biznes

Biznes – zapożyczenie z języka angielskiego (business), które oznacza działalność gospodarczą.


 • Ustawa o VAT jest niespójna z unijną dyrektywą

  Ustawa o VAT jest niespójna z unijną dyrektywą

  Jeśli polskie tłumaczenie wspólnotowych przepisów o podatku od towarów i usług jest niedokładne, można sięgnąć po inną wersję językową – wynika z niedawnego wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • Zasady należytej staranności przy VAT firmy poznają z opóźnieniem

  Zasady należytej staranności przy VAT firmy poznają z opóźnieniem

  Firmy poczekają jeszcze na ustalenie zasad należytej staranności przy rozliczeniach VAT. W wariancie pesymistycznym nawet do lipca.

  czytaj więcej

 • Podważenie podlegania ubezpieczeniom przez ZUS. Postępowanie i konsekwencje

  Podważenie podlegania ubezpieczeniom przez ZUS. Postępowanie i konsekwencje

  Podważenie podlegania ubezpieczeniom przez ZUS ma na celu udowodnienie pozorności zawartej umowy, w celu skorzystania z zasiłku. Postępowanie to ma miejsce najczęściej w przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, gdzie istnieją podejrzenia, że umowa o pracę została zawarta właśnie na potrzeby skorzystania z zasiłku. Jak wyjaśniają eksperci wFirma.pl, kontrole ZUS nie skupiają się jednak wyłącznie na stwierdzeniu pozorności zawartej umowy o pracę. Kontrola może dotyczyć także zawartych umów o dzieło w kontekście przedmiotu zawartej umowy.

  czytaj więcej

 • Cypr: Turcy cypryjscy wybierają między naprawą systemu a klientelizmem

  Cypr: Turcy cypryjscy wybierają między naprawą systemu a klientelizmem

  Obywatele Tureckiej Republiki Północnego Cypru, uznawanej jedynie przez Turcję, która odłączyła się od Republiki Cypryjskiej w wyniku wojny w 1974 r., idą w niedzielę do urn wyborczych. Zdaniem części komentatorów będą wybierać między "naprawą systemu a klientelizmem".

  czytaj więcej

 • Dominik Héjj: Wizyta nie może uśpić czujności polskiej dyplomacji

  Dominik Héjj: Wizyta nie może uśpić czujności polskiej dyplomacji

  W przypadku wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na Węgrzech każdy znajdzie coś dla siebie. Polska delegacja podkreślała, że uzyskała zapewnienie o wsparciu Budapesztu w sprawie artykułu 7. Węgrzy z kolei mówili o „mocnym początku roku” i znaczącej roli Węgier. W ciągu 48 godzin dwóch unijnych liderów złożyło wizytę w węgierskiej stolicy. W czwartek na rozmowach z Viktorem Orbánem pojawił się szef rządu irlandzkiego Leo Varadkar.

  czytaj więcej

 • Spadkobiercy odzyskają amortyzację, obdarowani – nie w pełni

  Spadkobiercy odzyskają amortyzację, obdarowani – nie w pełni

  Opublikowany projekt zmian w PIT nie oznacza, że Ministerstwo Finansów, wycofując się z błędów popełnionych w nowelizacji z 27 listopada 2017 r., powraca do stanu prawnego sprzed 2018 r.

  czytaj więcej

 • Koniec podatkowych oszczędności w szpitalach

  Koniec podatkowych oszczędności w szpitalach

  Placówki medyczne same będą sprzątać łóżka pacjentów, przygotowywać im posiłki, dezynfekować pomieszczenia, w których leżą chorzy, i wywozić śmieci.

  czytaj więcej

 • Zmienia się moda na zakupy, firmy upadają

  Zmienia się moda na zakupy, firmy upadają

  Tak źle nie było od co najmniej ośmiu lat. W minionym roku upadło ponad 200 firm – głównie hurtowników.

  czytaj więcej

 • Bocznymi drzwiami ograniczono możliwość stosowania autorskich odliczeń

  Bocznymi drzwiami ograniczono możliwość stosowania autorskich odliczeń

  Poza obiecanym przez rząd zwiększeniem limitu 50-proc. kosztów uzyskania przychodu, od 2018 r. wprowadzony został także katalog rodzajów działalności, który znacznie ogranicza możliwość stosowania autorskich odliczeń.

  czytaj więcej

 • Fala mrozów w USA: Jak pogoda wpłynie na gospodarkę?

  Fala mrozów w USA: Jak pogoda wpłynie na gospodarkę?

  W ostatnich dniach największe mocarstwo świata chwilami wyglądało na zupełnie bezradne w starciu z pogodą. Zawiodła nie tylko komunikacja. Poważnym problemem stało się przesyłanie energii

  czytaj więcej

 • Know-how firm lepiej chronione w sądzie

  Know-how firm lepiej chronione w sądzie

  Pracownicy, którzy złamali tajemnicę handlową w celu ujawnienia nieprawidłowości w przedsiębiorstwie, nie będą musieli obawiać się z tego powodu kary.

  czytaj więcej

 • Warszawski parkiet bez najbogatszych

  Warszawski parkiet bez najbogatszych

  Po Michale Sołowowie, Leszku Czarneckim i Zbigniewie Jakubasie ograniczenie swojego zaangażowania na GPW zapowiedział Roman Karkosik.

  czytaj więcej

 • Szarek: Należy odbudować centrum stolicy zgodnie z tym, jak wyglądało w 1939 roku

  Szarek: Należy odbudować centrum stolicy zgodnie z tym, jak wyglądało w 1939 roku

  Nie trafiają do mnie argumenty, że Pałac Kultury i Nauki - ten pomnik Stalina - wrósł w tkankę miasta, albo że nie dałoby się go wyburzyć, bo to kosztuje - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".

  czytaj więcej

 • Jak odzyskać wierzytelność od spółki w tarapatach?

  Jak odzyskać wierzytelność od spółki w tarapatach?

  OPIS SYTUACJI: ABC sp. z o.o. jest wierzycielem XYZ sp. z o.o., jednak członkowie zarządu i wspólnicy obu spółek dążyli do porozumienia i spłaty zadłużenia. Spółka XYZ chciała sprzedać należącą do niej nieruchomość z budynkiem służącym jej do prowadzenia działalności. Ponieważ postawiła go niemal 10 lat wcześniej, liczyła, że transakcja skorzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Po analizie okazało się, że organy skarbowe traktowałyby sprzedaż jako pierwsze zasiedlenie, które nie podlega zwolnieniu podatkowemu, i potencjalny nabywca się wycofał.

  czytaj więcej

 • Energetyka wiatrowa: Inwestor musi się liczyć ze zmianą prawa

  Energetyka wiatrowa: Inwestor musi się liczyć ze zmianą prawa

  Zapowiadane od wielu miesięcy spory inwestycyjne związane ze zmianami legislacyjnymi w energetyce wiatrowej nabrały konkretnych kształtów. Jak podał DGP w ubiegły czwartek w artykule „Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”, Prokuratoria Generalna RP otrzymała kilkanaście wezwań na arbitraż, a biorąc pod uwagę złożone już notyfikacje sporu, należy spodziewać się kolejnych. To niewątpliwie duże wyzwanie zarówno dla samej Prokuratorii, jak i dla Ministerstwa Energii i administracji rządowej jako całości. Roszczenia opiewają na co najmniej kilkaset milionów złotych.

  czytaj więcej

 • KNF chce wspierać FinTechy i… wiedzieć o nich więcej

  KNF chce wspierać FinTechy i… wiedzieć o nich więcej

  W ubiegły piątek Urząd Komisji Nadzoru Finansowego uruchomił Program Innovation Hub. To platforma informacyjno-szkoleniowa stworzona z myślą zarówno o start-upach, jak i dojrzałych firmach, które chcą wykorzystywać nowoczesne technologie informatyczne w obszarze usług finansowych (ang. FinTech). Przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie UKNF w identyfikacji właściwych przepisów prawa, innych regulacji i stanowisk nadzorczych mających zastosowanie do danego modelu biznesowego, oferowanego produktu lub usługi finansowej. Ponadto mogą otrzymać informacje o zasadach działania nadzoru, trybie uzyskania zezwolenia na prowadzenie określonego rodzaju działalności oraz dokumentach i wytycznych dostępnych na stronie internetowej organu nadzorczego.

  czytaj więcej

 • Kim jest nowy szef MSZ prof. Jacek Czaputowicz?

  Kim jest nowy szef MSZ prof. Jacek Czaputowicz?

  Jacek Czaputowicz, dotychczasowy wiceszef MSZ ds. prawnych i traktatowych, b. dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, opozycjonista z okresu PRL, został we wtorek nowym ministrem spraw zagranicznych. Czaputowicz zastąpi na tym stanowisku Witolda Waszczykowskiego.

  czytaj więcej

 • Nieruchomości: Najważniejsze podatkowe rozstrzygnięcia w 2017 roku

  Nieruchomości: Najważniejsze podatkowe rozstrzygnięcia w 2017 roku

  W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie. Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo ujednolicają.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników