doradcy finansowi

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu doradcy finansowi. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące doradcy finansowi.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Klauzula zapobiegająca unikaniu opodatkowania już obowiązuje. Pytanie, jak wpłynie na rynek

  Klauzula zapobiegająca unikaniu opodatkowania już obowiązuje. Pytanie, jak wpłynie na rynek

  Z perspektywy organów stanowi ona istotne i ważne narzędzie walki z nieuczciwymi podatnikami. Jednak, analizując nowe przepisy, nie da się nie zauważyć dalece posuniętej uznaniowości w ich zastosowaniu.

  czytaj więcej

 • Jak inwestować w 2016 roku: Może wzrosnąć awersja do ryzyka

  Jak inwestować w 2016 roku: Może wzrosnąć awersja do ryzyka

  Specjaliści ankietowani przez DGP zalecają częściowe przeniesienie się z rynku akcji na rynek surowców. O bezpieczeństwo portfela dbajmy, kupując krajowe obligacje skarbowe.

  czytaj więcej

 • Obniżka podatku Belki dotyczyłaby niespełna 8 proc. obecnych wpływów

  Obniżka podatku Belki dotyczyłaby niespełna 8 proc. obecnych wpływów

  Tylko do końca maja 2016 r. podatek od dochodów kapitałowych dał budżetowi ponad 1,8 mld zł. Wpływy za ubiegły rok przekroczyły 3,2 mld zł. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju obniżenie stawki tej daniny – z 19 proc. do 10 proc. – dla oszczędności długoterminowych (powyżej roku) oznaczałoby ubytek wpływów budżetowych rzędu 250 mln zł. Najprawdopodobniej więc obniżka dotyczyłaby tylko wąskiej części zysków objętych podatkiem od dochodów kapitałowych (Belki).

  czytaj więcej

 • Podatkowy kłopot z sezonowym wynajmem apartamentów

  Podatkowy kłopot z sezonowym wynajmem apartamentów

  Część gmin nadmorskich żąda od właścicieli wynajmujących lokale daniny według najwyższej stawki za cały rok, część – jedynie za okres, kiedy faktycznie mieszkają w nich wczasowicze.

  czytaj więcej

 • Pieniądze na start w biznesie

  Pieniądze na start w biznesie

  Dotacje na założenie firmy to szansa na samodzielność i niezależność dla osób, które są w trudniejszej sytuacji.

  czytaj więcej

 • Małgorzata Wassermann szefową komisji śledczej ds. Amber Gold

  Małgorzata Wassermann szefową komisji śledczej ds. Amber Gold

  Posłanka PiS Małgorzata Wassermann została przewodniczącą sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. W skład prezydium weszli też Marek Suski (PiS) oraz Paweł Grabowski (Kukiz'15). W piątek odbywa się pierwsze posiedzenie tej komisji.

  czytaj więcej

 • Debata: Przygotowania do centralizacji VAT. Gminy czeka ogromne wyzwanie

  Debata: Przygotowania do centralizacji VAT. Gminy czeka ogromne wyzwanie

  DEBATA: Projekt specustawy centralizującej VAT w samorządach został na początku lipca przyjęty przez rząd i trafił do Sejmu. Obowiązkowa zmiana w rozliczeniach gmin i ich jednostek oraz zakładów budżetowych ma nastąpić 1 stycznia 2017 r. Już teraz część samorządów ma problemy z korygowaniem VAT za okresy wsteczne, z liczeniem prewspółczynnika oraz ze zwrotem środków unijnych w sytuacji, gdyby okazało się, że VAT związany z realizacją projektu inwestycyjnego nie jest wydatkiem kwalifikowalnym.

  czytaj więcej

 • Autostradowe korki mogą zniknąć. Winiety zastąpią bramki?

  Autostradowe korki mogą zniknąć. Winiety zastąpią bramki?

  Resort infrastruktury rozważa scenariusz, w którym po 2018 r. kierowcy korzystający z płatnych dróg będą używać winiet – dowiedział się DGP. To może być prawdziwe remedium na zatory na bramkach.

  czytaj więcej

 • Można zmusić wójta, by wykorzystał urlop

  Można zmusić wójta, by wykorzystał urlop

  Jak najszybciej trzeba wprowadzić mechanizmy, które wyegzekwują od kierownika jednostki samorządu terytorialnego wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego - wyjaśnia Łukasz Czuła.

  czytaj więcej

 • JSW z zyskiem już w 2017 r.?

  JSW z zyskiem już w 2017 r.?

  Spółka sprzeda aktywa za 912 mln zł. 2 mld zł w trzy lata mają dać cięcia socjalne, kolejne kwoty – zamknięcie kopalń. Czy to wystarczy, by przekonać banki? Termin porozumienia: piątek.

  czytaj więcej

 • Oświadczenia majątkowe: Walka z korupcją czy narzędzie polityczne?

  Oświadczenia majątkowe: Walka z korupcją czy narzędzie polityczne?

  Co roku oświadczenia majątkowe składa kilkaset tysięcy osób pełniących funkcje publiczne. Za zatajenie posiadanego majątku grozi im nawet do 5 lat więzienia. Ale i tak co chwila wybuchają medialne afery.

  czytaj więcej

 • Naukowcy doradzają politykom: Bujnicki o misji wysokich doradców KE

  Naukowcy doradzają politykom: Bujnicki o misji wysokich doradców KE

  Zadaniem doradców naukowych jest dostarczanie politykom unijnym rzetelnej wiedzy, a nie rekomendowanie działań. To politycy podejmują decyzje i biorą za nie odpowiedzialność – mówi prof. Janusz Bujnicki, jeden z siedmiorga ważnych doradców naukowych Komisji Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Lewin: Białoruski milioner nie ma prawa do błędu

  Lewin: Białoruski milioner nie ma prawa do błędu

  "Nie należę do milionerów, którzy aktywnie tracą pieniądze. Mój samochód ma 10 lat, chociaż na ulicach Mińska można spotkać bentleye. Mnie to nie interesuje". Siarhiej Lewin o realiach prowadzenia interesów nad Świsłoczą

  czytaj więcej

 • Było Indigo, jest Air China. Co rok nowy inwestor dla LOT

  Było Indigo, jest Air China. Co rok nowy inwestor dla LOT

  Chińczycy w niedzielę przylatują do Warszawy. Niewykluczone, że będą chcieli przejąć całkowitą kontrolę nad naszą narodową linią.

  czytaj więcej

 • VAT: MF tłumaczy, dlaczego kebaby będą droższe

  VAT: MF tłumaczy, dlaczego kebaby będą droższe

  Gotowe posiłki przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, sprzedawane przez placówki gastronomiczne, nie mogą korzystać z niższego VAT – wyjaśnił wiceminister finansów Leszek Skiba

  czytaj więcej

 • Ekonomia społeczna sposobem na wykluczenie

  Ekonomia społeczna sposobem na wykluczenie

  Skuteczne wsparcie dla osób z największymi problemami na rynku pracy ma szczególne znaczenie. Nie tylko poprawia ich sytuację materialną, ale również hamuje pogłębianie się patologii społecznych w kolejnych pokoleniach.

  czytaj więcej

 • Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Ministerstwo Finansów, dążąc do wyeliminowania wyłudzeń VAT, cały czas pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. We wrześniu Sejm zajmie się kolejnymi legislacyjnymi propozycjami. MF zapowiedziało bowiem nowości w zakresie wyrejestrowania podmiotów prowadzących działalność, zmiany dotyczące odwrotnego obciążenia, likwidację rozliczeń kwartalnych, ograniczenie szybkich (25-dniowych) zwrotów podatku, modyfikację odpowiedzialności solidarnej sprzedawcy i nabywcy, a także wprowadzenie obowiązku składania deklaracji elektronicznych oraz powrót do sankcji VAT. Cel prawidłowy, ale wraz z jego realizacją warto przeanalizować na nowo dorobek orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE w zakresie pojęć dobrej wiary i należytej staranności, w szczególności przy transakcjach łańcuchowych. Dlaczego? Otóż w trakcie prowadzonego postępowania organy skarbowe analizując dany stan faktyczny, bardzo często przywołują wyroki TSUE, które w danej sprawie nie powinny mieć zastosowania, ponieważ nie dotyczą transakcji łańcuchowych. Fiskus przywołuje bowiem w decyzjach wyroki TSUE, w których trybunał stwierdza, że dobra wiara podatnika nie może rodzić prawa do odliczenia podatku VAT, jeżeli nie są spełnione przesłanki materialne tego prawa. Tak, ale wyroki te nie powinny być powoływane przy transakcjach łańcuchowych, gdzie legalnie działający podatnik może nie dopełnić materialnej przesłanki, a i tak przy zachowaniu dobrej wiary, spełniając przesłanki należytej staranności, powinien mieć prawo do odliczenia VAT. Tak stwierdza TSUE w wyrokach w sprawach ŁWK – 56 EOOD, sygn. C-643/11; Stroj trans EOOD, sygn. C-642/11 i Teleos plc. C-409/04 oraz rzecznik generalny Maciej Szpunar w opinii przedstawionej 11 września 2014 r. w sprawach połączonych C-131/13, C-163/13 i C-164/13. Na te orzeczenia oraz opinie organ choć powinien, to się nie powołuje. Jest to niewłaściwe, ponieważ legalnie działające podmioty mogły nigdy fizycznie nie być w posiadaniu przedmiotu transakcji, a tym samym mogły w ogóle nie wiedzieć, że uczestniczą w oszustwie podatkowym, przyjmując do rozliczenia i wystawiając faktury nieznajdujące pokrycia w rzeczywistym obrocie gospodarczym. Nie znaczy to jednak, że automatycznie w sposób świadomy brały udział w karuzeli podatkowej. Istotne jest bowiem, by podatnik działał w dobrej wierze, dochowując przesłanek należytej staranności.

  czytaj więcej

 • Podatek od sprzedaży detalicznej: Błąd w ustawie, firmy zapłacą mniej

  Podatek od sprzedaży detalicznej: Błąd w ustawie, firmy zapłacą mniej

  Wyższa stawka podatku od sprzedaży detalicznej będzie liczona dopiero od 187 mln zł przychodów sklepu, a nie od 170 mln zł – twierdzą eksperci. Resort potwierdza.

  czytaj więcej

 • Liniowcy nie mogli korzystać z ulgi na nowe technologie. Teraz już mogą

  Liniowcy nie mogli korzystać z ulgi na nowe technologie. Teraz już mogą

  Obowiązująca do 2016 r. preferencja była przewidziana tylko dla tych podatników, którzy rozliczali podatek na zasadach ogólnych – przypomniał NSA.

  czytaj więcej

 • Urzędy pracy mogą wnioskować o środki na nagrody specjalne

  Urzędy pracy mogą wnioskować o środki na nagrody specjalne

  Działania aktywizacyjne w stosunku do osób długotrwale bezrobotnych będą jednym z kryteriów branych pod uwagę przy podziale pieniędzy na finansowe gratyfikacje dla pracowników pośredniaków.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników