dywidenda

Dywidenda (łac. dividendum – rzecz do podziału) – część zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym) spółki kapitałowej przeznaczona dla jedynego wspólnika albo akcjonariusza lub podziału pomiędzy wspólników lub akcjonariuszy.


 • Kapitał w ręce mas. Akcjonariat pracowniczy lekiem na bolączki kapitalizmu

  Kapitał w ręce mas. Akcjonariat pracowniczy lekiem na bolączki kapitalizmu

  Akcjonariat pracowniczy miał być przeciwwagą dla komunistycznej idei własności kolektywnej. Dziś staje się lekiem na bolączki współczesnego kapitalizmu. Na Węgrzech, w USA, Wielkiej Brytanii i we Francji zdał egzamin. W Polsce się nie przyjął

  czytaj więcej

 • Najwyższy czas na zatwierdzenie sprawozdania finansowego

  Najwyższy czas na zatwierdzenie sprawozdania finansowego

  Czerwiec to gorący czas dla organów zatwierdzających w jednostkach prowadzących księgi rachunkowe. Do końca miesiąca powinny one bowiem zatwierdzić roczne sprawozdania finansowe za 2015 r. Dotyczy to oczywiście tych jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Zatwierdzenie sprawozdania jest warunkiem do dokonania szeregu czynności z zakresu prawa bilansowego, prawa podatkowego czy prawa handlowego.

  czytaj więcej

 • Police nie wypłacą dywidendy, a PKO BP zrobi to na Gwiazdkę

  Police nie wypłacą dywidendy, a PKO BP zrobi to na Gwiazdkę

  Police ze stratą zamiast zysku. O 12 proc. do 21,9 zł za akcję spadł we wtorek kurs Zakładów Chemicznych Police. Spółka podała, że w jej raportach za 2015 r. zawyżono wartość aktywów spółki zależnej African Investment Group. Po uwzględnieniu tego błędu zamiast 164,8 mln zł skonsolidowanego zysku powinno być 71,7 mln zł straty. Raport roczny firmy zatwierdzał odwołany w kwietniu zarząd Polic. Został on zweryfikowany przez firmę audytorską KPMG. Konsekwencją pojawienia się straty jest rezygnacja z zapowiadanej dywidendy.

  czytaj więcej

 • Echo idzie na rekord

  Echo idzie na rekord

  Kurs szybuje po zapowiedzi podziału między akcjonariuszy w sumie ponad 2 mld zł.

  czytaj więcej

 • GPW ciągle pod wpływem danych z USA. Atak WIG 20 na 2.000 pkt. dopiero w lipcu

  GPW ciągle pod wpływem danych z USA. Atak WIG 20 na 2.000 pkt. dopiero w lipcu

  Wzrosty na warszawskiej giełdzie są wynikiem słabszych, piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy, które osłabiły dolara - powiedział Artur Kołsut, makler BZ WBK. Jego zdaniem, WIG 20 wróci do ataku na 2.000 pkt. dopiero w połowie wakacji.

  czytaj więcej

 • Agora ma nowego inwestora zza oceanu

  Agora ma nowego inwestora zza oceanu

  Media Development Investment Fund posiada 11,22 proc. kapitału zakładowego Agory oraz 8,26 proc. głosów w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Jest dziś czwartym, po Agora Holding sp. z o.o. (34,77 proc. głosów na WZA), największym udziałowcem spółki.

  czytaj więcej

 • Sejm przyjął ustawę w sprawie dekomercjalizacji szpitali

  Sejm przyjął ustawę w sprawie dekomercjalizacji szpitali

  Zahamowanie niekontrolowanego przez państwo procesu zbywania udziałów i akcji w szpitalach - zakłada przyjęta w piątek przez Sejm nowela ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw. Pozwoli ona także samorządom kupować świadczenia opieki zdrowotnej dla mieszkańców.

  czytaj więcej

 • Opcje nie są kosztem przy sprzedaży akcji

  Opcje nie są kosztem przy sprzedaży akcji

  Przychodu ze sprzedaży akcji nie można pomniejszyć o przychód z realizacji pochodnych instrumentów finansowych (opcji i RSU), w wyniku których podatnik nabył te akcje – potwierdził NSA.

  czytaj więcej

 • Kowalczyk: W 2017 r. nie ruszymy kwoty wolnej

  Kowalczyk: W 2017 r. nie ruszymy kwoty wolnej

  Mimo wcześniejszych zapowiedzi w 2017 roku nie zostanie zwiększony pułap dochodu wolnego od PIT. Ale może to otworzyć drogę do obniżki wieku emerytalnego.

  czytaj więcej

 • Obligacje korporacyjne: Klienci jeszcze nie znają do końca tego produktu

  Obligacje korporacyjne: Klienci jeszcze nie znają do końca tego produktu

  Mam 10 tysięcy złotych i zastanawiam się, gdzie tę sumę ulokować. Dlaczego miałbym się zainteresować wciąż jeszcze mało popularnymi obligacjami korporacyjnymi, skoro jest łatwy dostęp do lokat bankowych, akcji spółek z GPW czy obligacji Skarbu Państwa?

  czytaj więcej

 • Skarb nie wymaga dywidendy

  Skarb nie wymaga dywidendy

  Soros w Agorze. MDIF Media Holdings I, spółka zależna Media Development Investment Fund – funduszu non profit inwestującego w koncerny mediowe na całym świecie, jest właścicielem 11,22 proc. akcji Agory, wydawcy „Gazety Wyborczej”. Dają one prawo do 8,26 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

  czytaj więcej

 • Spółki: Przekształcenie nie pozwalało uniknąć podatku

  Spółki: Przekształcenie nie pozwalało uniknąć podatku

  Wypłata zysku wspólnikowi spółki komandytowej przekształconej ze spółki z o.o. była opodatkowana PIT – uznał NSA. Sprawa dotyczyła stanu prawnego sprzed 2015 r., kiedy były wątpliwości, czy środki zgromadzone na kapitale zapasowym i rezerwowym są przychodem w momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową czy później – w momencie ich wypłaty wspólnikowi spółki osobowej powstałej z tego przekształcenia.

  czytaj więcej

 • Problemy w ubezpieczeniach. Społecznościowy Microsoft

  Problemy w ubezpieczeniach. Społecznościowy Microsoft

  Spadkowy kwartał ubezpieczycieli. Krajowe firmy ubezpieczeniowe miały w I kw. 627 mln zł zysku netto, o 41 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. W segmencie życiowym zysk zmniejszył się o 13 proc., do 578 mln zł. Towarzystwa majątkowe zanotowały spadek o 88 proc., do 49 mln zł. Wartość składek spadła o prawie 7 proc. do 13,3 mld zł, zaś odszkodowania wzrosły o nieco ponad 1 proc., do 8,8 mld zł. PIU podkreśla, że należny podatek dochodowy w branży ubezpieczeniowej wyniósł w I kw. ok. 198 mln zł. Do tego dochodzi ok. 100 mln zł zapłaconego przez branżę podatku od instytucji finansowych.

  czytaj więcej

 • Ochrona zdrowia: Koniec ze sprzedażą szpitali

  Ochrona zdrowia: Koniec ze sprzedażą szpitali

  Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o działalności leczniczej, która zablokuje możliwość przejęcia przez podmioty prywatne publicznych placówek zdrowotnych. W ustawie utrzymano także kontrowersyjne zapisy o zakupie przez samorządy świadczeń medycznych.

  czytaj więcej

 • Gdy spółka jest w likwidacji, to nie można wypłacać zysku

  Gdy spółka jest w likwidacji, to nie można wypłacać zysku

  Od momentu postawienia spółki z o.o. w stan likwidacji zmieniają się w określony sposób zasady jej funkcjonowania. Czy w czasie postępowania likwidacyjnego wspólnicy takiej spółki mogą swobodnie rozporządzać wypracowanym przez nią zyskiem?

  czytaj więcej

 • Środowa sesja na GPW nadal w oczekiwaniu na brytyjskie referendum

  Środowa sesja na GPW nadal w oczekiwaniu na brytyjskie referendum

  Środowa sesja na warszawskiej giełdzie będzie prawdopodobnie podobna do wtorkowej, a inwestorzy nadal oczekiwać będą na czwartkowe referendum w Wlk. Brytanii - ocenił Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ.

  czytaj więcej

 • Korzycki: Amerykańskie paradoksy brytyjskich dylematów

  Korzycki: Amerykańskie paradoksy brytyjskich dylematów

  Z pozoru cała Ameryka jest przerażona perspektywą Brexitu. Barack Obama nawet pogroził palcem, że ewentualne wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii ustawi je na końcu kolejki w nadchodzących rundach negocjacji o liberalizacji handlu i znoszeniu pozostałych barier w relacjach transatlantyckich. I z surowością satrapy przestrzegł, żeby Brytyjczycy sami nie spekulowali, czy Stany Zjednoczone będą ich w tej sytuacji ratować, bo to zależy głównie od niego samego. Zasugerował też, że nie mogą na wiele liczyć. Potem nieco z tonu spuścił, zastępując kij marchewką, i przekonywał głosujących 23 czerwca, że w kupie raźniej i lepiej jest im iść ramię w ramię z  Brukselą przy ewentualnym negocjowaniu jakichkolwiek umów ekonomicznej natury w   przyszłości.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników