koszty

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu koszty. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące koszty.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Polacy znów się kłócą, teraz przez Brytyjczyków

  Polacy znów się kłócą, teraz przez Brytyjczyków

  Rząd i opozycja mają radykalnie odmienne pomysły, jak zachować się wobec decyzji, która w czwartek zapadła na Wyspach Brytyjskich.

  czytaj więcej

 • Każda oszczędność artysty to jego przychód

  Każda oszczędność artysty to jego przychód

  Organizator koncertów, który z własnej kieszeni opłaca za muzyków dodatkowe koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia, musi potrącić z tego tytułu zaliczki na PIT – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby. Podkreślił, że nie są to wydatki niezbędne do organizacji imprezy. Pokryją one jedynie osobiste potrzeby artystów.

  czytaj więcej

 • Tak prezydent, ministrowie i KNF walczą z niskimi emeryturami: Wiele filarów, a mało pieniędzy dla emerytów

  Tak prezydent, ministrowie i KNF walczą z niskimi emeryturami: Wiele filarów, a mało pieniędzy dla emerytów

  Rozwój trzeciego filara pozwoli na godną starość blisko miliona osób. Tak promuje swoją najnowszą propozycję Komisja Nadzoru Finansowego. Eksperci są jednak sceptyczni. Prezydent, minister rozwoju, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, a teraz KNF. Wszyscy chcą rozwiązać problem niskich emerytur. Sęk w tym, że na razie wiele jest pomysłów, lecz niewiele działania.

  czytaj więcej

 • BGK spłaci firmom część kredytu na innowacje

  BGK spłaci firmom część kredytu na innowacje

  Pół miliarda złotych – tyle łącznie przeznaczono dla mikro, małych i średnich firm w ramach II edycji konkursu „Kredyt na innowacje technologiczne”. Nabór wniosków BGK rozpocznie 28 lipca.

  czytaj więcej

 • Fiskus ponownie wygrywa w sprawie PIT od sprzedaży akcji

  Fiskus ponownie wygrywa w sprawie PIT od sprzedaży akcji

  Opodatkowany już raz dochód z realizacji instrumentów pochodnych nie może być, po ich zamianie na akcje, kosztem przy ich sprzedaży – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. To już kolejny niekorzystny wyrok w tej sprawie. Wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny orzekł tak samo 13 kwietnia 2016 r. (sygn. akt II FSK 668/14) i 9 czerwca br. (sygn. akt II FSK 1401/14).

  czytaj więcej

 • Przedsiębiorca nie wiedział, że korzystanie z serwisu internetowego jest płatne? Ma szanse wygrać przed sądem

  Przedsiębiorca nie wiedział, że korzystanie z serwisu internetowego jest płatne? Ma szanse wygrać przed sądem

  SĄDOWNICTWO Przedsiębiorca, który nie wiedział, że korzystanie z serwisu internetowego wiąże się z opłatami, ma szanse wybronić się przed sądem. To usługodawca musi bowiem dowieść, że udostępnił regulamin

  czytaj więcej

 • Sałajewski: Ładne słowo konfraternia

  Sałajewski: Ładne słowo konfraternia

  Etymologicznie słowo „korporacja” pochodzi z języka łacińskiego i w przełożeniu na polski oznacza „wynikający z połączenia części związek”. Gdyby posługiwać się zapożyczeniem z innych języków, chociażby niemieckiego, można by związki nazywać gildiami.

  czytaj więcej

 • Bezpodstawne wzbogacenie bywa podstawą roszczeń

  Bezpodstawne wzbogacenie bywa podstawą roszczeń

  TEZA: Przepisy prawa zamówień publicznych nie są sprzeczne z przepisami kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu (nienależnym świadczeniu) i nie wyłączają możliwości ich zastosowania.

  czytaj więcej

 • Światowe Dni Nowych Dróg

  Światowe Dni Nowych Dróg

  Zanim do Polski przyjadą papież Franciszek i młodzi pielgrzymi, rząd przyspieszy otwarcie nowych odcinków autostrad A1 i A4. A latem będą na nich otwierane bramki.

  czytaj więcej

 • Grunty rolne to może być kłopot dla spółki prowadzącej hotel

  Grunty rolne to może być kłopot dla spółki prowadzącej hotel

  OPIS SYTUACJI: Spółka jawna składająca się z pięciu wspólników będących osobami fizycznymi jest właścicielem hotelu trzygwiazdkowego położonego na obszarze wiejskim oraz otoczonego lasem i polami uprawnymi. Kilka lat temu spółka nabyła znajdujące się w pobliżu hotelu grunty orne. Planowała, że zmieni ich przeznaczenie i rozbuduje bazę noclegową. Ze względu na brak środków finansowych inwestycję jednakże na kilka lat odłożono. Obecnie w spółce ma dojść do zmian personalnych. W miejsce jednego z dotychczasowych wspólników wstąpić ma nowa osoba. Podstawą zmiany ma być przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika na osobę trzecią. Pozostali wspólnicy się obawiają, czy tego typu zmiana podmiotowa nie spowoduje możliwości przejęcia należących do spółki gruntów rolnych.

  czytaj więcej

 • Prawo bankowe: Lepszy nadzór nad bankami i SKOK-ami

  Prawo bankowe: Lepszy nadzór nad bankami i SKOK-ami

  Fatalne doświadczenia ostatnich miesięcy pokazały, że Komisja Nadzoru Finansowego musi mieć większe uprawnienia. Zgodził się z tym wczoraj rząd, przyjmując projekt nowelizacji ustawy – Prawo bankowe.

  czytaj więcej

 • Turbulencje na Okęciu: Ryanair walczy o miejsce w grafiku

  Turbulencje na Okęciu: Ryanair walczy o miejsce w grafiku

  Ryanair wystąpił o zgodę na osiem tras międzynarodowych z Lotniska Chopina. To oznacza walkę o największy polski port między trzema głównymi przewoźnikami na rynku.

  czytaj więcej

 • Paragony tylko w sieci. Zmiany od 2017 r.

  Paragony tylko w sieci. Zmiany od 2017 r.

  Papierowe wydruki już niedługo mogą zniknąć z naszego życia. Z końcem 2017 r. biznes czeka wielka wymiana kas fiskalnych na takie, które będą rejestrowały sprzedaż elektronicznie.

  czytaj więcej

 • Na studia w Anglii mało kogo będzie teraz stać

  Na studia w Anglii mało kogo będzie teraz stać

  Opłaty za naukę na wyspach mogą wzrosnąć nawet o jedną trzecią. Roczne czesne dla żaków spoza UE wynosi ponad 60 tys. zł. 9 tys. funtów (ok. 47,7 tys. zł) rocznie płacą obecnie Polacy uczący się w szkołach wyższych w Wielkiej Brytanii. Tyle samo co Brytyjczycy. Brexit może to zmienić. Polacy będą traktowani jako zagraniczni studenci. Ci wykładają za brytyjskie wykształcenie z kieszeni średnio ok. 12 tys. funtów rocznie (ok. 63 tys. zł).

  czytaj więcej

 • Skarga w PIP na nieuczciwą konkurencję: Wypłaty pod stołem i fikcyjny wolontariat w agencjach pracy

  Skarga w PIP na nieuczciwą konkurencję: Wypłaty pod stołem i fikcyjny wolontariat w agencjach pracy

  Wypłaty pod stołem i zawieranie podwójnych umów to sposoby na omijanie przepisów o pracy tymczasowej. Pośrednicy w zatrudnieniu zawiadamiają PIP. Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ) zgłosiło do Państwowej Inspekcji Pracy nieuczciwe praktyki jakie stosują niektórzy pośrednicy. Sposobów na oszczędzanie kosztem zatrudnionych jest wiele – począwszy od stosowania umów o dzieło wraz ze zleceniami (dzięki temu firmy oszczędzają na składkach), a skończywszy na fikcyjnym wolontariacie.

  czytaj więcej

 • Nie wszystkie opłaty dla hotelu z podatkiem

  Nie wszystkie opłaty dla hotelu z podatkiem

  Kwota pobrana za odwołanie rezerwacji jest odszkodowaniem za poniesione koszty i utracone korzyści. Nie jest więc opodatkowana VAT. Co innego z zapłatą za zniszczenia w hotelu i za zgubiony klucz – wyjaśnił dyrektor katowickiego organu.

  czytaj więcej

 • Jakie stawki w postępowaniu o zabezpieczenie dla adwokata

  Jakie stawki w postępowaniu o zabezpieczenie dla adwokata

  TEZA: Za najbardziej zbliżone do postępowania zabezpieczającego należy uznać postępowanie egzekucyjne, a w konsekwencji przyjąć, że wysokość wynagrodzenia pełnomocnika w postępowaniu zabezpieczającym powinna wynieść 25 proc. stawki minimalnej przewidzianej dla rozpatrywanej sprawy.

  czytaj więcej

 • Migracje niszczą budżety miast

  Migracje niszczą budżety miast

  Coraz więcej ludzi przenosi się z aglomeracji do małych miejscowości. Duże samorządy, by zniwelować negatywne skutki tego zjawiska, żądają zmian w ich finansowaniu. Ministerstwo Finansów proponuje kompromisowe rozwiązanie.

  czytaj więcej

 • Nowe zezwolenie na podstawie starej decyzji środowiskowej

  Nowe zezwolenie na podstawie starej decyzji środowiskowej

  Nasz zakład istnieje od kilku lat, przetwarza m.in. odpady z tworzyw sztucznych na regranulat. Zezwolenie na przetwarzanie odpadów było ważne do października 2015 r., zostało wydane jeszcze poprzedniemu właścicielowi instalacji. W kwietniu 2016 r. złożyliśmy wniosek o nowe zezwolenie na przetwarzanie odpadów dla tej samej instalacji w tym samym miejscu i na taką samą ilość przetwarzanych odpadów. Starostwo wyjaśniło nam, że musimy jednak starać się przy tym o nową decyzję środowiskową, a to z uwagi na zmianę właściciela. To przedłuży sprawę i zwiększy koszty. Zmiana nazwiska właściciela przecież w żaden sposób nie wpływa na środowisko. Czy naprawdę musimy rozpocząć procedurę uzyskania decyzji środowiskowej z tego powodu?

  czytaj więcej

 • 4,5 roku - tyle średnio trwa walka firm z fiskusem

  4,5 roku - tyle średnio trwa walka firm z fiskusem

  Średnio cztery i pół roku firma w Polsce musi spędzić w urzędach i w sądzie, nim oczyści się z zarzutu organów podatkowych o dokonanie nieprawidłowości podatkowych - wynika z wyliczeń firmy doradczo-audytorskiej Grant Thornton. W tym czasie firma często traci płynność i upada.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników