pacjenci

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pacjenci. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pacjenci.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wysokie wyceny zbudowały polską kardiologię. Czy ich zmiana przyczyni się do regresu?

  Wysokie wyceny zbudowały polską kardiologię. Czy ich zmiana przyczyni się do regresu?

  Czy wycenami można zmieniać służbę zdrowia? Na pewno. Czy wysokie wyceny zbudowały polską kardiologię. Na pewno. Czy ich zmiana przyczyni się do regresu. Odpowiedź na to pytanie już nie jest tak jednoznaczna.

  czytaj więcej

 • Biznes włączył się do budowania e-administracji. Najwięcej do powiedzenia mają bankowcy

  Biznes włączył się do budowania e-administracji. Najwięcej do powiedzenia mają bankowcy

  Przedsiębiorcy z urzędnikami wspólnie pracują w siedmiu grupach powołanych przez ministra rozwoju. Cel? Informatyzacja państwa. Nieprzypadkowo najwięcej do powiedzenia w tej kwestii mają bankowcy. Udział partnerów biznesowych ma pomóc w wypracowaniu efektywnych ekonomicznie rozwiązań, które będą odpowiadały na zapotrzebowanie społeczne – tłumaczy Justyna Mosoń z resortu rozwoju. Do współpracy zaproszono m.in. Piotra Alickiego i Macieja Wyszoczarskiego z PKO BP, Pawła Widackiego ze Związku Banków Polskich, byłego wiceprezesa PWPW Andrzeja Boguna, a także przedstawicieli First Data Polska, eService czy Gemalto.

  czytaj więcej

 • Lekarze krytykują nieograniczony dostęp bliskich do dokumentacji

  Lekarze krytykują nieograniczony dostęp bliskich do dokumentacji

  Samorząd lekarski krytycznie ocenia rozwiązanie przewidujące nieograniczony dostęp osób bliskich do informacji chronionych obecnie tajemnicą lekarską. Proponowane zmiany prowadzą - w ocenie NRL - do istotnego osłabienia bezpieczeństwa i poufności informacji objętych ochroną.

  czytaj więcej

 • Zdrowie: Proponowane przez PiS zmiany na finansowym zakręcie

  Zdrowie: Proponowane przez PiS zmiany na finansowym zakręcie

  Projekt ustawy wprowadzającej m.in. fundusz ratunkowy oraz umożliwiający szybsze porządkowanie koszyka świadczeń na celowniku RCL oraz resortu finansów. Choć PiS obiecywał znaczne podniesienie publicznych wydatków na ochronę zdrowia (z ok. 4,6 proc. do 6 proc. PKB), gdy nadszedł czas decyzji, pojawiły się problemy. Najpierw ścięto budżet na darmowe leki dla seniorów, teraz resort finansów nalega, by kolejne propozycje Konstantego Radziwiłła były całkiem neutralne dla budżetu państwa.

  czytaj więcej

 • Zdrowe mleko matek do refundacji. Resort chce finansować karmienie wcześniaków naturalnym pokarmem

  Zdrowe mleko matek do refundacji. Resort chce finansować karmienie wcześniaków naturalnym pokarmem

  Resort zdrowia planuje finansowanie karmienia wcześniaków naturalnym pokarmem. Tym pochodzącym od matki albo z banku mleka kobiecego. Trzeba zmienić przepisy, ale też przyzwyczajenia personelu medycznego. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad finansowaniem żywienia noworodków w szpitalu naturalnym mlekiem. Obecnie fundusz płaci za żywienie, ale nie ma dla niego znaczenia, o jaki rodzaj pokarmu chodzi.

  czytaj więcej

 • Polacy z profilaktyką na bakier

  Polacy z profilaktyką na bakier

  Polacy chodzą do lekarza głownie wtedy, gdy są chorzy. Zbyt rzadko badają się profilaktycznie, a podczas wizyt w przychodni rzadko słyszą o takiej potrzebie - wynika z najnowszego raportu dotyczącego opieki POZ.

  czytaj więcej

 • Strajk pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka

  Strajk pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka

  Od wtorku rano w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka trwa strajk pielęgniarek, które domagają się m.in. podwyżek. Resort zdrowia apeluje o zmianę formy protestu na taką, która nie będzie negatywnie wpływać na bezpieczeństwo pacjentów ani sytuację finansową szpitala.

  czytaj więcej

 • Ministerstwo kontra samorząd: Kto powinien łożyć na zdrowie?

  Ministerstwo kontra samorząd: Kto powinien łożyć na zdrowie?

  KONFRONTACJE DGP: Czy forsowanie pomysłu finansowania świadczeń medycznych przez samorządy w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o działalności leczniczej ma sens? Piotr Warczyński TAK Jeżeli jakiś samorząd ma pieniądze i może je wykorzystać na ochronę zdrowia z korzyścią dla swoich mieszkańców, to nie ma powodu, by mu to odgórnie uniemożliwiać. Zresztą nie wszystkie jednostki są przeciwne temu rozwiązaniu. Patrzą na sprawę np. z perspektywy pacjenta i szpitala powiatowego. Gdy kontrakt zostanie wyczerpany, szpital udziela dalszych świadczeń, nie mając pewności kiedy i w jakiej części dostanie za nie zapłatę. Można więc wyobrazić sobie, że starosta czy burmistrz, widząc potrzeby mieszkańców, dokupuje określone świadczenia w NFZ, by były realizowane także po wyczerpaniu limitu lub robi to w celu skrócenia kolejek.

  czytaj więcej

 • Opieka zdrowotna kuleje: Brakuje lekarzy, pieniędzy i organizacji

  Opieka zdrowotna kuleje: Brakuje lekarzy, pieniędzy i organizacji

  Strajk pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka to tylko wierzchołek góry problemów w opiece zdrowotnej nad najmłodszymi. Brakuje pieniędzy, lekarzy i dobrej organizacji. Tylko z kardiochirurgii CZD w Międzylesiu ewakuowano kilkanaścioro dzieci. Część została odwieziona do innych warszawskich szpitali. Inne miały być przetransportowane do placówek blisko ich miejsca zamieszkania. Wstrzymano wszystkie planowane zabiegi. To decyzja dyrekcji Centrum w związku ze strajkiem pielęgniarek. W ramach protestu odeszły od łóżek pacjentów. Zostały tylko na oddziałach ratujących życie.

  czytaj więcej

 • Jesteśmy globalną apteką. Wysyłamy w świat wszystko: Od fartuchów po leki

  Jesteśmy globalną apteką. Wysyłamy w świat wszystko: Od fartuchów po leki

  Polskie produkty farmaceutyczne stają się nowym hitem eksportowym. Eksperci BZ WBK umieścili ten sektor w grupie najbardziej perspektywicznych branż pod względem sprzedaży zagranicznej.

  czytaj więcej

 • Trwa strajk pielęgniarek w CZD. Rozmowy o wynagrodzeniach wznowione

  Trwa strajk pielęgniarek w CZD. Rozmowy o wynagrodzeniach wznowione

  Dyrekcja Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz przedstawicielki pielęgniarek zatrudnionych w tym specjalistycznym szpitalu pediatrycznym wznowili w środę rozmowy na temat podwyżek. W placówce drugi dzień trwa strajk.

  czytaj więcej

 • CZD: Wciąż bez przełomu w sprawie podwyżek dla pielęgniarek

  CZD: Wciąż bez przełomu w sprawie podwyżek dla pielęgniarek

  Drugi dzień w stołecznym Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" trwa strajk pielęgniarek, które domagają się podwyżek i wskazują, że sióstr jest za mało. Negocjacje protestujących z dyrekcją wciąż nie doprowadziły do porozumienia.

  czytaj więcej

 • CZD: Bez porozumienia po całonocnych rozmowach pielęgniarek z dyrekcją

  CZD: Bez porozumienia po całonocnych rozmowach pielęgniarek z dyrekcją

  Nie doszło do porozumienia po nocnych negocjacjach dyrekcji Centrum Zdrowia Dziecka ze strajkującymi pielęgniarkami . Rozmowy przerwano ze względu na "zmęczenie uczestników". Prawdopodobnie zostaną wznowione jeszcze w czwartek.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników