budżet

Budżet - plan przychodów (wpływów) i wydatków.


 • CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA czyli kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa pomiędzy UE a Kanadą została wynegocjowana w sierpniu 2014 roku. Ta "starsza siostra" TTIP długo trzymana była w tajemnicy (podobnie jak kiedyś ACTA i nadal TTIP). 27 października tego roku może dojść do jej parafowania. Pod naciskiem społecznym, KE zgodziła się co prawda na proces ratyfikacji przez państwa członkowskie, ale jednocześnie postanowiła wprowadzić tę umowę od razu, bez decyzji parlamentów krajowych. Co to oznacza? Że proces ratyfikacji może ciągnąć się latami, ale postanowienia umowy będą wdrażane od razu. Polski parlament także dał zielone światło do wprowadzenia tymczasowego umowy. Dla zwolenników CET-y obniżenie stawek celnych jest wystarczającym argumentem „za”. Dla przeciwników nie, bo -przekonują- korzyści odniesie kilka dużych firm ponadnarodowych, a przeciętni obywatele stracą, tak jak to miało miejsce po wprowadzeniu umowy NAFTA (USA-Kanada-Meksyk). Przestrzegają przed negatywnymi konsekwencjami dla rynku pracy, rolnego, konsumentów i ochrony środowiska. Szczególne zagrożenie stwarza mechanizm ICS (inwestor-przeciwko-państwu), za sprawą którego korporacje mogą skarżyć rządy, jeśli uznają, że ich decyzje (suwerenne przecież) nie pozwalają na planowany zarobek firmy. To rodzi obawy o odejście od demokratycznych zasad. Tu przeczytacie obszernie o umowie CETA, a poniżej prezentujemy galerię - ściągawkę "CETA - krok po kroku". Czy jest się czego obawiać i przeciwko czemu protestować.

  czytaj więcej

 • Rząd zawłaszcza opłaty za wodę. Samorządy stracą miliony złotych

  Rząd zawłaszcza opłaty za wodę. Samorządy stracą miliony złotych

  Setki milionów stracą samorządy po wprowadzeniu nowej ustawy. Pieniądze popłyną do Wód Polskich.

  czytaj więcej

 • PKP Intercity jedzie na zakupy. Będzie tabor za 2,5 mld

  PKP Intercity jedzie na zakupy. Będzie tabor za 2,5 mld

  Spółka do 2020 r. planuje kupić i zmodernizować ponad pół tysiąca wagonów, 60 lokomotyw i wyremontować 15 stacji serwisowych.

  czytaj więcej

 • Nie ma zgody w sprawie handlu w niedziele

  Nie ma zgody w sprawie handlu w niedziele

  Pracodawcy i związkowcy są podzieleni. Część wspiera ograniczenie sprzedaży w ostatni dzień weekendu, a inni chcą zezwolić na pracę, ale za zgodą zatrudnionych i wyższą pensję.

  czytaj więcej

 • Kto zyska, a kto straci na jednolitym podatku? Kowalczyk: Każda praca opodatkowana tak samo [WYWIAD]

  Kto zyska, a kto straci na jednolitym podatku? Kowalczyk: Każda praca opodatkowana tak samo [WYWIAD]

  - Podatek jednolity będzie korzystny dla tych, którzy dziś mało zarabiają. Natomiast osoby o wyższych dochodach, zyskujące teraz np. na trzydziestokrotności, bo nie odprowadzają od pewnego pułapu składek na ZUS, dołożą trochę więcej - mówi Henryk Kowalczyk.

  czytaj więcej

 • Regiony słabo wykorzystują fundusze unijne. Brexit jeszcze pogarsza sytuację

  Regiony słabo wykorzystują fundusze unijne. Brexit jeszcze pogarsza sytuację

  Po trzech latach wykorzystanie pieniędzy z Unii w regionach wynosi ok. 7 proc. W poprzedniej perspektywie było to niemal trzy razy więcej. Zaniepokojeni samorządowcy organizują wielki zjazd lokalnych włodarzy z całej Europy.

  czytaj więcej

 • Ledwie odleciał caracal, wylądował blackhawk

  Ledwie odleciał caracal, wylądował blackhawk

  Antoni Macierewicz zapowiada, że pierwsze śmigłowce z Mielca zostaną dostarczone armii jeszcze w tym roku.

  czytaj więcej

 • Dlaczego nie zostaliśmy drugą Hiszpanią

  Dlaczego nie zostaliśmy drugą Hiszpanią

  Kraj, na który spadł deszcz unijnych pieniędzy, powinien stworzyć sektor budowlany zdolny do podboju nowych rynków. W Polsce tak się nie stało.

  czytaj więcej

 • Programy krajowe a regionalne

  Programy krajowe a regionalne

  Właściwy wybór programu, do którego chcemy aplikować, często decyduje o sukcesie lub porażce wniosku o dofinansowanie. Trzeba pamiętać, że w różnych regionach preferowane mogą być różne dziedziny.

  czytaj więcej

 • MF pracuje nad poprawką kwoty wolnej od podatku

  MF pracuje nad poprawką kwoty wolnej od podatku

  MF pracuje nad poprawką dot. kwoty wolnej od podatku - poinformował we wtorek wiceminister finansów Leszek Skiba. Zaznaczył, że kwota wolna w 2017 r. będzie na poziomie z lat ubiegłych; będzie to rozwiązanie tymczasowe, a wyrok TK dot. kwoty wolnej zostanie w pełni wykonany w 2018 r.

  czytaj więcej

 • Rodzice dzieci niepełnosprawnych: Potrzebne wyższe świadczenia

  Rodzice dzieci niepełnosprawnych: Potrzebne wyższe świadczenia

  Osoby niepełnosprawne nie otrzymują wystarczającego wsparcia, a świadczenia są za niskie - przekonywali w Sejmie rodzice osób niepełnosprawnych. Zdaniem lidera ruchu Kukiz’15 Pawła Kukiza należy zastanowić się nad obywatelską emeryturą dla matek niepełnosprawnych dzieci.

  czytaj więcej

 • Dzień na rynkach: Wall Street na minusie. Umacnia się USD

  Dzień na rynkach: Wall Street na minusie. Umacnia się USD

  We wtorek główne indeksy amerykańskiej giełdy notują spadki. W centrum uwagi rynków jest początek sezonu wyników spółek. Spośród walut wyraźnie umacnia się dolar. Kolejną sesję traci natomiast brytyjski funt. Osłabia się także południowoafrykański rand. Po poniedziałkowych wzrostach na rynku ropy nastąpiła we wtorek korekta.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników