PKB

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu PKB. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące PKB.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Szczurek: Czego potrzeba do wzrostu inwestycji

  Szczurek: Czego potrzeba do wzrostu inwestycji

  Pod wieloma względami polska gospodarka ma się znakomicie. Rekordowo niskie bezrobocie, szybko rosnąca konsumpcja, wzrost płac przekraczający o ponad 10 pkt średnią europejską w ciągu ostatnich pięciu lat – wszystko to jest objawem doskonałej (by nie napisać „szczytowej”) koniunktury.

  czytaj więcej

 • Banki już rozpoczęły ucieczkę z Londynu

  Banki już rozpoczęły ucieczkę z Londynu

  Kolejne instytucje finansowe informują o tym, dokąd przenoszą z City swoje europejskie siedziby. Wielkie międzynarodowe banki i instytucje finansowe zaczynają spełniać swoje groźby, że po brexicie przeniosą część swojej działalności z londyńskiego City do któregoś z miast w Unii Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Wszystko drożeje, tylko ropa tania

  Wszystko drożeje, tylko ropa tania

  Wpływ drożejących na globalnych rynkach surowców na poziom cen w Polsce ogranicza umacniający się złoty względem dolara

  czytaj więcej

 • Dwa biliony oszczędności w zasięgu ręki

  Dwa biliony oszczędności w zasięgu ręki

  Bardzo dobra koniunktura może sprawić, że odkładać będziemy więcej niż dotychczas. Zasoby finansowe polskich gospodarstw domowych wynosiły w końcu marca tego roku 1,93 bln zł – wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego.

  czytaj więcej

 • Woś: W błędnym kole Medyceuszy

  Woś: W błędnym kole Medyceuszy

  Firmy są zbyt silne. W 2016 r. organizacja Global Justice Now opublikowała raport, z którego wynika, że na liście 100 największych organizmów ekonomicznych świata aż 69 miejsc zajmują korporacje. A państw jest tam zaledwie 31.

  czytaj więcej

 • Malec: Ekonomiści robią to z… modelami

  Malec: Ekonomiści robią to z… modelami

  Kiedyś baca wychodził na pole, sprawdzał, z której strony wieje, i na tej podstawie wyrokował, że następnego dnia będzie mróz. A dzisiaj? Dzisiaj baca ogląda prognozę pogody. Podobnie jest z prognozami ekonomicznymi. Kiedyś za najbardziej prawdopodobne przyjmowano szacunki bazujące na ekonometrycznej analizie danych historycznych, czyli na doświadczeniu. Dzisiaj gdy czytamy w gazetach: „Ekonomiści prognozują wzrost PKB” czy „Według badań przeprowadzonych przez X gospodarkę czeka Y”, nasuwa się nam pytanie – skąd wy to wszystko wiecie?

  czytaj więcej

 • Pan Kanapka wyszedł na prostą, czyli wnioski z kryzysu azjatyckiego

  Pan Kanapka wyszedł na prostą, czyli wnioski z kryzysu azjatyckiego

  20 lat temu wybuchł kryzys azjatycki, który gwałtownie – choć na krótko – przerwał dobrą passę tamtejszych gospodarek. Wnioski, jakie wyciągnęli z niego ekonomiści, są aktualne do dziś

  czytaj więcej

 • W bankach gorzej, czyli lepiej

  W bankach gorzej, czyli lepiej

  Spadek zysków to tylko efekt statystyczny. Sektor radzi sobie z dodatkowymi obciążeniami. Prezesi chwalą się rosnącymi dochodami i przymierzają do inwestycji.

  czytaj więcej

 • Wzrost PKB w USA przyśpieszył, ale MFW obniżył prognozy

  Wzrost PKB w USA przyśpieszył, ale MFW obniżył prognozy

  czytaj więcej

 • Raport: Polska wśród państw o najwyższym średnim zysku za wynajem mieszkania

  Raport: Polska wśród państw o najwyższym średnim zysku za wynajem mieszkania

  Polska znalazła się w grupie państw, w których wynajmowanie mieszkania przynosi najwyższy średni zysk – wynika z 6. edycji raportu „Property Index. Overview of European Residential Markets” firmy doradczej Deloitte.

  czytaj więcej

 • Francusko-niemiecka miłość może zgasnąć. Co poróżni Macrona i Merkel?

  Francusko-niemiecka miłość może zgasnąć. Co poróżni Macrona i Merkel?

  Dzięki niedawnej zmianie warty w Pałacu Elizejskim w relacjach między Paryżem a Berlinem nastąpiło ożywienie. Ten duet już dawno nie pracował na tak wysokich obrotach. Jedną z przyczyn był brak porozumienia między urzędem kanclerskim a lokatorami Pałacu Elizejskiego. Angeli Merkel nie było po drodze z Nicolasem Sarkozym, a François Hollande był za bardzo skupiony na polityce wewnętrznej i walce o uratowanie wizerunku swojej prezydentury, którą ostatecznie przegrał. Teraz jest inaczej.

  czytaj więcej

 • Karolina Krupa: Recepta na populizm

  Karolina Krupa: Recepta na populizm

  Termin „populizm” kojarzy się z emocjami, takimi jak wściekłość i frustracja. Mianem populistów określa się tak różnych polityków, jak Marine Le Pen, Jarosław Kaczyński, Donald Trump, a jednocześnie Bernie Sanders, działaczy greckiej Sirizy i hiszpańskiego Podemos. Populizm jest przypisywany zarówno demokratom, jak i antydemokratom. Liberałom i antyliberałom. Można go traktować jako przyjaciela lub wroga demokracji.

  czytaj więcej

 • Polski przemysł ciągnie zagranica, a nie inwestycje

  Polski przemysł ciągnie zagranica, a nie inwestycje

  Koniunktura w strefie euro jest najlepsza od sześciu lat i ciągle się poprawia. U nas jest dobra, ale od kilku miesięcy optymizm firm słabnie.

  czytaj więcej

 • Eksport, czyli nasz narodowy bohater. Powiedzmy jasno: To kolos na glinianych nogach

  Eksport, czyli nasz narodowy bohater. Powiedzmy jasno: To kolos na glinianych nogach

  Tylko w 2016 r. świat nabył towary znad Wisły o wartości 176 mld euro. Odkąd prowadzone są statystyki, nie mieliśmy takiego wyniku. Cieszą się wszyscy. Biznes, bo zarabia. Ludzie, bo mają pracę. Zanim jednak popadniemy w samozachwyt, warto się zastanowić, czy nasz narodowy bohater faktycznie daje takie powody do zadowolenia. Bo duża wartość eksportu nie świadczy jeszcze o gospodarczej sile. Oprócz tego, ile sprzedajemy, liczy się również to, co produkujemy nad Wisłą, a potem wysyłamy za granicę. A jeśli się temu przyjrzymy, to już nie wygląda tak dobrze.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników