faktura

Faktura – dokument sprzedaży, rodzaj rachunku zawierającego szczegółowe dane o transakcji:


 • Pozytywne VAT-owanie. Gospodarka napełnia budżet

  Pozytywne VAT-owanie. Gospodarka napełnia budżet

  Ten i przyszły rok mają dać budżetowi państwa w sumie 40 mld zł więcej z podatku od towarów i usług. Pomaga dobra koniunktura, ale widać też wysiłek fiskusa na rzecz uszczelnienia systemu.

  czytaj więcej

 • Suwałki: Przedsiębiorcy podejrzani o wyłudzenia VAT-u przy obrocie paliwami

  Suwałki: Przedsiębiorcy podejrzani o wyłudzenia VAT-u przy obrocie paliwami

  Suwalska prokuratura okręgowa postawiła czterem przedsiębiorcom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, podejrzanej o wyłudzenie ponad 1 mln zł podatku VAT przy obrocie paliwami - poinformował PAP rzecznik tej prokuratury Ryszard Tomkiewicz.

  czytaj więcej

 • Utkwiliśmy w inwestycyjnym dołku

  Utkwiliśmy w inwestycyjnym dołku

  Samorządy już wydają więcej, nakłady średnich i dużych firm są na lekkim minusie. Tylko w przedsięwzięciach finansowanych z budżetu wciąż zadyszka. Zgasić ją może jedynie odwaga rządu Beaty Szydło.

  czytaj więcej

 • Mały biznes nie chce podpisywać kontraktów na pomidory z targu

  Mały biznes nie chce podpisywać kontraktów na pomidory z targu

  Nie można utrudniać handlu dokonywanego przez rolników absurdalnymi przepisami. Tracą na tym i oni, i drobni przedsiębiorcy, np. restauratorzy. Tak twierdzi wiele organizacji ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców na czele.

  czytaj więcej

 • Kolejne zatrzymanie w śledztwie dot. fałszywych faktur

  Kolejne zatrzymanie w śledztwie dot. fałszywych faktur

  Funkcjonariusze z łódzkiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejną osobę zamieszaną w obrót fikcyjnymi fakturami VAT - poinformował w środę PAP Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA. W sprawie zatrzymanych jest już 31 osób.

  czytaj więcej

 • Okulary dla pracownika: Czy przychód uzyskany przez niego z tego tytułu będzie zwolniony od podatku?

  Okulary dla pracownika: Czy przychód uzyskany przez niego z tego tytułu będzie zwolniony od podatku?

  Świadczenia pozapłacowe to istotny element systemu motywowania pracowników. Niestety trudniejszą stroną zagadnienia jest ich rozliczenie podatkowe. Aby mówić o przychodzie pracownika, należy jasno wykazać, że świadczenie było skierowane indywidualnie do pracownika i spowodowało przysporzenie w jego majątku. Takiego problemu nie ma zasadniczo w przypadku wynikających z umowy wynagrodzeń pieniężnych, czy to zasadniczych, czy to uznaniowych. Są one przychodem pracownika. Problemy podatkowe pojawiają się w przypadku świadczeń nieodpłatnych bądź zwrotu kosztów wydatków, które służą faktycznie działalności pracodawcy.

  czytaj więcej

 • Śląskie: Zatrzymani za wyłudzenie 23 mln zł podatku VAT

  Śląskie: Zatrzymani za wyłudzenie 23 mln zł podatku VAT

  Zarzuty wyłudzenia 23 mln zł podatku VAT i „wyprania” podobnej kwoty usłyszało troje mieszkańców woj. lubelskiego, których zatrzymali śląscy policjanci. Według śledztwa, oszuści wykazywali na fakturach fikcyjną sprzedaż różnych innych towarów za granicę.

  czytaj więcej

 • NIK: Państwo przyjaźniejsze dla podatników, ale zaległości podatkowe rosną

  NIK: Państwo przyjaźniejsze dla podatników, ale zaległości podatkowe rosną

  NIK pozytywnie oceniła wprowadzenie tzw. miękkiej egzekucji podatkowej, która zwiększa zaufanie do organów podatkowych i odciąża je od prowadzonych postępowań administracyjnych. Zwraca jednak uwagę, że zaległości podatkowe rosną i to szybciej niż dochody z podatków.

  czytaj więcej

 • Rządowe plany wobec przedsiębiorców. 4 największe zmiany w podatkach

  Rządowe plany wobec przedsiębiorców. 4 największe zmiany w podatkach

  Rząd stale walczy o większe wpływy z podatków. Organy skarbowe zachowują szczególną czujność podczas kontroli wpływów z VAT do budżetu, stąd większość zmian w prawie ma na celu uszczelnienie poboru podatku od towarów i usług. Na planowanych zmianach zyska budżet, a co z podatnikami? Szykują się nowe obowiązki dla firm związane z JPK i mechanizmem podzielonej płatności czyli split payment. Po dużej noweli VAT przyszedł czas na nową Ordynację podatkową. Zgodnie z jej założeniami, nowe przepisy mają ocieplić wizerunek organów skarbowych. Rząd nie zapomina też o wpływach z akcyzy. Na zmiany muszą przygotować się także rolnicy handlujący tytoniem.

  czytaj więcej

 • PK: Zarzuty dla b. prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie

  PK: Zarzuty dla b. prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie

  Zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości co najmniej 376,3 tys. zł, przekroczenia uprawnień i uczestnictwa w tzw. praniu brudnych pieniędzy usłyszał b. prezes SA w Krakowie Krzysztof S. - poinformowała rzeczniczka PK Ewa Bialik.

  czytaj więcej

 • Areszt dla Maksymiliana G. zatrzymanego w sprawie faktur VAT

  Areszt dla Maksymiliana G. zatrzymanego w sprawie faktur VAT

  Sąd zdecydował o areszcie dla czwartego z niedawno zatrzymanych przez CBA mężczyzn, podejrzewanych o handel nierzetelnymi fakturami VAT - Maksymiliana G. - dowiedziała się PAP. W czwartek sąd aresztował Artura J., Krzysztofa M. oraz Jana C. – posła na Sejm VII Kadencji.

  czytaj więcej

 • W jaki sposób biuro podróży powinno wykazać sprzedaż wycieczki na Maltę

  W jaki sposób biuro podróży powinno wykazać sprzedaż wycieczki na Maltę

  Podatniczka (podatnik VAT czynny) prowadzi małe biuro podróży. 2 czerwca 2017 r. nabyła we własnym imieniu i na własny rachunek od oddziału niemieckiego biura podróży w Polsce 10 miejsc na wycieczkę 7-dniową na Maltę (23–29 czerwca 2017 r.). Nabyta usługa ma charakter kompleksowej usługi turystycznej obejmującej przelot samolotem, zakwaterowanie i wyżywienie w hotelu na Malcie oraz ubezpieczenie. Koszt jednego miejsca to 3500 zł. Zakup usługi został udokumentowany wystawioną i otrzymaną przez podatniczkę 2 czerwca 2017 r. fakturą na kwotę 35 000 zł (faktura nie zawierała stawki i kwoty VAT, zawierała natomiast adnotację „procedura marży dla biur podróży”). Za nabyte miejsca wycieczkowe podatniczka zapłaciła przelewem na rachunek oddziału niemieckiego biura podróży 2 czerwca. Przedmiotowe miejsca na wycieczkę na Maltę podatniczka sprzedała we własnym imieniu i na własny rachunek w połowie czerwca 2017 r. osobom indywidualnym w cenie 4000 zł za miejsce (pobierając z góry zapłatę). Sprzedaż wycieczek tym osobom została udokumentowana wyłącznie paragonami fiskalnymi. Jak powinna rozliczyć VAT i podatek dochodowy od osób fizycznych od zakupu i sprzedaży tych miejsc wycieczkowych? Podatniczka rozlicza się podatkiem liniowym i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Podatek od towarów i usług i zaliczki na PIT płaci za okresy miesięczne. Podatniczka posiada status mikroprzedsiębiorcy.

  czytaj więcej

 • Poradnia rachunkowa z 12 czerwca 2017 r.

  Poradnia rachunkowa z 12 czerwca 2017 r.

  Czy w sprawozdaniu Rb-WSa trzeba ujmować wkład unijny? Poniżej znajdują się odpowiedzi na inne problematyczne kwestie związane z rozliczeniami.

  czytaj więcej

 • Jak skorygować ujęcie podatku od nieruchomości w kosztach, gdy kontrola wykryje błędy

  Jak skorygować ujęcie podatku od nieruchomości w kosztach, gdy kontrola wykryje błędy

  Podatniczka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W majątku firmy posiada pawilon meblowy, w którym prowadzi firmę. Podatniczka wpłacała na podstawie corocznych decyzji prezydenta miasta podatek od nieruchomości. Kwoty wynikające z tych decyzji zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów (prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów). Do podatniczki zawitała jednak kontrola podatkowa w zakresie prawidłowości ustalenia podatku od nieruchomości za lata 2011–2016. Ujawniła ona, że wystąpiły rozbieżności między wymiarem podatku od nieruchomości ustalonym w decyzjach pierwotnych za lata 2011–2016 a powierzchnią nieruchomości wykorzystywanej w działalności. W związku z tym prezydent miasta wydał decyzje, które uchylały decyzje wcześniejsze w sprawie ustalenia wysokości podatku od nieruchomości za lata 2011–2016 oraz ustalały nową wysokość tego podatku za ten okres. Jak w związku z tym podatniczka powinna skorygować swoje dotychczasowe rozliczenia podatkowe?

  czytaj więcej

 • W Polsce JPK, a za granicą SAF-T

  W Polsce JPK, a za granicą SAF-T

  Planując rozwój biznesu za granicą, warto sprawdzić, jakie będą się z tym wiązać obowiązki w zakresie raportowania podatkowego

  czytaj więcej

 • W sprawie leasingu fiskus ugiął się pod presją sądów

  W sprawie leasingu fiskus ugiął się pod presją sądów

  W ciągu ostatniego roku organy podatkowe zmieniły zdanie. Teraz już pozwalają zaliczać wstępną opłatę od razu do kosztów uzyskania przychodu

  czytaj więcej

 • Przekręt wpisany w rejestr. Jak ukraść spółkę w weekend?

  Przekręt wpisany w rejestr. Jak ukraść spółkę w weekend?

  Wystarczy sfałszować kilka podpisów i mieć trochę szczęścia. Zanim właścicielowi uda się wszystko poodkręcać, uzurpator zniknie. Wraz z firmowym majątkiem.

  czytaj więcej

 • Rząd przykręca śrubę dyrektorom przedszkoli

  Rząd przykręca śrubę dyrektorom przedszkoli

  Właściciele publicznych placówek oświatowych boją się, że resort edukacji doprowadzi ich do bankructwa. Zastanawiają się nad wypowiedzeniem gminom umów.

  czytaj więcej

 • Ministerstwo Finansów a bezpieczeństwo. Sprawdź, gdzie trafiają dane z JPK

  Ministerstwo Finansów a bezpieczeństwo. Sprawdź, gdzie trafiają dane z JPK

  Rozwiązania chmurowe odgrywają kluczową rolę w rozwoju nowoczesnych przedsiębiorstw. Korzysta z nich już 90 procent firm z listy Fortune 500, a analizy przygotowane przez Instytut Gartnera prognozują aż 18-procentowy wzrost w 2017 roku. Zmiany widać także na polskim rynku, który coraz częściej stawia na chmurę. Najlepszym przykładem jest Ministerstwo Finansów, które używa platformy Azure do przechowywania zaszyfrowanych danych na jednym z etapów obsługi Jednolitego Pliku Kontrolnego. Oznacza to, że dane większości przedsiębiorców w Polsce już trafiły do chmury Microsoft.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników