architektura

Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.


 • Indie: Tadż Mahal "plamą na indyjskiej kulturze" [REPORTAŻ]

  Indie: Tadż Mahal "plamą na indyjskiej kulturze" [REPORTAŻ]

  Tadż Mahal, słynne mauzoleum wybudowane przez muzułmańskiego władcę, stało się ofiarą wojny o indyjską historię. Najpierw zniknęło z turystycznej broszury, a później polityk rządzącej partii nazwał je plamą na kulturze Indii. Musiał interweniować premier kraju.

  czytaj więcej

 • Wiata wiacie nierówna: O czym trzeba wiedzieć, by ją postawić bez sporów z urzędem

  Wiata wiacie nierówna: O czym trzeba wiedzieć, by ją postawić bez sporów z urzędem

  Wielu przedsiębiorców decyduje się na postawienie wiat. Okazuje się jednak, że przy ich budowie bardzo często dochodzi do sporów z urzędami na tle interpretacji przepisów (o czym świadczy spora liczba orzeczeń sądowych z tym związanych). Spory dotyczą nie tylko tego, co może być za wiatę uznane, lecz także jakiego rodzaju jest ona obiektem. Prawidłowa kwalifikacja projektowanego obiektu budowlanego ma duże znaczenie dla określenia, jakie formalności związane z jego budową należy spełnić. Spore zamieszanie wprowadzają też zmiany stanu prawnego. W styczniu br. weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego będąca częścią pakietu wicepremiera Mateusza Morawieckiego „Sto zmian dla firm”, która wprowadziła pewne korzystne uproszczenia przy budowie wiat. Niestety nadal nie we wszystkich przypadkach może się ona odbyć na podstawie zgłoszenia. Wciąż w wielu sytuacjach potrzebne jest pozwolenie na budowę, a nawet inne decyzje. Wyjaśniamy główne wątpliwości związane z budową wiat. Wskazujemy, kiedy można postawić ją bez zgłoszenia, kiedy jest ono konieczne, a kiedy potrzebne będzie pozwolenie na budowę.

  czytaj więcej

 • Wyludnione małe miasta. Tam najwyraźniej widać starzejące się społeczeństwo

  Wyludnione małe miasta. Tam najwyraźniej widać starzejące się społeczeństwo

  Kino zamknięte, bo potrzebny jest teren na dyskont. Połowa klasy po skończeniu szkoły wyemigrowała. A jednocześnie coraz więcej osób podkreśla, że w miasteczku nie żyje się wcale gorzej niż w metropolii. Jak jest naprawdę?

  czytaj więcej

 • Miłosz i Parafianowicz: Spór o generałów jest niczym w porównaniu z zarządzaniem poprzez gotowce

  Miłosz i Parafianowicz: Spór o generałów jest niczym w porównaniu z zarządzaniem poprzez gotowce

  Przy okazji Święta Niepodległości i sporu prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem obrony Antonim Macierewiczem o nominacje ucieka istota choroby, na którą cierpi wojsko. Nie jest nią bynajmniej walka o wpływy w siłach zbrojnych. Kluczowy problem nie dotyczy czystej polityki.

  czytaj więcej

 • PGE podwójnym mistrzem kraju. Spółka stała się największym producentem energii elektrycznej i cieplnej

  PGE podwójnym mistrzem kraju. Spółka stała się największym producentem energii elektrycznej i cieplnej

  4,27 mld zł zapłaciła wczoraj Polska Grupa Energetyczna za aktywa francuskiego EDF nad Wisłą. W ten sposób spółka została największym producentem energii elektrycznej. A także cieplnej.

  czytaj więcej

 • Skiba: Przy naszym poziomie rozwoju przyjęcie euro nie jest obecnie korzystne

  Skiba: Przy naszym poziomie rozwoju przyjęcie euro nie jest obecnie korzystne

  Jest wiele argumentów, że dla kraju na takim poziomie rozwoju jak Polska członkostwo w strefie euro nie jest aktualnie korzystne; jednak Polska na pewno chce mieć opcję wstąpienia do strefy euro - powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba.

  czytaj więcej

 • Debata DGP: Rewolucja w transmisji danych

  Debata DGP: Rewolucja w transmisji danych

  Powstaje nowa technologia, która może dać infrastrukturalny impuls całej nowoczesnej gospodarce. Czy jest nam potrzebna? Jakie warunki muszą być spełnione, żebyśmy byli w stanie przeskoczyć na nowy poziom łączności?

  czytaj więcej

 • Skiba: Euro nie unowocześni polskiej gospodarki

  Skiba: Euro nie unowocześni polskiej gospodarki

  Od czasu kryzysu argumenty ekonomiczne za szybkim przyjęciem euro przez Polskę wyblakły. Pozostały argumenty polityczne, które bazują na nadmiernie optymistycznym przekonaniu, że wspólna waluta jest ogniskiem pogłębionej integracji.

  czytaj więcej

 • Prąd z szyby made in Poland

  Prąd z szyby made in Poland

  Rozwiązania fotowoltaiczne dla budynków to przyszłość. Dlatego przede wszystkim na rozwoju takich produktów będzie skupiała się nasza firma – zapowiada Dawid Cycoń, prezes ML System

  czytaj więcej

 • Kapitalizm po polsku: Widzialna ręka państwa musi działać mocniej

  Kapitalizm po polsku: Widzialna ręka państwa musi działać mocniej

  Od dwóch lat PiS zapewnia, że niewidzialna ręka rynku nie zapewni Polakom dobrobytu, dlatego mocniej musi działać widzialna ręka państwa.

  czytaj więcej

 • Gliński: Zwiększyliśmy nakłady na kulturę

  Gliński: Zwiększyliśmy nakłady na kulturę

  Udało nam się zwiększyć budżet na kulturę o ponad 20 proc., dzięki czemu wyniosły one ponad 4 mld zł, to jest ponad 1 proc. budżetu państwa - powiedział w piątek na konferencji prasowej podsumowującej dwa lata pracy MKiDN wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

  czytaj więcej

 • Hübner: Wspólna waluta albo marginalizacja

  Hübner: Wspólna waluta albo marginalizacja

  Euro, łącznie z Unią Bankową ustanowioną jako jego uzupełnienie i wzmocnienie jest najsilniejszym i najdalej sięgającym projektem politycznym Unii Europejskiej. Pozostawanie na zewnątrz tego projektu oznaczać będzie konsekwentną marginalizację Polski i stopniowe zmniejszanie wpływu rządu na kształt kluczowych polityk Unii. Chodzi nie tylko o politykę pieniężną, ale całość architektury funkcjonowania i zarządzania strefą euro, która tworzy stopniowo coraz silniejsze powiązania integracyjne państw członkowskich. Przyjęcie euro oznaczałoby udział w coraz głębszej integracji w obrębie tak pomyślanej Unii.

  czytaj więcej

 • Czego ludzie o pani nie wiedzą? Z Katarzyną Lubnauer rozmawia Robert Mazurek

  Czego ludzie o pani nie wiedzą? Z Katarzyną Lubnauer rozmawia Robert Mazurek

  Czego ludzie o mnie nie wiedzą? Może tego, że jestem mięsożerna. Że lubię mięsa krwiste lub w ogóle surowe, tatar. Dlaczego pan się śmieje? Mówi pan, że gdyby Ryszard Petru to wiedział wcześniej... Ale miało nie być o polityce

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników