biznes

Biznes – zapożyczenie z języka angielskiego (business), które oznacza działalność gospodarczą.


 • Cyfrowa Polska. Podejście numer 2016

  Cyfrowa Polska. Podejście numer 2016

  Plan zakłada, że za trzy lata połowa Polaków załatwi większość spraw urzędowych przez internet. Pytanie, czy plan nie jest wirtualny.

  czytaj więcej

 • Polska na Jedwabnym Szlaku

  Polska na Jedwabnym Szlaku

  Wizyta przewodniczącego Xi Jinpinga to wydarzenie bez precedensu. Po raz pierwszy w  historii zdarza się, by po wizycie prezydenta RP w Chinach (listopad 2015 r.) chiński przywódca w tak krótkim czasie złożył rewizytę. To potwierdza tezę, że relacje polityczne między Polską a Chinami są najlepsze w historii. Ale rację też mają ci, którzy twierdzą, że polityka wyprzedziła gospodarkę i dobre relacje nie przełożyły się jak dotąd na sukcesy ekonomiczne. Pobyt Xi Jinpinga może być zatem długo oczekiwanym przełomem.

  czytaj więcej

 • Hadaj: Janusze biznesu ze stajni Zygmunta Solorza

  Hadaj: Janusze biznesu ze stajni Zygmunta Solorza

  Cyfrowy Polsat usunął z listy kanałów telewizje Das Erste i ZDF. Obie stacje transmitują mecze Euro 2016, do których prawa w Polsce ma stacja Zygmunta Solorza – podał kilka dni temu branżowy serwis Press.pl. Spółka potwierdziła to oficjalnie. – Aktualnie stacje ZDF i Das Erste nie są dostępne na naszej liście kanałów. Stacje te nie są częścią naszej oferty – mówiła Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu, tłumacząc to, co niewytłumaczalne – to, że Polsat zachował się jak medialny cinkciarz, a osoby decydujące o takim ruchu w stosunku do własnych klientów jak chytre buraki.

  czytaj więcej

 • Drugie otwarcie w planie Junckera: Polski rząd idzie do Europy po pieniądze na inwestycje

  Drugie otwarcie w planie Junckera: Polski rząd idzie do Europy po pieniądze na inwestycje

  Będzie drugie otwarcie w planie Junckera. Na liście znalazło się 47 propozycji. Gros projektów na liście inwestycji, które mają być zgłoszone do finansowania w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS) będącego najważniejszą instytucją odpowiedzialną za realizację planu Junckera ma związek z energetyką – wynika z informacji DGP. Są także duże projekty infrastrukturalne dotyczące kolei czy rozbudowy dróg wodnych.

  czytaj więcej

 • LOT do Seulu. Rusza sprzedaż biletów

  LOT do Seulu. Rusza sprzedaż biletów

  W tym tygodniu zacznie się sprzedaż biletów do stolicy Korei Południowej. Nowe połączenie ma ruszyć 17 października. Jak dowiedział się DGP, LOT uzyskał ze strony koreańskiej wszystkie pozwolenia i zatwierdził taryfy. Do Seulu polski przewoźnik będzie latał trzy razy w tygodniu odrzutowcami B787 Dreamliner. Dzisiaj ma ich w swojej flocie sześć, a w 2017 r. odbierze dwa kolejne. Każdy z nich zabiera na pokład 252 pasażerów w trzech klasach: biznes, premium i ekonomicznej.

  czytaj więcej

 • Branża OZE apeluje do prezydenta: Ustawa o wiatrakach do TK

  Branża OZE apeluje do prezydenta: Ustawa o wiatrakach do TK

  Ustawa wprowadzająca nowe zasady lokalizacji farm wiatrowych powinna trafić – jeszcze przed prezydenckim podpisem – do Trybunału Konstytucyjnego. Tylko w ten sposób możliwe będzie rozstrzygnięcie wątpliwości i uniknięcie wejścia w życie aktu, który może być źródłem wielu problemów – uważają przedstawiciele Polskiej Rady Koordynacyjnej Odnawialnych Źródeł Energii.

  czytaj więcej

 • Nowe zasady raportowania na giełdzie: Emitenci na niepewnym gruncie

  Nowe zasady raportowania na giełdzie: Emitenci na niepewnym gruncie

  Nie ma ani dokładnych wytycznych, ani uchwalonej ustawy. Lada dzień będą za to nowe obowiązki w raportowaniu, których niedotrzymanie skutkować może astronomicznymi karami. Wśród menedżerów spółek giełdowych popularny stał się ostatnio pewien żart: jeśli dojdzie do Brexitu, następny powinien być Plexit. Powód? Jeśli Polska wystąpi z Unii Europejskiej, emitenci nie będą musieli stosować się do wchodzącego 3 lipca unijnego rozporządzenia MAR (Market Abuse Regulation).

  czytaj więcej

 • Wsparcie na współpracę firm z sektorem B+R

  Wsparcie na współpracę firm z sektorem B+R

  PORADNIK Dotacje na kooperację firm z przedstawicielami świata nauki na dobre zadomowiły się już w naszym kraju. Ich popularność stale rośnie, a efekty bywają imponujące. W aktualnej ofercie Funduszy Europejskich każdy ambitny przedsiębiorca znajdzie możliwość adekwatną do swoich potrzeb.

  czytaj więcej

 • Szydło: Rząd przyjął projekt ustawy obniżającej małym podatnikom CIT do 15 procent

  Szydło: Rząd przyjął projekt ustawy obniżającej małym podatnikom CIT do 15 procent

  Rząd przyjął projekt ustawy obniżającej małym podatnikom stawkę CIT z 19 proc. do 15 proc. - poinformowała we wtorek na briefingu premier Beata Szydło. Obniżka ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

  czytaj więcej

 • Mniejsze wymagania dla operatorów maszyn

  Mniejsze wymagania dla operatorów maszyn

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt zmian w prawie budowlanym, zapowiadany w pakiecie Morawieckiego. Chodzi o nowelę rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych.

  czytaj więcej

 • To już druga próba wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

  To już druga próba wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

  W referendum z 1975 r. za pozostaniem we Wspólnotach opowiedziało się ponad dwie trzecie głosujących.

  czytaj więcej

 • Co jeśli dojdzie do Brexitu? Europa zachoruje, ale przeżyje

  Co jeśli dojdzie do Brexitu? Europa zachoruje, ale przeżyje

  Berlin i Paryż zechcą pewnie zminimalizować skutki Brexitu poprzez dokończenie budowy unii wewnątrz Wspólnoty – bez oglądania się na resztę. Armagedonu jednak nie będzie

  czytaj więcej

 • Brexit pełen znaków zapytania: O co chodzi Brytyjczykom

  Brexit pełen znaków zapytania: O co chodzi Brytyjczykom

  Wystąpienie z Unii nie rozwiąże całkowicie wszystkich brytyjskich problemów, a jego koszty mogą być wyższe niż zyski. I dla Europy, i dla Wysp. Pytanie, na ile wiarygodnie należy traktować wszystkie te szczegółowe wyliczenia

  czytaj więcej

 • Bilans członkostwa Wielkiej Brytanii w UE: Kooperacja bardziej chwalebna niż izolacja

  Bilans członkostwa Wielkiej Brytanii w UE: Kooperacja bardziej chwalebna niż izolacja

  Bilans członkostwa Wielkiej Brytanii we Wspólnocie jest dodatni. I to po obu stronach. Zwolennicy opuszczenia UE przez Zjednoczone Królestwo lubią podkreślać, że Brexit będzie narzędziem odzyskania kontroli nad własnym państwem. Zapominają przy tym, że Londyn opuści organizację, na której kształt miał bardzo duży wpływ. Kiedy tylko Brytyjczycy chcieli, grali w UE pierwsze skrzypce. Najlepszym tego przykładem jest wspólny rynek.

  czytaj więcej

 • Szałamacha: Polska nie jest zmuszona do "gorączkowych ruchów" ws. Brexitu

  Szałamacha: Polska nie jest zmuszona do "gorączkowych ruchów" ws. Brexitu

  Minister finansów Paweł Szałamacha powiedział w środę w Poznaniu, że w związku z ewentualną decyzją o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE Polska może się spodziewać przejściowego osłabienia waluty. Dodał, że nasz kraj „nie jest zmuszony do gorączkowych kroków”.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż żywności z własnego gospodarstwa? Rolnicy nadal czekają na ustawę

  Sprzedaż żywności z własnego gospodarstwa? Rolnicy nadal czekają na ustawę

  Poselski projekt ustawy o sprzedaży żywności przez rolników trafi do prac sejmowych - zdecydowała w środę sejmowa komisja ustawodawcza. Do projektu miało zastrzeżenia Biuro Analiz Sejmowych, które wskazywało, że jest on niezgodny z unijnym prawem.

  czytaj więcej

 • Petru krytycznie o projekcie ws. podatku handlowego. "To zły dzień dla przedsiębiorców"

  Petru krytycznie o projekcie ws. podatku handlowego. "To zły dzień dla przedsiębiorców"

  Szef Nowoczesnej Ryszard Petru skrytykował w środę rządowy projekt ws. tzw. podatku handlowego, którego pierwsze czytanie odbędzie wieczorem w Sejmie. Jak ocenił, podatek niekorzystnie wpłynie na polski handel. To zły dzień dla przedsiębiorców - mówił polityk.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników