bezrobocie

Bezrobocie – zjawisko społeczne polegające na tym, że część ludzi zdolnych do pracy i deklarujących chęć jej podjęcia nie znajduje faktycznego zatrudnienia z różnych powodów.


 • Bezrobocie spada najwolniej wśród seniorów

  Bezrobocie spada najwolniej wśród seniorów

  Już 28,2 proc. zarejestrowanych bezrobotnych ma powyżej 50 lat. Nigdy wcześniej nie stanowili oni tak dużej grupy wśród osób bez zajęcia.

  czytaj więcej

 • Konfiskata rozszerzona: Kłopotliwe mienie przestępców

  Konfiskata rozszerzona: Kłopotliwe mienie przestępców

  Konfiskata rozszerzona to obecnie standard niemal we wszystkich krajach zachodnich. Cała procedura jest jednak kosztowna, a efekty jej stosowania nie napawają optymizmem.

  czytaj więcej

 • 37. Warszawskie Spotkania Teatralne. "Panie Geniu, zatańczymy sobie?"

  37. Warszawskie Spotkania Teatralne. "Panie Geniu, zatańczymy sobie?"

  "Panie Geniu, zatańczymy sobie?" – pyta przedstawiciela „starej” inteligencji Edek, który siłą wprowadził nowy porządek w rodzinie Stomilów. Scena z Mrożkowskiego dramatu symbolizuje uległość inteligencji wobec bezwzględnej władzy i jednocześnie jest motywem przewodnim cyklu spektakli, które widzowie obejrzą w ramach przeglądu Teatru Telewizji. Spektakle w programie głównym wybrał, podobnie jak w zeszłym roku, Wojciech Majcherek. Z kolei Joanna Rogacka zapowiedziała siedem spektakli dla dzieci. 37. edycja WST potrwa od 30 marca do 11 kwietnia.

  czytaj więcej

 • Tchórzewski: Do końca 2017 r. kopalnie Wieczorek i Śląsk trafią do SRK

  Tchórzewski: Do końca 2017 r. kopalnie Wieczorek i Śląsk trafią do SRK

  Wydzielona część katowickiej kopalni Wieczorek wraz z grupą ponad 500 pracowników, mających uprawnienia do urlopów górniczych, jeszcze w marcu trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Pozostała część tej kopalni, a także ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej, będą przekazane do SRK z końcem 2017 r.

  czytaj więcej

 • Niepokój w KAS: Każdy może stracić etat. Dobór do zwolnień uznaniowy

  Niepokój w KAS: Każdy może stracić etat. Dobór do zwolnień uznaniowy

  Przed zatrudnionymi w Krajowej Administracji Skarbowej jeszcze ponad dwa nerwowe miesiące – albo dostaną szanse dalszego zatrudnienia, albo będą musieli odejść. Wilczy bilet może dostać każdy, bo w obliczu potencjalnych zwolnień nikt nie jest chroniony prawem.

  czytaj więcej

 • Polacy mieli przepić 500 plus. Nie sprawdziło się

  Polacy mieli przepić 500 plus. Nie sprawdziło się

  Sceptycznie do efektów programu „Rodzina 500 plus” była nastawiona nawet część Polaków. Krótko przed jego startem, w sondażu zrobionym na zlecenie DGP, 12 proc. ankietowanych twierdziło, że pieniądze na wsparcie dzieci w rzeczywistości zostaną wydane na używki. Przed negatywnymi skutkami ostrzegali przeciwnicy programu, jak prof. Magdalena Środa, która mniej więcej rok temu w wywiadzie dla Krytyki Politycznej mówiła, że dodatki „będą trafiały do mężów, na ich potrzeby” i że „te pieniądze będą w większości przepijane”.

  czytaj więcej

 • Wzrosty na europejskich giełdach w oczekiwaniu na Fed

  Wzrosty na europejskich giełdach w oczekiwaniu na Fed

  Ostatni dzień handlu w tym tygodniu na europejskich parkietach rozpoczyna się od niewielkich wzrostów głównych indeksów. W centrum uwagi rynku znajduje się publikacja danych z rynku pracy USA za luty. Będą to ostatnie istotne dane przed przyszłotygodniowym posiedzeniem amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

  czytaj więcej

 • Wiceszef KE: Polska gospodarka rozwija się w dobrym tempie. Problemem jest deficyt

  Wiceszef KE: Polska gospodarka rozwija się w dobrym tempie. Problemem jest deficyt

  Polska gospodarka rozwija się w dobrym tempie. Oczekujemy wzrostu gospodarczego na poziomie około 3 proc. PKB w 2017 i 2018 roku; widzimy pozytywne tendencje w polskiej gospodarce, które należy utrzymać - mówi PAP wiceszef Komisji Europejskiej, komisarz ds. euro Valdis Dombrovskis. Według niego problemem jest wzrastający deficyt.

  czytaj więcej

 • NBP: Zarejestrowany w 2016 roku spadek inwestycji był przejściowy

  NBP: Zarejestrowany w 2016 roku spadek inwestycji był przejściowy

  Notowany spadek inwestycji ma charakter przejściowy, stąd w 2017 roku jest spodziewane przyspieszenie dynamiki PKB do 3,7 proc. - wynika z zaprezentowanej w poniedziałek przez Instytut Ekonomiczny NBP projekcji inflacji i PKB. Wynika też z niej, że w 2017 roku inflacja CPI wyniesie 2,0 proc. Wzrośnie konsumpcja i będą rosnąć płace.

  czytaj więcej

 • Kapiszewski: Naziści z bananowej republiki a sprawa polska

  Kapiszewski: Naziści z bananowej republiki a sprawa polska

  Jutro Holendrzy udadzą się do urn wyborczych, aby wybrać nowy parlament. Czytelnik z Polski ma prawo zapytać, dlaczego powinno go to interesować. Otóż przez wzgląd na wysokie notowania skrajnie prawicowej Partii na rzecz Wolności (PVV), która kapitał polityczny buduje na antyimigranckiej retoryce.

  czytaj więcej

 • Kiedy można ulżyć dłużnikom

  Kiedy można ulżyć dłużnikom

  Rozpatrywanie wniosków o udzielenie ulg w spłacie zobowiązań publicznoprawnych sprawia urzędnikom nie lada trudności. Nie tylko dlatego, że w toku ich załatwiania stykają się z ludzkimi dramatami finansowymi, rodzinnymi czy też zdrowotnymi. Chodzi przede wszystkim o to, że tego typu sprawy są rozstrzygane w ramach uznania administracyjnego, a to oznacza brak ścisłych kryteriów podejmowania decyzji i dużą odpowiedzialność, by konkretnym rozstrzygnięciem nie skrzywdzić wnioskodawcy.

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Nasze programy gospodarcze zaczynają działać

  Morawiecki: Nasze programy gospodarcze zaczynają działać

  Nasze programy gospodarcze, społeczne i inwestycyjne zaczynają działać - podkreślił we wtorek wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem widać to po spadku bezrobocia, wzroście gospodarczym i rosnących inwestycjach.

  czytaj więcej

 • Świat czeka na decyzję Fedu

  Świat czeka na decyzję Fedu

  Rezerwa Federalna prawdopodobnie podniesie dziś stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych.

  czytaj więcej

 • Brexit już nie do zatrzymania

  Brexit już nie do zatrzymania

  Inwestorzy obawiają się skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ale gospodarka nie daje powodu do niepokoju: nie dość, że nie ma recesji, to PKB rośnie.

  czytaj więcej

 • Efekt 500 zł na dziecko: To już pewne. Mamy baby boom

  Efekt 500 zł na dziecko: To już pewne. Mamy baby boom

  Optymistyczne dane za styczeń pozwalają wysnuć wniosek, że w tym roku urodzi się ponad 400 tys. dzieci. Najwięcej od siedmiu lat.

  czytaj więcej

 • Rafalska o większej liczbie urodzeń: Jest tam cegiełka programu 500 plus

  Rafalska o większej liczbie urodzeń: Jest tam cegiełka programu 500 plus

  Dane są obiecujące, jest tam cegiełka programu 500 plus - tak szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska skomentowała informacje NFZ o wzroście liczby urodzeń w styczniu.

  czytaj więcej

 • Majster ma lepiej niż magister. Fach w ręku ważniejszy od znajomości języków

  Majster ma lepiej niż magister. Fach w ręku ważniejszy od znajomości języków

  Fizyczny, ciężarowiec, nieuk. Tak o nim mawiano. Od zapchanych kibli, od zapleśniałych fug, od tej uszczelki, której samemu wymienić nie można. Tyle że dzisiaj to właśnie on nie może opędzić się od zleceń, podczas gdy kolejni magistrowie zasilają grono bezrobotnych. Bo znają kilka języków, ale nie mają fachu w ręku. W przeciwieństwie do złotej rączki.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników