giełda

Giełda – to organizowane w ustalonym miejscu i czasie spotkania handlowe, na których sprzedawane są ściśle określone towary po cenach ogłoszonych w codziennych notowaniach.


 • Kapitalizm pomoże zabić smog. Nie wierzycie? A słyszeliście o krzywej Kuznetsa?

  Kapitalizm pomoże zabić smog. Nie wierzycie? A słyszeliście o krzywej Kuznetsa?

  Już samo to, że zauważyliśmy szkodliwość zanieczyszczenia powietrza, oznacza, że wkrótce rozwiążemy ten problem. Pomoże w tym... kapitalizm.

  czytaj więcej

 • Ucieczka z bezpiecznej przystani: Inwestorzy kupują euro i waluty takie jak polski złoty

  Ucieczka z bezpiecznej przystani: Inwestorzy kupują euro i waluty takie jak polski złoty

  Inwestorzy nie kupują już franków czy dolarów. Teraz cenią sobie euro i waluty takie jak polski złoty.

  czytaj więcej

 • Intel wpędził w kłopoty klientów. Teraz sam je ma

  Intel wpędził w kłopoty klientów. Teraz sam je ma

  Pierwsze pozwy i spadki na giełdzie to efekt afery wokół wadliwych procesorów Intela. Ale problemy tej firmy mogą się dopiero zacząć.

  czytaj więcej

 • Czas na finał rekonstrukcyjnego serialu: Kto zostaje, a kto odchodzi?

  Czas na finał rekonstrukcyjnego serialu: Kto zostaje, a kto odchodzi?

  Najprawdopodobniej w tym tygodniu poznamy nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Najwyższa pora na zamknięcie ciągnącej się od jesieni dyskusji o rekonstrukcji, bo spora część urzędników czeka na to, kto będzie ich szefem. – 40 proc. administracji rządowej nie pracuje, czekając na rozstrzygnięcia – mówi jeden z polityków PiS.  W przypadku obsady stanowiska ministra finansów najpoważniejszym kandydatem, który – jak przekonują nasi informatorzy – zyskał już akceptację kierownictwa politycznego PiS, jest wiceminister finansów Teresa Czerwińska, która odpowiada za budżet. Jednak w niedzielę pojawiły się wokół niej kontrowersje. Wirtualna Polska podała, że urodziła się ona w 1974 r. w Dyneburgu na Łotwie, która wówczas należała do ZSRR, co miałoby być przeszkodą w uzyskaniu dostępu do informacji niejawnych. Resort finansów wiadomość o odmowie dostępu do tego typu informacji zdementował, ale nie podał, czy o taki dostęp występowano. Na liście kandydatów na szefa MF pojawia się też Paweł Gruza, wiceminister finansów odpowiedzialny za podatki, i prawa ręka Mateusza Morawieckiego w sprawach gospodarczych – Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. W przypadku resortu rozwoju od początku mocnym kandydatem jest wiceminister Jerzy Kwieciński. Na giełdzie nazwisk pojawia się też Jadwiga Emilewicz, także wiceminister rozwoju. Jest wiceprezesem partii Jarosława Gowina Porozumienie.

  czytaj więcej

 • Warszawski parkiet bez najbogatszych

  Warszawski parkiet bez najbogatszych

  Po Michale Sołowowie, Leszku Czarneckim i Zbigniewie Jakubasie ograniczenie swojego zaangażowania na GPW zapowiedział Roman Karkosik.

  czytaj więcej

 • Komitety audytu pod lupą KNF. Jak należy się przygotować do kontroli?

  Komitety audytu pod lupą KNF. Jak należy się przygotować do kontroli?

  Pod koniec ubiegłego roku Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wysyłał do jednostek zaufania publicznego ankiety. Zawierały one pytania m.in. o sposób weryfikacji przez organy statutowe wymogu niezależności członków komitetu audytu. Okazuje się, że urząd planuje iść za ciosem i jako jeden z priorytetów na ten rok stawia sobie przeprowadzenie kontroli w spółkach pod kątem prawidłowego wypełniania obowiązków z ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. UKNF przypomina, że sankcje za naruszenie przepisów są surowe. To kary finansowe do 10 proc. rocznych przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz zakaz pełnienia funkcji członka zarządu bądź innego organu zarządzającego przez okres od roku do trzech lat.

  czytaj więcej

 • Browder: Magnitski zginął, bo wykrył największe oszustwo w historii Rosji

  Browder: Magnitski zginął, bo wykrył największe oszustwo w historii Rosji

  W 2007 r. rosyjscy urzędnicy zajęli dokumenty firm Billa Browdera i wykorzystali je do defraudacji 230 mln dol - mówi w wywiadzie dla DGP Bill Browder.

  czytaj więcej

 • Nowa armia Morawieckiego musi szybko ruszać do boju

  Nowa armia Morawieckiego musi szybko ruszać do boju

  Rozwiązanie problemów w zdrowiu, wygaszenie konfliktów z Brukselą, lepsze wydawanie środków unijnych to główne wyzwania, z którymi muszą się uporać już na starcie nowi szefowie resortów. Ale niejedyne.

  czytaj więcej

 • Rekordowy rok liderów rynku nieruchomości

  Rekordowy rok liderów rynku nieruchomości

  Największe firmy deweloperskie niesione falą sprzyjającej koniunktury sprzedały w 2017 r. najwięcej mieszkań w historii.

  czytaj więcej

 • Ropa w USA tanieje. Zapasy spadły, ale nie tak drastycznie jak podał API

  Ropa w USA tanieje. Zapasy spadły, ale nie tak drastycznie jak podał API

  Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje, ale w ciągu 3 poprzednich sesji zyskała 3,5 proc. Zapasy surowca w USA spadły w ubiegłym tygodniu - podał Departament Energii USA (DoE), ale nie tak drastycznie jak wcześniej informował Amerykański Instytut Paliw - wskazują maklerzy.

  czytaj więcej

 • Woś: Uważajcie na „doktrynę sztucznego wzrostu”

  Woś: Uważajcie na „doktrynę sztucznego wzrostu”

  Czy wielkie spowolnienie zachodnich gospodarek po 2008 r. właśnie się skończyło? Patrząc na słupki wzrostu gospodarczego za ubiegły rok, można śmiało postawić taką tezę. Niemcy wyszli z dołka już parę lat temu. Amerykanie też. Teraz również Francja, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania czy nawet Japonia zaliczyły solidny wzrost PKB w okolicach 2 proc. Czasem nawet 3 proc. Z tym już da się żyć.

  czytaj więcej

 • Trenerzy kapitalistów. Miejsce po autorytetach rynek wypełnił coachami

  Trenerzy kapitalistów. Miejsce po autorytetach rynek wypełnił coachami

  Świat cierpi na deficyt autorytetów? Możliwe, ale rynek nie znosi próżni. Miejsce po autorytetach wypełnił „coachami”. I nie trzeba nad tym załamywać rąk

  czytaj więcej

 • W Polsce blockchain nie porywa

  W Polsce blockchain nie porywa

  Na giełdach w Nowym Jorku hasłem do wzrostu kursu akcji jest „kryptowaluta”, w Warszawie wystarczy powiedzieć *beep*. Rynkowy sukces bitcoina, mierzony wzrostem notowań najpopularniejszej kryptowaluty na świecie o ponad 1500 proc. w ciągu zaledwie 12 miesięcy, porywa coraz szersze grono firm i inwestorów. Ostatnio – Kodaka.

  czytaj więcej

 • Sierant: Pan Zenek i należyta staranność

  Sierant: Pan Zenek i należyta staranność

  Działo się to w mieście na prawach powiatu S. Każda taka aglomeracja ma kilka miejskich targowisk, a jak są targowiska, to i są obsługujące je firmy ochroniarskie. W mieście S. ochroną zajmowała się firma Koszt sp. z o.o. Umowy podpisano bardzo dawno temu. I na początku każdego miesiąca handlujący płacili panu Zenkowi za ochronę. W każdy pierwszy piątek miesiąca pojawiał się on z plikiem wydrukowanych faktur i inkasował w gotówce niewielką należność. Bardzo często kupców odwiedzali razem on i urzędnik z magistratu, który inkasował należność za wywóz śmieci.

  czytaj więcej

 • Emilewicz: Premier być może będzie sprawował osobisty nadzór nad GPW

  Emilewicz: Premier być może będzie sprawował osobisty nadzór nad GPW

  Premier Mateusz Morawiecki być może zdecyduje o tym, że osobiście będzie sprawował nadzór nad Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

  czytaj więcej

 • DZIEŃ NA GPW: WIG 20 kończy sesję na najwyższym poziomie od lipca 2011

  DZIEŃ NA GPW: WIG 20 kończy sesję na najwyższym poziomie od lipca 2011

  WIG 20 we wtorek przekroczył na chwilę poziom 2.600 pkt., na zamknięciu plasując się jednak nieco niżej, przy 2.591 pkt. Wartość jaką indeks osiągnął podczas zamknięcia sesji jest najwyższą od lipca 2011 roku.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników