pożyczka

Pożyczka – operacja polegająca na udzieleniu przez osobę fizyczną lub instytucję określonej kwoty środków pieniężnych lub określonych przedmiotów do dyspozycji pożyczkobiorcy, na czas oznaczony lub nieoznaczony (Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę – art.


 • Na jakie świadczenia może liczyć biedna rodzina w Polsce

  Na jakie świadczenia może liczyć biedna rodzina w Polsce

  Rodziny o niskich dochodach mogą liczyć na pomoc od państwa, między innymi w postaci świadczeń pieniężnych, jak zasiłek rodzinny z licznymi dodatkami.

  czytaj więcej

 • MF: Samorządy są zadłużone w parabankach na ponad 164 mln złotych. Będą nowe przepisy

  MF: Samorządy są zadłużone w parabankach na ponad 164 mln złotych. Będą nowe przepisy

  Ponad 164 mln zł wynosiło zadłużenie samorządów w parabankach na koniec 2016 roku – poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort szykuje nową ustawę, która wyeliminuje patologie w tym obszarze.

  czytaj więcej

 • Gminy unikają pożyczania w parabankach

  Gminy unikają pożyczania w parabankach

   Ponad 164 mln zł wynosiło zadłużenie samorządów w parabankach na koniec 2016 r. – poinformowało Ministerstwo Finansów.

  czytaj więcej

 • ZUS w komfortowej sytuacji, ale legion młodych emerytów może mu zaszkodzić

  ZUS w komfortowej sytuacji, ale legion młodych emerytów może mu zaszkodzić

  Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jest w najlepszej kondycji od co najmniej 10 lat. Rośnie zdolność do obsługi bieżących zobowiązań ze spływających składek, ale możliwość wcześniejszego niż obecnie przechodzenia na emeryturę zmniejszy dochody i zwiększy wydatki ZUS. Sprzyjać mu będzie sytuacja na rynku pracy.

  czytaj więcej

 • Pełzająca rewolucja w terenie: Samorządowcy boją się, że w ciągu jednego posiedzenia Sejmu może dojść do rewolucji samorządowej

  Pełzająca rewolucja w terenie: Samorządowcy boją się, że w ciągu jednego posiedzenia Sejmu może dojść do rewolucji samorządowej

  Gra toczy się o centralizację władzy – mówią prezydenci, burmistrzowie, wójtowie. Powiatowe urzędy pracy, regionalne izby rozrachunkowe, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska – już przeszły pod kontrolę rządu albo za chwilę się tam znajdą.

  czytaj więcej

 • Nieprzedłużenie aresztu dla głównego podejrzanego w aferze SKOK Wołomin. Ziobro: Kompletnie niezrozumiałe

  Nieprzedłużenie aresztu dla głównego podejrzanego w aferze SKOK Wołomin. Ziobro: Kompletnie niezrozumiałe

  Jako "zaskakującą" i "kompletnie niezrozumiałą" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro określił w wypowiedzi dla PAP decyzję sądu o nieprzedłużaniu aresztu dla Piotra P., głównego podejrzanego w aferze SKOK Wołomin.

  czytaj więcej

 • Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  OPIS SYTUACJI: Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży zdrowej żywności. W związku z dynamicznym rozwojem branży spowodowanym rosnącym popytem na produkty ekologiczne, także poza granicami, przedsiębiorstwo stale się rozwija i osiąga coraz większe dochody. Przedsiębiorca od jakiegoś czasu zastanawia się nad zmianą formy prowadzenia działalności. Najbardziej pożądanym przez niego rozwiązaniem jest prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w związku z brakiem odpowiedzialności wspólników za zobowiązania. Uważa też, że jego przedsiębiorstwo będzie lepiej oceniane przez potencjalnych kontrahentów – jako duża i profesjonalna firma. Pan Jan nie ma jednak zaufanej osoby, z którą mógłby zawiązać spółkę, w związku z tym chciałby ją poprowadzić sam. Na początku działalności pan Jan chciałby posiadać pełną kontrolę w spółce i decydować o wszystkich sprawach. Jednak w przyszłości nie wyklucza wstąpienia do niej małżonki, przy czym objęłaby udziały na minimalnym poziomie. Pan Jan będzie w spółce wykonywał czynności, które dotychczas wykonywał w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, tj. składał zamówienia, pozyskiwał nowych klientów, uczestniczył w targach, kontrolował jakość zamówień itp., ale nie będzie już bezpośrednio otrzymywał zysków z prowadzonej działalności. Z uwagi na to pan Jan chciałby z tytułu wykonywanych dla firmy prac otrzymywać wynagrodzenie. Jeżeli spółka będzie się rozwijać w takim tempie jak dotychczas prowadzona działalność, intencją pana Jana jest zatrudnienie w odpowiednim czasie profesjonalnego menedżera, który przejmie zarządzanie firmą oraz będzie pełnił funkcję w zarządzie, przy czym on sam nie chciałby zostać pozbawiony wpływu na podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących działalności. Przed wykonaniem jakichkolwiek kroków i przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zmiany formy prowadzenia działalności pan Jan postanowił zwrócić się po profesjonalną poradę do radcy prawnego.

  czytaj więcej

 • Jest gotowość Kancelarii Prezydenta do zmian w ustawie o spreadach

  Jest gotowość Kancelarii Prezydenta do zmian w ustawie o spreadach

  Kancelaria Prezydenta jest gotowa poprzeć takie doprecyzowanie projektu ustawy o zwrocie spreadów, żeby jednoznacznie rozstrzygnąć, że nie blokuje ona innych roszczeń frankowiczów - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" Arkadiusz Szcześniak.

  czytaj więcej

 • Płatne studia? Rektorzy są za

  Płatne studia? Rektorzy są za

  Władze uczelni publicznych popierają wprowadzenie odpłatności za naukę. Pod warunkiem stworzenia powszechnego dostępu do kredytów studenckich.

  czytaj więcej

 • To miały być święta bez narzekania i liczenia się z każdym groszem. A jakie będą?

  To miały być święta bez narzekania i liczenia się z każdym groszem. A jakie będą?

  Program „Rodzina 500 plus”, ozusowanie umów-zleceń, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, niskie bezrobocie. To miały być zupełnie inne święta. Bez narzekania i liczenia się z każdym groszem. A jakie będą?

  czytaj więcej

 • Święta na Kanarach? Nowe zwyczaje wielkanocne Polaków

  Święta na Kanarach? Nowe zwyczaje wielkanocne Polaków

  Coraz szybsze tempo życia, ciągła walka o każdą wolną minutę, a także silnie rozwijający się konsumpcjonizm - to wszystko sprawia, że Polacy zaczynają wypracowywać zupełnie nową formę spędzania świąt. Tendencja ta uwidacznia się przede wszystkim podczas Wielkanocy.

  czytaj więcej

 • Były prokurator okręgowy w Rzeszowie pozostanie w areszcie

  Były prokurator okręgowy w Rzeszowie pozostanie w areszcie

  Do 15 lipca przedłużył w piątek rzeszowski sąd rejonowy areszt dla byłego szefa Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie Zbigniewa N. Jest on jednym z podejrzanych w tzw. aferze podkarpackiej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników