cudzoziemcy

Cudzoziemiec (łac. peregrinus - osoba pochodząca z innego kraju )- osoba nie posiadająca obywatelstwa kraju w którym przebywa


 • Sprawa Kozłowskiej. Laboratorium państwowej tandety

  Sprawa Kozłowskiej. Laboratorium państwowej tandety

  DGP dysponuje pełną wersją raportu mołdawskiej komisji śledczej w sprawie Fundacji Otwarty Dialog. Z dokumentu wynika, że Polska mogła współpracować w sprawie FOD z – kontrolowanymi przez oligarchę Vladimira Plahotniuca – służbami specjalnymi w tym kraju. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak władzę w Mołdawii przejęła przed dwoma tygodniami – popierana przez Unię Europejską i USA – opozycja. Premierem została Maia Sandu, a wicepremierem Andrei Năstase, którzy znają Kozłowską i obok niej byli głównymi celami ataku komisji śledczej

  czytaj więcej

 • Rząd opodatkuje bezdzietnych? Jest komentarz ministerstwa

  Rząd opodatkuje bezdzietnych? Jest komentarz ministerstwa

  Na obecnym etapie minister Elżbieta Witek podjęła decyzję, że nie będą prowadzone jakiekolwiek prace nad pomysłem opodatkowania osób bezdzietnych - poinformowało MSWiA odnosząc się do poniedziałkowych informacji "Rzeczpospolitej", która dotarła do rządowego projektu polityki migracyjnej państwa.

  czytaj więcej

 • Obywatel Polski skazany w Rosji na 14 lat kolonii karnej za szpiegostwo

  Obywatel Polski skazany w Rosji na 14 lat kolonii karnej za szpiegostwo

  Moskiewski Sąd Miejski skazał we wtorek obywatela polskiego oskarżonego o szpiegostwo na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - poinformowała agencja TASS. Według FSB, skazany próbował organizować przewóz do Polski części do systemów rakietowych S-300.

  czytaj więcej

 • RPO bada sprawę porzuconego w lesie pracownika z Ukrainy

  RPO bada sprawę porzuconego w lesie pracownika z Ukrainy

  Rzecznik Praw Obywatelskich z urzędu zajął się zbadaniem sprawy porzuconego przez pracodawcę pracownika z Ukrainy; pozostawiony w lesie chory mężczyzna zmarł. W tej sprawie RPO wystąpił do Głównego Inspektora Pracy - podało we wtorek Biuro RPO.

  czytaj więcej

 • Kozłowska, Platon i kradzież stulecia

  Kozłowska, Platon i kradzież stulecia

  MSZ przekonuje, że był przeciw wykorzystywaniu dyskusji o Fundacji Otwarty Dialog w Polsce do rozprawy z opozycją mołdawską

  czytaj więcej

 • Zieliński: W najbliższym czasie na pewno nie otworzymy służb dla cudzoziemców

  Zieliński: W najbliższym czasie na pewno nie otworzymy służb dla cudzoziemców

  Na pewno w najbliższym czasie nie planujemy otwarcia służb dla cudzoziemców - powiedział w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński odnosząc się do liczby wakatów w poszczególnych służbach i pomysłów wprowadzenia możliwości zatrudnienia w nich kandydatów z innych krajów.

  czytaj więcej

 • Ukraińscy studenci wypełniają lukę po polskich żakach

  Ukraińscy studenci wypełniają lukę po polskich żakach

  W ciągu ostatnich 10 lat liczba studiujących systematycznie się zmniejszała. Coraz śmielej jednak na polskich uczelniach poczynają sobie obcokrajowcy. Głównie ci zza wschodniej granicy, dla których dyplom zdobyty w państwie UE to często droga do międzynarodowej kariery.

  czytaj więcej

 • Zacieśniamy związki z Ukrainą. Małżeńskie

  Zacieśniamy związki z Ukrainą. Małżeńskie

  W niemal co trzecim ślubie branym przez Polkę lub Polaka w kraju z cudzoziemcem partnerem lub partnerką była osoba znad Dniepru

  czytaj więcej

 • Zaremba do Bodnara: Czy przedsiębiorca nie ma prawa wybrać sobie klienta? [WYWIAD]

  Zaremba do Bodnara: Czy przedsiębiorca nie ma prawa wybrać sobie klienta? [WYWIAD]

  Czy druk napisu „LGBT Business Forum” jest faktycznie czymś równie intensywnie wpływającym na własną religijność, co konieczność wyprodukowania tortu z wizerunkiem gejowskiego małżeństwa? – zastanawia się Adam Bodnar w rozmowie z Piotrem Zarembą.

  czytaj więcej

 • Cudzoziemcy wydają w naszych sklepach miliony. Najwięcej zostawiają goście z Niemiec

  Cudzoziemcy wydają w naszych sklepach miliony. Najwięcej zostawiają goście z Niemiec

  9,8 mld zł – tyle w I kw. wydali cudzoziemcy w naszych sklepach, na bazarach, w restauracjach i różnych punktach usługowych. Najwięcej zostawili przyjezdni zza zachodniej granicy, ale pod względem wydatków na osobę wygrywają Ukraińcy. Podczas jednej podróży każdy przybysz z tego kraju wydał u nas przeciętnie 799 zł. To o 59 proc. więcej niż wynosi średnia dla wszystkich sąsiadów (503 zł). Ale najwięcej zostawiają goście z Niemiec, mimo że podczas jednorazowego przyjazdu uszczuplają swoje portfele tylko o 497 zł.

  czytaj więcej

 • Skanujesz dowody osobiste swoich klientów? Już niedługo odpowiesz za to karnie

  Skanujesz dowody osobiste swoich klientów? Już niedługo odpowiesz za to karnie

  Od 12 lipca za wykonanie kopii dokumentu publicznego, a więc również paszportu, prawa jazdy, karty pojazdu czy legitymacji potwierdzającej np. niepełnosprawność, będzie bowiem grozić kara nawet do dwóch lat więzienia.

  czytaj więcej

 • Uwłaszczenie – resort rozwoju daje wskazówki samorządom

  Uwłaszczenie – resort rozwoju daje wskazówki samorządom

  Z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności samorządy walczą od początku stycznia. I coraz mniej prawdopodobne jest, by zdążyły wydać na czas zaświadczenia mieszkańcom. Samo orzeczenie przekształcenia też wciąż napotyka trudności. Nie zawsze wiadomo, czy 1 stycznia 2019 r. w świetle obowiązujących przepisów doszło do tego z mocy prawa. Ponadto ustawa uwłaszczeniowa była łatana już kilkakrotnie. Rozstrzygnęło to wprawdzie sporo wątpliwości, ale wciąż nie wszystkie. 

  czytaj więcej

 • Praca cudzoziemca musi być zgodna z pozwoleniem

  Praca cudzoziemca musi być zgodna z pozwoleniem

  Inspekcja pracy skierowała przeciwko mnie wniosek o ukaranie do sądu. Zarzuca mi zatrudnienie obcokrajowca na innych warunkach niż w zezwoleniu na pracę i niepotwierdzenie na piśmie umowy z pracownikiem. Czy grożą mi konsekwencje karne ?

  czytaj więcej

 • NFZ bez dotacji na leczenie nieubezpieczonych

  NFZ bez dotacji na leczenie nieubezpieczonych

  W planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2020 r. nie ma pieniędzy na leczenie osób, które mimo braku ubezpieczenia mają prawo do świadczeń – to m.in. dzieci, kobiety w ciąży i osoby wychodzące z uzależnień. Resort zdrowia i NFZ uspokajają, że środki na ten cel znajdą się później, ale na razie w tej pozycji widnieje zero.

  czytaj więcej

 • Tymczasowe aresztowanie, nietymczasowy problem

  Tymczasowe aresztowanie, nietymczasowy problem

  Analiza praktyki stosowania najdolegliwszego środka zapobiegawczego w ostatnich 10 latach pokazuje niepokojącą tendencję: po początkowym spadku, od 2016 r. jest on wykorzystywany ponad miarę.

  czytaj więcej

 • Samorządy chcą integrować imigrantów, ale nie mają jak i za co

  Samorządy chcą integrować imigrantów, ale nie mają jak i za co

  Rozwój regionów będzie zależał od cudzoziemców – podkreślają marszałkowie województw. Rozwiązanie widzą w integracji. Na nią brakuje jednak środków, narzędzi i kompetencji.

  czytaj więcej

 • Bankier, który zadarł z Kremlem, walczy o azyl w Polsce

  Bankier, który zadarł z Kremlem, walczy o azyl w Polsce

  Ścigany przez rosyjską prokuraturę Jarosław Aleksiejew walczy w polskim sądzie z wnioskiem o ekstradycję. Na jego korzyść zeznają były doradca Borysa Jelcyna i znawca kleptokratycznych układów na Kremlu – Anders Åslund, i współpracownik Aleksieja Nawalnego – Władimir Aszurkow. Obaj byli w Polsce. DGP dysponuje kopią dokumentów, które przekazano do sądu. To szczegółowa analiza rosyjskiego kapitalizmu politycznego i uwikłania wysokich rangą urzędników w przejmowanie biznesów, które nie są powiązane z Kremlem.

  czytaj więcej

 • Jurasz: Skończmy z „falą” w życiu publicznym

  Jurasz: Skończmy z „falą” w życiu publicznym

  W Polsce zdarzyła się rzecz absolutnie bez precedensu w historii świata. Instytut Pamięci Narodowej ujawnił dane ponad 300 agentów zwerbowanych przez wywiad PRL. Chodzi, dodajmy, nie o Polaków, ale o cudzoziemców, w tym ludzi jeszcze żyjących.

  czytaj więcej

 • "Wykwalifikowana siła robocza" dla Niemiec? Dlaczego Ukraińcy nie palą się do wyjazdu

  "Wykwalifikowana siła robocza" dla Niemiec? Dlaczego Ukraińcy nie palą się do wyjazdu

  W Polsce mieszka około 1 mln 300 tys. Ukraińców. W ciągu ostatnich 5 lat stali się oni najliczniejszą grupą cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do pracy. Od 2020 roku Niemcy wprowadzają nowe regulacje, które pozwolą osobom spoza UE na podjęcie legalnej pracy. Spytaliśmy więc Ukraińców, czy chcą jechać do Niemiec, czy jednak wolą pozostać w Polsce?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników