aktywa

Środki gospodarcze, aktywa - kontrolowane przez jednostkę gospodarczą zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, uzyskane w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.


 • Obligacje: Ich posiadacze przekonali się, że na niby-bezpiecznej inwestycji można stracić

  Obligacje: Ich posiadacze przekonali się, że na niby-bezpiecznej inwestycji można stracić

  Większość funduszy akcyjnych skończyło 2016 r. na plusie. Po dekadzie dużych zysków posiadacze obligacji przekonali się, że na niby-bezpiecznej inwestycji można stracić.

  czytaj więcej

 • Uwaga na franka, Szwajcarzy są odporni

  Uwaga na franka, Szwajcarzy są odporni

  Mówiono, że Szwajcarzy nie wytrzymają, że silna waluta zabije ich eksport i doprowadzi gospodarkę do recesji. Za niespełna tydzień druga rocznica szokującego ruchu Szwajcarskiego Banku Narodowego: zaprzestano sprzedaży franków, tym samym prowadząc do skokowego umocnienia franka. Każdy zajmujący się finansami pamięta zapewne, co robił tamtego dnia o tamtej porze, ponieważ ruch waluty o kilkadziesiąt procent w ciągu kilku minut zdarza się wyjątkowo rzadko. Cena franka w parę minut skoczyła z 3,5 zł do 5,2 zł, by w ciągu dnia ustabilizować się w pobliżu 4,3 zł. I choć chcielibyśmy, żeby tamtą decyzję można było rozpatrywać tylko w kategoriach historycznych, to tak nie jest. Pierwsza zła wiadomość jest taka, że frank nie staniał znacząco – wciąż kosztuje ponad 4 zł. Druga, jeszcze gorsza wiadomość jest taka, że Szwajcarzy z mocną walutą trzymają się bardzo dobrze. Frank jest mocny, ale bezrobocie jest niskie, eksport rośnie jak na drożdżach, a inwestorzy wciąż zgłaszają popyt na szwajcarskie aktywa.

  czytaj więcej

 • Chińskie sposoby na obronę waluty

  Chińskie sposoby na obronę waluty

  Państwo Środka jest drugą gospodarką świata. Aby to utrzymać, kontroluje przepływy kapitału, by zatrzymać jego ucieczkę z kraju. W tym celu sięga po coraz bardziej drastyczne środki.

  czytaj więcej

 • Wielka draka w chińskich aktywach

  Wielka draka w chińskich aktywach

  Vedia. Piękna, łatwa i chwytliwa nazwa. W moim rankingu upadłych nazw jedna z wyższych pozycji. Kojarzy się z... mediami. No i z Juliuszem Cezarem i jego „veni, vidi, vici”.

  czytaj więcej

 • Rosja: Początek roku korzystny dla rubla

  Rosja: Początek roku korzystny dla rubla

  W pierwszych dniach 2017 roku rosyjski rubel umocnił się w stosunku do dolara; kurs amerykańskiej waluty spadł poniżej 60 rubli. Eksperci odnotowują zainteresowanie rublem na rynkach finansowych i uważają, że w kolejnych miesiącach waluta ta raczej się umocni.

  czytaj więcej

 • Trumponomika znaczy droższy pieniądz

  Trumponomika znaczy droższy pieniądz

  Im bardziej nowy prezydent Stanów Zjednoczonych będzie zwiększał deficyt budżetowy, tym mocniej Rezerwa Federalna może podnosić stopy procentowe. To odbije się zaś na innych rynkach, także na polskim.

  czytaj więcej

 • Dochód gwarantowany? Fatalny pomysł

  Dochód gwarantowany? Fatalny pomysł

  Zmiany w coraz mniej efektywnym systemie społeczno-gospodarczym, który nie może wyjść z ostatniego załamania, są niezbędne. Bezprecedensowe działania banków centralnych, które łamiąc dotychczasowe tabu ekonomiczne, rozpoczęły politykę luzowania ilościowego, czyli de facto dodruk pieniądza, i zalały rynki ekstremalnie tanim lub nawet darmowym pieniądzem, nie przynoszą oczekiwanych efektów. Korzyści odnoszą głównie rynki finansowe, w tym instytucje, którym dostarczono paliwa do spekulacji i windowania wycen różnych aktywów. A realna gospodarka korzysta z tych operacji w sposób nadzwyczaj umiarkowany.

  czytaj więcej

 • 1 bln zł jawnego długu publicznego. Ukryty może być trzy razy większy

  1 bln zł jawnego długu publicznego. Ukryty może być trzy razy większy

  Zdaniem ekonomistów ważniejsza od zadłużenia jest jego relacja do PKB. Tu też mamy wzrost, ale wolniejszy.

  czytaj więcej

 • Wyłączenie spod nadzoru KNF dla dziewięciu SKOK-ów

  Wyłączenie spod nadzoru KNF dla dziewięciu SKOK-ów

  Dziewięciu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych będzie dotyczyć nowelizacja ustawy o SKOK, która zakłada wyłączenie najmniejszych takich podmiotów spod bezpośredniego nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego. Taką liczbę ujawnił na poświęconym projektowi środowym posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych Dariusz Twardowski, dyrektor Departamentu Bankowości Spółdzielczej i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

  czytaj więcej

 • Małe SKOK-i mogą wpędzić banki w całkiem duże kłopoty

  Małe SKOK-i mogą wpędzić banki w całkiem duże kłopoty

  Spod nadzoru finansowego mogą zostać wyjęte niewielkie (przynajmniej w teorii) kasy spółdzielczo-oszczędnościowe. Efekt: ich ewentualny upadek może wpędzić w kłopoty sporą liczbie klientów, a także obciążyć kosztami wypłaty depozytów cały sektor finansowy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników