popyt

Popyt (ang. demand) – funkcja przedstawiająca kształtowanie się relacji pomiędzy ceną dobra (towary i usługi), a ilością (liczbą sztuk) jaką konsumenci chcą i mogą nabyć w określonym czasie, przy założeniu niezmienności innych elementów charakteryzujących sytuację rynkową (ceteris paribus).


 • Na zawiłościach gospodarki korzystają politycy, bo ciemny lud wszystko kupi

  Na zawiłościach gospodarki korzystają politycy, bo ciemny lud wszystko kupi

  Gospodarka jest tak skomplikowana, że mało kto rozumie wszystkie jej zawiłości. Tym lepiej dla polityków, bo skoro mało kto ogarnia, o co chodzi, to można mówić, co się chce. A ciemny lud i tak to kupi

  czytaj więcej

 • Celebryta w reklamie banku, czyli poproszę tę pożyczkę, co pan Adamczyk

  Celebryta w reklamie banku, czyli poproszę tę pożyczkę, co pan Adamczyk

  Pamiętacie żubra? Właśnie wraca. Usunięty, znacznym kosztem, symbol Banku Pekao zostaje właśnie, znacznym kosztem, przywrócony. Reżubryzacja ma przynajmniej tę zaletę, że nie trzeba płacić samemu żubrowi, a jedynie za reprodukcje jego sylwetki. Inaczej w przypadku niezliczonych gwiazd kina, sportu czy estrady eksponowanych w reklamach banków w telewizji i na billboardach. W ekonomiście zachowującym resztki wiary w racjonalność konsumentów ta parada celebrytów musi budzić zdumienie. Dlaczego ktoś miałby korzystać akurat z usług tego banku, który za ciężkie pieniądze poleca kierowca rajdowy czy wokalistka? Czy Szymon Majewski naprawdę przeanalizował starannie rynek kredytów hipotecznych, zanim polecił ofertę jednego z banków? Czy Chuck Norris zna się na faktoringu, a Piotr Adamczyk na pożyczkach gotówkowych?

  czytaj więcej

 • Nepalczyka i Hindusa pilnie zatrudnię: Pracownicy z Azji zapełniają wakaty w naszych firmach

  Nepalczyka i Hindusa pilnie zatrudnię: Pracownicy z Azji zapełniają wakaty w naszych firmach

  Spawacze z Indii, informatycy z Chin, robotnicy z Bangladeszu. Pracodawcy sięgają po ludzi spoza Europy.

  czytaj więcej

 • Odwracanie dodruku pieniądza

  Odwracanie dodruku pieniądza

  Amerykański Fed ma zacząć ściągać dolary z rynku. Ale nie wiadomo, kiedy zacznie ani jakie to będzie mieć skutki. W piątek minęło dziewięć lat od upadku banku Lehman Brothers. To wydarzenie jest uznawane za symbol początku ostrej fazy kryzysu finansowego, który przeorał krajobraz sektora finansowego na świecie, w wielu krajach doprowadził do dużego wzrostu długu publicznego, a Grecję doprowadził do bankructwa.

  czytaj więcej

 • Na antypodach świetna pogoda. Dla gospodarki

  Na antypodach świetna pogoda. Dla gospodarki

  Rząd w Canberze może świętować rekordowy okres rozwoju bez kryzysu. Ale na horyzoncie zbierają się chmury. Ostatnim razem, kiedy australijska gospodarka była w recesji, Lech Wałęsa wciąż przyzwyczajał się do prezydenckiego fotela, a pierwsze miejsce na liście przebojów Trójki okupowała piosenka „Losing My Religion” zespołu R.E.M.

  czytaj więcej

 • Rynek pracy rozgrzany jak piec

  Rynek pracy rozgrzany jak piec

  Średnia płaca ostro idzie w górę. To bez wątpienia dobra wiadomość dla gospodarki. Ale niewykluczone, że będziemy musieli zapłacić za to wyższymi odsetkami od kredytów.

  czytaj więcej

 • Rachunki wzrosną o 10 proc.. Wszystko przez najdroższy od lat węgiel i prąd

  Rachunki wzrosną o 10 proc.. Wszystko przez najdroższy od lat węgiel i prąd

  Energia elektryczna, na którą wydajemy najwięcej, jest obecnie na Towarowej Giełdzie Energii o ponad 8 proc. droższa niż przed rokiem. Prąd z dostawą w 2018 r. kosztuje 168 zł za MWh, przed rokiem, kiedy rezerwowano energię na bieżący rok, cena była o 10 zł niższa. Gospodarstw domowych ten wzrost bezpośrednio nie dotyczy, bo dla nich taryfę ustala prezes Urzędu Regulacji Energetyki, na wniosek producentów. Cena prądu na giełdzie jest jednak jednym z ważniejszch elementów branych pod uwagę. Przed rokiem prezes URE zdecydował się obniżyć ceną energii o 4,6 proc., ale jednocześnie podniósł opłatę za jej dystrybucję. W rezultacie nasze rachunki nieznacznie rosły.

  czytaj więcej

 • Poszukiwanie bursztynu będzie koncesjonowane

  Poszukiwanie bursztynu będzie koncesjonowane

  Trzeba ukrócić nielegalne wydobycie jantaru. Będzie ono kwalifikowane jako przestępstwo, a nie wykroczenie. Prace nad nowelizacją ustawy – Prawo geologiczne i górnicze prowadzi resort środowiska.

  czytaj więcej

 • Ropa w USA drożeje o centa. Rafinerie mają problem ze wznowieniem produkcji

  Ropa w USA drożeje o centa. Rafinerie mają problem ze wznowieniem produkcji

  Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje o 1 centa, po zwyżce w poniedziałek o 2 centy. Rafinerie w USA, które miały wznowić normalną pracę po przejściu huraganów, mają problemy - podają maklerzy.

  czytaj więcej

 • Palacze kupują tytoń z banderolą i zasilają budżet

  Palacze kupują tytoń z banderolą i zasilają budżet

  W 2016 r. na jednego mieszkańca przypadło 1891 wypalonych papierosów – po raz pierwszy od 2013 r. wzrosły wpływy akcyzowe. W ubiegłym roku statystyczny Polak wypalił aż o 425 sztuk papierosów więcej niż w 2015 r. – wynika z najnowszych danych GUS. – To największy skok w historii – uważają eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Do tego to drugi z rzędu rok wzrostów.

  czytaj więcej

 • Wzrost gospodarczy w III kwartale może przekroczyć 4,5 proc.

  Wzrost gospodarczy w III kwartale może przekroczyć 4,5 proc.

  Budowlanka odrabia straty z 2016 r. Wzrost w przetwórstwie napędzał przemysł motoryzacyjny. Po lepszych od oczekiwań poniedziałkowych danych z rynku pracy lepsze od szacunków analityków okazały się również wczorajsze informacje na temat popytu w gospodarce w sierpniu.

  czytaj więcej

 • Siwy: Dotąd nie podejmowano żadnych działań, aby zatrzymać proceder wyłudzania VAT [WYWIAD]

  Siwy: Dotąd nie podejmowano żadnych działań, aby zatrzymać proceder wyłudzania VAT [WYWIAD]

  Fikcyjny tranzyt paliw można było zatrzymać. Służba Celna zajęła się tym dopiero w 2016 r., zarządzając konwojowanie transportów - mówił PAP przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL Sławomir Siwy. Wystarczyły elementarne działania, by poważnie ograniczyć ten proceder - dodał.

  czytaj więcej

 • Jest praca dla nauczycieli

  Jest praca dla nauczycieli

  Rok szkolny trwa w najlepsze, a szefowie placówek wciąż borykają się ze znalezieniem pedagogów. Mimo że oferują zatrudnienie na cały bądź na pół etatu.

  czytaj więcej

 • Zadłużenie szpitali znowu rośnie

  Zadłużenie szpitali znowu rośnie

  Po chwilowej poprawie, spowodowanej zapłatą przez NFZ za nadwykonania, przeterminowane płatności lecznic poszły w górę. Placówki liczą na to, że wynosząca blisko 5 mld zł nadwyżka budżetowa, o której wczoraj informował rząd, trafi częściowo do nich

  czytaj więcej

 • Woś: Hańba domowa w XXI wieku

  Woś: Hańba domowa w XXI wieku

  Mieszkania są zbyt drogie. To akurat doświadczenie w dzisiejszym rozwiniętym świecie dość powszechne. Drogie mieszkania rodzą gniew. I jest to gniew, którego nie należy się wstydzić. Bo jest się o co wściekać.

  czytaj więcej

 • Obcy nas nie wykorzystują. Kolonialne myślenie a’la Piketty to anachronizm

  Obcy nas nie wykorzystują. Kolonialne myślenie a’la Piketty to anachronizm

  Ci, którzy trąbią, że Polskę po 1989 r. skolonizował obcy kapitał, zwłaszcza ten niemiecki, by wyzyskiwać tanią siłę roboczą, zapominają o tym, że gospodarka nie musi być grą o sumie zerowej.

  czytaj więcej

 • Algorytmy zaczynają manipulować cenami. Dla nadzoru rynku to wyzwanie XXI wieku

  Algorytmy zaczynają manipulować cenami. Dla nadzoru rynku to wyzwanie XXI wieku

  Aby stworzyć kartel praktycznie niemożliwy do wykrycia dla organów nadzoru rynku, przedsiębiorcy nie potrzebują dziś spotkań w zadymionych pokojach. Wystarczy im... algorytm cenowy. OECD 13 września br. w specjalnym raporcie stwierdziła, że to właśnie algorytmy są obecnie największym wyzwaniem dla organów antymonopolowych. Te narzędzia niewłaściwie wykorzystane pomagają tworzyć trudne do wykrycia kartele.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników