brutto

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu brutto. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące brutto.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Odklejone elity nie rządzą efektywnie. Czy zechcą kiedyś znaleźć furtę do zwykłości?

  Odklejone elity nie rządzą efektywnie. Czy zechcą kiedyś znaleźć furtę do zwykłości?

  Elity mają tendencję do odrywania się od zwykłego życia. Jednak w demokracji, by rządzić efektywnie, trzeba umieć znaleźć furtkę do zwykłości.

  czytaj więcej

 • Partia Razem chce pensji poselskiej jako trzykrotności płacy minimalnej

  Partia Razem chce pensji poselskiej jako trzykrotności płacy minimalnej

  Partia Razem proponuje powiązanie pensji poselskiej z trzykrotnością płacy minimalnej oraz likwidację uprzywilejowania podatkowego posłów; projekt w tej sprawie w formie petycji ma zostać złożony w Sejmie.

  czytaj więcej

 • Nieoficjalnie: Pierwotny projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej nie będzie procedowany

  Nieoficjalnie: Pierwotny projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej nie będzie procedowany

  Pierwotny projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej zakładający m.in. przeniesienie podsekretarzy stanu do korpusu służby cywilnej nie będzie procedowany - dowiedziała się PAP ze źródeł w PiS.

  czytaj więcej

 • 20 proc. mniej czyli ile? Wynagrodzenia posłów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast po zmianach

  20 proc. mniej czyli ile? Wynagrodzenia posłów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast po zmianach

  10 tys. zł. uposażenia oraz 2,5 tys. zł diety otrzymują miesięcznie posłowie i senatorowie. Pensja wójta, burmistrza i prezydenta miasta nie może być wyższa niż 7-krotność kwoty bazowej, czyli ok. 12,5 tys. zł. Wynagrodzenie władz spółek Skarbu Państwa jest uzależnione m.in. od wielkości firmy.

  czytaj więcej

 • Mazurek: Będą konsekwencje dla tych, którzy nie zwrócą nagród

  Mazurek: Będą konsekwencje dla tych, którzy nie zwrócą nagród

  W sprawie nagród sprawa jest oczywista i jasna; mają być zwrócone do połowy maja. Będą konsekwencje dla tych, którzy tego nie zrobią - napisała w sobotę na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

  czytaj więcej

 • Średnia pensja nauczyciela to 5 tys. zł? Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej

  Średnia pensja nauczyciela to 5 tys. zł? Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej

  Od 1 kwietnia nauczyciele otrzymali podwyżki. Jednak średnie wynagrodzenie pedagogów, jakie podaje MEN, ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

  czytaj więcej

 • Tak firmy obchodzą zakaz handlu w niedzielę. Czy skarbówka pomoże PIP w tropieniu fałszerzy kodów PKD

  Tak firmy obchodzą zakaz handlu w niedzielę. Czy skarbówka pomoże PIP w tropieniu fałszerzy kodów PKD

  Za wskazanie dominującej działalności niezgodnie z prawdą grożą surowe kary. Solidarność chce, aby na wniosek inspektorów pracy prawdziwość danych weryfikowały urzędy skarbowe.

  czytaj więcej

 • Ostatni dzwonek na wniosek do rejestru rynku mocy

  Ostatni dzwonek na wniosek do rejestru rynku mocy

  Tego dnia rozpoczął się proces certyfikacji ogólnej w ramach rynku mocy. Przeprowadzają ją Polskie Sieci Elektroenergetyczne – operator systemu przesyłowego. Muszą do niej przystąpić wszyscy wytwórcy energii elektrycznej, którzy dysponują jednostkami o mocy osiągalnej co najmniej 2 MW brutto lub wyższej. Ten całkowicie nowy obowiązek certyfikacji wprowadziła ustawa z 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy (Dz.U. z 2018 r. poz. 8). Warto zwrócić uwagę, że obejmuje on nie tylko tych przedsiębiorców, którzy planują swój udział w aukcjach rynku mocy, lecz znacznie szerszy krąg podmiotów – również tych, którzy produkują energię na własne potrzeby, ale mają podpisaną umowę przyłączeniową z firmami dystrybucyjnymi. Ponadto do certyfikacji ogólnej mogą fakultatywnie przystąpić te podmioty, które planują udział w aukcjach mocy w ramach samodzielnych lub agregowanych jednostek DSR (tj. oferujących redukcję mocy). PSE szacuje, że łącznie zobowiązanych może być nawet ok. 2 tys. podmiotów. Przedstawiamy, jak przebiega procedura certyfikacji.- Chociaż certyfikacja ogólna w ramach rynku mocy potrwa do 29 maja 2018 r., to dla zobowiązanych istotna jest data 12 kwietnia. Po tym dniu zamknięta zostanie możliwość złożenia wniosku na stronie internetowej. A tym, którzy go nie złożą lub nie zdążą zrobić tego w terminie, grozi kara administracyjna, którą może wymierzyć prezes URE w wysokości nawet 5 proc. przychodów podmiotu z roku poprzedniego. Celem certyfikacji ogólnej jest pozyskanie informacji o jednostkach oraz wpisanie ich do nowego rejestru rynku mocy. Sam udział w certyfikacji ogólnej nie uprawnia jeszcze do udziału w aukcjach mocy. Podmioty zainteresowane udziałem w aukcjach mocy powinny przystąpić do kolejnej certyfikacji – do aukcji głównej. Certyfikacja do aukcji głównych na lata 2021–2023 rozpocznie się 5 września 2018 r. Szczegółowe zasady udziału w certyfikacji oraz w innych procesach rynku mocy zostały zawarte w regulaminie rynku mocy, dostępnym na stronie www.rynekmocy.pl - pisze Marek Duk kierownik Wydziału Certyfikacji i Aukcji Rynku Mocy w departamencie rozwoju systemu Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.

  czytaj więcej

 • Woda i ścieki w Warszawie nagle tanieją

  Woda i ścieki w Warszawie nagle tanieją

  82 mln zł. O tyle mniej w porównaniu z zeszłym rokiem zamierza zarobić stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w nadchodzących 12 miesiącach. Już pod nadzorem Wód Polskich.

  czytaj więcej

 • Obniżki pensji w samorządach szybciej niż w Sejmie. Wystarczy zmiana rozporządzenia

  Obniżki pensji w samorządach szybciej niż w Sejmie. Wystarczy zmiana rozporządzenia

  Pensje w dół w ciągu dwóch miesięcy? Tego chce Jarosław Kaczyński. Jeśli dotrzyma obietnicy, to włodarze nowe pobory mogą dostać jeszcze w tej kadencji. Jedyny problem to zgoda radnych.

  czytaj więcej

 • Ogólnopolska manifestacja nauczycieli pod hasłem "Mamy dość"

  Ogólnopolska manifestacja nauczycieli pod hasłem "Mamy dość"

  Pod hasłem "Mamy dość!" 21 kwietnia przed gmachem MEN odbędzie się ogólnopolska manifestacja ZNP - poinformował prezes związku Sławomir Broniarz. ZNP chce m.in. podwyżek płac nauczycieli na poziomie 1000 zł i odwołania minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej.

  czytaj więcej

 • Rzeczniczka rządu: Nagród nie ma i nie będzie, a parlamentarzyści zarobią mniej

  Rzeczniczka rządu: Nagród nie ma i nie będzie, a parlamentarzyści zarobią mniej

  Nagród dla ministrów nie ma i nie będzie, a uposażenia parlamentarzystów będą obniżone, premier Mateusz Morawiecki zredukował również znacznie liczbę wiceministrów - podkreśliła w środę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników