koszty

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu koszty. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące koszty.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Co można zaliczać do kosztów podatkowych: Poradnik na podstawie najnowszych wyroków i interpretacji

  Co można zaliczać do kosztów podatkowych: Poradnik na podstawie najnowszych wyroków i interpretacji

  O tym, co może być kosztem podatkowym, a co nie, można by napisać grubą książkę. Podatnicy cały czas toczą o to boje z fiskusem, bo wyższe koszty oznaczają niższy dochód, a tym samym mniejszy podatek. W spory wchodzą nie tylko przedsiębiorcy, lecz także osoby niemające firm, które chcą np. rozliczyć koszty przy sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia.

  czytaj więcej

 • Interpretacje fiskusa nie są ostateczne. Szef KAS je porządkuje

  Interpretacje fiskusa nie są ostateczne. Szef KAS je porządkuje

  Podatnik nigdy nie może mieć pewności, że wydane przez fiskusa stanowisko jest ostateczne. Urząd może zmienić zdanie w dowolnym momencie, bo przepisy nie przewidują ograniczeń czasowych – wyjaśnia resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

  czytaj więcej

 • W tym roku przy inwentaryzacji nie unikniemy KSR nr 11

  W tym roku przy inwentaryzacji nie unikniemy KSR nr 11

  Jest w nim część poświęcona spisowi środków trwałych, ale nie można na niej poprzestać, bo niestety brakuje w niej szczegółowych rozwiązań. Dlatego cenne są doświadczenia z lat poprzednich, o ile nie są błędne.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć odwrotne obciążenie VAT w transakcjach międzynarodowych

  Jak rozliczyć odwrotne obciążenie VAT w transakcjach międzynarodowych

  Spółka akcyjna zajmuje się produkcją zaawansowanych urządzeń dla różnych branż produkcyjnych. Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności często nabywa usługi i towary od zagranicznych kontrahentów. W większości przypadków zakupiony towar przyjeżdża z państw Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o usługi, to są one kupowane zarówno w ramach Wspólnoty, jak i z państw trzecich. W poprzednich latach zdarzało się, że księgowość firmy dowiadywała się o nabytych usługach w kilka miesięcy po ich wykonaniu przez zagranicznego kontrahenta. Najczęściej było to tak, że świadczący przesyłał fakturę, jednocześnie upominając się o zapłatę, a pracownik spółki, który obsługiwał z jej strony transakcję, dopiero wówczas przekazywał do księgowości dokument i wraz z nim informację. Niejednokrotnie główna księgowa spółki zwracała się do szefów innych działów z prośbą, aby ci motywowali swoich pracowników do tego, aby niezwłocznie przekazywali informacje o imporcie usług, ale skutek tych próśb był mizerny. Również zarząd był informowany o usprawnieniu przepływu informacji dla wyeliminowania częstych korekt składanych deklaracji VAT, jednak i to nie pomogło. Tłumaczenie pracowników dokonujących zakupu usług od zagranicznych kontrahentów zawsze było takie samo: owszem, nabywają takie świadczenia, ale zagraniczni kontrahenci przekazują faktury z opóźnieniem i dopiero wówczas mogą oni dostarczyć je do księgowości.

  czytaj więcej

 • Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) jest firmą budowlano-montażową. 26 września 2017 r. wykonał i zgłosił do odbioru usługę budowlaną (roboty malarskie, PKWiU 2008 43.34.10.0) na rzecz firmy X (podatnik VAT czynny). Prace polegały na odmalowaniu ścian lokalu użytkowego (biura) firmy X w Gdańsku. Firma X nie refakturuje nabytych usług na rzecz innego podmiotu. Wartość kontraktu wyceniono na kwotę 7000 zł netto. Protokół odbioru prac budowlanych został podpisany 9 października 2017 r. i tego dnia wystawiono fakturę. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć PIT i VAT od wykonanej usługi budowlanej na rzecz firmy X? Podatek VAT i zaliczki na PIT przedsiębiorca rozlicza za okresy miesięczne. PIT rozlicza na zasadach podatku liniowego.

  czytaj więcej

 • Szafarowska: Sankcja za błędny przelew to zbyt surowa kara

  Szafarowska: Sankcja za błędny przelew to zbyt surowa kara

  Wyłączenie z kosztów wydatku o wartości przekraczającej 15 tys. zł w przypadku przelewu na błędne konto to rozwiązanie zbyt daleko idące. Wystarczające powinno być nałożenie na nabywcę solidarnej odpowiedzialności - mówi w wywiadzie dal DGP Marta Szafarowska doradca podatkowy, partner w Gekko Taxens Doradztwo Podatkowe.

  czytaj więcej

 • Kodeks rodzinny do poprawki: Dziecko - ofiara przemocy w rodzinie, będzie reprezentowane tylko przez adwokata lub radcę

  Kodeks rodzinny do poprawki: Dziecko - ofiara przemocy w rodzinie, będzie reprezentowane tylko przez adwokata lub radcę

  Dziecko, które stało się ofiarą molestowania czy przemocy w rodzinie, będzie mogło być reprezentowane w sądzie wyłącznie przez adwokata lub radcę prawnego. W mniej skomplikowanych sprawach, np. przed organem administracji, na kuratora małoletniego sąd rodzinny będzie miał prawo wyznaczyć również prawnika bez uprawnień zawodowych (np. aplikanta), a nawet osobę bez dyplomu magistra prawa. To tylko niektóre propozycje, które znalazły się w projekcie nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przedstawionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Tyrowicz: Witaj, szkoło! I zwróć uwagę na niedożywione dzieci

  Tyrowicz: Witaj, szkoło! I zwróć uwagę na niedożywione dzieci

  Początek września już za nami. Szkoły weszły w rytm – niektóre w stary, niektóre w nowy. Jedna sprawa nie uległa jednak zmianie: system zapewnienia dożywiania dzieciom jak nie działał, tak nadal nie działa. Choć na samo dożywianie wydajemy ponad 800 mln zł rocznie, pozostawiamy bez wsparcia bardzo wiele dzieci. Pozostawiamy je bez wsparcia SYSTEMOWO, bo to cały system dożywiania w szkołach jest błędnie skonstruowany.

  czytaj więcej

 • PiS chce ściągnąć Polaków ze Wschodu

  PiS chce ściągnąć Polaków ze Wschodu

  Repatrianci, którzy chcą osiedlić się w Polsce, będą mogli starać się o dodatkowe 25 tys. zł na zakup mieszkania. Tak zakłada projekt ustawy o repatriacji, który przygotowali posłowie PiS.

  czytaj więcej

 • Autostrada i państwo na wojennej ścieżce: Koncesjonariusz A2 idzie do TSUE

  Autostrada i państwo na wojennej ścieżce: Koncesjonariusz A2 idzie do TSUE

  Koncesjonariusz odcinka A2 w kierunku Niemiec nie zamierza oddać 1,2 mld zł. Planuje strategię: skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz polskich sądów.

  czytaj więcej

 • NIK do MZ: Trzeba uprościć procedury zwrotu kosztów opieki zdrowotnej w UE

  NIK do MZ: Trzeba uprościć procedury zwrotu kosztów opieki zdrowotnej w UE

  Najwyższa Izba Kontroli wnioskuje do resortu zdrowia o uproszczenie procedury rozpatrywania wniosków o zwrot kosztów opieki zdrowotnej w innym kraju członkowskim UE w ramach tzw. dyrektywy transgranicznej - wynika z raportu NIK, do którego dotarła PAP.

  czytaj więcej

 • S. Horbaczewski o projekcie budżetu: bardzo ostrożny, skonstruowany konserwatywnie

  S. Horbaczewski o projekcie budżetu: bardzo ostrożny, skonstruowany konserwatywnie

  Pozytywną stroną tego budżetu jest przede wszystkim to, że on jest bardzo ostrożny, bardzo konserwatywnie skonstruowany - powiedział PAP ekonomista Sławomir Horbaczewski. "W założeniach budżetowych jest rezerwa" - dodał.

  czytaj więcej

 • Tyszka: Mali przedsiębiorcy powinni płacić mniejszy podatek PIT

  Tyszka: Mali przedsiębiorcy powinni płacić mniejszy podatek PIT

  Klub Kukiz'15 złoży w Sejmie projekt ustawy obniżającej podatek PIT dla małych przedsiębiorców z 19 do 15 procent - zapowiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

  czytaj więcej

 • Kukiz: Reforma służby zdrowia musi być rozłożona w czasie

  Kukiz: Reforma służby zdrowia musi być rozłożona w czasie

  Sytuacja w służbie zdrowia jest dramatyczna; reforma służby zdrowia musi być rozłożona w czasie, to nie jest kwestia jednej kadencji, a 10-12 lat - powiedział w poniedziałek lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

  czytaj więcej

 • UE zmienia reguły dotyczące funduszy kapitału podwyższonego ryzyka

  UE zmienia reguły dotyczące funduszy kapitału podwyższonego ryzyka

  Przedstawiciele państw UE zatwierdzili w poniedziałek nowe regulacje dotyczące funduszy kapitału podwyższonego ryzyka (venture capital), które mają wspierać inwestycje w start-upy i innowacje.

  czytaj więcej

 • Raport: Ponad 25 proc. londyńczyków żyje w ubóstwie

  Raport: Ponad 25 proc. londyńczyków żyje w ubóstwie

  Co najmniej 2,3 miliona mieszkańców Londynu - ponad 25 proc. - żyje w ubóstwie ze względu na stagnację płac i szybki wzrost czynszów w brytyjskiej stolicy, pomimo tego, że ponad połowa z nich ma stałe zatrudnienie - wynika z raportu Poverty Profile.

  czytaj więcej

 • Wielka Brytania: Poseł polskiego pochodzenia wzywa Niemcy do zapłacenia reparacji Polsce

  Wielka Brytania: Poseł polskiego pochodzenia wzywa Niemcy do zapłacenia reparacji Polsce

  Brytyjski poseł do Izby Gmin polskiego pochodzenia Daniel Kawczyński wystosował w poniedziałek list otwarty do niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, wzywając rząd w Berlinie do wypłacenia Polsce reparacji wojennych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników