gaz ziemny

Gaz ziemny zwany również błękitnym paliwem – rodzaj paliwa kopalnego pochodzenia organicznego, gaz zbierający się w skorupie ziemskiej w pokładach wypełniających przestrzenie, niekiedy pod wysokim ciśnieniem.


 • Dobra zmiana w PGE. Gaz zamiast węgla

  Dobra zmiana w PGE. Gaz zamiast węgla

  500 MW nowych mocy planowanych w elektrowni niedaleko Szczecina będzie opalane gazem, a nie węglem kamiennym. Spółka zmieniła zdanie.

  czytaj więcej

 • Absolutny priorytet dla Baltic Pipe [WYWIAD]

  Absolutny priorytet dla Baltic Pipe [WYWIAD]

  - Jestem przekonany, że jeśli chodzi o dostarczanie gazu z Norwegii do Polski, będzie to bardzo konkurencyjna pod względem kosztów trasa - mówi w wywiadzie dla DGP Tomasz Stępień, prezes firmy Gaz-System, która zarządza polskim systemem gazociągów.

  czytaj więcej

 • Norwegia: Gospodarka służy prawicy

  Norwegia: Gospodarka służy prawicy

  Premier Solberg sprawnie przeprowadziła kraj przez kryzys wywołany spadkiem cen ropy. W niedzielnych wyborach ma szansę na drugą kadencję. Niespodziewany zwrot na finiszu kampanii przedwyborczej w Norwegii. Dzięki poprawiającej się kondycji tamtejszej gospodarki to rządząca centroprawica pod kierownictwem premier Erny Solberg wysunęła się na prowadzenie w sondażach.

  czytaj więcej

 • Dwudziesta dostawa LNG do terminala w Świnoujściu

  Dwudziesta dostawa LNG do terminala w Świnoujściu

  Kolejny gazowiec zawinął w sobotę do terminala LNG w Świnoujściu. To dwudziesta dostawa tego surowca. Tym razem dostarczono około 138 tys. m. sześciennych skroplonego gazu ziemnego zamówionego przez PGNiG w Norwegii.

  czytaj więcej

 • Gaz-System: Do Terminalu LNG wpłynął 20. statek z dostawą gazu skroplonego

  Gaz-System: Do Terminalu LNG wpłynął 20. statek z dostawą gazu skroplonego

  "W sobotę 9 września br. przy nabrzeżu rozładunkowym Terminalu LNG zacumował kolejny zbiornikowiec. To już dwudziesta dostawa LNG i czwarta spotowa, czyli nieujęta w rocznym ramowym harmonogramie zawinięć, lecz przyjęta na zasadach określonych odrębną umową pomiędzy dostawcą LNG i użytkownikiem teminalu" - czytamy w komunikacie.

  czytaj więcej

 • Rynek gazu broni się przed monopolem

  Rynek gazu broni się przed monopolem

  Prywatne firmy liczą, że uchwalone we wtorek przez Parlament Europejski przepisy o bezpieczeństwie dostaw gazu ułatwią im konkurowanie z PGNiG

  czytaj więcej

 • Jóźwik: UE się jednak broni

  Jóźwik: UE się jednak broni

  Czwartkowe posiedzenie europarlamentu było dla Polski wyjątkowo udane. Przede wszystkim udało się przyjąć regulacje dotyczące bezpieczeństwa dostaw gazu. Zgodnie z nimi jeśli jedno z członkowskich państw Wspólnoty zasygnalizuje kłopoty z dostawami surowca dla odbiorców wrażliwych (gospodarstwa domowe, szpitale, hospicja i ośrodki pomocy społecznej), to unijni sąsiedzi będą zobowiązani dostarczyć mu paliwo.

  czytaj więcej

 • Bombowce i myśliwce USA przeprowadziły manewry nad Półwyspem Koreańskim

  Bombowce i myśliwce USA przeprowadziły manewry nad Półwyspem Koreańskim

  Amerykańskie bombowce i myśliwce przeprowadziły w poniedziałek wspólnie z samolotami południowokoreańskimi ćwiczenia nad Półwyspem Koreańskim, co jest ostrzeżeniem dla Korei Płn. w związku z jej ostatnimi prowokacjami - oznajmiło ministerstwo obrony Korei Płd.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników