ekonomia finansowa

Ekonomia finansowa - gałąź ekonomii zajmującą się wzajemnymi relacjami pomiędzy zmiennymi finansowymi takimi jak ceny, stopy procentowe, udziały.


 • Nagrody Nobla: William Nordhaus i Paul Romer laureatami w dziedzinie ekonomii

  Nagrody Nobla: William Nordhaus i Paul Romer laureatami w dziedzinie ekonomii

  Amerykańscy naukowcy William Nordhaus i Paul Romer zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii za badania związane ze zmianami klimatu i innowacjami technologicznymi - ogłosiła w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

  czytaj więcej

 • Dentyści ekonomii. Na naszych oczach spełnia się marzenie Keynesa o kompetentnych i pokornych ekspertach

  Dentyści ekonomii. Na naszych oczach spełnia się marzenie Keynesa o kompetentnych i pokornych ekspertach

  Uhonorowani Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla Paul Romer i William Nordhaus w swojej pracy koncentrują się na realnych problemach gospodarki.

  czytaj więcej

 • Geopolityka, czyli opium dla mas

  Geopolityka, czyli opium dla mas

  Coraz popularniejsza w Polsce geopolityka to prawdziwe opium dla mas. Szkoła myślenia o zjawiskach społeczno-politycznych przez pryzmat geografii zyskuje status kultowej wśród naukowców, komentatorów i hobbystów. Dzieje się tak mimo że jest ona groźna dla polskiej racji stanu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że popularyzowanie myśli geopolitycznej niesie za sobą cały pakiet szkodliwych definicji, takich jak koncert mocarstw czy strefy wpływów. Dla europejskiego państwa średniej wielkości, jak Polska, przywracanie do życia tych nieco zapomnianych w ostatnich dekadach idei rodzi śmiertelne niebezpieczeństwo.

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości. Kim tak naprawdę jest przedsiębiorca?

  Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości. Kim tak naprawdę jest przedsiębiorca?

  50 lat temu Peter Kilby pisał, że przedsiębiorcy dla ekonomistów są jak hefalumpy, fikcyjne postacie z bajek o Kubusiu Puchatku, które widywane są we śnie, przypominają słonie, ale nikt ich nie spotyka naprawdę. Dziś wiadomo o nich więcej.

  czytaj więcej

 • Tyrowicz: Lekcja anatomii u doktora Tulpa

  Tyrowicz: Lekcja anatomii u doktora Tulpa

  Na przełomowym z perspektywy historii malarstwa dziele Rembrandta uchwycono dostojnie ubranych uczniów jeszcze bardziej dostojnego doktora Tulpa, który w kapeluszu i pełnym stroju galowym rozpruwa zmarłego nieszczęśnika w służbie nauki. Choć nawet w pierwszej połowie XVII w. zabieg sekcji nie przebiegał tak, jak sportretował to Rembrandt, gdy zestawi się ten obraz z ostatnim kadrem filmu „Bogowie”, można nabrać przekonania co do drogi, jaką nauka zwana medycyną pokonała pomiędzy tamtą chwilą a drugą połową wieku XX. Bo nauka na tym właśnie polega – że idzie do przodu.

  czytaj więcej

 • W gospodarce lepiej już było. Czas na kryzys

  W gospodarce lepiej już było. Czas na kryzys

  Przed nami pogorszenie koniunktury. Świadczy o tym coraz więcej sygnałów ze świata i z kraju.

  czytaj więcej

 • Woś: Wielki powrót siły i potęgi

  Woś: Wielki powrót siły i potęgi

   Stuknęła nam dekada, odkąd światem wstrząsnął kryzys 2008 r. A my żyjemy trochę jak po kryzysie kubańskim 56 lat temu.

  czytaj więcej

 • Prokuratury rekrutują armię podatkowców

  Prokuratury rekrutują armię podatkowców

  W internecie pojawił się prawdziwy wysyp ofert zatrudnienia ekspertów finansowo-skarbowych w prokuraturach regionalnych i okręgowych.

  czytaj więcej

 • Historycznie niski deficyt. Rząd szykuje się na gorsze czasy w gospodarce

  Historycznie niski deficyt. Rząd szykuje się na gorsze czasy w gospodarce

  W spowolnienie mamy szansę wejść z rekordowo niską luką w wysokości 0,4 proc. PKB. Ograniczenie deficytu w tym i przyszłym roku to więcej swobody w polityce budżetowej podczas pogorszenia koniunktury. 

  czytaj więcej

 • Pożegnanie z węglem już się zaczęło

  Pożegnanie z węglem już się zaczęło

  „Czarne złoto” pozostanie głównym surowcem do produkcji energii na świecie, ale jego znaczenie znacząco spadnie.

  czytaj więcej

 • Zlęknione mocarstwa, czyli czego historia nauczy Donalda Trumpa?

  Zlęknione mocarstwa, czyli czego historia nauczy Donalda Trumpa?

  Wzrost znaczenia Niemiec pod koniec XIX w. spowodował, że Wielka Brytania – największa potęga morska i gospodarcza, trzymająca się z dala od europejskich wojen – postanowiła podpalić świat. Czy pamięta o tym Donald Trump, kiedy myśli o Chinach?

  czytaj więcej

 • Rachunkowość bardziej społeczna

  Rachunkowość bardziej społeczna

  Współczesne przedsiębiorstwa powinny bez negowania znaczenia rachunku wyniku równolegle rozwijać rachunek wartości . Jak to zrobić?

  czytaj więcej

 • Szahaj: O różnych drogach do „normalności”

  Szahaj: O różnych drogach do „normalności”

  Brak świadomości istnienia różnych wariantów kapitalizmu zaowocował w czasie naszej transformacji forsowaniem jednej z możliwych jego wersji pod przykrywką przechodzenia do kapitalizmu jako takiego

  czytaj więcej

 • "Piketty i co dalej? Plan dla ekonomii i nierówności": Od słów do czynów

  "Piketty i co dalej? Plan dla ekonomii i nierówności": Od słów do czynów

  Ponad 3 mln sprzedanych egzemplarzy robi wrażenie. Zwłaszcza jeśli rzecz dotyczy grubej książki pełnej ekonomicznych wykresów. Ale „Kapitał w XXI wieku” Thomasa Piketty’ego, po raz pierwszy opublikowany w 2013 r., miał niepodważalną zaletę, która otworzyła mu drogę na listę bestsellerów. Czterdziestoparoletni profesor ekonomii z Paryża opowiedział tu coś, co inni tylko przeczuwali albo mieli na końcu języka, ale jakoś nie potrafili z siebie wykrztusić. A on potrafił.

  czytaj więcej

 • Pokusa taksówkarza, czyli nie dajmy się oszukać [OPINIA]

  Pokusa taksówkarza, czyli nie dajmy się oszukać [OPINIA]

  Kilka lat temu w Buenos Aires odbyłem dość specyficzną rozmowę z miejscowym taksówkarzem. Było już ciemno, a ja byłem o krok od spóźnienia się na autobus dalekobieżny, więc wsiadłem do pierwszej zatrzymanej taksówki. Byłem w Buenos Aires już wcześniej, ale daleko mi do znawcy topografii tego miasta. Zmroziło mnie więc nieco, gdy kierowca zapytał, jaką drogą chcę jechać. GPS nie był wtedy jeszcze powszechny, a ja nie miałem w głowie żadnej jasnej odpowiedzi. A później jeszcze taksówkarz zapytał: „Skąd wiesz, że nie zawiozę cię w jakieś odludne miejsce i nie obrabuję?”. Obyło się bez walki, ale pojechaliśmy „na skróty”, co okazało się najdłuższą drogą na dworzec autobusowy, jaką zdarzyło mi się jechać.

  czytaj więcej

 • Chmura jest szansą dla wszystkich

  Chmura jest szansą dla wszystkich

  Polska bankowość, by dalej się rozwijać, musi korzystać z możliwości, jakie daje chmura obliczeniowa. Do tego konieczna jest jednak nie tylko determinacja instytucji finansowych, lecz także dostosowanie obowiązujących regulacji prawnychChmura jest szansą dla wszystkich

  czytaj więcej

 • Plan Donalda Trumpa: Sprywatyzować Amerykę

  Plan Donalda Trumpa: Sprywatyzować Amerykę

  Donald Trump przymierza się do spełnienia obietnicy, że będzie zarządzał krajem jak firmą. Na pierwszy ogień ma pójść poczta, którą zamierza sprywatyzować

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników