kapitał

Kapitał, to pojęcie z dziedziny ekonomii i finansów, oznaczające dobra (bogactwa, środki, aktywa) finansowe, szczególnie, gdy służą one rozpoczęciu lub kontynuacji działalności gospodarczej.


 • Finansowe skutki Brexitu: Koniec z jednolitym paszportem

  Finansowe skutki Brexitu: Koniec z jednolitym paszportem

  W londyńskim City, jednym ze światowych centrów finansowych, więcej jest zwolenników pozostawania Wielkiej Brytanii w UE niż Brexitu. Powód jest prosty: instytucje finansowe mogłyby na nim sporo stracić.

  czytaj więcej

 • CIT: Można przekazać majątek likwidacyjny bez podatku

  CIT: Można przekazać majątek likwidacyjny bez podatku

  Minister finansów twierdzi, że zamykane spółki kapitałowe mają przychód w związku z przekazaniem wspólnikom majątku. Wydaje się jednak, że istnieje możliwość uniknięcia daniny.

  czytaj więcej

 • Konserwatysta David Kameleon

  Konserwatysta David Kameleon

  Brytyjski premier zawsze potrafił dostosować się do rzeczywistości i zbijać na tym polityczny kapitał. Często podejmował odważne decyzje i równie często dzięki nim stawał na wygranej pozycji

  czytaj więcej

 • Gospodarcze skutki Brexitu: Umocnienie franka i niższy wzrost gospodarczy Polski

  Gospodarcze skutki Brexitu: Umocnienie franka i niższy wzrost gospodarczy Polski

  Praktycznie każda sfera naszej ekonomii negatywnie odczułaby wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Wyjątkiem mógłby być rynek pracy. Jeśli dojdzie do Brexitu, to należy pytać nie o to, czy jego skutki będą negatywne, lecz jak bardzo. Tak przynajmniej wynika z ocen ekspertów i analityków, z którymi rozmawialiśmy.

  czytaj więcej

 • Jeśli Londyn zostanie w Unii, będzie o jeden kryzys mniej

  Jeśli Londyn zostanie w Unii, będzie o jeden kryzys mniej

  Konsekwencje Brexitu, zwłaszcza te negatywne, byłyby odczuwalne daleko poza Wielką Brytanią. I nie chodzi tylko o straty finansowe.

  czytaj więcej

 • Zmiana finansującego bez wpływu na wartość przedmiotu leasingu

  Zmiana finansującego bez wpływu na wartość przedmiotu leasingu

  Przychodem ze zbycia przedmiotu leasingu jest wartość niespłaconego kapitału, a nie ta, która wynika z umowy sprzedaży – uznał WSA w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Unijna dyrektywa przeciw unikaniu CIT coraz bliżej

  Unijna dyrektywa przeciw unikaniu CIT coraz bliżej

  Rada do spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) zaakceptowała z niewielkimi poprawkami projekt dyrektywy, która ma zapobiegać optymalizacjom w podatku dochodowym.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 23 czerwca 2016

  Poradnia ubezpieczeniowa z 23 czerwca 2016

  ● Czy uprawniony do wcześniejszej emerytury może otrzymać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne● Kto decyduje, czy zdarzenie należy uznać za wypadek przy pracy● Dlaczego nie można zadeklarować preferencyjnej podstawy składek za okres wsteczny● W jaki sposób założenie firmy w trakcie pracy na etacie wpłynie na wysokość zasiłku● Jak członek zarządu może udowodnić, że wniosek o upadłość spółki złożył we właściwym czasie

  czytaj więcej

 • Motywowanie pracowników za pomocą instrumentów finansowych nie jest oskładkowane

  Motywowanie pracowników za pomocą instrumentów finansowych nie jest oskładkowane

  Uzyskane przez uprawnionych na ich podstawie sumy są wolne od obciążeń ZUS. Nie stanowią bowiem przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych. Sporą popularnością cieszą się programy motywacyjne, które mają na celu zachęcenie pracowników do podejmowania dodatkowych wysiłków, aby wyniki firmy były lepsze. Zawsze jednak, gdy pracodawca w jakikolwiek sposób wynagradza zatrudnionego, pojawia się pytanie, czy należy to uznać za przychód, który trzeba nie tylko opodatkować, lecz także odprowadzić od niego składki.

  czytaj więcej

 • Korzycki: Amerykańskie paradoksy brytyjskich dylematów

  Korzycki: Amerykańskie paradoksy brytyjskich dylematów

  Z pozoru cała Ameryka jest przerażona perspektywą Brexitu. Barack Obama nawet pogroził palcem, że ewentualne wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii ustawi je na końcu kolejki w nadchodzących rundach negocjacji o liberalizacji handlu i znoszeniu pozostałych barier w relacjach transatlantyckich. I z surowością satrapy przestrzegł, żeby Brytyjczycy sami nie spekulowali, czy Stany Zjednoczone będą ich w tej sytuacji ratować, bo to zależy głównie od niego samego. Zasugerował też, że nie mogą na wiele liczyć. Potem nieco z tonu spuścił, zastępując kij marchewką, i przekonywał głosujących 23 czerwca, że w kupie raźniej i lepiej jest im iść ramię w ramię z  Brukselą przy ewentualnym negocjowaniu jakichkolwiek umów ekonomicznej natury w   przyszłości.

  czytaj więcej

 • Trzaskowski: Stąd nie tak łatwo wyjść

  Trzaskowski: Stąd nie tak łatwo wyjść

  Ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE oznaczałoby negatywne konsekwencje zarówno dla Londynu, jak i reszty Wspólnoty. Konkretne skutki zależałyby od tempa wychodzenia z Unii. A zdania, jak może wyglądać ten proces, są podzielone nawet wśród zwolenników Brexitu. Artykuł 50 Traktatu o UE mówi o co najmniej dwóch latach negocjowania wyjścia, ale wiadomo, że taki proces musi potrwać dłużej. Kiedy Grenlandia opuszczała EWG, choć negocjacje dotyczyły tylko jednej kwestii, czyli rybołówstwa, i tak trwały aż trzy lata.

  czytaj więcej

 • Pat emerytalny trwa w najlepsze. Kto uzyska prawo do wcześniejszego świadczenia?

  Pat emerytalny trwa w najlepsze. Kto uzyska prawo do wcześniejszego świadczenia?

  Prawo do wcześniejszego świadczenia mogą uzyskać kobiety w wieku 60 lat pod warunkiem 35-letniego stażu ubezpieczeniowego. Mężczyźni będą mieć doliczone pięć lat. To kolejny, ale nie ostatni wariant proponowanych zmian.

  czytaj więcej

 • Stan równowagi (nierównowagi?) europejskiej i polskiej gospodarki

  Stan równowagi (nierównowagi?) europejskiej i polskiej gospodarki

  Kryzys w latach 2007–2008 spowodował, że do dnia dzisiejszego gospodarka światowa nie odzyskała tempa wzrostu i normalizacji sprzed tego okresu. Wzrosty gospodarcze osiągano przede wszystkim dzięki programom polityki pieniężnej, wdrażanym jako reakcja na zaburzenia rynków finansowych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników