kontrakt

Umowa, kontrakt (łac. contractus) – w prawie cywilnym zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron ustalające ich wzajemne prawa lub obowiązki.


 • Protestujący w Warszawie sadownicy złożyli petycję w kancelarii premiera

  Protestujący w Warszawie sadownicy złożyli petycję w kancelarii premiera

  Przedstawiciele protestujących w czwartek w Warszawie sadowników złożyli w kancelarii premiera petycję, w której m.in. apelują o reakcję rządu na "drastycznie niskie ceny skupu owoców". Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski zaprosił ich do rozmów 13 sierpnia ws. umów kontraktacyjnych.

  czytaj więcej

 • Chiny, jak Rosja, testują sposoby wpływania na politykę sąsiadów

  Chiny, jak Rosja, testują sposoby wpływania na politykę sąsiadów

  Dobiegły końca czasy, w których Pekin trzymał się filozofii „robić interesy i nie wtrącać się w wewnętrzne sprawy innych”

  czytaj więcej

 • Stańko. Jazz, czyli wolność

  Stańko. Jazz, czyli wolność

  Gdyby nie jazz, pewnie byłby plastykiem lub artystą grafikiem, bo do tego w młodości zmierzał. Odmienił go koncert Dave’a Brubecka w 1958 r. „To było to” ‒ wspominał Tomasz Stańko, który jako szesnastolatek słuchał „mistrza coolu” w krakowskim klubie Rotunda.

  czytaj więcej

 • Gamingowa gorączka złota: Akcje spółek produkujących gry komputerowe rosną na potęgę

  Gamingowa gorączka złota: Akcje spółek produkujących gry komputerowe rosną na potęgę

  Rynek jest rozgrzany, bariery wejścia niskie, a perspektywy sukcesu realne. Ceny akcji spółek produkujących gry komputerowe osiągają rekordowe wyceny, a ich twórcy wymieniają udziały za miliony. Ale to tylko jedna strona. Z drugiej są problemy z finansowaniem i lata morderczej pracy, bo tak powstają niezależne produkcje

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć wykonywanie prac remontowych

  Jak rozliczyć wykonywanie prac remontowych

  Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) zawarł z firmą A. (podatnik VAT czynny) umowę o roboty budowlane dotyczące budynku biurowego. Na podstawie tej umowy przedsiębiorca zobowiązał się wykonać prace remontowe w kilku pomieszczeniach budynku, w którym znajduje się siedziba firmy A. Remontowane pomieszczenia są własnością firmy A., która wykorzystuje je na własne potrzeby (biuro). Zgodnie z kontraktem za wykonane roboty budowlane przedsiębiorcy przysługuje wynagrodzenie w wysokości 100 000 zł netto plus VAT według właściwej stawki. Roboty budowlane zostały wykonane i zgłoszone do odbioru 30 lipca 2018 r., a ich odbiór protokołem zdawczo-odbiorczym nastąpił 2 sierpnia 2018 r. Przedsiębiorca 3 sierpnia 2018 r. wystawił fakturę na kwotę 100 000 zł netto plus 23 000 zł VAT. Prace remontowe trwały od 28 maja do 30 lipca 2018 r., a umowa nie przewidywała okresów rozliczeniowych ani częściowych odbiorów. Przedsiębiorca nie otrzymał zaliczki na poczet wykonanych robót, a zgodnie z umową faktura ma być płatna w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Czy prawidłowo przedsiębiorca wystawił fakturę z VAT, a nie w mechanizmie odwróconego obciążenia, i jak powinien rozliczyć VAT i PIT z tytułu wykonanych na rzecz firmy A. robót budowalnych? Przedsiębiorca VAT rozlicza na zasadach ogólnych, a podatek dochodowy na zasadach podatku liniowego. VAT i zaliczki na PIT płaci za okresy miesięczne.

  czytaj więcej

 • Klauzule społeczne coraz częściej stosowane

  Klauzule społeczne coraz częściej stosowane

  Co czwarty urząd administracji centralnej udzielił w ubiegłym roku zamówień uwzględniających klauzule społeczne. Najczęściej wpisywany jest do specyfikacji obowiązek zatrudniania pracowników na etat.

  czytaj więcej

 • Arbitraż po polsku: Komisja Europejska radzi firmom, jak walczyć o swoje

  Arbitraż po polsku: Komisja Europejska radzi firmom, jak walczyć o swoje

  Nadwyrężenie wiarygodności polskich sądów na forum unijnym utrudni Polsce wygaszanie kosztownych postępowań arbitrażowych z zagranicznymi inwestorami

  czytaj więcej

 • Tyrowicz: Pokusa nadużycia

  Tyrowicz: Pokusa nadużycia

  Przetoczyła się dyskusja na temat stworzenia Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Powstanie on na bazie istniejącego od lat na marginesie Instytutu Badania Konsumpcji i Koniunktur. Jak donoszą twórcy koncepcji w mediach tradycyjnych i społecznościowych, celem nowej odsłony IBKK jest stworzenie „think tanku” na potrzeby państwa. Trudno polemizować ze słusznością samej idei: państwu niewątpliwie takowy by się przydał. Mimo to równie trudno jest mi przyklasnąć tak inicjatywie, jak i sposobowi realizacji. Dlaczego?

  czytaj więcej

 • Państwo pomaga, ale szpitale i tak toną w długach

  Państwo pomaga, ale szpitale i tak toną w długach

  Po lekkim spadku zadłużenia pod koniec 2017 r. placówki medyczne znów mogą „pochwalić się” rekordowo dużymi zobowiązaniami.

  czytaj więcej

 • Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje Wody Polskie

  Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje Wody Polskie

  Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło kontrolę w Państwowym Gospodarstwie Wodnym "Wody Polskie" - dowiedziała się w poniedziałek PAP. Kontrola dotyczy przede wszystkim budowy narzędzi komputerowych dla powstającego systemu Informatycznego Systemu Ochrony Kraju (ISOK).

  czytaj więcej

 • Ropa bez większych zmian, pierwsze sankcje na Iran weszły w życie

  Ropa bez większych zmian, pierwsze sankcje na Iran weszły w życie

  Ceny ropy naftowej w Nowym Jorku i Londynie utrzymują się na stabilnym poziomie, po wzrostach w poniedziałek o niecały 1 proc. USA wcielił w życie pierwszą transzę sankcji na Iran.

  czytaj więcej

 • Inwestycje publiczne ruszyły z miejsca

  Inwestycje publiczne ruszyły z miejsca

  Dane z opublikowanego niedawno sprawozdania Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) za 2017 r. po raz pierwszy od trzech lat pokazują wzrost wartości rynku zamówień publicznych.

  czytaj więcej

 • Samorządy i kolejarze mają problemy z przetargami. A pieniądze z Unii czekają

  Samorządy i kolejarze mają problemy z przetargami. A pieniądze z Unii czekają

  Ze 105 mld zł przyznanych w tej perspektywie na inwestycje transportowe udało się wydać jedną czwartą.

  czytaj więcej

 • Pracownik odchodzący z pracy zachowuje prawo do premii końcowej

  Pracownik odchodzący z pracy zachowuje prawo do premii końcowej

  Kierownik budowy, który odejdzie z firmy przed zakończeniem inwestycji, zachowuje prawo do premii końcowej, mimo że regulamin przewiduje takie bonusy wyłącznie dla zatrudnionych pracowników. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Tradycje Bambrów nadal żywe w Poznaniu

  Tradycje Bambrów nadal żywe w Poznaniu

  Tradycje kulturowe Bambrów Poznańskich zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Decyzję w tej sprawie podjął pod koniec lipca minister kultury i dziedzictwa narodowego; w środę władze Poznania poinformowały o tym mieszkańców.

  czytaj więcej

 • Prezydent ma talent. Czas na odwagę

  Prezydent ma talent. Czas na odwagę

  W przeciwieństwie do rządu i prezesa PiS, Andrzej Duda nie prowadzi polityki antyniemieckiej czy antyfrancuskiej. Dba też o zachowanie pozorów w relacjach z instytucjami unijnymi, włącznie z Radą Europejską, na czele której stoi Donald Tusk.

  czytaj więcej

 • Kariera w nauce nie taka atrakcyjna: Co drugi naukowiec chce wyjechać za granicę

  Kariera w nauce nie taka atrakcyjna: Co drugi naukowiec chce wyjechać za granicę

  Prawie 80 proc. młodych naukowców chce pracować w polskich uczelniach i instytutach badawczych. Ale aż 65,4 proc. rozważa wyjazd za granicę, jeśli w kraju nie znajdzie odpowiadającego ich aspiracjom zatrudnienia

  czytaj więcej

 • Wybory sprzyjają budowie dróg. Do końca roku powstanie ponad 300 km ekspresówek [MAPA]

  Wybory sprzyjają budowie dróg. Do końca roku powstanie ponad 300 km ekspresówek [MAPA]

  W tym roku powstanie ponad 300 km tras ekspresowych. Ale na kilku odcinkach jest opóźnienie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników