eksport

Eksport (z łac. ex „poza” + portare „nieść”) – wywóz za granicę dóbr, które zostały wytworzone w danym kraju.


 • Ozon, prezes JSW: Niepokoi nas podejście Brukseli do dekarbonizacji [WYWIAD]

  Ozon, prezes JSW: Niepokoi nas podejście Brukseli do dekarbonizacji [WYWIAD]

  - Globalni gracze mogą uznać, że Ukraina czy Białoruś są bardziej atrakcyjne niż Polska - uważa Daniel Ozon, p.o. prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

  czytaj więcej

 • NBP: Zarejestrowany w 2016 roku spadek inwestycji był przejściowy

  NBP: Zarejestrowany w 2016 roku spadek inwestycji był przejściowy

  Notowany spadek inwestycji ma charakter przejściowy, stąd w 2017 roku jest spodziewane przyspieszenie dynamiki PKB do 3,7 proc. - wynika z zaprezentowanej w poniedziałek przez Instytut Ekonomiczny NBP projekcji inflacji i PKB. Wynika też z niej, że w 2017 roku inflacja CPI wyniesie 2,0 proc. Wzrośnie konsumpcja i będą rosnąć płace.

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Rząd przyciągnął 35-40 tys. miejsc pracy od czasu Brexitu

  Morawiecki: Rząd przyciągnął 35-40 tys. miejsc pracy od czasu Brexitu

  Od czasu referendum ws. opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię rząd przyciągnął do Polski 35-40 tys. miejsc pracy, a skłonność do emigracji jest najniższa w historii - powiedział we wtorek na konferencji wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

  czytaj więcej

 • PKP Cargo i Węglokoks płyną do portu

  PKP Cargo i Węglokoks płyną do portu

  Firmy są gotowe do akwizycji Portu Gdańskiego Eksploatacja. Ale Maltańczycy twierdzą, że wniesienie akcji aportem do spółki celowej będzie bezprawne.

  czytaj więcej

 • Jabłka na wariackich papierach. Czyli jak handel wygrał z polityką

  Jabłka na wariackich papierach. Czyli jak handel wygrał z polityką

  Polska jest największym producentem jabłek w Europie. Przez lata nie było problemów z ich eksportem. Wschód wchłaniał każdą ilość owoców. Po aneksji Krymu i zamrożeniu stosunków polsko-rosyjskich w 2014 r. wydawało się, że cały sektor upadnie. Na sadowników padł strach. Po trzech latach okazuje się, że mimo animozji politycznych handel się odrodził. Do poziomów niemal sprzed aneksji ukraińskiego półwyspu. Polakom co prawda nie udało się znaleźć nowych rynków. Jednak zarówno nasi eksporterzy, jak i rosyjscy odbiorcy zaakceptowali pewną fikcję: każdy wie, że jabłka na „białoruskich papierach” są polskie. Handel po prostu wyprzedził politykę.

  czytaj więcej

 • Kaczyński: Mimo przegranej na szczycie UE status Polski i Szydło się podniósł

  Kaczyński: Mimo przegranej na szczycie UE status Polski i Szydło się podniósł

  Nie ma wątpliwości, że mimo przegranej na szczycie UE uczyniliśmy dobrze i że - co może zabrzmi paradoksalnie - nasz status, a także osobisty status pani premier w ten sposób się podniósł, a nie obniżył - przekonuje w środowym wywiadzie dla "Rz" prezes PiS Jarosław Kaczyński.

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Przyjęcie euro przez Polskę można rozważyć za 10-20 lat

  Morawiecki: Przyjęcie euro przez Polskę można rozważyć za 10-20 lat

  Przyjęcie unijnej waluty można rozważyć za 10-20 lat, gdy Polska będzie bardziej podobna do krajów strefy euro pod względem wielu parametrów makro- i mikroekonomicznych - mówił w środę na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

  czytaj więcej

 • Szewczak: W tym roku na rynku walutowym możliwe istotne zmiany

  Szewczak: W tym roku na rynku walutowym możliwe istotne zmiany

  Podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych to dowód na to, że w tym roku na rynku walutowym zajdą istotne zmiany, bo Amerykanie zapowiadają kolejne podwyżki - uważa Janusz Szewczak, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych i były główny ekonomista SKOK.

  czytaj więcej

 • Mieć miedź: KGHM zostaje w Chile

  Mieć miedź: KGHM zostaje w Chile

  Odkrywkowa kopalnia miedzi i molibdenu Sierra Gorda w Chile miała być sztandarową inwestycją KGHM. To część największej w historii zagranicznej inwestycji polskiej spółki, która w 2012 r. kupiła za ponad 9 mld zł kanadyjski koncern wydobywczy Quadra (oprócz Sierra Gorda to również m.in. kopalnia Robinson w Kanadzie). Sierra Gorda mimo wielkich nadziei na razie zawodzi, ale szef KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki ma nadzieję, że w ciągu kilku lat kopalnia wyjdzie na prostą, i dementuje pogłoski o wycofaniu się KGHM z projektu.

  czytaj więcej

 • Stodolak: Reforma nie musi oznaczać tylko strat

  Stodolak: Reforma nie musi oznaczać tylko strat

  Nie rozumiem tego wybuchu oburzenia po tym, gdy kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosiła, że chce tworzyć Europę dwóch prędkości. Po pierwsze, przynajmniej jeśli chodzi o gospodarkę, już to zrobiła. Po drugie, Polska na tym korzysta.

  czytaj więcej

 • Tejchman: Protekcjonizm a sprawa Polska

  Tejchman: Protekcjonizm a sprawa Polska

  Trudno o zgodę w sprawie wolnego handlu. Na szczycie G20 w niemieckim Baden-Baden widać było wyraźny zwrot w kierunku protekcjonizmu. To dowód na to, że nowa amerykańska administracja poważnie traktuje przedwyborcze obietnice Donalda Trumpa, który zobowiązał się do ograniczenia ogromnego deficytu handlowego i ochrony amerykańskich miejsc pracy. Co więcej, Stany Zjednoczone nie są osamotnione. Co prawda kraje, których gospodarki opierają się na eksporcie – takie jak Chiny i Niemcy – nadal są czempionami globalizacji, ale już Japonia czy Francja niuansują swoje stanowisko.

  czytaj więcej

 • Strategia Morawieckiego: Frontem do biznesu

  Strategia Morawieckiego: Frontem do biznesu

  Priorytety resortu rozwoju to rozruch Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zjednanie dla niej przedsiębiorców i zachęcenie do inwestycji.

  czytaj więcej

 • Ambasador Węgier: Nie chcemy Europy "dwóch prędkości" [WYWIAD]

  Ambasador Węgier: Nie chcemy Europy "dwóch prędkości" [WYWIAD]

  Chcemy na pewno nie dopuścić do sytuacji, w której powstanie Europa "dwóch prędkości"; Węgry wyobrażają sobie Europę jako kontynent silnych państw narodowych - mówi PAP nowa ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovacs. Podkreśla, że w tym tygodniu - z udziałem prezydentów obu krajów - odbędą się obchody Dnia Przyjaźni Polsko–Węgierskiej.

  czytaj więcej

 • Bochenek: Polska jest tygrysem ekonomicznym w UE. Rząd prowadzi skuteczną politykę

  Bochenek: Polska jest tygrysem ekonomicznym w UE. Rząd prowadzi skuteczną politykę

  Polska jest tygrysem ekonomicznym w Unii Europejskiej; rząd prowadzi politykę skuteczną, która przynosi wymierne efekty - podkreślił w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników