inflacja

Inflacja – proces wzrostu ogólnego poziomu cen.


 • Jedlak: 500+ odrobina prostej ekonomii

  Jedlak: 500+ odrobina prostej ekonomii

  W tym roku w ramach programu 500+ rodziny otrzymają ok. 17 mld zł, w kolejnych latach po ok. 23 mld zł (nominalnie PKB Polski za 2015 r. to 1888 mld zł). Oczywiście, będzie to impuls napędzający konsumpcję. Właściwie już jest, choć wypłaty dopiero się rozpoczynają.

  czytaj więcej

 • ZNP domaga się wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. w 2017 roku

  ZNP domaga się wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. w 2017 roku

  ZNP domaga się wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. od stycznia 2017 r. Przypomina, że obecny - 2016 r. - jest kolejnym z rzędu, w którym nauczyciele nie dostaną podwyżek. Szefowa MEN Anna Zalewska odpowiada, że dla niej priorytetem jest ratowanie miejsc pracy.

  czytaj więcej

 • Program 500 plus to powód do wstydu

  Program 500 plus to powód do wstydu

  Program 500+ przypomina trochę sytuację, w której mało rozsądny rodzic nieustannie obdarowuje cukierkami dziecko, które tego się oczywiście bardzo domaga. Pociecha nie rozumie, że konsekwencje takiej przyjemności w dłuższym terminie to np. próchnica i cukrzyca. A słodycze kosztują! Tymczasem rządzącym zawsze się kończą cudze pieniądze; powstaje więc pytanie, ile program 500+ będzie nas wszystkich kosztował.

  czytaj więcej

 • Francja: Złożą Hollande'a ofiarnego

  Francja: Złożą Hollande'a ofiarnego

  Dodatkowe cięcia finansowe w trakcie kampanii wyborczej mogłyby zaszkodzić urzędującemu prezydentowi, gdyby nie to, że i tak nie ma on praktycznie żadnych szans na reelekcję. Francja, która w ostatnich latach miała problemy z dotrzymywaniem uzgodnień z Brukselą w sprawie redukcji deficytu budżetowego, w tym zamierza je wypełnić i wprowadzić dodatkowe oszczędności. Ich ubocznym skutkiem będzie wprawdzie dalszy spadek popularności Francois Hollande’a, ale na niemal równo rok przed pierwszą turą wyborów prezydenckich jego szanse na reelekcję i tak są znikome.

  czytaj więcej

 • Letni blues dla strefy euro

  Letni blues dla strefy euro

  Ostatnio włoski i hiszpański rząd jednocześnie oświadczyły, że muszą negatywnie zweryfikować prognozy tegorocznych deficytów budżetowych. Podobne obawy dotyczą też Grecji i Portugalii.

  czytaj więcej

 • Rosja biednieje, ale nie splajtuje

  Rosja biednieje, ale nie splajtuje

  Najciekawszą cechą kryzysu, który zmusił naród do mocnego zaciskania pasa, jest to, że nie powoduje on spadku popularności prezydenta Putina. Dwa lata po aneksji Krymu, wprowadzeniu sankcji i równoległym spadku cen ropy, niezdywersyfikowana rosyjska gospodarka wciąż nie poradziła sobie z kłopotami.

  czytaj więcej

 • Turcja: Bank centralny powstrzyma Erdogana

  Turcja: Bank centralny powstrzyma Erdogana

  Nowy prezes obniżył stopy procentowe, ale nie tak bardzo, jak oczekiwał rząd, co daje nadzieję na to, że pozostanie niezależny od władzy wykonawczej.

  czytaj więcej

 • Rząd prognozuje waloryzację. Emerytury wyższe o 5 zł

  Rząd prognozuje waloryzację. Emerytury wyższe o 5 zł

  Rząd prognozuje w 2017 r. waloryzację na poziomie 0,52 proc. Ale ponownie wypłaci specjalne dodatki dla emerytów. Rada Ministrów zaproponuje powtórkę tegorocznego wariantu w sprawie podwyżek emerytur i rent, czyli waloryzację wynikającą z ustawowego wzoru „inflacja plus 20 proc. realnego wzrostu płac”.

  czytaj więcej

 • Ameryka: Ojczyzna najbardziej optymistycznych ludzi na świecie. Nieprzypadkowo najbogatszych

  Ameryka: Ojczyzna najbardziej optymistycznych ludzi na świecie. Nieprzypadkowo najbogatszych

  O tym, że wiele można Ameryce zarzucić, lecz jednego należy jej zazdrościć. Pozostaje ojczyzną najbardziej optymistycznych ludzi na świecie. Nieprzypadkowo najbogatszych.

  czytaj więcej

 • Ministerstwo Finansów: Spadły wpływy z VAT, ale dobry początek roku ratuje budżet

  Ministerstwo Finansów: Spadły wpływy z VAT, ale dobry początek roku ratuje budżet

  Wpływy z VAT w marcu wyniosły około 6,3 mld zł. To nieco mniej niż rok temu. Na szczęście styczeń był lepszy. Ale budżet nie do końca się spina. Ministerstwo Finansów opublikowało wczoraj dane z wykonania budżetu po trzech miesiącach. Wynika z nich, że wpływy w jednym miesiącu z głównego źródła państwowej kasy, czyli VAT, znów są niższe niż przed rokiem.

  czytaj więcej

 • Balcerowicz: OFE dla Ukrainy? Najpierw podwyższenie wieku emerytalnego [WYWIAD]

  Balcerowicz: OFE dla Ukrainy? Najpierw podwyższenie wieku emerytalnego [WYWIAD]

  - W warunkach inwazji obcego państwa Ukrainie udało się obniżyć deficyt budżetowy z 10 do 2 proc. PKB, uniezależnić od rosyjskiego gazu i zapobiec kryzysowi bankowemu. To wielkie osiągnięcie – mówi DGP Leszek Balcerowicz.

  czytaj więcej

 • Michel Temer, zbawca Brazylii

  Michel Temer, zbawca Brazylii

  Wiceprezydent, który ma przejąć stanowisko po odsuniętej od władzy Dilmie Rousseff, wydaje się jedyną nadzieją na przeprowadzenie reform.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników