handel

Handel – proces gospodarczy polegający na sprzedaży czyli na wymianie dóbr i usług na pieniądze. Proces ten jest realizowany przez zawodowych pośredników w celu osiągnięcia zysku.


 • Właściciel targowiska musi eliminować handel podróbkami

  Właściciel targowiska musi eliminować handel podróbkami

  Spółka zarządzająca placem targowym może zostać zobowiązana przez sąd do wypowiedzenia umów tym najemcom, którzy łamią prawa własności intelektualnej. Tak uznał w najnowszym wyroku TSUE.

  czytaj więcej

 • Cudzoziemcy już bez oświadczeń. Ale z szybszą ścieżką zatrudnienia

  Cudzoziemcy już bez oświadczeń. Ale z szybszą ścieżką zatrudnienia

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który od 2017 r. ma wprowadzić zezwolenia na zatrudnianie cudzoziemców do pracy sezonowej. Inne resorty zgłosiły do niego propozycje nowych rozwiązań – korzystnych dla pracodawców. Przeanalizowaliśmy, na jakie rozwiązania resort rodziny się zgadza, a na jakie nie. Co istotne, odmawia m.in. uwzględnienia propozycji Ministerstwa Rozwoju, aby zatrudnianie cudzoziemców nadal odbywało się na podstawie oświadczeń składanych w powiatowym urzędzie pracy (PUP).

  czytaj więcej

 • Clapham: Chcę polskiego obywatelstwa

  Clapham: Chcę polskiego obywatelstwa

  Europejczykowi, który opowiada się za zjednoczonym kontynentem – a takim właśnie jestem – trudno jest poradzić sobie z konsekwencjami Brexitu. London School of Economics przeprowadziła wśród Brytyjczyków badanie na temat emocjonalnego wpływu tej decyzji na nich. Od 30 do 40 proc. przeciwników opuszczenia Unii Europejskiej po ogłoszeniu wyników płakało lub było blisko łez. Z kolei wśród zwolenników Brexitu do płaczu (a były to prawdopodobnie łzy radości) przyznało się 10 proc. badanych. Zatem nie tylko polityczne, lecz i psychologiczne oddziaływanie referendum okazało się ogromne.

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Potrzeba więcej polskiej gospodarki w gospodarce

  Morawiecki: Potrzeba więcej polskiej gospodarki w gospodarce

  Zadłużenie Polski powoduje, że znaczna część dochodu wypracowanego przez polskich przedsiębiorców jest transferowana za granicę - mówił w piątek w Łodzi wicepremier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem korzystną zmianę da wprowadzenie zasady "więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce".

  czytaj więcej

 • Po Brexicie umowa TTIP mniej atrakcyjna dla Amerykanów

  Po Brexicie umowa TTIP mniej atrakcyjna dla Amerykanów

  Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii to cios dla negocjowanej umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym między Stanami Zjednoczonymi, a UE. Wymierne straty z wyłączenia z porozumienia Zjednoczonego Królestwa z TTIP poniosą Amerykanie.

  czytaj więcej

 • Premier Szydło z kanclerz Merkel o sytuacji w Turcji

  Premier Szydło z kanclerz Merkel o sytuacji w Turcji

  Próba zamachu stanu w Turcji była głównym tematem rozmowy premier Beaty Szydło z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Doszło do niej na marginesie szczytu Azji i Europy ASEM w stolicy Mongolii Ułan Bator, podczas którego szefowie państw UE zadeklarowali wsparcie dla rządów w Turcji.

  czytaj więcej

 • Skąd pieniądze na „inwestycję w przyszłość Polski”

  Skąd pieniądze na „inwestycję w przyszłość Polski”

  Rating bez zmian. Agencja ratingowa Fitch utrzymała w piątek rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. Fitch spodziewa się, że PKB Polski wzrośnie w tym roku o 3,2 proc., a w każdym z kolejnych dwóch lat o 3,3 proc. „W ocenie ministra finansów prognozy agencji, na tle konsensusu rynkowego dla tego okresu na poziomie 3,3–3,5 proc., uznać można za raczej konserwatywne” – napisał w komunikacie resort finansów. Agencja stwierdziła jednak, że „ograniczona przewidywalność polityki gospodarczej od wymiany politycznej z października 2015 r. zwiększa ryzyko dla prognoz gospodarczych i fiskalnych Fitcha”.

  czytaj więcej

 • Analitycy: Złoty umocnił się wobec wszystkich głównych walut

  Analitycy: Złoty umocnił się wobec wszystkich głównych walut

  Podczas poniedziałkowej sesji złoty umacniał się wobec wszystkich głównych walut po pozytywnej, piątkowej decyzji agencji ratingowej Fitch - wskazują analitycy. Ok. godz. 17.40 za euro trzeba było zapłacić 4,40 zł, za dolara 3,98 zł, za franka 4,04 zł, a za funta 5,28 zł.

  czytaj więcej

 • Republikański outsider pomoże Trumpowi w walce o Biały Dom

  Republikański outsider pomoże Trumpowi w walce o Biały Dom

  Mike Pence – gubernator Indiany znany z walki o dyscyplinę fiskalną i swego konserwatywnego światopoglądu – został kandydatem na wiceprezydenta. Jego stan jest jednym z najlepiej zarządzanych w USA.

  czytaj więcej

 • Trybunał Konstytucyjny odroczył wyrok ws. ustawy o gruntach warszawskich

  Trybunał Konstytucyjny odroczył wyrok ws. ustawy o gruntach warszawskich

  Trybunał Konstytucyjny odroczył we wtorek bez terminu ogłoszenie wyroku ws. ustawy o gruntach warszawskich, która miała rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r. Ustawę przed decyzją o podpisaniu zaskarżył poprzedni prezydent Bronisław Komorowski.

  czytaj więcej

 • KNF wykluczyła bezterminowo akcje Petrolinvestu z obrotu na GPW

  KNF wykluczyła bezterminowo akcje Petrolinvestu z obrotu na GPW

  Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wykluczyła bezterminowo akcje Petrolinvest SA z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), co nastąpi po upływie 30 dni od dnia, w którym ww. decyzja KNF stanie się ostateczna, podał urząd.

  czytaj więcej

 • Ekonomiści: Lepsza sprzedaż i produkcja to efekt programu 500 plus

  Ekonomiści: Lepsza sprzedaż i produkcja to efekt programu 500 plus

  Czerwcowe dane GUS dot. sprzedaży oraz produkcji są lepsze niż w poprzednim miesiącu i jest to efektem m.in.: programu 500+ oraz większej liczby dni roboczych i handlowych - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, dobre dane przemawiają za stabilizacją stóp procentowych.

  czytaj więcej

 • Tobiszowski: Wkrótce rozwiązania zrównujące szanse importowanego i rodzimego węgla

  Tobiszowski: Wkrótce rozwiązania zrównujące szanse importowanego i rodzimego węgla

  Resorty energii i środowiska finalizują prace nad rozwiązaniami, które zrównają pozycję konkurencyjną polskiego węgla wobec surowca importowanego z krajów, gdzie nie obowiązują regulacje unijnej polityki klimatycznej - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników