motoryzacja

Motoryzacja – całokształt spraw związanych z zastosowaniem pojazdów drogowych lub szynowych napędzanych silnikami spalinowymi (a także w ostatnich latach pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi i hybrydowymi).


 • Nowoczesne syntetyczne oleje silnikowe

  Nowoczesne syntetyczne oleje silnikowe

  Utrzymująca się na bardzo dobrym poziomie sprzedaż to najlepsza rekomendacja dla olejów z grupy LOTOS SYNTHETIC. Produkty tej linii spółka LOTOS Oil kieruje do właścicieli niezależnych warsztatów i serwisów, specjalizujących się w naprawach samochodów pogwarancyjnych.

  czytaj więcej

 • Testy pojazdów autonomicznych na łasce właściciela łąki

  Testy pojazdów autonomicznych na łasce właściciela łąki

  Użytkownik nieruchomości praktycznie nie ma nic do powiedzenia, gdy na przyległej do niej drodze organizowane są np. rajdy. Ale próbny przejazd auta sterowanego komputerem będzie mógł zablokować.

  czytaj więcej

 • Bąk: Nawałka czy rozwałka? [Kia Sorento 2.0 CRDi]

  Bąk: Nawałka czy rozwałka? [Kia Sorento 2.0 CRDi]

  Włączam wczoraj telewizję (robię to rzadko, bo nie lubię, jak mi reklamę środka na potencję „Shrekiem” albo „Władcą Pierścieni” przerywają) i co widzę? Że nasi chłopcy już wygrali mundial w Rosji. Serio!

  czytaj więcej

 • Elektromobilność – Polska ma ambicje, by stać się europejskim liderem

  Elektromobilność – Polska ma ambicje, by stać się europejskim liderem

  W całej Unii Europejskiej trwa intensywna kampania na rzecz rozwoju elektromobilności. Polska również przyśpieszyła w działaniach, które mają zachęcić nas do przesiadki w auta elektryczne. Przełomowy był rok 2017, kiedy to przyjęto Plan Rozwoju Elektromobilności, ale również przedstawiono projekt Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która weszła w życie w lutym 2018 roku. Toczyliśmy szeroką debatę publiczną, dzięki której Polacy coraz wyraźniej zaczęli dostrzegać korzyści, jakie niesie elektromobilność: czystsze powietrze, oszczędności finansowe, rozwój idei smart city.

  czytaj więcej

 • Gowin: Innowacje wpływają nie tylko na rozwój gospodarczy

  Gowin: Innowacje wpływają nie tylko na rozwój gospodarczy

  300 mln zł na nowatorskie projekty w branży motoryzacyjnej. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczęła nabór wniosków w II konkursie programu INNOMOTO.

  czytaj więcej

 • USA nałożyły sankcje na szefa banku centralnego Iranu

  USA nałożyły sankcje na szefa banku centralnego Iranu

  USA nałożyły we wtorek sankcje na szefa banku centralnego Iranu Waliollaha Seifa, uznając go za terrorystę, a także na trzy inne osoby oraz bank z centralą w Iraku. Agencja AP pisze, że celem jest dalsze odizolowanie Iranu od globalnego systemu finansowego.

  czytaj więcej

 • PKN Orlen poniesie koszty inwestycji w samochody elektryczne? Spółka ma przejąć część opłaty emisyjne

  PKN Orlen poniesie koszty inwestycji w samochody elektryczne? Spółka ma przejąć część opłaty emisyjne

  Dzięki inwestycjom w elektromobilność PKN Orlen może ponieść koszty opłaty emisyjnej nie przerzucając jej na swoich klientów, podała spółka. Koncern rozszerza program budowy punktów ładowania samochodów elektrycznych. PKN Orlen wytypował w tym celu łącznie 150 stacji paliw, położonych zarówno w miastach, jak i przy trasach tranzytowych. W pierwszym etapie pilotażu, do końca 2019 roku, zostanie uruchomionych około 50 szybkich punktów ładowania.

  czytaj więcej

 • Bąk: Nissan, niech cię prąd kopnie! [FELIETON]

  Bąk: Nissan, niech cię prąd kopnie! [FELIETON]

  Mamy wolny rynek, ogromną konkurencję i asortyment wszelkiej maści produktów tak szeroki, że nowo budowane supermarkety muszą mieć wielkość lotniskowców, aby to wszystko pomieścić. A mimo to pewne rzeczy od razu kojarzymy z konkretnymi markami. Weźmy takie dżinsy – obecnie produkuje je mniej więcej milion firm na świecie, ale gdy ktoś pyta mnie o pierwsze skojarzenie, odpowiadam bez wahania: Levi’s. Maszynki do golenia? Oczywiście Gillette! Scyzoryk? Rzecz jasna Victorinox, nie ma innego. Gacie do pływania to Speedo, krem – Nivea, sztućce wyłącznie od Gerlacha, pasta do zębów Colgate, jogurt Danona, ketchup Heinza, majonez musi być Kielecki, a piwo z Żywca.

  czytaj więcej

 • Biznes liczy na rady uczelni

  Biznes liczy na rady uczelni

  Organizacje przedsiębiorców są zgodne: rady uczelni mogą stać się elementem mobilizującym do bardziej nowoczesnego zarządzania szkołą wyższą.

  czytaj więcej

 • Francuskie MSZ krytykuje USA: Polityka Trumpa wzmacnia irańskich radykałów

  Francuskie MSZ krytykuje USA: Polityka Trumpa wzmacnia irańskich radykałów

  Szef francuskiego MSZ Jean-Yves Le Drian oświadczył w środę, że nie zgadza się z decyzją prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu USA z porozumienia nuklearnego z Iranem i ostrzegł, że kolejne amerykańskie sankcje wzmocnią w Teheranie zwolenników twardej linii.

  czytaj więcej

 • W Polsce będą budowane podzespoły do satelitów i statków kosmicznych

  W Polsce będą budowane podzespoły do satelitów i statków kosmicznych

  W Polsce będą budowane podzespoły do satelitów i statków kosmicznych, zakłada umowa podpisana w piątek w Warszawie przez Śląskie Centrum Naukowo Technologiczne Przemysłu Lotniczego (SCNTPL) i spółkę Thales Alenia Space (TAS).

  czytaj więcej

 • Spór handlowy to nie wojna. Ale może się w nią zmienić

  Spór handlowy to nie wojna. Ale może się w nią zmienić

  Po nałożeniu sankcji na europejskie stal i aluminium Waszyngton bierze na celownik motoryzację. Bruksela chce pokazać, że nie da sobie w kaszę dmuchać – i szykuje odpowiedź.

  czytaj więcej

 • E-Samochód kupimy od Chińczyka

  E-Samochód kupimy od Chińczyka

  Azja już zdominowała rynek pojazdów elektrycznych, i to zarówno osobowych, jak i autobusów oraz aut dostawczych.

  czytaj więcej

 • Europejscy sygnatariusze umowy z Iranem wzywają USA do zwolnienia z sankcji firm UE

  Europejscy sygnatariusze umowy z Iranem wzywają USA do zwolnienia z sankcji firm UE

  Przedstawiciele rządów Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii napisali do władz amerykańskich list, w którym podkreślili swe zaangażowanie w utrzymanie porozumienia nuklearnego z Iranem i wezwali USA, by zwolniły firmy UE działające w Iranie z wtórnych sankcji.

  czytaj więcej

 • Bąk: Japoński prezent dla Europy

  Bąk: Japoński prezent dla Europy

  Wielkie, poukładane, przyjazne, uśmiechnięte, silne, pachnące, czyste, rozwinięte, od dziesięcioleci siedzące na najwyższym szczeblu drabiny cywilizacyjnej. Przesiąknięte na wskroś ideałami wolności, potężne i bogate. W wyobrażeniu większości z nas takie są Stany Zjednoczone. Jawią się jako najlepsze miejsce do życia. I za czasów serialu „Dynastia” może faktycznie tak było. Ale dzisiaj USA bardziej przypominają jego bohaterów – są bardzo, bardzo stare, wypchane silikonem i napompowane botoksem. Sztuczne. Udają coś, czym już nie są.

  czytaj więcej

 • G7: Donald najpierw pochwalił, a potem zganił

  G7: Donald najpierw pochwalił, a potem zganił

  Po szczycie G7 jedno jest pewne: pęknięcia między USA a resztą członków grupy najbardziej uprzemysłowionych krajów są coraz poważniejsze. I raczej szybko nie znikną.

  czytaj więcej

 • PSPA: Wzrosła liczba Polaków rozważających zakup samochodu elektrycznego

  PSPA: Wzrosła liczba Polaków rozważających zakup samochodu elektrycznego

  Bez różnych mechanizmów zachęt rynek pojazdów elektrycznych będzie się rozwijał w Polsce wolniej niż w innych krajach europejskich, mimo że wzrosła liczba Polaków, którzy rozważają zakup takiego auta - wynika z Barometru Elektromobilności 2018.

  czytaj więcej

 • Kopciuszku, najpierw bal, a potem na pocztę

  Kopciuszku, najpierw bal, a potem na pocztę

  Mamy za sobą dużą reformę sądów, edukacji (gimnazja itp.) oraz administracji skarbowej (uszczelnianie VAT etc.). Za chwilę czeka nas przebudowa mediów (by Niemiec nie pluł im w twarz) i być może konstytucji. Prezydent chce zadać nam 15 pytań, z których część brzmi jak legalizacja dobrej zmiany, a część jak wypowiedź wiernej słuchaczki Radia Maryja, której udało się dodzwonić na antenę.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników