aktywa trwałe

Majątek trwały, aktywa trwałe – część aktywów jednostki gospodarczej o przewidywanym okresie użytkowania większym niż jeden rok obrotowy.


 • Jak wyceniać nieruchomość inwestycyjną

  Jak wyceniać nieruchomość inwestycyjną

   Posiadamy budynek w Niemczech, wcześniej mieliśmy tam biuro i magazyn. Teraz zaprzestaliśmy działalności, przy czym nie chcemy sprzedawać tej nieruchomości, lecz ją wynająć. Jak go pokazywać w księgach.

  czytaj więcej

 • Zmiany w rozliczaniu firmowych samochodów uderzą w mikroprzedsiębiorców

  Zmiany w rozliczaniu firmowych samochodów uderzą w mikroprzedsiębiorców

  Możliwość odliczania od przychodów tylko połowy wydatków związanych z korzystaniem z samochodu osobowego uderzy głównie w mikroprzedsiębiorców. Dyskryminowana będzie też branża leasingowa.

  czytaj więcej

 • Koniec użytkowania wieczystego: Trzy miesiące na analizę zasobów mieszkaniowych

  Koniec użytkowania wieczystego: Trzy miesiące na analizę zasobów mieszkaniowych

  5 października 2018 r. wejdzie w życie nowa ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Dla ksiąg rachunkowych jej skutki zaistnieją już 1 stycznia 2019 r., dlatego należy się na nie przygotować.

  czytaj więcej

 • CIT, exit tax, zwolnienia z PIT. Rząd przyjął rewolucyjne zmiany w podatkach

  CIT, exit tax, zwolnienia z PIT. Rząd przyjął rewolucyjne zmiany w podatkach

  Podatek od niezrealizowanych zysków (exit tax) będzie złagodzony. Podobnie – wymogi raportowania schematów podatkowych. Niższa, 9-proc. stawka CIT nie będzie zależeć od rentowności.

  czytaj więcej

 • Wilkowicz o PPK: Pozwólmy Pracować Kapitałowi [OPINIA]

  Wilkowicz o PPK: Pozwólmy Pracować Kapitałowi [OPINIA]

   Rozważanie dziś sensowności (lub braku) uchwalania ustawy o pracowniczych planach kapitałowych mija się z celem. Rządzący wykazują się w tej sprawie na tyle dużą determinacją, że bez wielkiego ryzyka możemy założyć, iż ustawa zostanie przyjęta. 

  czytaj więcej

 • Czas na sprawdzenie aktywów oraz źródeł ich finansowania

  Czas na sprawdzenie aktywów oraz źródeł ich finansowania

  Już dziś, tj. 1 października, jednostki, których rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, mogą wystartować z inwentaryzacją. Trzeba ją bowiem rozpocząć nie wcześniej niż trzy miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończyć 15 stycznia następnego roku. Generalnie należy jej dokonać na dzień bilansowy.

  czytaj więcej

 • Sierant: Riksze z ziemi obiecanej

  Sierant: Riksze z ziemi obiecanej

  Czy słyszeliście o notowanej na rynku NewConnect krakowskiej spółce Geotrekk? Nie? Giełda zawiesiła właśnie obrót jej akcjami, ponieważ nie opublikowała ona sprawozdania za II kwartał. W lipcu KNF ukarał spółkę za naruszenie obowiązków informacyjnych.

  czytaj więcej

 • Księgi rachunkowe w 2019: Które podmioty zostaną objęte nowym obowiązkiem?

  Księgi rachunkowe w 2019: Które podmioty zostaną objęte nowym obowiązkiem?

  Jednostki dotychczas prowadzące PKPiR, których wartość przychodów za 2018 r. osiągnie kwotę 8 559 000 zł, będą zobligowane zaprowadzić na 1 stycznia 2019 r. pełną księgowość.

  czytaj więcej

 • Szczerski: Moskwa nie ma powodu, by budować Fort Putin [WYWIAD]

  Szczerski: Moskwa nie ma powodu, by budować Fort Putin [WYWIAD]

  To prezydent Rosji wykonał pierwszy ruch na szachownicy, rozbudowując swoje militarne zdolności w bezpośrednim sąsiedztwie NATO – mówi DGP Krzysztof Szczerski.

  czytaj więcej

 • Strategia rynku kapitałowego ma wzmocnić emitentów

  Strategia rynku kapitałowego ma wzmocnić emitentów

  Podczas debaty DGP eksperci dyskutowali nad instrumentami, które mogą pobudzić inwestycje i zachęcić emitentów do wchodzenia na GPW. Minister finansów Teresa Czerwińska przyznała, że resort pracuje nad preferencjami fiskalnymi dla obligacji prorozwojowych. Resort rozważa też możliwość rezygnacji z podatku od czynności cywilnoprawnych przy podwyższeniu kapitału czy łącznego rozliczenia w ramach podatku od zysków kapitałowych

  czytaj więcej

 • Polacy wolą wydawać pieniądze niż je oszczędzać

  Polacy wolą wydawać pieniądze niż je oszczędzać

  Ponad połowa klientów banków, jeśli odkłada jakieś pieniądze, to tylko na czarną godzinę . Dwie trzecie robi to nieregularnie.

  czytaj więcej

 • Bedą zmiany w rozliczeniu samochodów osobowych, exit tax i CIT

  Bedą zmiany w rozliczeniu samochodów osobowych, exit tax i CIT

  Nowe zasady rozliczenia samochodów, podatek od niezrealizowanych zysków (exit tax) , obowiązek raportowania schematów podatkowych oraz obniżona 9-proc. stawka CIT – to tylko niektóre zmiany przyjęte przez Sejm w tym tygodniu

  czytaj więcej

 • Złoty jest nadal pod presją podaży i traci względem większości głównych walut

  Złoty jest nadal pod presją podaży i traci względem większości głównych walut

  Dzisiejsze posiedzenie EBC nie powinno przynieść przełomów w sprawie stóp procentowych w Eurolandzie. Dlatego inwestorzy będą raczej wyglądać sygnałów dotyczących przyszłości programu skupu aktywów. EBC jest jednak w podwójnie trudnej sytuacji, w obliczu konfliktu na tle włoskiego budżetu. Tymczasem konsekwencja Fed może powodować zniżkowanie kursu EUR/USD, co nie będzie pomagać złotemu.

  czytaj więcej

 • Ladziński: Administracja podatkowa zbroi się na wojnę, która już była [WYWIAD]

  Ladziński: Administracja podatkowa zbroi się na wojnę, która już była [WYWIAD]

  Nie uciekniemy przed exit tax ani raportowaniem schematów podatkowych, ale polska wersja przepisów niewiele da fiskusowi, a przedsiębiorcom utrudni życie i zahamuje rozwój - mówi Andrzej Ladziński partner zarządzający w kancelarii GWW Tax.

  czytaj więcej

 • Rząd łata k.s.h. Wierzyciele będą mogli poczuć się bezpieczniej

  Rząd łata k.s.h. Wierzyciele będą mogli poczuć się bezpieczniej

  Jeśli okaże się, że spółka poniosła stratę zamiast prognozowanych zysków, to wspólnicy będą mieli obowiązek zwrócić zaliczki na poczet dywidendy. Z kolei po podziale spółki, zarówno ona, jak i wyłoniona z niej spółka córka będą solidarnie odpowiadać za długi przez trzy lata. Kodeks spółek handlowych czekają zmiany. I to poważne

  czytaj więcej

 • DZIEŃ NA GPW: Indeksy pod kreską, mocno w dół Alior i Eurocash

  DZIEŃ NA GPW: Indeksy pod kreską, mocno w dół Alior i Eurocash

  Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie przynosi spadki wartości głównych indeksów, z których najbardziej zniżkuje WIG20. Wśród blue chipów mocno tracą Alior Bank i Eurocash.

  czytaj więcej

 • Banki wiarygodne, wypłacalne i rentowne

  Banki wiarygodne, wypłacalne i rentowne

  Rosnące kredyty przekładają się na wzrost zysków. Czynniki ryzyka to rosnące koszty i konsekwencje osłabienia koniunktury w gospodarce

  czytaj więcej

 • Jak właściciel ma rozliczyć bezumowne korzystanie z jego lokalu użytkowego

  Jak właściciel ma rozliczyć bezumowne korzystanie z jego lokalu użytkowego

  Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność polegającą głównie na wynajmie lokali użytkowych. Spółka nie ma statusu małego podatnika. Rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. VAT i zaliczki na CIT rozlicza za okresy miesięczne. Spółka zawarła umowę najmu m.in. z firmą X (podatnik VAT czynny). Zgodnie z umową czynsz najmu w wysokości 1300 zł za okresy miesięczne był płatny z góry do 10. dnia danego miesiąca. Media we własnym zakresie nabywał najemca. Z uwagi na zaległości w czynszu spółka wypowiedziała umowę najmu lokalu firmie X z dniem 30 listopada 2017 r. i na ten sam dzień wyznaczyła termin opuszczenia lokalu. Najemca nie opuścił jednak lokalu w wyznaczonym terminie i nadal prowadził w nim działalność gospodarczą. W związku z tym spółka podjęła kroki prawne zmierzające do eksmisji najemcy. Wyrokiem sądu rejonowego z 5 listopada 2018 r. najemca został zobowiązany do opuszczenia lokalu i zapłaty stosowanego odszkodowania wraz z odsetkami. W wyniku wyroku sądowego najemca opuścił lokal 12 listopada 2018 r., a 19 listopada 2018 r. spółka otrzymała od firmy X należne odszkodowanie (w kwocie odpowiadającej poniesionym stratom i utraconym korzyściom) wraz z odsetkami za zwłokę w łącznej wysokości 18 756,02 zł. W okresie od dnia następującego po dniu, jaki spółka wyznaczyła na opuszczenie lokalu, spółka w żaden sposób, nawet dorozumiany, nie akceptowała przebywania dotychczasowego najemcy w lokalu, wszelkie kroki prawne zmierzały do eksmisji najemcy. W związku z tym nie wystawiała faktur za okres bezumownego korzystanie z lokalu. Jak spółka powinna rozliczyć otrzymane odszkodowanie z tytułu bezumownego korzystania z lokalu użytkowego? 

  czytaj więcej

 • Obdarowani chcą sprzedawać nieruchomości jak spadkobiercy. Liczą na TK

  Obdarowani chcą sprzedawać nieruchomości jak spadkobiercy. Liczą na TK

  Zmiany, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r., polepszą sytuację osób, które zdecydują się zbyć odziedziczone domy czy mieszkania. Pokrzywdzeni czują się jednak podatnicy, którzy otrzymali nieruchomości w darowiźnie i nie mogą skorzystać z tych korzystnych regulacji.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników