emitent

Emitent - podmiot (np.: osoba, przedsiębiorstwo, skarb państwa, gmina) wystawiający lub emitujący papiery wartościowe i ogłaszający ich sprzedaż we własnym imieniu i na własny rachunek.


 • Prowadzisz księgi rachunkowe? Oto najważniejsze zmiany w prawie

  Prowadzisz księgi rachunkowe? Oto najważniejsze zmiany w prawie

  Firmy sporządzające za 2017 r. sprawozdania finansowe oraz z działalności muszą wziąć pod uwagę, że zaktualizowany został Krajowy Standard Rachunkowości nr 9.

  czytaj więcej

 • Emilewicz: Premier być może będzie sprawował osobisty nadzór nad GPW

  Emilewicz: Premier być może będzie sprawował osobisty nadzór nad GPW

  Premier Mateusz Morawiecki być może zdecyduje o tym, że osobiście będzie sprawował nadzór nad Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

  czytaj więcej

 • Polska jedzie do Davos w silnym składzie

  Polska jedzie do Davos w silnym składzie

  Prezydent, premier, szefowie banku centralnego i nadzoru finansowego będą na spotkaniu elit politycznych i biznesowych w Szwajcarii.

  czytaj więcej

 • WIG na GPW pobił rekord z 2007 roku

  WIG na GPW pobił rekord z 2007 roku

  We wtorek rano indeks WIG notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych pobił swój rekord z 9 lipca 2007 r., kiedy to osiągnął 67 772,91 pkt. Ok. godz. 9.30 indeks odnotował 67 933,05 pkt.

  czytaj więcej

 • GPW na 3. miejscu w 2017 r. wśród europejskich parkietów pod względem liczby debiutów

  GPW na 3. miejscu w 2017 r. wśród europejskich parkietów pod względem liczby debiutów

  Warszawska Giełda Papierów Wartościowych w 2017 r. była 3. rynkiem w Europie - ex aequo z hiszpańską giełdą BME - pod względem liczby debiutów - poinformowała w piątek GPW. Dodano, że na warszawskim parkiecie wartość IPO w 2017 r. wyniosła ponad 1,8 mld euro i była najwyższa od 2011 r.

  czytaj więcej

 • Sierant: Miliard w środę, miliard w sobotę

  Sierant: Miliard w środę, miliard w sobotę

  Jeden z moich przyjaciół, ilekroć rozmawiamy o rynku kapitałowym, często zarzuca mi brak wyobraźni. Zazwyczaj dotyczy to poziomu notowań, jaki dane instrumenty mogą osiągnąć. Kiedyś napisałbym akcje, ale teraz nie zawsze dokładnie wiadomo, co dokładnie jest notowane.

  czytaj więcej

 • Od transakcji kryptowalutami trzeba zapłacić PIT

  Od transakcji kryptowalutami trzeba zapłacić PIT

  Kwestia opodatkowania dochodu uzyskanego w związku z transakcjami na rynku kryptowalut nie jest jednoznaczna i łatwa do interpretacji dla podatników. Polskie przepisy nie przewidują bowiem bezpośrednio takiego źródła przychodu.

  czytaj więcej

 • Firmy unikają programów motywacyjnych, bo boją się podwójnego PIT

  Firmy unikają programów motywacyjnych, bo boją się podwójnego PIT

  Nieprecyzyjne sformułowanie obowiązującego od początku br. przepisu ustawy o PIT spowodowało, że polskie spółki w praktyce pozbawiono możliwości wdrażania efektywnych podatkowo programów motywacyjnych, a także realizowania tych, które już od lat funkcjonowały. Błąd ten ma naprawić kolejna nowelizacja, ale sposób wprowadzenia zmian może budzić poważne zastrzeżenia, co rodzi istotne konsekwencje dla organizatorów i uczestników takich programów. Ustawodawca zmianami w PIT chciał ograniczyć systemy motywacyjne oparte o pochodne instrumenty finansowe, ale przy okazji nieopatrznie uniemożliwił lub co najmniej wstrzymał w czasie realizację klasycznych programów opartych o rozliczenie w akcjach.

  czytaj więcej

 • Sejm przyjął: 1 marca 2018

  Sejm przyjął: 1 marca 2018

  Przestawiamy zmiany przyjęte przez Sejm 1 marca 2018 r.

  czytaj więcej

 • Patriotyczne obligacje. Jest nowy sposób na finansowanie inwestycji

  Patriotyczne obligacje. Jest nowy sposób na finansowanie inwestycji

  Zamiast czekać na kolejne baterie patriotów, możemy mieć wszystkie osiem od razu. Dzięki specjalnym papierom dłużnym, które kupią instytucje finansowe, bardzo mocno pomagając rządowi

  czytaj więcej

 • GPW nie weźmie udziału w dalszych rozmowach ws. kupna udziałów w Tel Aviv Stock Exchange

  GPW nie weźmie udziału w dalszych rozmowach ws. kupna udziałów w Tel Aviv Stock Exchange

  Giełda Papierów Wartościowych uzyskała oficjalną informację, że nie została wybrana przez Tel Aviv Stock Exchange do kolejnego etapu rozmów dotyczących zakupu części udziałów w TASE - podała GPW w komunikacie.

  czytaj więcej

 • Sprawozdanie za 2017 rok. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów

  Sprawozdanie za 2017 rok. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów

  Do końca marca trzeba sporządzić sprawozdanie za poprzedni rok. Obecnie ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 395; dalej: u.r.) przewiduje cztery załączniki dla sprawozdań finansowych dla podmiotów innych niż banki i ubezpieczyciele. Przedsiębiorstwa mogą wybierać między załącznikami nr 1, nr 4 i nr 5. Natomiast dla organizacji pozarządowych przewidziane zostały załączniki nr 1 lub nr 6. Załączniki różnią się nie tylko zakresem informacji, lecz także tym, kto i kiedy może podjąć decyzję o ich wyborze.

  czytaj więcej

 • Sierant: Pułapki modeli predykcyjnych

  Sierant: Pułapki modeli predykcyjnych

  Na początek mała kryptoreklama, za co państwa przepraszam. Przed kilku laty w firmie, którą zarządzam, udało się zbudować ujednolicony model sprawozdań finansowych dla spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Podobno dość dobry. Ile czasu na to poświęciliśmy, nie napiszę, bo przyznać się wstyd. Stanowczo za dużo. W czasie prac okazało się, że na naszym rynku mamy cztery różne typy sprawozdań finansowych, z których jeden jest tak stary, że niektórzy już o nim zapomnieli. A szkoda, bo może przy którymś z zapowiadanych działań mających na celu ułatwianie inwestorom i emitentom życia, te przepisy (rozporządzenie ministra finansów z 18 października 2005 r. w sprawie informacji wykazywanych w sprawozdaniach finansowych) zostaną uchylone.

  czytaj więcej

 • Energetyczna rewolucja zmieni samorządową mapę bogactwa

  Energetyczna rewolucja zmieni samorządową mapę bogactwa

  Choć rząd oficjalnie nie ogłosił jeszcze polityki energetycznej Polski, a węgiel nadal ma być podstawą naszej gospodarki, to wiemy, że rozwijać będzie się także energetyka oparta na gazie, morskich farmach wiatrowych i być może atomie. Dla wielu samorządów oznacza to poważne zmiany, wyzwania logistyczne, społeczne, a także finansowe.

  czytaj więcej

 • Bilans 2017: Jak poprawić sprawozdanie finansowe

  Bilans 2017: Jak poprawić sprawozdanie finansowe

  Kilka dni temu zostały podpisane sprawozdania finansowe. Wydaje się więc, że prace bilansowe za 2017 r. są już zakończone. Może się jednak wydarzyć coś, co spowoduje, że raport za poprzedni rok trzeba będzie przygotować jeszcze raz.

  czytaj więcej

 • KNF: Podejmujemy kroki w sprawie wyjaśnienia sytuacji wokół GetBack SA

  KNF: Podejmujemy kroki w sprawie wyjaśnienia sytuacji wokół GetBack SA

  Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podejmuje wszystkie niezbędne kroki w celu pełnego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz umożliwienia jak najszybszego wznowienia notowań instrumentów finansowych wyemitowanych przez spółkę GetBack SA - poinformowano we wtorkowym komunikacie KNF.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników