kontrahent

Kontrahent – w ekonomii, osoba fizyczna lub osoba prawna będąca stroną transakcji.


 • Jak skutecznie i sensownie usprawnić system podatkowy

  Jak skutecznie i sensownie usprawnić system podatkowy

  Najważniejsze elementy planu uszczelniania podatków już działają i przynoszą efekty, ale przedsiębiorcy chcieliby szerszej dyskusji o wprowadzanych kolejnych – to wnioski z debaty „Uszczelnianie podatków – wyzwanie dla Polski, wyzwanie międzynarodowe”. Resort finansów deklaruje otwartość na postulaty biznesu

  czytaj więcej

 • Obrona drukarza z Łodzi popiera kasację Ziobry do SN

  Obrona drukarza z Łodzi popiera kasację Ziobry do SN

  Obrona drukarza z Łodzi, który odmówił wykonania materiału promocyjnego dla jednej z organizacji LGBT, wspiera kasację złożoną przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę do Sądu Najwyższego w tej głośnej sprawie.

  czytaj więcej

 • Co można zaliczać do kosztów podatkowych: Poradnik na podstawie najnowszych wyroków i interpretacji

  Co można zaliczać do kosztów podatkowych: Poradnik na podstawie najnowszych wyroków i interpretacji

  O tym, co może być kosztem podatkowym, a co nie, można by napisać grubą książkę. Podatnicy cały czas toczą o to boje z fiskusem, bo wyższe koszty oznaczają niższy dochód, a tym samym mniejszy podatek. W spory wchodzą nie tylko przedsiębiorcy, lecz także osoby niemające firm, które chcą np. rozliczyć koszty przy sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia.

  czytaj więcej

 • Interpretacje fiskusa nie są ostateczne. Szef KAS je porządkuje

  Interpretacje fiskusa nie są ostateczne. Szef KAS je porządkuje

  Podatnik nigdy nie może mieć pewności, że wydane przez fiskusa stanowisko jest ostateczne. Urząd może zmienić zdanie w dowolnym momencie, bo przepisy nie przewidują ograniczeń czasowych – wyjaśnia resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

  czytaj więcej

 • Sankcje VAT: Za przestawione cyfry najwyższy wymiar kary

  Sankcje VAT: Za przestawione cyfry najwyższy wymiar kary

  Gdy na fakturach widnieją kwoty niezgodne z rzeczywistością, fiskus obciąży 100-proc. sankcją VAT. Eksperci: to zbyt radykalne, uzasadnione tylko wtedy, gdy podatnik popełni znaczny błąd.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć odwrotne obciążenie VAT w transakcjach międzynarodowych

  Jak rozliczyć odwrotne obciążenie VAT w transakcjach międzynarodowych

  Spółka akcyjna zajmuje się produkcją zaawansowanych urządzeń dla różnych branż produkcyjnych. Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności często nabywa usługi i towary od zagranicznych kontrahentów. W większości przypadków zakupiony towar przyjeżdża z państw Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o usługi, to są one kupowane zarówno w ramach Wspólnoty, jak i z państw trzecich. W poprzednich latach zdarzało się, że księgowość firmy dowiadywała się o nabytych usługach w kilka miesięcy po ich wykonaniu przez zagranicznego kontrahenta. Najczęściej było to tak, że świadczący przesyłał fakturę, jednocześnie upominając się o zapłatę, a pracownik spółki, który obsługiwał z jej strony transakcję, dopiero wówczas przekazywał do księgowości dokument i wraz z nim informację. Niejednokrotnie główna księgowa spółki zwracała się do szefów innych działów z prośbą, aby ci motywowali swoich pracowników do tego, aby niezwłocznie przekazywali informacje o imporcie usług, ale skutek tych próśb był mizerny. Również zarząd był informowany o usprawnieniu przepływu informacji dla wyeliminowania częstych korekt składanych deklaracji VAT, jednak i to nie pomogło. Tłumaczenie pracowników dokonujących zakupu usług od zagranicznych kontrahentów zawsze było takie samo: owszem, nabywają takie świadczenia, ale zagraniczni kontrahenci przekazują faktury z opóźnieniem i dopiero wówczas mogą oni dostarczyć je do księgowości.

  czytaj więcej

 • Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) jest firmą budowlano-montażową. 26 września 2017 r. wykonał i zgłosił do odbioru usługę budowlaną (roboty malarskie, PKWiU 2008 43.34.10.0) na rzecz firmy X (podatnik VAT czynny). Prace polegały na odmalowaniu ścian lokalu użytkowego (biura) firmy X w Gdańsku. Firma X nie refakturuje nabytych usług na rzecz innego podmiotu. Wartość kontraktu wyceniono na kwotę 7000 zł netto. Protokół odbioru prac budowlanych został podpisany 9 października 2017 r. i tego dnia wystawiono fakturę. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć PIT i VAT od wykonanej usługi budowlanej na rzecz firmy X? Podatek VAT i zaliczki na PIT przedsiębiorca rozlicza za okresy miesięczne. PIT rozlicza na zasadach podatku liniowego.

  czytaj więcej

 • Szafarowska: Sankcja za błędny przelew to zbyt surowa kara

  Szafarowska: Sankcja za błędny przelew to zbyt surowa kara

  Wyłączenie z kosztów wydatku o wartości przekraczającej 15 tys. zł w przypadku przelewu na błędne konto to rozwiązanie zbyt daleko idące. Wystarczające powinno być nałożenie na nabywcę solidarnej odpowiedzialności - mówi w wywiadzie dal DGP Marta Szafarowska doradca podatkowy, partner w Gekko Taxens Doradztwo Podatkowe.

  czytaj więcej

 • Węgiel z Doniecka pod Jasną Górą

  Węgiel z Doniecka pod Jasną Górą

  Antracyt z DRL przynajmniej do zimy 2017 r. dostarczała firma Uglesort Andrija Bohdanowa, podejrzewanego o finansowanie terroryzmu.

  czytaj więcej

 • Należyta staranność przy VAT: Minister doradzi, jak nie wpaść na słupa

  Należyta staranność przy VAT: Minister doradzi, jak nie wpaść na słupa

  Resort finansów chce, by podatnicy skrupulatniej weryfikowali młodych kontrahentów.

  czytaj więcej

 • Przewodniczący Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP: Szukamy firm z ludzką twarzą

  Przewodniczący Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP: Szukamy firm z ludzką twarzą

  - Bierzemy pod uwagę firmy, które przestrzegają prawa i są uczciwe wobec pracowników, godnie i regularnie im płacą i unikają zatrudniania na śmieciówkach - mówi Krzysztof Opolski.

  czytaj więcej

 • Debata DGP: Wspomagana rewolucja cywilizacyjna

  Debata DGP: Wspomagana rewolucja cywilizacyjna

  Nie ma możliwości zbudowania nowoczesnej gospodarki bez aktywnej polityki państwowej – to wniosek z redakcyjnej debaty pt. „Wspomagana rewolucja – polska przedsiębiorczość wobec wyzwań współczesności”.

  czytaj więcej

 • Efekt pakietu paliwowego: Mniej i oszustów, i uczciwych

  Efekt pakietu paliwowego: Mniej i oszustów, i uczciwych

  Po wprowadzeniu przepisów ograniczających nielegalny handel liczba koncesji na prowadzenie działalności w tej branży zmalała o niemal 1300. Ubyło też stacji. Zyskały przede wszystkim największe firmy.

  czytaj więcej

 • Ciąg dalszy uszczelniania VAT. Czym jest STIR?

  Ciąg dalszy uszczelniania VAT. Czym jest STIR?

  Rząd podejmuje kolejny krok w celu uszczelnienia podatków. Tym razem angażuje banki i SKOK-i, które zobligowane będą do przekazywania fiskusowi danych. Ujawnianiu przestępstw skarbowych ma służyć STIR czyli system teleinformatyczny izby rozliczeniowej.

  czytaj więcej

 • Ustawa budżetowa w Sejmie. 2018 rok to czas zmian systemowych

  Ustawa budżetowa w Sejmie. 2018 rok to czas zmian systemowych

  Budżet na 2018 rok to przede wszystkim wpływy podatkowe. Te, zgodnie z prognozą mają wynieść ponad 331 mld złotych, co stanowi 98 proc. wszystkich dochodów państwa.

  czytaj więcej

 • Mechanizm podzielonej płatności w Sejmie: 5 faktów o split payment

  Mechanizm podzielonej płatności w Sejmie: 5 faktów o split payment

  Szykują się zmiany dla podatników VAT. Wszystko wskazuje na to, że od 1 kwietnia 2018 roku firmy będą posiadały obowiązkowy rachunek VAT nieodpłatnie prowadzony przez bank. Co to oznacza?

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Kariera od montera do eksportera

  Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Kariera od montera do eksportera

  Nasze firmy stale udoskonalają swoje produkty. Dzięki temu sprzedają ich więcej i mają pieniądze na przejmowanie zagranicznych konkurentów.

  czytaj więcej

 • PGG nie planuje rozwiązań dla emerytów, którzy nie dostaną rekompensat za deputat

  PGG nie planuje rozwiązań dla emerytów, którzy nie dostaną rekompensat za deputat

  Polska Grupa Górnicza nie planuje przywrócenia deputatu węglowego dla tych emerytów, którzy nie będą objęci ustawowymi rekompensatami za utracone prawo do bezpłatnego węgla - poinformował prezes spółki Tomasz Rogala. Problem dotyczy ok. 12 tys. osób, z których połowa to emeryci z PGG.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników