inflacja

Inflacja – proces wzrostu ogólnego poziomu cen.


 • Ameryka: Ojczyzna najbardziej optymistycznych ludzi na świecie. Nieprzypadkowo najbogatszych

  Ameryka: Ojczyzna najbardziej optymistycznych ludzi na świecie. Nieprzypadkowo najbogatszych

  O tym, że wiele można Ameryce zarzucić, lecz jednego należy jej zazdrościć. Pozostaje ojczyzną najbardziej optymistycznych ludzi na świecie. Nieprzypadkowo najbogatszych.

  czytaj więcej

 • Program "Rodzina 500+" pomoże Polakom kupić mieszkanie?

  Program "Rodzina 500+" pomoże Polakom kupić mieszkanie?

  Ograniczenia dochodowe w rządowym programie „Rodzina 500 plus”, dotyczą jedynie pierwszego dziecka, które spełnia ustawowe kryteria. Dlatego można oczekiwać, że wiele rodzin znajdujących się w lepszej sytuacji finansowej, będzie po prostu odkładać pieniądze z nowego świadczenia wychowawczego.

  czytaj więcej

 • Strach i krach. Zapomniany kryzys naftowy

  Strach i krach. Zapomniany kryzys naftowy

  Drugi kryzys naftowy ogarnął świat nie dlatego, że na rynku zabrakło ropy naftowej, lecz w momencie, gdy wszyscy uwierzyli, iż wkrótce musi jej zabraknąć. Wróżeniem zmiany cen na rynku paliwowym powinni się zająć psycholodzy, bo analitykom ta sztuka zupełnie nie wychodzi. Pod koniec kwietnia Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował raport, w którym zaleca krajom arabskim dostosowanie się do długotrwałego spadku cen ropy naftowej za pomocą cięcia wydatków socjalnych i dywersyfikacji źródeł dochodów. Gdy powstawał wspomniany raport, ceny „czarnego złota” zaczęły sukcesywnie piąć się w górę.

  czytaj więcej

 • Czechy ze słabą koroną i daleko od euro

  Czechy ze słabą koroną i daleko od euro

  Bank centralny w Pradze chwali się, że uratował kraj przed recesją. Ale przykład Słowacji pokazuje, że można się rozwijać także z silną walutą. Czescy ekonomiści są w większości przekonani, że dzięki decyzji o osłabieniu kursu korony, którą w listopadzie 2013 r. podjął bank centralny, ich kraj wyszedł z recesji. Polityka słabego kursu przyniosła efekty, co jeszcze bardziej utwierdza Czechów w przekonaniu o zaletach własnej waluty. Wątpliwości dotyczą dziś tylko tego, jakie skutki będzie miała słaba korona w dłuższym terminie.

  czytaj więcej

 • Jak złoty zareaguje na decyzję Moody’s?

  Jak złoty zareaguje na decyzję Moody’s?

  Od czasu styczniowej redukcji wiarygodności kredytowej Polski przez Standard & Poor's, rynek spekuluje na temat podobnych kroków kolejnych agencji. W piątek poznamy decyzję agencji Moody’s. Czy cięcie ratingu jest rzeczywiście przesądzone i jaki będzie miało wpływ na złotego? Wyjaśnia Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl.

  czytaj więcej

 • Glapiński: Repolonizacja banków i uporządkowanie kredytów frankowych to najważniejsze wyzwania dla sektora finansowego

  Glapiński: Repolonizacja banków i uporządkowanie kredytów frankowych to najważniejsze wyzwania dla sektora finansowego

  Nie jestem pistoletem, jeśli coś działa dobrze, nie jestem skłonny, by to jeszcze poprawiać – mówi DGP Adam Glapiński, kandydat na prezesa NBP. To będzie modelowe przejęcie władzy. Kandydat na nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego nie tylko dał się dobrze poznać analitykom w czasie swojej sześcioletniej kadencji w Radzie Polityki Pieniężnej.

  czytaj więcej

 • Bankructwo państwa można przewidzieć

  Bankructwo państwa można przewidzieć

  PKB rośnie, bankowcy ochoczo i z uśmiechem wciskają nam kredyty, a Unia sypie forsą na nowe przedsięwzięcia? Czas poszukać dziury w całym. Gdy gospodarcze słońce jest w zenicie, bywamy ślepi na nadchodzącą burzę. Jest jednak metoda przewidywania kryzysów

  czytaj więcej

 • MFW: Wzrost PKB Polski w 2017 r. może być bliski 4 proc.

  MFW: Wzrost PKB Polski w 2017 r. może być bliski 4 proc.

  Wzrost PKB Polski w 2017 roku może wzrosnąć w okolice 4 proc., dzięki silnej konsumpcji prywatnej - podano w komunikacie na zamknięcie misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Polsce.

  czytaj więcej

 • MFW: Przewalutowanie kredytów i obniżenie wieku emerytalnego mogą uderzyć w polską gospodarkę

  MFW: Przewalutowanie kredytów i obniżenie wieku emerytalnego mogą uderzyć w polską gospodarkę

  Projekt przewalutowania kredytów frankowych oraz obniżenia wieku emerytalnego mogą zaszkodzić finansom publicznym i wpłynąć na obniżenie wzrostu gospodarczego - wynika z corocznego raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego oceniającego Polskę.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników