motoryzacja

Motoryzacja – całokształt spraw związanych z zastosowaniem pojazdów drogowych lub szynowych napędzanych silnikami spalinowymi (a także w ostatnich latach pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi i hybrydowymi).


 • Ursus Bus: Sprzedaż albo partner

  Ursus Bus: Sprzedaż albo partner

  - Staliśmy się łakomym kąskiem z niską wyceną, ale za to z gigantycznymi perspektywami, zamówieniami i gotowym, pełnym programem produkcyjnym - mówi w wywiadzie dla DGP Karol Zarajczyk, prezes Ursusa.

  czytaj więcej

 • Bąk: Ewolucja hoduje grubasków [BMW M5]

  Bąk: Ewolucja hoduje grubasków [BMW M5]

  Gdy człowiek zszedł z drzewa, rozpalił ogień, urządził sobie jaskinię i przyciągnął do niej za włosy kobietę, stanął przed dylematem: co by tu zjeść? Wystrugał z patyka coś na kształt dzidy i ruszył polować na ryby. Potem wpadł na pomysł, żeby na końcu patyka przymocować ostry kamień. I ruszył na mamuty. Gdy ganiał za jedzeniem, jego dziewczyna ganiała za dziećmi, które z kolei ganiały za innymi dziećmi. I tak to wszystko pędziło przez tysiąclecia. I dzięki temu było szczupłe, zwinne, lekkie, sprytne.

  czytaj więcej

 • Niemiecki resort transportu zapewnia: Volkswagen nie manipulował testami aut benzynowych

  Niemiecki resort transportu zapewnia: Volkswagen nie manipulował testami aut benzynowych

  Nie ma na razie żadnych podstaw, by sądzić, że koncern Volkswagen manipulował pomiarami toksyczności spalin nie tylko w samochodach z silnikami Diesla, lecz również w pojazdach benzynowych - oświadczyło w niedzielę niemieckie ministerstwo transportu.

  czytaj więcej

 • UNIKALNE WYDARZENIE ŁĄCZĄCE NAUKĘ I BIZNES – EUROPEJSKI TYDZIEŃ INNOWACJI 17-21 WRZEŚNIA 2018 R.

  UNIKALNE WYDARZENIE ŁĄCZĄCE NAUKĘ I BIZNES – EUROPEJSKI TYDZIEŃ INNOWACJI 17-21 WRZEŚNIA 2018 R.

  Europejski Tydzień Innowacji to jedno z unikalnych wydarzeń gospodarczych Europy Wschodniej. Ponad tysiąc uczestników I edycji, kilkadziesiąt paneli tematycznych oraz giełda startup zaowocowały nowymi relacjami biznesowymi, partnerstwami i inwestycjami. Gospodarzem spotkania jest województwo lubelskie, nagrodzone w klasyfikacji European Cities and Regions of the Future 2018/19, jako jeden z 10 europejskich regionów o najlepszej strategii przyciągania zagranicznych inwestycji. Siłą gospodarczą regionu są Inteligentne Specjalizacje: Biogospodarka, Medycyna i Zdrowie, Informatyka i Automatyka oraz Energetyka niskoemisyjna. O europejskich innowacjach w tym obszarze porozmawiają eksperci z całego świata.

  czytaj więcej

 • Zaskakujący zwrot akcji. PFR będzie współwłaścicielem Solarisa

  Zaskakujący zwrot akcji. PFR będzie współwłaścicielem Solarisa

  PFR będzie współwłaścicielem Solarisa. Fundusz nabędzie 35 proc. akcji przewoźnika. Pozostałą część pozyska hiszpańska firma CAF - powiedział prezes PFR Paweł Borys podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Zdaniem prezesa PFR współpraca pomiędzy oboma podmiotami ma charakter długoterminowy. (...) Potencjał Solarisa w Polsce zostanie utrzymany - poinformował Borys.

  czytaj więcej

 • H jak samocHód

  H jak samocHód

  Moda na auta elektryczne może dobiec końca, zanim na dobre się rozkręci. Są one tylko etapem przejściowym. Ostatnim odcinkiem drogi prowadzącej nas do celu: motoryzacji wodorowej.

  czytaj więcej

 • Premier o programie SKS: Sport kształtuje nie tylko ciało, ale i osobowość

  Premier o programie SKS: Sport kształtuje nie tylko ciało, ale i osobowość

  "Sport nie tylko kształtuje ciało, ale i osobowość" - podkreślił premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu promującym program Szkolny Klub Sportowy, który jest prowadzony przez Ministerstwo Sportu i Turystki.

  czytaj więcej

 • Kapiszewski o samochodach elektrycznych: Jak przestałem się bać i nauczyłem kochać 300-kilogramowe baterie

  Kapiszewski o samochodach elektrycznych: Jak przestałem się bać i nauczyłem kochać 300-kilogramowe baterie

  James May, jeden z prowadzących niegdyś program „Top Gear”, powiedział, że samochody na wodór są doskonałymi pojazdami przyszłości – dlatego że działają dokładnie tak samo jak obecne auta. „Wsiadasz i jedziesz, a jak ci się kończy paliwo, zatrzymujesz się, tankujesz i jedziesz dalej” – uzasadniał. Chociaż słowa te padły ponad dekadę temu (dokładnie w 7. odcinku 12. sezonu, w 2007 r.), wodorowa przyszłość wciąż nie nadeszła.

  czytaj więcej

 • Niemieckie firmy celowo wstrzymywały wdrażanie technologii proekologicznych?

  Niemieckie firmy celowo wstrzymywały wdrażanie technologii proekologicznych?

  K omisja Europejska ma wyjaśnić, czy Volkswagen Group, BMW i Daimler wspólnie działały na rzecz ograniczenia konkurencji na rynku.

  czytaj więcej

 • Olszewska: CAF gwarantuje rozwój Solarisa [WYWIAD]

  Olszewska: CAF gwarantuje rozwój Solarisa [WYWIAD]

  Olszewska: Jako Solaris kapitałowo nie byliśmy mocni. Dlatego potrzebowaliśmy silnego partnera, bo firma musi inwestować

  czytaj więcej

 • Motoryzacyjny ekosystem mobilności

  Motoryzacyjny ekosystem mobilności

  Jaka będzie przyszłość motoryzacji i mobilności? Pierwsze skojarzenia to samochody elektryczne i autonomiczne. To jednak nie tylko coraz bardziej zaawansowane pod względem technicznym i technologicznym modele aut będą kreować mobilność jutra. Coraz bardziej będą rozwijane usługi wykorzystujące najnowsze technologie i sztuczną inteligencję, co ma uczynić auta jeszcze łatwiejszymi w obsłudze i jeszcze bardziej przyjaznymi dla użytkownika. Połączenie samochodu i jego użytkownika z siecią być może nawet w bardziej spektakularny sposób zmieni nasze postrzeganie mobilności.  Dzieje się to już obecnie za sprawą telematyki oraz e-płatności.

  czytaj więcej

 • Bąk: Zjawa [Rolls-Royce Phantom]

  Bąk: Zjawa [Rolls-Royce Phantom]

   Jeździłem w życiu wieloma samochodami. Szybkimi i wolnymi, dużymi i małymi, tanimi i drogimi, świetnymi i beznadziejnymi, a także skodami. Jedne zrobiły na mnie ogromne wrażenie, inne trochę mniejsze, a część z nich była tak nijaka, że w ogóle ich nie pamiętam.

  czytaj więcej

 • USA: Zmiany w NAFTA nie oddaliły groźby taryf na samochody z UE

  USA: Zmiany w NAFTA nie oddaliły groźby taryf na samochody z UE

  Zmiany w układzie NAFTA wynegocjowane w niedzielę pozwolą Meksykowi i Kanadzie na uniknięcie groźby wyższych amerykańskich taryf celnych na produkty motoryzacyjne. Groźba taka nie zniknęła jednak wobec produktów tego typu eksportowanych do USA z krajów UE.

  czytaj więcej

 • Ostre hamowanie w salonach. Sprzedaż nowych aut spadła o połowę

  Ostre hamowanie w salonach. Sprzedaż nowych aut spadła o połowę

  Sprzedaż aut spadła o ponad 50 proc. Tym razem problem był nie tylko z popytem, ale i z podażą.

  czytaj więcej

 • Bąk: Kia, take my money! [Kia Stinger GT]

  Bąk: Kia, take my money! [Kia Stinger GT]

  Rok. Tyle czasu czekałem na to, by móc usiąść za kierownicą tego samochodu. Przede mną mieli go już wszyscy, w związku z czym czułem się trochę jak gość, który poszedł na randkę z dziewczyną zajmującą się zawodowo tym, czym Julia Roberts w filmie „Pretty Woman”. Mówiąc wprost, poczułem się jak Richard Gere.

  czytaj więcej

 • Reklama: "cofanie licznika" nie będzie karana

  Reklama: "cofanie licznika" nie będzie karana

  Więzienie za cofnięcie samochodowego licznika to walka ze skutkami, a nie z przyczynami przestępczego procederu. Bezkarne będzie reklamowanie tego typu usług

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości: W którą stronę pójdzie biznes

  Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości: W którą stronę pójdzie biznes

  „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości” – ten cykl gości na łamach DGP od siedmiu lat. W jego ramach dyskutujemy o tym, jak ma się rozwijać polska gospodarka

  czytaj więcej

 • Państwa UE podnoszą poziom redukcji CO2 dla aut na 2030 rok

  Państwa UE podnoszą poziom redukcji CO2 dla aut na 2030 rok

  Nowe samochody wypuszczane na rynek unijny w 2030 roku będą emitowały co najmniej 35 proc. mniej CO2 niż w 2021 roku - takie uzgodnienie zawarli w nocy z wtorku na środę unijni ministrowie środowiska. Poziom ten jest wyższy niż chciała Komisja Europejska.

  czytaj więcej

 • Podkarpackie. Wyższy poziom innowacji

  Podkarpackie. Wyższy poziom innowacji

  Podkarpackie – przestrzeń nowoczesnej gospodarki, nieskażonej przyrody i bogatej kultury. Obszary aktywnego wypoczynku i wielokulturowości sąsiadują z innowacyjnymi technologiami lotnictwa, informatyki czy motoryzacji. Inteligentne specjalizacje wytyczają drogę gospodarczego rozwoju regionu, a działalność badawczo-rozwojowa napędza wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników