motoryzacja

Motoryzacja – całokształt spraw związanych z zastosowaniem pojazdów drogowych lub szynowych napędzanych silnikami spalinowymi (a także w ostatnich latach pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi i hybrydowymi).


 • Bąk: 15 cm przyjemności [Porsche Panamera Turbo Executive]

  Bąk: 15 cm przyjemności [Porsche Panamera Turbo Executive]

  Trudno o lepszy dowód na to, co czujemy do naszych zachodnich sąsiadów, niż komentarze, wpisy i materiały, jakie pojawiły się w internecie po tym, gdy drużyna Joachima Loewa odpadła z mundialu. Radość po prawej stronie Odry z tego, że Niemcy wracają do domu, była nieporównywalnie większa niż smutek po przegranej Biało-Czerwonych. Na około 700 znajomych, jakich mam na Facebooku, mniej więcej 600 wysłało w świat jasny i klarowny sygnał, że są germanofobami. W latach 80. zbierali winogrona w Nadrenii, dzięki czemu później kupili sobie mieszkanie, za kasę ze szparagów sprawili sobie telewizor Grundiga, dziś robią zakupy w Lidlu i jeżdżą passatami, ale z całego serca życzą Niemcom źle. Wszystkim. Bez wyjątku.

  czytaj więcej

 • Rośnie rynek aut napędzanych LPG

  Rośnie rynek aut napędzanych LPG

  Ceny paliw rosną, a przed warsztatami montującymi instalacje gazowe ustawiają się kolejki.

  czytaj więcej

 • Elektryczne samochody Tesli jadą nad Jangcy

  Elektryczne samochody Tesli jadą nad Jangcy

  Tesla wybuduje fabrykę w Szanghaju. To kolejny objaw zwrotu rynku motoryzacyjnego w stronę Państwa Środka.

  czytaj więcej

 • Bąk: Skoro nie uważaliście, jak robicie, to teraz róbcie, jak uważacie [Opel crossland X i grandland X]

  Bąk: Skoro nie uważaliście, jak robicie, to teraz róbcie, jak uważacie [Opel crossland X i grandland X]

  Skończyłem dwutygodniowy urlop i wreszcie mogę sobie odpocząć w zaciszu redakcyjnego open space’u. Jeśli wyczuwacie w tym stwierdzeniu nutkę ironii, to niesłusznie. Po prostu nie macie małych dzieci. Ja mam ich trójkę i spędzenie z nimi wakacji to tak naprawdę połączenie obozu przetrwania i kursu psychologicznego, po których powrót do pracy jest kojący jak gorąca kąpiel w wannie.

  czytaj więcej

 • 45 lat temu uruchomiono produkcję słynnego malucha

  45 lat temu uruchomiono produkcję słynnego malucha

  45 lat temu, 22 lipca 1973 r., w całkiem nowej Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej oficjalnie uruchomiono produkcję Fiata 126p. I choć bywał przez Polaków nazywany „kaszlakiem” i „toczydełkiem”, to tak naprawdę zmienił w ich życiu bardzo wiele. Dziś zaś maluch jest już legendą.

  czytaj więcej

 • Zabytkowe auto korzysta ze specjalnych warunków rejestracji, badań i ubezpieczenia

  Zabytkowe auto korzysta ze specjalnych warunków rejestracji, badań i ubezpieczenia

  Pojazd zabytkowy (historyczny) to nie tylko wyróżniające żółte tablice, ale także szereg specjalnych przepisów dotyczących badania stanu technicznego, rejestracji, ochrony zabytku ruchomego oraz ubezpieczenia OC na czas użytkowania. Właściciel takiego auta musi najpierw uzyskać opinię rzeczoznawcy techniki samochodowej oraz wpis pojazdu do rejestru zabytków. Po przejściu badania technicznego pojazd może być zarejestrowany w miejscowym wydziale komunikacji.

  czytaj więcej

 • Ponad 500 wydarzeń i atrakcji na 595. urodzinach Łodzi

  Ponad 500 wydarzeń i atrakcji na 595. urodzinach Łodzi

  Ponad 500 wydarzeń artystycznych oraz różnego rodzaju atrakcji odbędzie się podczas obchodów 595. urodzin Łodzi. Świętowanie nadania praw miejskich rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli, na którą zaplanowano oficjalne obchody.

  czytaj więcej

 • Sergio Marchionne: Człowiek, który uratował Fiata

  Sergio Marchionne: Człowiek, który uratował Fiata

  Sergio Marchionne zmarł wczoraj w wieku 66 lat. Rządził włoskim koncernem przez ostatnie 14 lat. Z funkcji dyrektora generalnego zrezygnował ze względu na ciężki stan zdrowia zaledwie kilka dni temu – 21 lipca

  czytaj więcej

 • Trump ogłasza "nową fazę" w relacjach z UE, chce podjąć się negocjacji handlowych

  Trump ogłasza "nową fazę" w relacjach z UE, chce podjąć się negocjacji handlowych

  Prezydent USA Donald Trump, po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, ogłosił, że relacje USA i UE wkraczają w "nową fazę" i zapowiedział podjęcie negocjacji handlowych. Waszyngton wstrzyma się z kolejnymi taryfami na czas rozmów.

  czytaj więcej

 • Wielka Brytania zadowolona z deklaracji USA-UE o redukcji barier handlowych

  Wielka Brytania zadowolona z deklaracji USA-UE o redukcji barier handlowych

  Brytyjskie ministerstwo handlu międzynarodowego pozytywnie wypowiedziało się w czwartek o ustaleniach poczynionych przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera i prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie ograniczenia barier w handlu międzynarodowym.

  czytaj więcej

 • Francja krytykuje spotkanie Trumpa z Junckerem: Dyskusje na temat handlu nie mogą być prowadzone pod presją

  Francja krytykuje spotkanie Trumpa z Junckerem: Dyskusje na temat handlu nie mogą być prowadzone pod presją

  Minister finansów i gospodarki Francji Bruno Le Maire podkreślił w czwartek konieczność "sprecyzowania" ustaleń ze spotkania szefa KE Jean-Claude'a Junckera z prezydentem USA Donaldem Trumpem dotyczących handlu. Dobrze, że trwa dialog UE-USA - dodał.

  czytaj więcej

 • KE: Spotkanie Trumpa z Junckerem to sukces

  KE: Spotkanie Trumpa z Junckerem to sukces

  KE przekonuje, że porozumienie zawarte przez jej szefa Jean-Claude'a Junckera z prezydentem USA Donaldem Trumpem jest korzystne tak dla USA, jak i UE. Jej zdaniem fakt, że USA chcą ponownie przeanalizować nałożenie na UE ceł na stal i aluminium, jest sukcesem.

  czytaj więcej

 • Bąk: Szczęśliwe zakończenie u Christiana Greya [Volkswagen Golf R]

  Bąk: Szczęśliwe zakończenie u Christiana Greya [Volkswagen Golf R]

  Przyznaję, jakiś czas temu z ciekawości sięgnąłem po światowy bestseller, literacką kamasutrę i biblię milionów nowoczesnych kobiet, czyli książkę pt. „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Zacząłem czytać i… przykro mi bardzo, ale nie przebrnąłem nawet przez pierwszy rozdział. Szczerze mówiąc, to nie bardzo nawet wiem, czy ta książka ma w ogóle jakieś rozdziały – po prostu skończyłem mniej więcej na stronie ósmej, po czym wrzuciłem ją do kominka. Gdy żona zapytała, dlaczego to zrobiłem, odparłem, że akcja za wolno się rozkręcała.

  czytaj więcej

 • Posiedzenia Fed, BoE i BoJ; ISM i payrolls w USA; PKB i HICP w eurozonie

  Posiedzenia Fed, BoE i BoJ; ISM i payrolls w USA; PKB i HICP w eurozonie

  Nadchodzące dni będą obfitować w dane i wydarzenia makroekonomiczne. Posiedzenia odbędą banki centralne w USA, Japonii i Wlk. Brytanii. W piątek podane zostaną miesięczne dane z rynku pracy USA. We wtorek z eurozony napłyną wstępne odczyty PKB i inflacji. Apple i Caterpillar przedstawią wyniki kwartalne.

  czytaj więcej

 • TCO, czyli warto liczyć koszty

  TCO, czyli warto liczyć koszty

  Kolor i wyposażenie czy niska cena? Niemal każdy, kto wybierał dla siebie auto, miał ten dylemat. W rzeczywistości nie musi on być jednak wcale dramatyczny. A właściwie da się go wyeliminować.

  czytaj więcej

 • Wojna celna: Trump skłonił do współpracy kraje żyjące z motoryzacji

  Wojna celna: Trump skłonił do współpracy kraje żyjące z motoryzacji

  Donald Trump zapowiedziami o wprowadzeniu ceł na auta i części do nich skłonił do współpracy kraje żyjące z motoryzacji.

  czytaj więcej

 • Bąk: Tak gotują w piekle [BMW i8 Roadster]

  Bąk: Tak gotują w piekle [BMW i8 Roadster]

  Czy do was również dotarł apel Frondy? W ubiegłym tygodniu ten konserwatywny portal uznał za niechrześcijański, prowokujący i satanistyczny fakt, że na Hel kursuje autobus linii 666. Na początku myślałem, że to ASZdziennik albo posłanka Pawłowicz, ale nie – napisał to serwis uważający się za głos zdrowego rozsądku w liberalnym świecie. Nie wiem, co oni tam w tej Frondzie biorą, ale ma to, skubane, moc! Podejrzewam, że przeciętnemu człowiekowi po zażyciu tego wyrosłyby rogi, kopyta i ogon.

  czytaj więcej

 • USA: Chiny powinny bać się Trumpa

  USA: Chiny powinny bać się Trumpa

  Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow powiedział w piątek, że Chiny nie powinny nie doceniać prezydenta USA Donalda Trumpa. Odniósł się w ten sposób do groźby, iż w odpowiedzi na plany podwyższenia ceł na chińskie towary ChRL wprowadzi taryfy odwetowe.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników