konto bankowe

Rachunek bankowy - zapis stanu należności między dwoma podmiotami, z których jeden jest bankiem. Zamiennie używa się nazwy konto.


 • Zmiany w VAT 2019: Na to muszą się przygotować firmy

  Zmiany w VAT 2019: Na to muszą się przygotować firmy

  Obecnie na różnym etapie procedowania jest aż pięć projektów nowelizacji VAT. Już od 1 stycznia 2019 r. podatników czekają pierwsze zmiany. A w trakcie roku będzie ich jeszcze więcej i będą miały dużo większe znaczenie. Kluczowe będą te dotyczące kas online oraz duży pakiet uszczelniający i porządkujący VAT. Projekty te początkowo też miały zacząć obowiązywać od przyszłego roku, jednak prace nad nimi się opóźniają.

  czytaj więcej

 • PKP PLK kontra Astaldi, czyli spór o najgłośniejszą inwestycję kolejową

  PKP PLK kontra Astaldi, czyli spór o najgłośniejszą inwestycję kolejową

  Prawie 250 mln zł kary domagają się PKP PLK od Astaldi za zerwanie kontraktu na budowę linii kolejowej. Wykonawca twierdzi, że to on skutecznie odstąpił od umowy.

  czytaj więcej

 • Będzie więcej blokad rachunków przedsiębiorców

  Będzie więcej blokad rachunków przedsiębiorców

  Nie tylko szef Krajowej Administracji Skarbowej, ale i naczelnik urzędu celno-skarbowego będzie mógł decydować o zablokowaniu podejrzanego konta na 72 godziny.

  czytaj więcej

 • Polskie franki przed europejskim trybunałem

  Polskie franki przed europejskim trybunałem

  Państwo polskie murem stoi za frankowiczami chcącymi rozwiązać swoje, zawierające klauzule abuzywne, umowy z bankami - wynika z dokumentu, do którego dotarł DGP. Jeśli TSUE podzieli opinię Rzeczypospolitej, osoby mające kłopot ze spłatą indeksowanych w walucie szwajcarskiej kredytów mogą się ich pozbyć. Kłopot natomiast będą miały banki z dużymi portfelami takich kredytów.

  czytaj więcej

 • Marczuk: PPK to będzie interes życia

  Marczuk: PPK to będzie interes życia

  - Liczę się z tym, że firmy, w których działają pracownicze programy emerytalne, nie wejdą w pracownicze plany kapitałowe. Sześć milionów osób w PPK to już będzie sukces - mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR

  czytaj więcej

 • Biało-czerwony fintech napędzany nowym paliwem

  Biało-czerwony fintech napędzany nowym paliwem

  Choć każdego dnia słyszymy o kolejnych, wyjątkowych rozwiązaniach wprowadzanych przez banki lub przebojowe start-upy, to w świecie otwartych API, błyskotliwej AI i dyrektywy PSD2 jedno się nie zmienia – bez paliwa w postaci zaufania nie ma co myśleć o podboju portfeli klientów. Dyrektywa PSD2 i wprowadzana w życie idea bankowości otwartej oznaczają szanse, ale też stawia wyzwania. Najważniejszym z nich jest budowanie zaufania, również tego, które pozwoli zacieśnić współpracę banków z fintechami.

  czytaj więcej

 • Fintechy stają się realnym zagrożeniem dla banków

  Fintechy stają się realnym zagrożeniem dla banków

  Firma, która ma w Polsce ćwierć miliona klientów, właśnie dostała licencję bankową.

  czytaj więcej

 • Zmiany w podatkach 2019 [LISTA]

  Zmiany w podatkach 2019 [LISTA]

  Obowiązkowy split payment w drugiej połowie roku, biała lista podatników VAT, uszczelnienie akcyzy od samochodów, suszu tytoniowego, alkoholu i oleju opałowego oraz wdrożenie całego katalogu ułatwień

  czytaj więcej

 • Jak pokazać środki pieniężne związane z rachunkiem VAT w sprawozdaniu finansowym

  Jak pokazać środki pieniężne związane z rachunkiem VAT w sprawozdaniu finansowym

  Prowadzę księgi rachunkowe w spółce, która otrzymuje zapłaty oraz dokonuje ich w mechanizmie podzielonej płatności. W jaki sposób należy ujmować w księgach rachunkowych transakcje sprzedaży oraz zakupu towarów i usług, które zostały opłacone przy użyciu komunikatu przelewu? Jak wykazać je w sprawozdaniu finansowym?

  czytaj więcej

 • Ulepszenie w jednostce budżetowej trafia na konto 080

  Ulepszenie w jednostce budżetowej trafia na konto 080

  W ramach planu wydatków majątkowych jednostka budżetowa zrealizowała dobudowę do budynku podjazdu dla niepełnosprawnych oraz zmodernizowała i przystosowała do potrzeb niepełnosprawnych toalety. W jaki sposób ująć faktury otrzymane od wykonawcy zleconych prac? Jednostka nie dokonuje odliczenia VAT naliczonego wykazanego w fakturze wykonawcy.

  czytaj więcej

 • Dane dłużnika banku wyciekły smsem. Co na to przepisy RODO i tajemnica bankowa?

  Dane dłużnika banku wyciekły smsem. Co na to przepisy RODO i tajemnica bankowa?

  Klientka pewnego banku dostała sms z informacją i wezwaniem do zapłaty za zaległość w spłacie pożyczki. Zaczęła się zastanawiać czy to możliwe. Sprawdziła swoje zobowiązania, jednak nic takiego nie miało miejsca. Złożyła reklamację do banku. Bank ją przeprosił i stwierdził, że to zaległość innego klienta, a sprawa z wysyłaniem smsów się więcej nie powtórzy. W smsie były jednak wrażliwe dane klienta dotyczące zaległości i jego faktyczne konto. Czy doszło, zatem do nieuprawnionego udostępniania danych osobie postronnej?

  czytaj więcej

 • Wchodzą w życie tzw. E-akta. Co to oznacza dla pracownika?

  Wchodzą w życie tzw. E-akta. Co to oznacza dla pracownika?

  Skrócenie obowiązku przechowywania akt pracowniczych z 50 do10 lat, możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w postaci elektronicznej czy domyślne przekazywanie pensji na konto bankowe pracownika - to rozwiązania w ramach tzw. E-akta, które wchodzą w życie 1 stycznia 2019 r.

  czytaj więcej

 • Między kebabem a Herbertem [OPINIA]

  Między kebabem a Herbertem [OPINIA]

  Kilka lat temu, chcąc zobaczyć, ile realnie osób uczestniczy w Marszu Niepodległości (nie wierzyłem – skądinąd słusznie – ani organizatorom, ani policji, bo obie strony świadomie kłamały, jedna zawyżając, a druga zaniżając tę liczbę), pojechałem na Saską Kępę, by móc – w samym marszu nie uczestnicząc – przyjrzeć mu się z bliska.

  czytaj więcej

 • Pensja na konto po poinformowaniu

  Pensja na konto po poinformowaniu

  Do 21 stycznia firmy powinny poinformować pracowników pobierających wynagrodzenie do rąk własnych o konieczności podania rachunku bankowego, na który ma być przelewana płaca albo złożeniu wniosku o dalsze wypłacanie pensji w gotówce. Tak wynika z ustawy z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych i ich elektronizacją (Dz.U. poz. 357). Weszła ona w życie 1 stycznia 2019 r.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników