sierpnia i września możliwe jest przebicie przez indeks WIG 20 poziomu 2.000 pkt.

  czytaj więcej

 • Skarb Państwa obciął dywidendy, budżet weźmie mniej

  Skarb Państwa obciął dywidendy, budżet weźmie mniej

  W tym roku z tytułu wypłat z zysku spółek do kasy państwa trafić miało 4,5 mld zł. Ostatecznie jednak kwota ta może być nawet o 2 mld zł niższa.

  czytaj więcej

 • ZUS wstrzymał przelewy do SKOK „Skarbiec” w Piekarach Śląskich

  ZUS wstrzymał przelewy do SKOK „Skarbiec” w Piekarach Śląskich

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał przelewy świadczeń emerytalnych i rentowych do Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo–Kredytowej „Skarbiec” w Piekarach Śląskich. Osoby, które miały tam rachunek, powinny podać ZUS nowy numer konta.

  czytaj więcej

 • Tobiszowski: Kopalnia to nie piekarnia

  Tobiszowski: Kopalnia to nie piekarnia

  Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski nie wyklucza obłożenia węgla spoza Unii opłatą klimatyczną, by wzmocnić konkurencyjność polskiego górnictwa.

  czytaj więcej

 • KNF: Brexit zagrożeniem dla sektora bankowego

  KNF: Brexit zagrożeniem dla sektora bankowego

  Otoczenie makroekonomiczne sprzyja stabilnemu rozwojowi sektora bankowego, choć środowisko niskich stóp procentowe stanowi dla banków wyzwanie. Szczególnie negatywny wpływ na sektor może mieć ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE, co może prowadzić do silnych perturbacji na rynkach finansowych oraz pogorszenia nastrojów przedsiębiorstw i konsumentów w krajach UE, podała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

  czytaj więcej

 • Yahoo! To już koniec pioniera internetu

  Yahoo! To już koniec pioniera internetu

  Po sześciu miesiącach negocjacji Verizon kupił portal za 4,8 mld dol. Transakcja wpisuje się w trend pakietyzacji usług przez firmy telekomunikacyjne.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników