pozostałe koszty operacyjne

Pozostałe koszty operacyjne - zgodnie z ustawą o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. są to koszty związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki.


 • PGZ miała ponad 100 mln straty. Teraz waży się jej los

  PGZ miała ponad 100 mln straty. Teraz waży się jej los

  Choć na działalności podstawowej Polska Grupa Zbrojeniowa zarobiła w ubiegłym roku ponad 200 mln zł, to w raporcie skonsolidowanym pokazała wynik na sporym minusie. Jej przyszłość jest niepewna.

  czytaj więcej

 • Wojsko Polskie się pochwali: Samoloty bojowe, czołgi, ale także rekonstruktorzy na koniach

  Wojsko Polskie się pochwali: Samoloty bojowe, czołgi, ale także rekonstruktorzy na koniach

  Już jutro z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie będzie można obejrzeć Wielką Defiladę Niepodległości. Będzie to znakomita okazja, by zobaczyć, czym dysponują, a czym nie, polscy żołnierze. W środę będzie można obejrzeć m.in. samolot Gulfstream G550, którym mają latać najważniejsze osoby w państwie, i porównać, czym różnią się amerykańskie czołgi Abrams od naszych Leopardów czy Twardych. Zwyczajowo defilada odbywała się w Alejach Ujazdowskich, tym razem będzie przeprowadzona z większym rozmachem na jednej z ważniejszych arterii komunikacyjnych stolicy – Wisłostradzie, przez co trasa zostanie zablokowana na kilkadziesiąt godzin. Jak informuje resort obrony, na defiladzie zobaczymy ponad 1000 żołnierzy, 900 rekonstruktorów, ponad 200 najważniejszych wojskowych pojazdów, ponad 100 samolotów i śmigłowców.

  czytaj więcej

 • Jakość, solidność, innowacyjność, 15 lat SOLIDARIS

  Jakość, solidność, innowacyjność, 15 lat SOLIDARIS

  Rozmowa z Piotrem Groegerem, Prezesem Zarządu przedsiębiorstwa transportowego SOLIDARIS Sp. z o.o. (Kędzierzyn-Koźle).Firma drugi rok z rzędu zdobyła właśnie tytuł i godło QI w Prestiżowym Programie Najwyższa Jakość Quality Interntional.

  czytaj więcej

 • VIP-y nie mogą oderwać się od ziemi

  VIP-y nie mogą oderwać się od ziemi

  MON nie spieszy się z wdrażaniem w życie projektu budowy specjalnej jednostki lotniczej do przewozu najważniejszych osób w państwie.

  czytaj więcej

 • Prostota przyciąga. Premium Mobile w czołówce bilansu przenosin [WYWIAD]

  Prostota przyciąga. Premium Mobile w czołówce bilansu przenosin [WYWIAD]

  W lipcu Premium Mobile znów był w czołówce bilansu przenosin - powiedział w wywiadzie dla DGP Dariusz Chlastawa, wiceprezes Premium Mobile.

  czytaj więcej

 • CSR według PWIK Sp. z o.o. w Gliwicach

  CSR według PWIK Sp. z o.o. w Gliwicach

  Wszelkie działania Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach opierają się na zasadach zrównoważonego rozwoju, a przyjęta Strategia Społecznej Odpowiedzialności jest odpowiedzią na oczekiwania wszystkich interesariuszy firmy. PWiK jest nominowane do tytułu Lider Społecznej Odpowiedzialności – EKO Firma 2018.

  czytaj więcej

 • Rachunkowość: Jak wykazać i ujmować rozliczenia międzyokresowe

  Rachunkowość: Jak wykazać i ujmować rozliczenia międzyokresowe

  Ujmowanie kosztów i przychodów zgodnie z zasadami rachunkowości jest jednym z warunków prawidłowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Obowiązują tu zasady memoriału i współmierności przychodów i kosztów. Dość często zdarzają się jednak sytuacje, że pracownicy księgowości mają wątpliwości, do jakiego okresu sprawozdawczego przyporządkować dany nakład, czy powinien on być ujmowany poprzez rozliczenie jednorazowe czy rozłożone w czasie. Przepisy nie dają tu jednoznacznej odpowiedzi.

  czytaj więcej

 • Co ma się zmienić w PIT i CIT od 2019 roku

  Co ma się zmienić w PIT i CIT od 2019 roku

  Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt dużej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ordynacji podatkowej, które przewidują wiele kontrowersyjnych rozwiązań dla podatników. Projekt nowych regulacji ma przejść szybką ścieżkę legislacyjną i wejść w życie już za niecałe cztery miesiące. Przedstawiamy zestawienie najważniejszych zmian, z jakimi podatnicy i ich doradcy będą musieli zmierzyć się już niedługo.

  czytaj więcej

 • Jak wyceniać nieruchomość inwestycyjną

  Jak wyceniać nieruchomość inwestycyjną

   Posiadamy budynek w Niemczech, wcześniej mieliśmy tam biuro i magazyn. Teraz zaprzestaliśmy działalności, przy czym nie chcemy sprzedawać tej nieruchomości, lecz ją wynająć. Jak go pokazywać w księgach.

  czytaj więcej

 • Zmiany w leasingu dotyczą też umów najmu

  Zmiany w leasingu dotyczą też umów najmu

  Od 1 stycznia 2019 r. nowy MSSF 16 będzie obowiązywał spółki sporządzające sprawozdania finansowe według międzynarodowych standardów. Muszą go też zastosować spółki z grup kapitałowych w przygotowywanych pakietach konsolidacyjnych zgodnych z MSSF

  czytaj więcej

 • Mniejsze fundusze strukturalne mogą oznaczać cięcia urzędniczych etatów

  Mniejsze fundusze strukturalne mogą oznaczać cięcia urzędniczych etatów

  Komisja Europejska założyła, że rozmowy o unijnym budżecie po 2020 r. uda się sfinalizować jeszcze przed wyborami europejskimi w maju przyszłego roku. Czasu zostało niewiele. Tymczasem projekt w obecnym kształcie nie jest dla Polski łaskawy – otrzymamy 64,4 mld euro. To o ponad 23 proc. mniej w stosunku do blisko 84 mld euro, które polskie regiony mają do dyspozycji w obecnej perspektywie. Co samorządy mogą zrobić, by w kolejnych latach wydać pieniądze bardziej efektywnie? Według Tomasza Dorożyńskiego z Uniwersytetu Łódzkiego przydałoby się lepsze zarządzanie i ograniczenie biurokracji. Nieuniknione będą też cięcia etatów wśród urzędników zajmujących się unijnymi środkami. Urzędy marszałkowskie na razie nie chcą o niczym przesądzać.

  czytaj więcej

 • Koniec użytkowania wieczystego: Trzy miesiące na analizę zasobów mieszkaniowych

  Koniec użytkowania wieczystego: Trzy miesiące na analizę zasobów mieszkaniowych

  5 października 2018 r. wejdzie w życie nowa ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Dla ksiąg rachunkowych jej skutki zaistnieją już 1 stycznia 2019 r., dlatego należy się na nie przygotować.

  czytaj więcej

 • Prezes NFZ: Zawsze, kiedy jest lepiej, zaczynają się protesty [WYWIAD]

  Prezes NFZ: Zawsze, kiedy jest lepiej, zaczynają się protesty [WYWIAD]

  Szansą na stabilizację jest odpowiednie ustawienie wartości kwoty bazowej i skali podwyżek w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu w zawodach medycznych - mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Jacyna, prezes NFZ.

  czytaj więcej

 • Pies ogrodnika czyli rzecz o fiskusie i luksusowych samochodach na firmę [OPINIA]

  Pies ogrodnika czyli rzecz o fiskusie i luksusowych samochodach na firmę [OPINIA]

  Luksus na firmę. Emocje opinii publicznej rozpalił aktualnie procedowany projekt nowelizacji przepisów podatkowych, regulujących rozliczanie wydatków na samochody służbowe.

  czytaj więcej

 • Księgi rachunkowe w 2019: Które podmioty zostaną objęte nowym obowiązkiem?

  Księgi rachunkowe w 2019: Które podmioty zostaną objęte nowym obowiązkiem?

  Jednostki dotychczas prowadzące PKPiR, których wartość przychodów za 2018 r. osiągnie kwotę 8 559 000 zł, będą zobligowane zaprowadzić na 1 stycznia 2019 r. pełną księgowość.

  czytaj więcej

 • Jak prowadzić ewidencję księgową sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym

  Jak prowadzić ewidencję księgową sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym

  Prowadzę działalność gospodarczą – sprzedaż wysyłkową materiałów budowlanych i chemii gospodarczej. Klienci dokonują zakupu głównie za pośrednictwem portalu Allegro, regulując należność za pobraniem. Sprzedaż ewidencjonujemy za pomocą kasy fiskalnej. W jaki sposób ujmować takie transakcje w ewidencji księgowej?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników