olej napędowy

Olej napędowy – paliwo przeznaczone do silników wysokoprężnych z zapłonem samoczynnym.


 • Zmiany w VAT 2019: Na to muszą się przygotować firmy

  Zmiany w VAT 2019: Na to muszą się przygotować firmy

  Obecnie na różnym etapie procedowania jest aż pięć projektów nowelizacji VAT. Już od 1 stycznia 2019 r. podatników czekają pierwsze zmiany. A w trakcie roku będzie ich jeszcze więcej i będą miały dużo większe znaczenie. Kluczowe będą te dotyczące kas online oraz duży pakiet uszczelniający i porządkujący VAT. Projekty te początkowo też miały zacząć obowiązywać od przyszłego roku, jednak prace nad nimi się opóźniają.

  czytaj więcej

 • Protesty we Francji. Kto okiełzna Żółte Kamizelki

  Protesty we Francji. Kto okiełzna Żółte Kamizelki

  Otoczenie prezydenta Macrona gorączkowo szuka sposobu na uspokojenie nastrojów społecznych po sobotnich protestach, a partie od lewa do prawa próbują zdobyć sympatię uczestników masowych demonstracji

  czytaj więcej

 • Ceny paliw spadają (zbyt) wolno

  Ceny paliw spadają (zbyt) wolno

  Wyraźny spadek cen ropy naftowej na globalnych rynkach nie przekłada się na szybką poprawę sytuacji na stacjach w Polsce.

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał ustawę zwiększającą zwrot akcyzy od paliwa rolniczego

  Prezydent podpisał ustawę zwiększającą zwrot akcyzy od paliwa rolniczego

  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zwrocie akcyzy od paliwa rolniczego, podnosząc limit do 100 litrów na hektar oleju napędowego zużywanego przez rolników przy produkcji - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć luksusowy samochód osobowy używany na podstawie umowy leasingu operacyjnego

  Jak rozliczyć luksusowy samochód osobowy używany na podstawie umowy leasingu operacyjnego

  Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług architektonicznych (biuro projektowe), opodatkowaną VAT na zasadach ogólnych (deklaracja VAT-7). Natomiast PT rozlicza na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Na potrzeby działalności gospodarczej zamierza wziąć w leasing operacyjny samochód osobowy (fabrycznie nowy).

  czytaj więcej

 • Surowce: Bardziej niezależni

  Surowce: Bardziej niezależni

  Odpowiednia infrastruktura oraz nowe kierunki importu ropy i gazu umożliwiają osiągnięcie suwerenności surowcowej, a to jeden z elementów szeroko rozumianego bezpieczeństwa gospodarczego kraju. Dyskutowali o tym uczestnicy drugiej edycji konferencji „Bezpieczeństwo surowcowe Polski”.

  czytaj więcej

 • COP24: Ponad 30 państw poparło polsko-brytyjską deklaracje ws. elektromobilności

  COP24: Ponad 30 państw poparło polsko-brytyjską deklaracje ws. elektromobilności

  34 państwa poparły polsko-brytyjską inicjatywę na rzecz promocji elektromobilności – poinformował prezydent COP24 Michał Kurtyka. Premier Mateusz Morawiecki dodał, że nasz kraj wraz z Bankiem Światowym powołuje fundusz dedykowany takiemu rodzajowi mobilności.

  czytaj więcej

 • Paliwa nie powinny szybko zdrożeć

  Paliwa nie powinny szybko zdrożeć

  W piątek kraje OPEC porozumiały się w sprawie cięć produkcji surowca w 2019 r. Ale to nie oznacza wzrostu cen na stacjach benzynowych.

  czytaj więcej

 • Zmiany w podatkach 2019 [LISTA]

  Zmiany w podatkach 2019 [LISTA]

  Obowiązkowy split payment w drugiej połowie roku, biała lista podatników VAT, uszczelnienie akcyzy od samochodów, suszu tytoniowego, alkoholu i oleju opałowego oraz wdrożenie całego katalogu ułatwień

  czytaj więcej

 • Bąk: Idealne auto dla piłkarza [FELIETON]

  Bąk: Idealne auto dla piłkarza [FELIETON]

  Jedni za najważniejsze wydarzenie mijającego tygodnia uznają głosowanie w brytyjskim parlamencie nad wotum zaufania dla Pani Teresy, inni zablokowanie autostrady A2 przez protest rolników, a jeszcze inni fakt, że polscy Beckhamowie, czyli Radzio i Małgosia Majdanowie, ubrali choinkę. Moim zdaniem absolutnym hitem była wiadomość, że NC+ i TVP zapłaciły pół miliarda złotych za prawa do transmisji meczów Ekstraklasy. 500 baniek za to, żeby ludzie mogli się gapić, jak 22 spoconych gości przez 90 minut biega za nadmuchanym świńskim żołądkiem. Nic z tego nie rozumiem…

  czytaj więcej

 • Iskra może zapalić tłumy nawet bez (podwyżek cen) paliwa

  Iskra może zapalić tłumy nawet bez (podwyżek cen) paliwa

  W ostatnich dniach świat obiegły relacje z ulic Francji, na których to trzystutysięczny tłum łupi i niszczy wszystko, co spotka na swojej drodze. Iskrą, która rozpoczęła rozruchy, była planowana od stycznia 2019 r. podwyżka cen benzyny o 3 proc. i oleju napędowego o 5 proc. By zrealizować zobowiązania klimatyczne w zgodzie z porozumieniem paryskim z 2015 r., Francja zamierza zredukować emisję spalin. Temu właśnie miał służyć dodatkowy podatek ekologiczny. W silnie proekologicznym kraju nie spodziewano się tak silnego oporu społecznego. Co czyni proekologicznych i najczęściej dość konformistycznych Francuzów gotowymi z pasją rzucać płytami chodnikowymi w witryny sklepów na co dzień bardzo lubianych marek?

  czytaj więcej

 • Przedświąteczny maraton cenowy. Szykują się podwyżki cen prądu, wody i śmieci

  Przedświąteczny maraton cenowy. Szykują się podwyżki cen prądu, wody i śmieci

  Gospodarstwa domowe muszą się liczyć z wyższymi opłatami za prąd, wodę i śmieci . Nieznacznie pójdzie w górę cena gazu, za to nie grożą nam droższe paliwa.

  czytaj więcej

 • Podatki 2019: Jakie zmiany czekają rolników?

  Podatki 2019: Jakie zmiany czekają rolników?

  Już za niespełna dwa tygodnie rolnicy będą mogli sprzedać wytworzoną przez siebie żywność restauracjom, sklepom i stołówkom.

  czytaj więcej

 • Po Nowym Roku czas na obniżki na stacjach paliw

  Po Nowym Roku czas na obniżki na stacjach paliw

  Ceny ropy na światowych rynkach są najniższe od blisko półtora roku. A olej napędowy na polskich stacjach wciąż drogi.

  czytaj więcej

 • Ceny paliw na stacjach są ekstremalnie zawyżone. Muszą spaść

  Ceny paliw na stacjach są ekstremalnie zawyżone. Muszą spaść

  Orlen i Lotos spełniły obietnicę: od 1 stycznia nie podniosły cen mimo wprowadzenia nowej opłaty emisyjnej. Jednak zdaniem analityków stawki na stacjach są ekstremalnie zawyżone i muszą spaść.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników