długi

Długi Targ – reprezentacyjny plac w Gdańsku, w dzielnicy Śródmieście, na Głównym Mieście. Pełni funkcję rynku, jest przedłużeniem ul.


 • Teatr z natury polityczny

  Teatr z natury polityczny

  W 493 r. p.n.e. Frynichos wystawił w Atenach tragedię „Zdobycie Miletu”. Za „przypomnienie domowych nieszczęść” ukarano go grzywną, a na utwór nałożono „areszt”, bo nie służył interesom państwa, które było organizatorem widowisk. Taki był początek niekończących się konfliktów między ludźmi teatru a władzą. Każdą władzą, bez wyjątku.

  czytaj więcej

 • Wśród naukowców zawsze byli lizusi władzy. Kiedyś chodziło o wyjazdy, teraz o granty

  Wśród naukowców zawsze byli lizusi władzy. Kiedyś chodziło o wyjazdy, teraz o granty

  Jak świat długi i szeroki mnóstwo naukowców zrobiło karierę dlatego, że pokłoniło się władzy. Myśli pani, że dziś tak nie jest? – mówi prof. Łukasz Turski. Zdarza się, że wielki naukowiec jest kanalią. Ale jeśli robi prawdziwą naukę, dokonuje odkryć ważnych dla ludzkości, to wiele można mu wybaczyć. Także to, że układa się z rządzącymi.

  czytaj więcej

 • Przegląd zmian w VAT. Praktyczna ściągawka na 2017

  Przegląd zmian w VAT. Praktyczna ściągawka na 2017

  Jak zwykle początek roku to duże zmiany w przepisach podatkowych, choć trzeba przyznać, że w 2017 roku jest ich wyjątkowo dużo. Opisywaliśmy je już, co prawda, na łamach DGP, ale przy tej liczbie zmian można się pogubić, jakie przepisy i od kiedy obowiązują.

  czytaj więcej

 • Obligacje: Ich posiadacze przekonali się, że na niby-bezpiecznej inwestycji można stracić

  Obligacje: Ich posiadacze przekonali się, że na niby-bezpiecznej inwestycji można stracić

  Większość funduszy akcyjnych skończyło 2016 r. na plusie. Po dekadzie dużych zysków posiadacze obligacji przekonali się, że na niby-bezpiecznej inwestycji można stracić.

  czytaj więcej

 • Uwaga na franka, Szwajcarzy są odporni

  Uwaga na franka, Szwajcarzy są odporni

  Mówiono, że Szwajcarzy nie wytrzymają, że silna waluta zabije ich eksport i doprowadzi gospodarkę do recesji. Za niespełna tydzień druga rocznica szokującego ruchu Szwajcarskiego Banku Narodowego: zaprzestano sprzedaży franków, tym samym prowadząc do skokowego umocnienia franka. Każdy zajmujący się finansami pamięta zapewne, co robił tamtego dnia o tamtej porze, ponieważ ruch waluty o kilkadziesiąt procent w ciągu kilku minut zdarza się wyjątkowo rzadko. Cena franka w parę minut skoczyła z 3,5 zł do 5,2 zł, by w ciągu dnia ustabilizować się w pobliżu 4,3 zł. I choć chcielibyśmy, żeby tamtą decyzję można było rozpatrywać tylko w kategoriach historycznych, to tak nie jest. Pierwsza zła wiadomość jest taka, że frank nie staniał znacząco – wciąż kosztuje ponad 4 zł. Druga, jeszcze gorsza wiadomość jest taka, że Szwajcarzy z mocną walutą trzymają się bardzo dobrze. Frank jest mocny, ale bezrobocie jest niskie, eksport rośnie jak na drożdżach, a inwestorzy wciąż zgłaszają popyt na szwajcarskie aktywa.

  czytaj więcej

 • Inwestycje: Na horyzoncie widać już chmury

  Inwestycje: Na horyzoncie widać już chmury

  Rząd dysponuje instrumentami mogącymi poprawić klimat inwestycyjny i zredukować niepewność. Niskie tempo wzrostu i relatywnie wysoka inflacja to kiepskie dla wszystkich środowisko makroekonomiczne.

  czytaj więcej

 • Wielka draka w chińskich aktywach

  Wielka draka w chińskich aktywach

  Vedia. Piękna, łatwa i chwytliwa nazwa. W moim rankingu upadłych nazw jedna z wyższych pozycji. Kojarzy się z... mediami. No i z Juliuszem Cezarem i jego „veni, vidi, vici”.

  czytaj więcej

 • Badanie: 38 proc. dużych i średnich firm planuje podwyżki płac

  Badanie: 38 proc. dużych i średnich firm planuje podwyżki płac

  W IV kwartale 2016 r. już 38 proc. ankietowanych przez Grant Thornton średnich i dużych firm zapowiedziało, że będzie podnosić pensje swoim pracownikom; żadna nie zapowiada obniżek. To najlepsze wyniki w historii badania, czyli od 2009 r.

  czytaj więcej

 • Neumann o udziale Schetyny na spotkaniu u Karczewskiego: Musimy o tym porozmawiać

  Neumann o udziale Schetyny na spotkaniu u Karczewskiego: Musimy o tym porozmawiać

  Musimy się spotkać i porozmawiać o tym - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann odnosząc się do zaproszenia dla lidera PO Grzegorza Schetyny na poniedziałkowe spotkanie u marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Jak dodał, Schetyna prawdopodobnie wypowie się dla mediów ok. godz. 12.

  czytaj więcej

 • Petru: Nowoczesna nie opusza sali sejmowej, ale nie będzie blokować mównicy

  Petru: Nowoczesna nie opusza sali sejmowej, ale nie będzie blokować mównicy

  Nie opuszczamy sali plenarnej, ale zadeklarowaliśmy, że nie będziemy blokować mównicy sejmowej; prosiliśmy też, by przyszłe porozumienie było zawarte z udziałem wszystkich partii parlamentarnych, włącznie z PO - powiedział w poniedziałek lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników