giełdy

Giełdy papierów wartościowych na świecie (według krajów):


 • Jakubas: Nie mam żadnego związku z reprywatyzacją

  Jakubas: Nie mam żadnego związku z reprywatyzacją

  - Ja i afera reprywatyzacyjna? Nie mam z nią nic wspólnego. Zawsze trzymałem się z dala od reprywatyzacji. A Mennica Polska, której jestem istotnym akcjonariuszem, zapłaciła ponad 20 mln zł byłym spadkobiercom, aby uregulować w pełni stan prawny nieruchomości, na których postawione były jej budynki jeszcze przed prywatyzacją. Nieruchomości Mennicy nie znajdowały się na przejętych w wątpliwych okolicznościach gruntach, a jedynie we fragmentach objęte były roszczeniami dekretowymi, które ujawniły się po latach. To problem niemalże całej Warszawy - mówi Dziennikowi Gazecie Prawnej Zbigniew Jakubas.

  czytaj więcej

 • Warszawa liderem hossy w 2017 r. Outsiderzy zwycięzcami

  Warszawa liderem hossy w 2017 r. Outsiderzy zwycięzcami

  Około 45 mld zł zarobili w zeszłym roku zagraniczni inwestorzy na wzroście kursów na warszawskiej giełdzie. W grupie krajów klasyfikowanych jako rynki wschodzące to warszawska giełda była w zeszłym roku liderem wzrostów. Ze względu na silne umocnienie złotego indeks WIG20 zyskał w ujęciu dolarowym ponad 50 proc.

  czytaj więcej

 • Wiceprezes PGNiG: 40 proc. kraju jest niezgazyfikowane. Zmienimy to [WYWIAD]

  Wiceprezes PGNiG: 40 proc. kraju jest niezgazyfikowane. Zmienimy to [WYWIAD]

  Do 2022 r. powstanie 120–150 sieci wyspowych, do których gaz przyjedzie cysternami - mówi w wywiadzie dla DGP Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.

  czytaj więcej

 • Oskarżany o manipulację Karkosik ograniczy aktywność na GPW

  Oskarżany o manipulację Karkosik ograniczy aktywność na GPW

  Jeden z najbogatszych Polaków wycofa z obrotu część kontrolowanych przez siebie spółek.

  czytaj więcej

 • Mam bitcoina i co dalej. Czy z kryptowaluty da się żyć?

  Mam bitcoina i co dalej. Czy z kryptowaluty da się żyć?

  Kiedy Jeremy Gardner pierwszy raz płacił za środki czystości cyfrowym kluczem, miał 21 lat, duszę na ramieniu i był przekonany, że w każdej chwili mogą go aresztować. Dzisiaj mieszka w słynnym Crypto Castle i należy do najwyższej półki bitcoinerów. Z milionami na koncie.

  czytaj więcej

 • Firmy zamiast akcji emitują kryptowaluty. To wielkie oszustwo czy rewolucja w finansowaniu biznesu?

  Firmy zamiast akcji emitują kryptowaluty. To wielkie oszustwo czy rewolucja w finansowaniu biznesu?

  Na całym świecie coraz większą karierę robi ICO (ang. Initial Coin Offering). Pod tym skrótem kryje się nowatorska metoda crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego. Polega na tym, że firma - zwykle start-up - zbiera kapitał, emitując swoją własną wirtualną, umowną walutę.

  czytaj więcej

 • Kapitalizm pomoże zabić smog. Nie wierzycie? A słyszeliście o krzywej Kuznetsa?

  Kapitalizm pomoże zabić smog. Nie wierzycie? A słyszeliście o krzywej Kuznetsa?

  Już samo to, że zauważyliśmy szkodliwość zanieczyszczenia powietrza, oznacza, że wkrótce rozwiążemy ten problem. Pomoże w tym... kapitalizm.

  czytaj więcej

 • GPW: WIG 20 kończy tydzień lekkim spadkiem. Kurs LPP najwyżej w historii

  GPW: WIG 20 kończy tydzień lekkim spadkiem. Kurs LPP najwyżej w historii

  WIG 20 zakończył tydzień lekko pod kreską. Kurs LPP znalazł się na zamknięciu piątkowej sesji na najwyższym poziomie w historii. Wśród spółek z WIG 20 najmocniej w zwyżkowały wyceny spółek energetycznych, a spadkom przewodził BZ WBK.

  czytaj więcej

 • Ucieczka z bezpiecznej przystani: Inwestorzy kupują euro i waluty takie jak polski złoty

  Ucieczka z bezpiecznej przystani: Inwestorzy kupują euro i waluty takie jak polski złoty

  Inwestorzy nie kupują już franków czy dolarów. Teraz cenią sobie euro i waluty takie jak polski złoty.

  czytaj więcej

 • Intel wpędził w kłopoty klientów. Teraz sam je ma

  Intel wpędził w kłopoty klientów. Teraz sam je ma

  Pierwsze pozwy i spadki na giełdzie to efekt afery wokół wadliwych procesorów Intela. Ale problemy tej firmy mogą się dopiero zacząć.

  czytaj więcej

 • Czas na finał rekonstrukcyjnego serialu: Kto zostaje, a kto odchodzi?

  Czas na finał rekonstrukcyjnego serialu: Kto zostaje, a kto odchodzi?

  Najprawdopodobniej w tym tygodniu poznamy nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Najwyższa pora na zamknięcie ciągnącej się od jesieni dyskusji o rekonstrukcji, bo spora część urzędników czeka na to, kto będzie ich szefem. – 40 proc. administracji rządowej nie pracuje, czekając na rozstrzygnięcia – mówi jeden z polityków PiS.  W przypadku obsady stanowiska ministra finansów najpoważniejszym kandydatem, który – jak przekonują nasi informatorzy – zyskał już akceptację kierownictwa politycznego PiS, jest wiceminister finansów Teresa Czerwińska, która odpowiada za budżet. Jednak w niedzielę pojawiły się wokół niej kontrowersje. Wirtualna Polska podała, że urodziła się ona w 1974 r. w Dyneburgu na Łotwie, która wówczas należała do ZSRR, co miałoby być przeszkodą w uzyskaniu dostępu do informacji niejawnych. Resort finansów wiadomość o odmowie dostępu do tego typu informacji zdementował, ale nie podał, czy o taki dostęp występowano. Na liście kandydatów na szefa MF pojawia się też Paweł Gruza, wiceminister finansów odpowiedzialny za podatki, i prawa ręka Mateusza Morawieckiego w sprawach gospodarczych – Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. W przypadku resortu rozwoju od początku mocnym kandydatem jest wiceminister Jerzy Kwieciński. Na giełdzie nazwisk pojawia się też Jadwiga Emilewicz, także wiceminister rozwoju. Jest wiceprezesem partii Jarosława Gowina Porozumienie.

  czytaj więcej

 • Warszawski parkiet bez najbogatszych

  Warszawski parkiet bez najbogatszych

  Po Michale Sołowowie, Leszku Czarneckim i Zbigniewie Jakubasie ograniczenie swojego zaangażowania na GPW zapowiedział Roman Karkosik.

  czytaj więcej

 • Komitety audytu pod lupą KNF. Jak należy się przygotować do kontroli?

  Komitety audytu pod lupą KNF. Jak należy się przygotować do kontroli?

  Pod koniec ubiegłego roku Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wysyłał do jednostek zaufania publicznego ankiety. Zawierały one pytania m.in. o sposób weryfikacji przez organy statutowe wymogu niezależności członków komitetu audytu. Okazuje się, że urząd planuje iść za ciosem i jako jeden z priorytetów na ten rok stawia sobie przeprowadzenie kontroli w spółkach pod kątem prawidłowego wypełniania obowiązków z ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. UKNF przypomina, że sankcje za naruszenie przepisów są surowe. To kary finansowe do 10 proc. rocznych przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz zakaz pełnienia funkcji członka zarządu bądź innego organu zarządzającego przez okres od roku do trzech lat.

  czytaj więcej

 • Browder: Magnitski zginął, bo wykrył największe oszustwo w historii Rosji

  Browder: Magnitski zginął, bo wykrył największe oszustwo w historii Rosji

  W 2007 r. rosyjscy urzędnicy zajęli dokumenty firm Billa Browdera i wykorzystali je do defraudacji 230 mln dol - mówi w wywiadzie dla DGP Bill Browder.

  czytaj więcej

 • Nowa armia Morawieckiego musi szybko ruszać do boju

  Nowa armia Morawieckiego musi szybko ruszać do boju

  Rozwiązanie problemów w zdrowiu, wygaszenie konfliktów z Brukselą, lepsze wydawanie środków unijnych to główne wyzwania, z którymi muszą się uporać już na starcie nowi szefowie resortów. Ale niejedyne.

  czytaj więcej

 • Rekordowy rok liderów rynku nieruchomości

  Rekordowy rok liderów rynku nieruchomości

  Największe firmy deweloperskie niesione falą sprzyjającej koniunktury sprzedały w 2017 r. najwięcej mieszkań w historii.

  czytaj więcej

 • Ropa w USA tanieje. Zapasy spadły, ale nie tak drastycznie jak podał API

  Ropa w USA tanieje. Zapasy spadły, ale nie tak drastycznie jak podał API

  Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje, ale w ciągu 3 poprzednich sesji zyskała 3,5 proc. Zapasy surowca w USA spadły w ubiegłym tygodniu - podał Departament Energii USA (DoE), ale nie tak drastycznie jak wcześniej informował Amerykański Instytut Paliw - wskazują maklerzy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników