kontrahent

Kontrahent – w ekonomii, osoba fizyczna lub osoba prawna będąca stroną transakcji.


 • Etat nawet wbrew woli pracodawcy i zatrudnionego

  Etat nawet wbrew woli pracodawcy i zatrudnionego

  Jeżeli w umowie przeważają cechy pracownicze, takie jak podporządkowanie pracodawcy czy brak realnej możliwości wykonywania umowy przez inną osobę niż zatrudniony, to mamy do czynienia z umową o pracę. Nawet jeżeli wolą stron było zawarcie umowy cywilnoprawnej – uznał Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Rządowe plany wobec przedsiębiorców. 4 największe zmiany w podatkach

  Rządowe plany wobec przedsiębiorców. 4 największe zmiany w podatkach

  Rząd stale walczy o większe wpływy z podatków. Organy skarbowe zachowują szczególną czujność podczas kontroli wpływów z VAT do budżetu, stąd większość zmian w prawie ma na celu uszczelnienie poboru podatku od towarów i usług. Na planowanych zmianach zyska budżet, a co z podatnikami? Szykują się nowe obowiązki dla firm związane z JPK i mechanizmem podzielonej płatności czyli split payment. Po dużej noweli VAT przyszedł czas na nową Ordynację podatkową. Zgodnie z jej założeniami, nowe przepisy mają ocieplić wizerunek organów skarbowych. Rząd nie zapomina też o wpływach z akcyzy. Na zmiany muszą przygotować się także rolnicy handlujący tytoniem.

  czytaj więcej

 • W jaki sposób biuro podróży powinno wykazać sprzedaż wycieczki na Maltę

  W jaki sposób biuro podróży powinno wykazać sprzedaż wycieczki na Maltę

  Podatniczka (podatnik VAT czynny) prowadzi małe biuro podróży. 2 czerwca 2017 r. nabyła we własnym imieniu i na własny rachunek od oddziału niemieckiego biura podróży w Polsce 10 miejsc na wycieczkę 7-dniową na Maltę (23–29 czerwca 2017 r.). Nabyta usługa ma charakter kompleksowej usługi turystycznej obejmującej przelot samolotem, zakwaterowanie i wyżywienie w hotelu na Malcie oraz ubezpieczenie. Koszt jednego miejsca to 3500 zł. Zakup usługi został udokumentowany wystawioną i otrzymaną przez podatniczkę 2 czerwca 2017 r. fakturą na kwotę 35 000 zł (faktura nie zawierała stawki i kwoty VAT, zawierała natomiast adnotację „procedura marży dla biur podróży”). Za nabyte miejsca wycieczkowe podatniczka zapłaciła przelewem na rachunek oddziału niemieckiego biura podróży 2 czerwca. Przedmiotowe miejsca na wycieczkę na Maltę podatniczka sprzedała we własnym imieniu i na własny rachunek w połowie czerwca 2017 r. osobom indywidualnym w cenie 4000 zł za miejsce (pobierając z góry zapłatę). Sprzedaż wycieczek tym osobom została udokumentowana wyłącznie paragonami fiskalnymi. Jak powinna rozliczyć VAT i podatek dochodowy od osób fizycznych od zakupu i sprzedaży tych miejsc wycieczkowych? Podatniczka rozlicza się podatkiem liniowym i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Podatek od towarów i usług i zaliczki na PIT płaci za okresy miesięczne. Podatniczka posiada status mikroprzedsiębiorcy.

  czytaj więcej

 • Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  OPIS SYTUACJI: ABC sp. z o.o. szuka możliwości wyegzekwowania roszczeń, jakie ma wobec dostawcy podzespołów do budowy linii produkcyjnej, XYZ sp. z o.o. Roszczenia wynikają z rękojmi. Po dostarczeniu zamówionego towaru okazało się, że część elementów ma wady ukryte, których nie można było wykryć podczas odbioru towaru. W efekcie – jako że nie zostały one naprawione – po długiej wymianie pism zarząd spółki ABC postanowił złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny wadliwych podzespołów. Obawiając się, że spółka XYZ dobrowolnie nie zwróci różnicy pomiędzy ceną sprzedaży towaru oraz jego faktyczną wartością, zarząd ABC zaczął poszukiwać sposobów przymuszenia sprzedawcy do zapłaty. W pierwszej kolejności zamierzano wpisać nielojalnego kontrahenta do rejestru długów prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej. Rozważane jest także wystąpienie z powództwem cywilnym przeciwko dostawcy. Kwota roszczenia nabywcy to ok. 20 tys. zł. Zarząd spółki ABC niepokoi się, bo otrzymał również, na razie niesprawdzoną, informację o rzekomym znacznym zadłużeniu spółki, która dostarczyła jej towar. Posiada też informację, że XYZ sp. z o.o. jest użytkownikiem wieczystym atrakcyjnej nieruchomości w centrum miasta. Postanowiono zatem zbadać prawne możliwości zabezpieczenia się na tej nieruchomości, a także faktyczną skuteczność takiego zabezpieczenia. W szczególności zaś, czy możliwe będzie dokonanie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przez XYZ spółkę z o.o. pomimo udzielenia zabezpieczenia na rzecz powoda przez sąd cywilny, które to miałoby mieć postać stosownego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości użytkowanej przez dłużnika.

  czytaj więcej

 • Przekręt wpisany w rejestr. Jak ukraść spółkę w weekend?

  Przekręt wpisany w rejestr. Jak ukraść spółkę w weekend?

  Wystarczy sfałszować kilka podpisów i mieć trochę szczęścia. Zanim właścicielowi uda się wszystko poodkręcać, uzurpator zniknie. Wraz z firmowym majątkiem.

  czytaj więcej

 • Przez ponad 20 lat firmy potrącały podatek, którego nie było

  Przez ponad 20 lat firmy potrącały podatek, którego nie było

  Od 24 lat w polskiej wersji językowej umowy zawartej przez nasz kraj z Portugalią był błąd. Minister spraw zagranicznych właśnie go sprostował. Przedsiębiorców kosztowało to 10-procentową daninę.

  czytaj więcej

 • Rośnie góra niezapłaconych podatków. Większości nie uda się odzyskać

  Rośnie góra niezapłaconych podatków. Większości nie uda się odzyskać

  Prawie 13 mld zł VAT zadeklarowanego w pustych fakturach namierzyły służby skarbowe w ub.r. Wyegzekwować udało się 1 proc. tej kwoty.

  czytaj więcej

 • Dostawa i montaż konstrukcji stalowych nie zawsze są usługą kompleksową

  Dostawa i montaż konstrukcji stalowych nie zawsze są usługą kompleksową

  Jeżeli podatnik dostarcza konstrukcje jako podwykonawca usług budowlanych, to do dostawy musi zastosować ogólne zasady opodatkowania VAT, a montaż będzie objęty odwrotnym obciążaniem – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Bez związku z budynkiem w Polsce nie ma polskiego VAT

  Bez związku z budynkiem w Polsce nie ma polskiego VAT

  Przedsiębiorca, który na zlecenie zagranicznego kontrahenta zmodernizuje ciąg technologiczny, luźno tylko związany z fabrycznym gruntem, nie zapłaci podatku w naszym kraju – orzekł białostocki WSA.

  czytaj więcej

 • Jędrzejewska: Prawie Wersal. Nic tylko korygować

  Jędrzejewska: Prawie Wersal. Nic tylko korygować

  Pilotażowe badania przeprowadzone w Polsce przez Bank Światowy pokazują to, co już na dobre u nas funkcjonuje (o wynikach badania pisaliśmy w DGP w artykule „Skarbówka uczy się pisać listy. Cel: wyegzekwować podatki”, DGP nr 112/2017).

  czytaj więcej

 • UOKiK nałożył karę ponad 520 tys. za brak zgłoszenia koncentracji

  UOKiK nałożył karę ponad 520 tys. za brak zgłoszenia koncentracji

  Podmiot z grupy kapitałowej Bać-Pol nie zgłosił do UOKiK przejęcia innego przedsiębiorcy, więc urząd nałożył na spółkę karę finansową w wysokości ponad 520 tys. złotych - poinformował Urząd w komunikacie.

  czytaj więcej

 • Podatnicy, którzy nie zapłacili państwu prawie 100 mld złotych

  Podatnicy, którzy nie zapłacili państwu prawie 100 mld złotych

  Fiskus identyfikuje coraz więcej dużych dłużników podatkowych. Ale to pierwszy krok – ten łatwiejszy. Znacznie trudniej odzyskać należne pieniądze.

  czytaj więcej

 • Stocznia w Szczecinie jest przygotowywana do budowy dużych jednostek

  Stocznia w Szczecinie jest przygotowywana do budowy dużych jednostek

  Stocznia w Szczecinie jest przygotowywana do budowy dużych jednostek - powiedział w rozmowie z PAP prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego Andrzej Strzeboński. Dodał, że stocznia wymaga dalszych inwestycji na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych.

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Jeszcze w tym roku 20 mld zł dodatkowo do budżetu z podatków

  Morawiecki: Jeszcze w tym roku 20 mld zł dodatkowo do budżetu z podatków

  Myślę, że jeszcze w tym roku do budżetu może wpłynąć dodatkowo 20 mld zł więcej z podatków - powiedział we wtorek wicepremier Mateusz Morawiecki. W ubiegłym tygodniu wicepremier mówił, że w pierwszym pełnym roku reformy skarbowej z podatków do budżetu wpłynąć ma więcej 20 mld zł.

  czytaj więcej

 • Afera Amber Gold. Kloskowski: OLT miało być szansą na rozwój lotniska w Gdańsku

  Afera Amber Gold. Kloskowski: OLT miało być szansą na rozwój lotniska w Gdańsku

  Linie lotnicze OLT Express miały być dla gdańskiego lotniska szansą na rozwój; nie wiedzieliśmy, że szef Amber Gold Marcin P. to oszust, nie wiedziałem, że oszuka mnie i moją firmę - mówił we wtorek przed komisją śledczą prezes Portu Lotniczego w Gdańsku Tomasz Kloskowski.

  czytaj więcej

 • Ciekawe i trudne czasy. Wyzwania dla logistyki

  Ciekawe i trudne czasy. Wyzwania dla logistyki

  Przedsiębiorcy z branży TSL obawiają się, że zabraknie pracowników, a koszty działalności niebotycznie wzrosną. Nadzieje wiążą z dobrą koniunkturą, głębokim rynkiem wewnętrznym i brexitem

  czytaj więcej

 • Faktoring – niedoceniane paliwo rozwoju

  Faktoring – niedoceniane paliwo rozwoju

  Firmy coraz chętniej korzystają z faktoringu, bo zyskują dostęp do gotówki – szybko i bez zbędnych formalności. Ale faktoring ma znacznie więcej, nie zawsze oczywistych zalet, dzięki którym może on wynieść firmę na zupełnie inny poziom rozwoju – mówi Dariusz Filipek, kierownik Zespołu Sprzedaży Faktoringu w Deutsche Bank Polska.

  czytaj więcej

 • Piotr Walczak, wiceszef KAS: Policję skarbową widzę potężną [WYWIAD]

  Piotr Walczak, wiceszef KAS: Policję skarbową widzę potężną [WYWIAD]

  - Osoby, które zajmowały się wymuszeniami czy narkotykami, są dziś łapane na oszustwach i wyłudzeniach podatkowych. Często są obsługiwane przez najlepsze kancelarie doradztwa podatkowego - mówi w wywiadzie dla DGP Piotr Walczak, wiceszef KAS.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników