olej napędowy

Olej napędowy – paliwo przeznaczone do silników wysokoprężnych z zapłonem samoczynnym.


 • Bąk: Jajecznica z mercedesa

  Bąk: Jajecznica z mercedesa

  Przyznaję się bez bicia. Do ubiegłego tygodnia wyrażenie „urlop na kempingu” stawiałem w jednym rzędzie z „rak trzustki” oraz „porzucona w lesie mina z czasów drugiej wojny światowej urwała mi obie nogi”. Prowadzę dość poukładane życie i nie wyobrażałem sobie wypoczynku wśród przyczep i namiotów porozrzucanych niedbale po całym polu, unoszącego się permanentnie w powietrzu zapachu podwawelskiej zmieszanej z tanim piwem, spoconych, rozwrzeszczanych i utytłanych ziemią dzieci biegających wokół namiotów oraz ciągłych sąsiedzkich rozmów o tym, kto ma dłuższą przyczepę. I wiecie co? Na kempingach dokładnie tak jest. Tyle że już kompletnie mi to nie przeszkadza. Przeciwnie – bardzo mi się spodobało. A wszystko za sprawą Mercedesa Marco Polo.

  czytaj więcej

 • Uszczelnienie rynku paliw przyniosło budżetowi 2,5 mld zł

  Uszczelnienie rynku paliw przyniosło budżetowi 2,5 mld zł

  Ilość oleju napędowego sprowadzanego do Polski z UE spadła o 40 proc. – tak wynika z najnowszych danych resortu finansów. To właśnie paliwo kupowane z UE w dużej części służyło wyłudzeniom VAT – wskazują eksperci i branża

  czytaj więcej

 • Huragan Harvey uniósł ceny paliw do góry. Także w Europie

  Huragan Harvey uniósł ceny paliw do góry. Także w Europie

  Po przejściu największego żywiołu od 2005 r. cena benzyny w Stanach Zjednoczonych wzrosła do najwyższego poziomu od dwóch lat. Ale wiele wskazuje na to, że to tylko chwilowy skok.

  czytaj więcej

 • Frątczak: Ok. 80 strażaków brało udział w akcji ratunkowej na stacji Smętowo

  Frątczak: Ok. 80 strażaków brało udział w akcji ratunkowej na stacji Smętowo

  80 strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotniczej straży pożarnej uczestniczyło w akcji ratunkowej na stacji Smętowo, gdzie późnym wieczorem w środę doszło do kolizji dwóch pociągów, towarowego i pasażerskiego - powiedział w czwartek PAP rzecznik PSP Paweł Frątczak.

  czytaj więcej

 • Barwiony olej w co piątym pojeździe

  Barwiony olej w co piątym pojeździe

  Od maja 2015 r. do 24 sierpnia 2017 r. celnicy przeprowadzili 850 kontroli paliwa w baku pojazdów samochodowych. W 171 przypadkach wykryto olej opałowy – poinformowało biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej w odpowiedzi na pytanie DGP.

  czytaj więcej

 • Banaś: Zastopowaliśmy szarą strefę w obrocie paliwami

  Banaś: Zastopowaliśmy szarą strefę w obrocie paliwami

  Działania podjęte przez resort finansów zastopowały szarą strefę w obrocie paliwami – mówił w środę podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju wiceminister finansów, szef KAS Marian Banaś. Potwierdzali to przedstawiciele branży paliwowej.

  czytaj więcej

 • Ceny paliw na stacjach benzynowych dalej będą rosnąć

  Ceny paliw na stacjach benzynowych dalej będą rosnąć

  W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych dalej będą rosnąć - przewidują analitycy. Jako główną przyczynę wskazują wzrosty cen ropy i paliw na światowych rynkach w ostatnich tygodniach, związane z serią huraganów nad centrami wydobycia w USA.

  czytaj więcej

 • Rachunki wzrosną o 10 proc.. Wszystko przez najdroższy od lat węgiel i prąd

  Rachunki wzrosną o 10 proc.. Wszystko przez najdroższy od lat węgiel i prąd

  Energia elektryczna, na którą wydajemy najwięcej, jest obecnie na Towarowej Giełdzie Energii o ponad 8 proc. droższa niż przed rokiem. Prąd z dostawą w 2018 r. kosztuje 168 zł za MWh, przed rokiem, kiedy rezerwowano energię na bieżący rok, cena była o 10 zł niższa. Gospodarstw domowych ten wzrost bezpośrednio nie dotyczy, bo dla nich taryfę ustala prezes Urzędu Regulacji Energetyki, na wniosek producentów. Cena prądu na giełdzie jest jednak jednym z ważniejszch elementów branych pod uwagę. Przed rokiem prezes URE zdecydował się obniżyć ceną energii o 4,6 proc., ale jednocześnie podniósł opłatę za jej dystrybucję. W rezultacie nasze rachunki nieznacznie rosły.

  czytaj więcej

 • To koniec podwyżek cen paliw? Zdaniem analityków benzyna zacznie wkrótce tanieć

  To koniec podwyżek cen paliw? Zdaniem analityków benzyna zacznie wkrótce tanieć

  Analitycy oczekują w przyszłym tygodniu kontynuacji obniżek cen benzyn i autogazu na stacjach. Mało prawdopodobna jest natomiast obniżka cen oleju napędowego; jego ceny mogą nawet wzrosnąć.

  czytaj więcej

 • Wymiana kas fiskalnych. Koszty, terminy, procedura

  Wymiana kas fiskalnych. Koszty, terminy, procedura

  Poza rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów dotyczącym kryteriów i warunków technicznych kas fiskalnych, na rządowej stronie centrum legislacji pojawił się projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawodawca określa w nim procedurę wymiany kas fiskalnych i wymienia podmioty, których dotyczy ten obowiązek. Objaśniamy najważniejsze regulacje, którymi od 2018 roku zostaną objęci podatnicy VAT.

  czytaj więcej

 • Uszczelnianie podatków. Co już działa, co wejdzie w życie

  Uszczelnianie podatków. Co już działa, co wejdzie w życie

  Najwcześniej zaczęło obowiązywać przesyłanie przez duże firmy ewidencji VAT w jednolitym pliku kontrolnym. Kolejne zmiany posypały się jedna za drugą. Przygotowany przez DGP raport jest zestawieniem tych najważniejszych. Następne duże nowelizacje uszczelniające pobór podatków przed nami. Wcale nie jest ich mniej, co widać po drugiej tabeli, zamieszczonej na stronach B4–B5

  czytaj więcej

 • Fiskalna rewolucja w każdym sklepie już za kilka lat

  Fiskalna rewolucja w każdym sklepie już za kilka lat

  Kupujemy towar, a paragon wędruje z kasy rejestrującej prosto do Centralnego Rejestru Kas. Zanim sprzedawca wyda nam papierowy dokument, o transakcji już wiedzą urzędnicy resortu finansów.

  czytaj więcej

 • Tankowanie już uderza po kieszeni. A będzie drożej

  Tankowanie już uderza po kieszeni. A będzie drożej

  Ceny benzyny E95 i oleju napędowego wzrosły w ciągu ostatnich trzech miesięcy o 30 groszy na litrze. W ostatnim tygodniu września za litr oleju napędowego trzeba było zapłacić na krajowych stacjach średnio 4,38 zł, najwięcej od ponad czterech miesięcy.

  czytaj więcej

 • Bezpieczeństwo surowcowe oznacza inwestycje

  Bezpieczeństwo surowcowe oznacza inwestycje

  By poprawić bezpieczeństwo surowcowe Polski potrzebne są nie tylko połączenie Polski ze złożami norweskimi i inwestycje w infrastrukturę gazową, ale także naftową i paliwową w Polsce.

  czytaj więcej

 • Efekt pakietu paliwowego: Mniej i oszustów, i uczciwych

  Efekt pakietu paliwowego: Mniej i oszustów, i uczciwych

  Po wprowadzeniu przepisów ograniczających nielegalny handel liczba koncesji na prowadzenie działalności w tej branży zmalała o niemal 1300. Ubyło też stacji. Zyskały przede wszystkim największe firmy.

  czytaj więcej

 • Paryż bez aut spalinowych? Padła data

  Paryż bez aut spalinowych? Padła data

  Władze Paryża planują zakazać od 2030 r. używania wszystkich samochodów z silnikiem spalinowym - zarówno tych napędzanych benzyną, jak i olejem napędowym - poinformował odpowiedzialny za transport zastępca mer Paryża Christophe Najdovski.

  czytaj więcej

 • Wyrok TSUE ważniejszy niż krajowy

  Wyrok TSUE ważniejszy niż krajowy

  Podatnik, który przegrał sprawę w polskim sądzie administracyjnym, może po orzeczeniu unijnego trybunału ubiegać się o wznowienie swojego postępowania, nawet jeśli nie był stroną w sprawie przed TSUE.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników