dochody

Dochód – miara finansowa pożytków czerpanych z różnych źródeł.


 • Sporządzenie PIT-11. Najczęściej zadawane pytania

  Sporządzenie PIT-11. Najczęściej zadawane pytania

  Styczeń i luty to okres sporządzania informacji Pit-11 za pracowników. Pomimo tego, że deklaracje te są składane od wielu lat, nadal pojawiają się zapytania, wątpliwości i błędy związane z wypełnianiem tego druku. Udzielamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

  czytaj więcej

 • Organizacje pozarządowe mają nowy wzór sprawozdania finansowego

  Organizacje pozarządowe mają nowy wzór sprawozdania finansowego

  O skorzystaniu z niego decyduje kierownik jednostki. Wtedy trzeba będzie zaktualizować w planie kont zasady ujmowania przychodów i kosztów związanych m.in. z działalnością statutową odpłatną i nieodpłatną

  czytaj więcej

 • Rozliczenie PIT za 2016 rok: Fiskus proponuje nowy sposób, ale czy lepszy?

  Rozliczenie PIT za 2016 rok: Fiskus proponuje nowy sposób, ale czy lepszy?

  PROBLEM: Resort finansów zapowiedział ułatwienia w składaniu zeznań przez internet za 2016 r. Jednocześnie podatnicy będą mogli korzystać z dotychczasowych sposobów przesyłania e-formularzy. Wyjaśniamy, na czym polegają różnice między dotychczasowymi i nową metodą przesyłania PIT.

  czytaj więcej

 • Wypożyczenie instrumentów muzycznych uczniom nie korzysta ze zwolnienia z VAT

  Wypożyczenie instrumentów muzycznych uczniom nie korzysta ze zwolnienia z VAT

  Urząd gminy (podatnik VAT czynny) jest organem założycielskim i prowadzącym dla szkoły muzycznej. Placówka, będąca jednostką budżetową objętą systemem oświaty, nie jest oddzielnie od gminy zarejestrowana na potrzeby VAT. Szkoła świadczy usługi w zakresie kształcenia i wychowania oraz opieki nad dziećmi i młodzieżą. Realizuje swoje zadania m.in. przez prowadzenie lekcji nauki gry na instrumentach. Podczas zajęć uczniowie bezpłatnie korzystają z należących do szkoły pomocy dydaktycznych, w tym instrumentów muzycznych. Ma to na celu umożliwienie rozwoju zainteresowań oraz udoskonalenie zdolności muzycznych, w szczególności dzieciom, które nie dysponują własnymi instrumentami. Jednak instrumenty te są również odpłatnie udostępniane uczniom przez gminę za pośrednictwem szkoły do ćwiczeń we własnym zakresie poza jej budynkiem. Czy w tym drugim przypadku udostępnienie instrumentów jest działalnością zwolnioną z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT, jako usługa ściśle związana z usługą świadczoną przez jednostkę objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania?

  czytaj więcej

 • Zatrudniasz obcokrajowca? Uważaj na PIT

  Zatrudniasz obcokrajowca? Uważaj na PIT

  Ta nowa zasada utrudnia życie firmom, które zatrudniają obcokrajowców niemających statusu polskiego rezydenta. Fiskus może bowiem podważać miejsce opodatkowania takich przychodów

  czytaj więcej

 • Kiedy wydatek może zostać usunięty z budżetu gminy

  Kiedy wydatek może zostać usunięty z budżetu gminy

  Jestem skarbnikiem gminy, która chce wprowadzić niebawem zmianę do budżetu i przeznaczyć ok. 20 tys. zł na pomoc finansową dla powiatu na wydatki bieżące (m.in. wynagrodzenia) na zadania związane z paszportami. Czy taki wydatek budżetu będzie zgodny z prawem?

  czytaj więcej

 • Do pięciu lat więzienia za witryny z torrentami

  Do pięciu lat więzienia za witryny z torrentami

  Serwisy, które pozwalają na ściąganie pirackich filmów, łamią prawo, mimo że same tych filmów nie rozpowszechniają – uważa rzecznik generalny unijnego trybunału.

  czytaj więcej

 • Metropolia na razie tylko na Śląsku. Inne miasta muszą poczekać

  Metropolia na razie tylko na Śląsku. Inne miasta muszą poczekać

  Przez przedłużające się prace legislacyjne może zabraknąć czasu na podjęcie działań, które pozwolą utworzyć metropolię już od 1 stycznia 2018 r. Rząd jednak zapewnia, że najwyżej zmieni terminy w projekcie ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim, nad którym pracuje Sejm. Jego pierwsze czytanie odbyło się w piątek.

  czytaj więcej

 • Legia gra dzisiaj o swą przyszłość: Trzy lata od przejęcia z rąk koncernu ITI klub nadal przynosi straty

  Legia gra dzisiaj o swą przyszłość: Trzy lata od przejęcia z rąk koncernu ITI klub nadal przynosi straty

  Po kilku tygodniach negocjacji strony sporu, czyli z jednej strony Dariusz Mioduski, z drugiej Bogusław Leśnodorski i Maciej Wandzel, są coraz bliżej uzgodnienia warunków, na jakich w połowie marca odbędzie się aukcja wykupu udziałów drugiej strony.

  czytaj więcej

 • NBP: Deficyt w obrotach bieżących w grudniu wyniósł 533 mln euro

  NBP: Deficyt w obrotach bieżących w grudniu wyniósł 533 mln euro

  Deficyt w obrotach bieżących w grudniu 2016 roku wyniósł 533 mln euro wobec 188 mln euro w listopadzie ub.r., oraz 846 mln euro w grudniu 2015 roku - podał w poniedziałek NBP.

  czytaj więcej

 • Rolnicy muszą uważać, żeby nie wypaść z KRUS

  Rolnicy muszą uważać, żeby nie wypaść z KRUS

  Osoby ubezpieczone w KRUS mogą dodatkowo wykonywać prace na zlecenie lub pracować w radach nadzorczych pod warunkiem, że ich przychody z tego tytułu nie przekroczą płacy minimalnej. Wątpliwości wzbudza jednak sposób rozliczenia.

  czytaj więcej

 • Ustawy komornicze: Długa lista niedoróbek i błędów

  Ustawy komornicze: Długa lista niedoróbek i błędów

  Po dwóch miesiącach konsultacji projektów ustaw komorniczych, które mają uregulować status zawodu komornika na wiele lat, jasno widać, że zaproponowane rozwiązania mogą być jedynie punktem wyjścia do prac nad stworzeniem nowego, porządnego aktu. Poważne zastrzeżenia zgłosiły bowiem niemal wszystkie kluczowe organy państwa: Ministerstwo Rozwoju i Finansów, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Rządowe Centrum Legislacji, Prokuratoria Generalna, GIODO, a nawet Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  czytaj więcej

 • Unia kręci bat na call center: Prefiks ostrzeże, że dzwoni telemarketer

  Unia kręci bat na call center: Prefiks ostrzeże, że dzwoni telemarketer

  PROBLEM: Pomysł Komisji Europejskiej, by oznaczać rozmowy o charakterze reklamowym specjalnym prefiksem, może doprowadzić do bankructwa wielu firm zajmujących się wykonywaniem telemarketingiem – ostrzega branża call center. Przypomnijmy: KE w art. 16 ust. 3 projektu rozporządzenia o e-prywatności (e-privacy) proponuje m.in., by przedsiębiorcy dzwoniący do klientów w celach marketingowych korzystali ze specjalnego prefiksu, dzięki czemu odbiorca będzie mógł się zorientować, że rozmowa będzie miała charakter marketingowy (pisaliśmy o tym w tygodniku Firma i Prawo 7 grudnia 2017 r.: „Parasol Unii nad prywatnością” – DGP nr 26).

  czytaj więcej

 • Tejchman: Roboty w służbie Europy

  Tejchman: Roboty w służbie Europy

  261 Tyle robotów przemysłowych przypada na 10 tys. zatrudnionych w niemieckiej gospodarce. W Polsce analogiczna liczba wynosi 14. O szybką automatyzację produkcji jest szczególnie łatwo w krajach, w których społeczeństwo się starzeje. Osoby w podeszłym wieku są mniej skłonne do konsumpcji, rośnie stopa oszczędności, więcej jest taniego pieniądza koniecznego do kapitałochłonnych inwestycji w inteligentne maszyny przemysłowe. Szczególnie łatwo o takie inwestycje w środowisku niskich stóp procentowych.

  czytaj więcej

 • NBP: Oszczędności gospodarstw domowych są w trendzie spadkowym

  NBP: Oszczędności gospodarstw domowych są w trendzie spadkowym

  Stopa oszczędzania kontynuowała trend spadkowy i wyniosła 2% w III kwartale 2016 r., wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP). Obniżają się zarówno oszczędności dobrowolne, jak i w kapitałowym systemie emerytalnym.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników