indeksy

Indeksykalność znaczenia oznacza, że wszelkie przekazy symboliczne są zależne od pewnego konkretnego kontekstu znaczeniowego w którym zostały nadane i dlatego błędem jest analizowanie ich treści w oderwaniu od niego.


 • Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Gra o więcej

  Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Gra o więcej

  Narzekanie na polski rynek pracy – przede wszystkim na niskie płace – traci sens. Nasze płace rosną w tempie, o którym na przykład Niemcy, a właściwie cały świat Zachodu, może tylko marzyć.

  czytaj więcej

 • Ranking systemów emerytalnych na świecie: Polska poprawiła swój wynik, ale spadła o dwie pozycje

  Ranking systemów emerytalnych na świecie: Polska poprawiła swój wynik, ale spadła o dwie pozycje

  W porównaniu systemów emerytalnych w 30 wybranych krajach Polska zajmuje 19. miejsce. Liderem pozostaje Dania, a za nią plasuje się Holandia i Australia. Ranking zamykają Indie, Japonia i Argentyna. Taki jest wynik najnowszego badania „Melbourne Mercer Global Pension Index 2017“ (MMGPI), sporządzonego już po raz dziewiąty przez firmę doradczą Mercer we współpracy z Australian Centre for Financial Studies.

  czytaj więcej

 • Rynki finansowe: Wall Street patrzy na wyniki i podatki, Europa czeka na EBC

  Rynki finansowe: Wall Street patrzy na wyniki i podatki, Europa czeka na EBC

  Przed inwestorami na Wall Street tydzień z bogatym kalendarzem wyników spółek. Rynek czeka czwartkowe posiedzenie EBC, postępy w pracach nad reformą podatkową w USA, nowego szefa Fed i rozwój sytuacji wokół Katalonii. Producenci ropy trzymają się narzuconych kwot ograniczenia wydobycia surowca.

  czytaj więcej

 • WIG 20 zakończył dzień nad kreską

  WIG 20 zakończył dzień nad kreską

  WIG 20 zakończył sesję niewielkim wzrostem. Pod kreską znalazł się natomiast indeks średnich spółek. Wśród blue chipów najmocniej w górę poszły notowania LPP.

  czytaj więcej

 • Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: Wziąć udział w czwartej rewolucji przemysłowej

  Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: Wziąć udział w czwartej rewolucji przemysłowej

  Przedsiębiorczość to relatywnie nowe zjawisko i pojęcie. Popularyzowane dopiero w dobie I rewolucji przemysłowej, kiedy to ekonomista Jean-Baptiste Say określił przedsiębiorcę jako osobę, która przesuwa zasoby wytwórcze z zastosowań o niskiej produktywności do przedsięwzięć o wyższej wartości dodanej.

  czytaj więcej

 • GPW: Indeksy pod kreską. Mocno straciły Pekao, Alior i JSW

  GPW: Indeksy pod kreską. Mocno straciły Pekao, Alior i JSW

  We wtorek najmocniejsze zniżki wśród blue chipów zanotowały Pekao i Alior, które podpisały list intencyjny ws. współpracy lub połączenia. W dół poszła też wycena JSW, po informacji o spadku produkcji węgla. Na szerokim rynku, po wynikach, mocno pod kreską znalazły się notowania spółek Forte i Getback.

  czytaj więcej

 • Złoty wpatrzony w dane z Europy i USA

  Złoty wpatrzony w dane z Europy i USA

  Środowy poranek przynosi stabilizację notowań złotego blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia, gdy osłabił się on do euro i dolara, jednocześnie zyskując do szwajcarskiego franka i funta. O godzinie 08:07 kurs EUR/PLN znajdował się na poziomie 4,2475 zł, USD/PLN 3,6105 zł, CHF/PLN 3,6460 zł, a GBP/PLN 4,7420 zł. O tym na jakich poziomach pary te zakończą dzień zdecydują licznie dziś publikowane dane z Europy i USA.

  czytaj więcej

 • Wall Street: Rynek skupiony na wynikach spółek, podatkach i przyszłym szefie Fed

  Wall Street: Rynek skupiony na wynikach spółek, podatkach i przyszłym szefie Fed

  Amerykański rynek finansowy skupiony jest na raportach kwartalnych spółek oraz na spekulacjach wokół szybkości wdrożenia reformy podatkowej i przyszłym szefie Rezerwy Federalnej. Z USA, Niemiec i UK napłynęły mocne dane makro. W tle oczekiwanie na posiedzenie EBC i PKB USA za III kw.

  czytaj więcej

 • Euro idzie na rekord. Drukowania

  Euro idzie na rekord. Drukowania

  Europejski Bank Centralny pompuje pieniądze w gospodarkę, która radzi sobie najlepiej od ponad sześciu lat. Dziś kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Zdaniem wielu ekonomistów przyniesie ono najważniejsze ze wszystkich tegorocznych decyzji głównych banków centralnych.

  czytaj więcej

 • Jak zapobiec katastrofie w branży budowlanej

  Jak zapobiec katastrofie w branży budowlanej

  Rząd zaczyna dostrzegać rosnące problemy budowlanki, ale na razie nie potrafi zaproponować rozwiązań, które pozwoliłyby uchronić branżę przed powtórką z kryzysu, który wybuchł przed Euro 2012.

  czytaj więcej

 • Protestantyzm nad Wisłą: Polska na tle zachodniej Europy to niezmiennie kraj inny niż wszystkie

  Protestantyzm nad Wisłą: Polska na tle zachodniej Europy to niezmiennie kraj inny niż wszystkie

  Dla całego Zachodu dzień 31 października 1517 r., gdy Marcin Luter ogłosił swoje 95 tez, stanowił początek wielkiej rewolucji. Choć mija właśnie okrągłe pół tysiąca lat, jej skutki są wciąż odczuwalne. Przemiana, która przeorała chrześcijańską Europę, przynosząc z jednej strony wojny religijne, z drugiej wielkie ożywienie intelektualne i cywilizacyjne, rychło dotarła nad Wisłę. Po czym jeszcze szybciej zaczęła się dostosowywać do lokalnych zwyczajów, zamieniając się w trudną do ogarnięcia dla ludzi Zachodu egzotykę.

  czytaj więcej

 • Rynki finansowe: Europejskie indeksy z małymi zmianami. Hiszpański IBEX mocno w górę

  Rynki finansowe: Europejskie indeksy z małymi zmianami. Hiszpański IBEX mocno w górę

  Indeksy giełdowe w zachodniej Europie notują małe zmiany. Hiszpański IBEX odrabia straty z piątku, gdy zniżkował o ponad 1,4 proc. - podają maklerzy.

  czytaj więcej

 • Niższa inflacja i środowe święto mogą wpłynąć na osłabienie złotego

  Niższa inflacja i środowe święto mogą wpłynąć na osłabienie złotego

  Prawdopodobnie odnotowany w październiku spadek inflacji w Polsce, a także jutrzejsze święto (Dzień Wszystkich Świętych), a więc brak możliwości reagowania na ważne wydarzenia tego dnia na rynkach globalnych, mogą dziś przełożyć się na osłabienie złotego. Zwłaszcza wobec funta, gdzie dalej powinna się toczyć gra pod spodziewaną w czwartek podwyżkę stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. We wtorek o godz. 08:34 notowania EUR/PLN kształtowały się na poziomie 4,2485 zł, USD/PLN 4,6515 zł, CHF/PLN 3,6655 zł, a GBP/PLN 4,8240 zł.

  czytaj więcej

 • Rosja: bolesna adaptacja do kryzysowych czasów

  Rosja: bolesna adaptacja do kryzysowych czasów

  Ciągnący się w Rosji trzeci rok kryzys gospodarczy powoduje rosnące niezadowolenie społeczeństwa, które wywołuje liczne protesty. Choć wśród przeciwników Kremla demonstracje wzbudzają duże nadzieje, nic nie wskazuje na to, by przyszłoroczne wybory prezydenckie miały zagrozić reżimowi.

  czytaj więcej

 • Ropa naftowa najwyżej od dwóch lat, drożeją akcje w Japonii i Niemczech

  Ropa naftowa najwyżej od dwóch lat, drożeją akcje w Japonii i Niemczech

  W mijającym tygodniu kurs baryłki ropy gatunku Brent na giełdzie w Londynie po raz pierwszy od ponad dwóch lat przekroczył 60 dol. Inwestorzy oczekują, że pod koniec miesiąca kartel OPEC i działające w porozumieniu z organizacją państwa (w tym Rosja, największy producent ropy na świecie) podejmą decyzję o przedłużeniu ograniczeń w wydobyciu surowca.

  czytaj więcej

 • Pożegnanie z LIBOR-em

  Pożegnanie z LIBOR-em

  Kształtowanie poziomu stóp procentowych powinno godzić ich transparentność dla klientów z realnymi kosztami pozyskania kapitału.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników