hipoteka

Hipoteka – ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości oraz na wybranych prawach (własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, wierzytelność zabezpieczona hipotecznie), służące zabezpieczeniu wierzytelności wynikającej z oznaczonego stosunku prawnego, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości, z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi każdoczesnego właściciela nieruchomości.


 • Zakup mieszkania bez księgi wieczystej. Co trzeba wiedzieć?

  Zakup mieszkania bez księgi wieczystej. Co trzeba wiedzieć?

  Największe ryzyko zakupu nieruchomośc (np. mieszkania) bez księgi wieczystej wiąże się z pozbawieniem nabywcę ochrony związanej z rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych. Istnieją jednak inne dokumenty, które mogą potwierdzić własność nieruchomości. Należą do nich miedzy innymi: akt notarialny nabycia nieruchomości, postanowienie sądu potwierdzające nabycie spadku, decyzja administracyjna przyznająca prawo użytkowania wieczystego czy aktualny wypis z ewidencji gruntów.

  czytaj więcej

 • Badanie: Emerytura dziadków pozwala się utrzymywać połowie Greków

  Badanie: Emerytura dziadków pozwala się utrzymywać połowie Greków

  Około połowy gospodarstw domowych w zadłużonej Grecji jest w stanie się utrzymywać tylko dzięki emeryturze dziadków, a blisko trzy czwarte Greków pesymistycznie ocenia szanse na poprawę stanu swych finansów - wynika z badania omawianego w czwartek przez dpa.

  czytaj więcej

 • Unia Europejska to kartel oligarchów. Warufakis: To euro jest winne zapaści w Grecji [WYWIAD]

  Unia Europejska to kartel oligarchów. Warufakis: To euro jest winne zapaści w Grecji [WYWIAD]

  - Że niby Grecy są sami sobie winni? To śmieszne. Gdyby nie było euro, o naszej recesji nikt by już nie pamiętał - mówi w wywiadzie dla DGP Janis Warufakis ekonomista i były minister finansów Grecji.

  czytaj więcej

 • Afganistan: Wiceprezydent wypędzony

  Afganistan: Wiceprezydent wypędzony

  Abdul Raszid Dostum, wiceprezydent Afganistanu, a zarazem jeden z najbrutalniejszych i zdradzieckich watażków wyjechał z kraju na wygnanie do Turcji.

  czytaj więcej

 • Mieszkania z Dolcanu pod znakiem zapytania

  Mieszkania z Dolcanu pod znakiem zapytania

  Syndyk upadłego SK Banku zabiera się do spółek z grupy deweloperskiej. Do sądu płyną wnioski o upadłość.

  czytaj więcej

 • "Karalna manipulacja akcjami spółki Krezus". Są zarzuty dla znanego inwestora giełdowego Romana K.

  "Karalna manipulacja akcjami spółki Krezus". Są zarzuty dla znanego inwestora giełdowego Romana K.

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła Romanowi K., znanemu inwestorowi giełdowemu, zarzuty przestępstwa karalnej manipulacji akcjami spółki Krezus S.A. w 2012 r. - podała we wtorek Prokuratura Krajowa.

  czytaj więcej

 • Ustawy frankowe psują portfel

  Ustawy frankowe psują portfel

  Ryzyko nowych regulacji dotyczących kredytów walutowych ogranicza rozwój rynku hipotek w windykacji.

  czytaj więcej

 • Czas na pakiet tytoniowy. Państwo zawalczy o wpływy z akcyzy

  Czas na pakiet tytoniowy. Państwo zawalczy o wpływy z akcyzy

  Państwo obejmie nadzór nad uprawami suszu, a rolnicy nie sprzedadzą go już za granicę bez podatku. Celem opublikowanego właśnie projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym jest uderzenie w szarą strefę i wsparcie legalnie działającej branży, dla której konkurencją są przestępcy otwierający coraz to nowe, nielegalne fabryki papierosów i innych wyrobów tytoniowych.

  czytaj więcej

 • Wyniki finansowe spółek giełdowych: Duży może jeszcze więcej. Zarobić

  Wyniki finansowe spółek giełdowych: Duży może jeszcze więcej. Zarobić

  Pod względem wyników I kwartał do udanych mogą zaliczyć tylko giganci. Mniejszym spółkom zyski na ogół nie rosły.

  czytaj więcej

 • KSF: Dobrowolna restrukturyzacja kredytów frankowych jest skuteczniejsza niż rozwiązania ustawowe

  KSF: Dobrowolna restrukturyzacja kredytów frankowych jest skuteczniejsza niż rozwiązania ustawowe

  Komitet Stabilności Finansowej jest zgodny, że dobrowolna restrukturyzacja kredytow w walutach jest skuteczniejsza niż rozwiązania ustawowe, a stworzone przez członków KSF ramy prawne i regulacyjne doprowadzić powinny do zmniejszenia obciążeń kredytobiorców oraz uczynić bezprzedmiotowymi propozycje rozwiązań ustawowych, - podano w komunikacie.

  czytaj więcej

 • Recesja zachwieje bankami

  Recesja zachwieje bankami

  Gdyby gospodarkę dotknęła dekoniunktura, krajowym bankom do spełnienia wszystkich norm nadzoru mogłoby zabraknąć prawie 23 mld zł.

  czytaj więcej

 • Zarząd przymusowy mniej uciążliwy dla właścicieli firm

  Zarząd przymusowy mniej uciążliwy dla właścicieli firm

  - Wykluczona jest konfiskata przedsiębiorstwa osoby, która nieświadomie stała się częścią bezprawnego procederu. Najistotniejszy jest bowiem jej stosunek do takiego działania - mówi w wywiadzie dla DGP dr Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • NBP: Grupa Robocza KSF wykonała swoje zadanie w sprawie frankowiczów

  NBP: Grupa Robocza KSF wykonała swoje zadanie w sprawie frankowiczów

  Grupa Robocza Komitetu Stabilności Finansowej ds. Ryzyka Walutowych Kredytów Mieszkaniowych zrealizowała wyznaczone jej zadania i KSF może zakończyć prace nad zagadnieniem kredytów mieszkaniowych w walutach obcych - zwraca uwagę NBP w informacji przekazanej PAP.

  czytaj więcej

 • Dlaczego ulga mieszkaniowa dyskryminuje tych, którzy kupili nieruchomość na kredyt

  Dlaczego ulga mieszkaniowa dyskryminuje tych, którzy kupili nieruchomość na kredyt

  Nasz ubiegłotygodniowy artykuł „Ulga mieszkaniowa dla bogatych, nie dla biednych” (DGP nr 109/2017) wywołał poruszenie wśród czytelników. A zwłaszcza teza, że kto sprzeda mieszkanie kupione na kredyt przed upływem pięciu lat od nabycia, jest w gorszej sytuacji niż ten, kto pozbywa się lokalu, na którym nie ciąży hipoteka.

  czytaj więcej

 • Bankierzy wyciskają z hipotek, ile tylko klienci zniosą

  Bankierzy wyciskają z hipotek, ile tylko klienci zniosą

  Udział marży w oprocentowaniu kredytów hipotecznych skoczył do rekordowego poziomu. Konsumenci jeszcze tego nie odczuli, ale wejście w życie nowych przepisów może w znaczny sposób podrożyć cenę pieniędzy

  czytaj więcej

 • Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  OPIS SYTUACJI: ABC sp. z o.o. szuka możliwości wyegzekwowania roszczeń, jakie ma wobec dostawcy podzespołów do budowy linii produkcyjnej, XYZ sp. z o.o. Roszczenia wynikają z rękojmi. Po dostarczeniu zamówionego towaru okazało się, że część elementów ma wady ukryte, których nie można było wykryć podczas odbioru towaru. W efekcie – jako że nie zostały one naprawione – po długiej wymianie pism zarząd spółki ABC postanowił złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny wadliwych podzespołów. Obawiając się, że spółka XYZ dobrowolnie nie zwróci różnicy pomiędzy ceną sprzedaży towaru oraz jego faktyczną wartością, zarząd ABC zaczął poszukiwać sposobów przymuszenia sprzedawcy do zapłaty. W pierwszej kolejności zamierzano wpisać nielojalnego kontrahenta do rejestru długów prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej. Rozważane jest także wystąpienie z powództwem cywilnym przeciwko dostawcy. Kwota roszczenia nabywcy to ok. 20 tys. zł. Zarząd spółki ABC niepokoi się, bo otrzymał również, na razie niesprawdzoną, informację o rzekomym znacznym zadłużeniu spółki, która dostarczyła jej towar. Posiada też informację, że XYZ sp. z o.o. jest użytkownikiem wieczystym atrakcyjnej nieruchomości w centrum miasta. Postanowiono zatem zbadać prawne możliwości zabezpieczenia się na tej nieruchomości, a także faktyczną skuteczność takiego zabezpieczenia. W szczególności zaś, czy możliwe będzie dokonanie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przez XYZ spółkę z o.o. pomimo udzielenia zabezpieczenia na rzecz powoda przez sąd cywilny, które to miałoby mieć postać stosownego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości użytkowanej przez dłużnika.

  czytaj więcej

 • Fed podniósł główną stopę procentową i przedstawił plan normalizacji bilansu

  Fed podniósł główną stopę procentową i przedstawił plan normalizacji bilansu

  Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej funduszy federalnych do 1,00-1,25 proc. z 0,75-1,00 proc. Fed przedstawił plan normalizacji sumy bilansowej. Członkowie Fed uważnie monitorują rozwój sytuacji inflacyjnej i ciągle oczekują jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych w 2017 r.

  czytaj więcej

 • Faktoring – niedoceniane paliwo rozwoju

  Faktoring – niedoceniane paliwo rozwoju

  Firmy coraz chętniej korzystają z faktoringu, bo zyskują dostęp do gotówki – szybko i bez zbędnych formalności. Ale faktoring ma znacznie więcej, nie zawsze oczywistych zalet, dzięki którym może on wynieść firmę na zupełnie inny poziom rozwoju – mówi Dariusz Filipek, kierownik Zespołu Sprzedaży Faktoringu w Deutsche Bank Polska.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników