książki

Książki (niem. Ksionsken, 1878-1920 Hohenkirch) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie wąbrzeskim, w gminie Książki.


 • Dawny ZSRR w reportażach: Moguczij Sowietskij Sojuz

  Dawny ZSRR w reportażach: Moguczij Sowietskij Sojuz

  REPORTAŻE | Dwie relacje z dwóch krańców byłego ZSRR – skrajnie różne relacje. Jedna operująca ironicznym konkretem człowieka Zachodu, druga mistycznym uniesieniem Rosjanina

  czytaj więcej

 • Powstanie nowy słownik polskich terminów prawosławnych

  Powstanie nowy słownik polskich terminów prawosławnych

  Grupa naukowców m.in. z Białegostoku ma przygotować "Słownik polskiej terminologii prawosławnej", który może zawierać nawet ponad 50 tys. haseł. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na realizację takiego 5-letniego projektu otrzymali 1,1 mln zł.

  czytaj więcej

 • Karolina Krupa: Recepta na populizm

  Karolina Krupa: Recepta na populizm

  Termin „populizm” kojarzy się z emocjami, takimi jak wściekłość i frustracja. Mianem populistów określa się tak różnych polityków, jak Marine Le Pen, Jarosław Kaczyński, Donald Trump, a jednocześnie Bernie Sanders, działaczy greckiej Sirizy i hiszpańskiego Podemos. Populizm jest przypisywany zarówno demokratom, jak i antydemokratom. Liberałom i antyliberałom. Można go traktować jako przyjaciela lub wroga demokracji.

  czytaj więcej

 • „Dobrze się myśli literaturą”. Śląski Wawrzyn Literacki dla prof. Koziołka

  „Dobrze się myśli literaturą”. Śląski Wawrzyn Literacki dla prof. Koziołka

  Zbiór esejów pt. „Dobrze się myśli literaturą” autorstwa Ryszarda Koziołka okazał się najlepszą książką w tegorocznym konkursie Śląski Wawrzyn Literacki organizowanym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Publikację wskazało ponad 30 proc. czytelników biblioteki.

  czytaj więcej

 • Największa bitwa miejska w XX wieku

  Największa bitwa miejska w XX wieku

  Powstanie Warszawskie było największą bitwą miejską w historii XX wieku – powiedział we wtorek dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki podczas otwarcia czasowej wystawy z okazji 73. rocznicy powstańczego zrywu.

  czytaj więcej

 • Zmarła Wanda Chotomska - autorka wierszy, piosenek i opowiadań dla dzieci

  Zmarła Wanda Chotomska - autorka wierszy, piosenek i opowiadań dla dzieci

  2 sierpnia w wieku 88 lat zmarła w Warszawie Wanda Chotomska; pisarka, poetka, autorka ponad 200 książek dla dzieci - poinformowała Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Małgorzata Karolina Piekarska.

  czytaj więcej

 • StartOff – w Katowicach rusza impreza otwarcia Off Festivalu

  StartOff – w Katowicach rusza impreza otwarcia Off Festivalu

  Uznani krajowi i zagraniczni producenci muzyki tanecznej wystąpią w czwartek w dawnej Fabryce Porcelany w Katowicach. Impreza StartOff poprzedza zaplanowany na weekend w katowickiej Dolinie Trzech Stawów Off Festiwal - jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń w Polsce.

  czytaj więcej

 • Wanda Chotomska - mistrzyni poezji dziecięcej

  Wanda Chotomska - mistrzyni poezji dziecięcej

  Autorka setek wierszy i piosenek, pomysłodawczyni dziecięcych programów telewizyjnych, Wanda Chotomska zmarła 2 sierpnia. PAP przypomina wywiad, którego udzieliła serwisowi PAP Life we wrześniu 2015 roku.

  czytaj więcej

 • Rulewski: Wałęsa okrada członków Solidarności. I za nic nie zamierza przepraszać [WYWIAD]

  Rulewski: Wałęsa okrada członków Solidarności. I za nic nie zamierza przepraszać [WYWIAD]

  - Sądzę, że została przez niego przekroczona granica godności, bo sprzedawanie swoich kolegów za pieniądze, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i rodzinie jeszcze da się jakoś wytłumaczyć i rozgrzeszać. Natomiast nie da się rozgrzeszać sprzedawania kolegów po to, by kupować sobie wygodne i dobre życie - mówi w wywiadzie dla DGP o Lechu Wałęsie senator Jan Rulewski.

  czytaj więcej

 • Między Odessą a Stambułem. Nostalgia, wróg historii

  Między Odessą a Stambułem. Nostalgia, wróg historii

  Dzieje Odessy i Stambułu to opowieści o złożonym losie wielokulturowych i niejednorodnych religijnie miast, które wkroczyły w nowoczesność.

  czytaj więcej

 • Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko już w sierpniu

  Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko już w sierpniu

  WYSTAWA | Projekt Nowy poczet władców Polski został zainicjowany w 2004 roku przez Andrzeja Pągowskiego, a tworzy go aż 49 portretów władców Polski, namalowanych przez najwybitniejszego przedstawiciela polskiej szkoły plakatu, profesora Waldemara Świerzego. Trzecią jego odsłonę będzie można zobaczyć w Pałacu Królewskim Muzeum Miejskiego Wrocławia już od 8 sierpnia 2017.

  czytaj więcej

 • Książki, które rozbudzają chęć podróży

  Książki, które rozbudzają chęć podróży

  Dobry pisarz musi posiadać wyczucie, które pozwala wiarygodnie oddać nie tylko emocje bohaterów, ale także piękno i klimat opisywanych przez siebie miejsc. Czytaliście kiedyś książkę i mieliście wrażenie, że jesteście zupełnie gdzieś indziej? W gorącym Egipcie, nad brzegiem morza lub w samym centrum wielkiej metropolii? Czuliście atmosferę tego miejsca, wyobrażaliście sobie jego mieszkańców mijających Was na ulicy? Jeżeli nie, koniecznie sięgnijcie po jeden z tytułów opisanych poniżej!

  czytaj więcej

 • Osobiste traumy Lema rzadko, ale są w jego powieściach

  Osobiste traumy Lema rzadko, ale są w jego powieściach

  Stanisław Lem niewiele mówił o przeżyciach wojennych, ale w jego wizji kosmosu często pojawiają się krwawi tytani, stosy trupów, getto. To wspomnienia z czasu, gdy przyszły pisarz ukrywał się jako Żyd w okupowanym Lwowie - uważa Wojciech Orliński, autor książki "Lem. Życie nie z tej ziemi".

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników