konsumenci

* konsument - w biologii: rodzaj organizmów żywych,


 • CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA czyli kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa pomiędzy UE a Kanadą została wynegocjowana w sierpniu 2014 roku. Ta "starsza siostra" TTIP długo trzymana była w tajemnicy (podobnie jak kiedyś ACTA i nadal TTIP). 27 października tego roku może dojść do jej parafowania. Pod naciskiem społecznym, KE zgodziła się co prawda na proces ratyfikacji przez państwa członkowskie, ale jednocześnie postanowiła wprowadzić tę umowę od razu, bez decyzji parlamentów krajowych. Co to oznacza? Że proces ratyfikacji może ciągnąć się latami, ale postanowienia umowy będą wdrażane od razu. Polski parlament także dał zielone światło do wprowadzenia tymczasowego umowy. Dla zwolenników CET-y obniżenie stawek celnych jest wystarczającym argumentem „za”. Dla przeciwników nie, bo -przekonują- korzyści odniesie kilka dużych firm ponadnarodowych, a przeciętni obywatele stracą, tak jak to miało miejsce po wprowadzeniu umowy NAFTA (USA-Kanada-Meksyk). Przestrzegają przed negatywnymi konsekwencjami dla rynku pracy, rolnego, konsumentów i ochrony środowiska. Szczególne zagrożenie stwarza mechanizm ICS (inwestor-przeciwko-państwu), za sprawą którego korporacje mogą skarżyć rządy, jeśli uznają, że ich decyzje (suwerenne przecież) nie pozwalają na planowany zarobek firmy. To rodzi obawy o odejście od demokratycznych zasad. Tu przeczytacie obszernie o umowie CETA, a poniżej prezentujemy galerię - ściągawkę "CETA - krok po kroku". Czy jest się czego obawiać i przeciwko czemu protestować.

  czytaj więcej

 • CETA stworzy szansę dla nielicznych branż

  CETA stworzy szansę dla nielicznych branż

  Umowa CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) budzi olbrzymie kontrowersje. Porozumienie ma znieść prawie wszystkie cła i bariery celne oraz zliberalizować handel między UE i Kanadą. Głośno jest o tym, że przysporzy polskim firmom więcej problemów niż korzyści. Zagrożeni są nie tylko rolnicy, o czym się powszechnie mówi, ale i producenci żywności, o czym mówi się mniej. Ulicami Berlina, Paryża i Brukseli przeszły już masowe protesty, sprzeciwiające się tej umowie, ale także porozumieniu TTIP (Transatlantyckiemu Partnerstwu w dziedzinie Handlu i Inwestycji) – negocjowanemu ze Stanami Zjednoczonymi. 15 października planowana jest demonstracja w Warszawie przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zdaniem ekspertów są jednak branże, które na umowie nie tylko nie stracą, ale wręcz może ona dać im wiatr w żagle. – Przyjęcie umowy handlowej z Kanadą może zrodzić olbrzymie kłopoty dla rolnictwa i firm spożywczych. Ale dla eksporterów np. części do maszyn, mebli, nowych technologii to gigantyczna szansa – uważają specjaliści. 

  czytaj więcej

 • Stodolak: CETA i podręcznik małego protekcjonisty

  Stodolak: CETA i podręcznik małego protekcjonisty

  Gdy ubrane na czarno kobiety zalały polskie miasta oburzone planami zaostrzenia prawa aborcyjnego, pojawiła się teoria, że ten okołoaborcyjny zamęt jest wyreżyserowany po to, żeby przykryć inne działania rządu. Jakie? Wprowadzenie CETA, umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską.

  czytaj więcej

 • RZ: Krajowe winnice ruszają na podbój rynku

  RZ: Krajowe winnice ruszają na podbój rynku

  Szybko przybywa producentów, którzy mogą handlować gronowymi trunkami. W porównaniu z ubiegłym sezonem jest ich o 50 proc. więcej - pisze "Rzeczpospolita".

  czytaj więcej

 • Klient ma ograniczoną odpowiedzialność

  Klient ma ograniczoną odpowiedzialność

  Na konsumencie, który nieostrożnie obchodził się z towarem w sklepie ciąży konieczność naprawienia szkody, wynikająca wprost z Kodeksu cywilnego. Jednak pod uwagę trzeba wziąć okoliczności zdarzenia oraz stopień winy obu stron. Zatem sprzedawca nie może nakazać nam jego zakupu.

  czytaj więcej

 • Kosiniak-Kamysz: CETA śmiertelnym zagrożeniem dla polskiego rolnictwa

  Kosiniak-Kamysz: CETA śmiertelnym zagrożeniem dla polskiego rolnictwa

  Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował do rządu o podjęcie stanowiska, w którym wstrzyma się z wejściem w życie umowy handlowej CETA do czasu ratyfikacji jej przez parlamenty krajowe. Według niego CETA "to jest śmiertelne zagrożenie dla polskiego rolnictwa”.

  czytaj więcej

 • Nasza narodowa specjalność: Sklepy monopolowe

  Nasza narodowa specjalność: Sklepy monopolowe

  W ubiegłym roku liczba punktów sprzedaży z wódką, winem i piwem wyniosła 4882 i była ponad dwa razy większa niż przed 13 laty. Rynek rozwija się dynamicznie, bo za wzrost popytu na alkohol odpowiadają rosnące zarobki Polaków.

  czytaj więcej

 • Prepaidy: Operator komórkowy to nie bank ani przechowalnia

  Prepaidy: Operator komórkowy to nie bank ani przechowalnia

  Branża z wielkim rozczarowaniem przyjęła decyzję UOKiK dotyczącą warunków oferowania popularnych prepaidów. Skarży się, że urząd ma za nic pewność prawa, a prowadzone postępowania obrócą się przeciwko konsumentom.

  czytaj więcej

 • Elektroniczne zajęcie bankowego rachunku za 50 gr., ale może być drożej

  Elektroniczne zajęcie bankowego rachunku za 50 gr., ale może być drożej

  Od 8 września zajęcie rachunku bankowego przez komornika kosztuje tylko 50 gr. Kłopot w tym, że żadne przepisy nie określają limitu, do jakiego można tę opłatę podnieść.

  czytaj więcej

 • Polskie sieci franczyzowe: Sprzedajemy światu pomysły na biznes

  Polskie sieci franczyzowe: Sprzedajemy światu pomysły na biznes

  Nasze sieci franczyzowe coraz chętniej szukają inwestorów za granicą. Już 110 marek ma placówki w innych krajach.

  czytaj więcej

 • Bez dowodu sprzedaży nie trzeba wystawiać faktury

  Bez dowodu sprzedaży nie trzeba wystawiać faktury

  Jeżeli klient nie ma paragonu, sprzedawca nie ma obowiązku wystawiać mu faktury.

  czytaj więcej

 • Ambasador potrzebny od zaraz

  Ambasador potrzebny od zaraz

  Wielu przedstawicieli dużych firm uważa, że tylko skutecznie działający reprezentanci rządu są w stanie zapewnić niezbędne wsparcie na nowych rynkach zagranicznych.

  czytaj więcej

 • Wielka Demonstracja przeciwko umowom TTIP i CETA już 15 października

  Wielka Demonstracja przeciwko umowom TTIP i CETA już 15 października

  15 października w Warszawie odbędzie się Wielka Demonstracja przeciwko przyjęciu umów o wolnym handlu TTIP i CETA. Manifestacja zacznie się o godzinie 13 przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi na ul. Wspólnej 30, skąd wyruszy ulicami Marszałkowską i Piękną przed siedzibę premier Beaty Szydło w Al. Ujazdowskich.

  czytaj więcej

 • Kosmetyki: Naturalne nie zawsze są bezpieczne

  Kosmetyki: Naturalne nie zawsze są bezpieczne

  Czytelniczki DGP zainteresowały się popularnymi ostatnio kosmetykami handmade. Ich producenci oferują naturalne mydła, balsamy i musy do ciała oraz kremy do twarzy przygotowywane na specjalne zamówienie. Swoje produkty przeciwstawiają zwykłym kosmetykom sprzedawanym w drogeriach. Zapewniają, że ich preparaty są przygotowywane domowymi sposobami z naturalnych składników bez użycia konserwantów, parabenów czy ostrych detergentów. – Czy takie kosmetyki są bezpieczne, czy przeszły wszystkie niezbędne badania i jak sprawdzić, czy mają wszystko, co potrzeba – pyta pani Anna.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników