pożyczka

Pożyczka – operacja polegająca na udzieleniu przez osobę fizyczną lub instytucję określonej kwoty środków pieniężnych lub określonych przedmiotów do dyspozycji pożyczkobiorcy, na czas oznaczony lub nieoznaczony (Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę – art.


 • Znacznie szybsza restrukturyzacja dla małych firm

  Znacznie szybsza restrukturyzacja dla małych firm

   To drobna korekta, która jednak pozwoli utrzymać setki niewielkich przedsiębiorstw na powierzchni – tak projekt nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego, przyjęty wczoraj przez rząd, oceniają urzędnicy.

  czytaj więcej

 • Nasz biznes ekspansywnie wychodzi poza Stary Kontynent

  Nasz biznes ekspansywnie wychodzi poza Stary Kontynent

  W zeszłym roku krajowe firmy inwestowały w Chile, na Bahamach i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Za to z USA wycofaliśmy 85 mln zł. W 2016 r. polskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne wyniosły niemal 32 mld zł. Taka była różnica między sumą przeznaczoną przez zarejestrowane w kraju firmy na zakup udziałów w przedsiębiorstwach w innych krajach, zasilenie ich w kapitał przez reinwestycję zysków czy różnego rodzaju pożyczki i kwotą, którą nasze przedsiębiorstwa ściągnęły do kraju.

  czytaj więcej

 • Cimoszewicz: Tusk popełnił błąd, że Sikorski i Sienkiewicz nie przestali być ministrami. Sytuacja w PO byłaby teraz inna

  Cimoszewicz: Tusk popełnił błąd, że Sikorski i Sienkiewicz nie przestali być ministrami. Sytuacja w PO byłaby teraz inna

  - Afera z taśmami świadczyła o potwornej amatorszczyźnie polityków. Polityczne harakiri popełnił Bartłomiej Sienkiewicz, który przez całe lata uchodził za jednego z lepszych ekspertów do spraw wschodnich, został ministrem spraw wewnętrznych i zaczął się prezentować jako taki macho, który białostockim kibolom rzucał: Idziemy po was. Tusk popełnił straszny polityczny błąd, że Sikorski i Sienkiewicz nie przestali natychmiast być ministrami. Gdyby wtedy zniknęli, sytuacja w Platformie byłaby teraz inna - mówi Włodzimierz Cimoszewicz. Co odpowiada jego syn, Tomasz? Przeczytajcie rodzinną rozmowę z Magdaleną Rigamonti.

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Musimy pracować na własny cud gospodarczy

  Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Musimy pracować na własny cud gospodarczy

  Recept na boom gospodarczy z ostatnich 60 lat nie można po prostu przenieść do naszego kraju. Korea Południowa miała cud na rzeką Han. Niemcy – Wirtschaftswunder. Hiszpania – El Milagro espanol. Do tej listy można dołożyć gwałtowny rozwój Kraju Kwitnącej Wiśni czy Tajwanu.

  czytaj więcej

 • UE zmienia reguły dotyczące funduszy kapitału podwyższonego ryzyka

  UE zmienia reguły dotyczące funduszy kapitału podwyższonego ryzyka

  Przedstawiciele państw UE zatwierdzili w poniedziałek nowe regulacje dotyczące funduszy kapitału podwyższonego ryzyka (venture capital), które mają wspierać inwestycje w start-upy i innowacje.

  czytaj więcej

 • Odsetki ustawowe 2017: Ile wynoszą i jak je obliczyć

  Odsetki ustawowe 2017: Ile wynoszą i jak je obliczyć

  Jeżeli dłużnik zalega z zapłatą należności, możemy domagać się odsetek za opóźnienie. W sytuacji, gdy nie określimy ich wysokości w umowie, będą one ustalone zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego. W przepisach znajdziemy również określoną wysokość odsetek kapitałowych związanych z udzielonym nam kredytem lub pożyczką. Dowiedz się, czym są i ile wynoszą odsetki ustawowe.

  czytaj więcej

 • Biznes z twarzą

  Biznes z twarzą

  Polski rynek wierzytelności z roku na rok notuje znaczne wzrosty i zaliczany jest do grona najbardziej rozwiniętych na terenie Europy. Z uwagi na to stał się atrakcyjnym obszarem działania dla czołowych graczy z branży, pozwala rozwijać ich know-how, zasięg działania, a przede wszystkim skłania do stosowania wysokich standardów w zakresie świadczonych usług czy kultury korporacyjnej.

  czytaj więcej

 • Misiewicz przed komisją Amber Gold

  Misiewicz przed komisją Amber Gold

  Marcin P. zapewniał mnie, że ma uporządkowaną księgowość Amber Gold, że on to ogarnia i nie potrzebuje na razie pomocy - mówiła b. dyrektor departamentu finansowego Amber Gold Danuta Misiewicz Jak dodała, już w pierwszych dniach pracy zauważyła, "że pasywa spółki nie pokrywały się z aktywami".

  czytaj więcej

 • Oszukała pacjentki w szpitalu. Wyłudziła nawet hasła do kont bankowych

  Oszukała pacjentki w szpitalu. Wyłudziła nawet hasła do kont bankowych

  Krakowscy policjanci zatrzymali 29-letnią kobietę, która oszukiwała pacjentki w szpitalu i wykorzystywała ich chęć niesienia jej pomocy. Wyłudziła w ten sposób ponad 160 tys. zł - poinformowała małopolska policja. Kobieta otrzymała numery kont, dane do logowania oraz karty bankomatowe.

  czytaj więcej

 • Wilkowicz: Oszczędny projekt frankowy

  Wilkowicz: Oszczędny projekt frankowy

  W Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wprowadzającej mechanizm przewalutowania hipotek na złote. Wiadomo już, że nowa propozycja Andrzeja Dudy ma zastąpić wszystkie dotychczasowe pomysły. Czy zakończy sagę frankowiczów trwającą od stycznia 2015 r., kiedy szwajcarski bank centralny pozwolił na znaczące umocnienie swojej waluty? Są na to duże szanse. Gdyby jednak do tego doszło, wiadomo, że będzie jedna grupa niezadowolonych – frankowicze.

  czytaj więcej

 • Morawiecki na tropie cen transferowych: Fiskus wychwyci podejrzane transakcje firm

  Morawiecki na tropie cen transferowych: Fiskus wychwyci podejrzane transakcje firm

  Po uszczelnieniu VAT i CIT resort finansów bierze pod lupę podejrzane transakcje zawierane przez powiązane ze sobą firmy. Przyglądał się im będzie specjalny departament w MF.

  czytaj więcej

 • Sellin: Pożyczka udzielona TVP ma służyć m.in. poszerzeniu oferty programowej

  Sellin: Pożyczka udzielona TVP ma służyć m.in. poszerzeniu oferty programowej

  Pożyczka udzielona Telewizji Polskiej ma służyć m.in. dostosowaniu bazy technologicznej do obecnych potrzeb produkcyjnych; dotyczy to głównie oddziałów terenowych - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jak dodał pieniądze mają być też przeznaczone na poszerzenie oferty programowej TVP.

  czytaj więcej

 • Czabański: Na rynku medialnym dzięki TVP jest pluralizm

  Czabański: Na rynku medialnym dzięki TVP jest pluralizm

  Telewizja Polska dopuściła do przekazu informacyjno-publicystycznego rzeczy, które przez lata były niedopuszczane, albo wręcz wyśmiewane i niszczone; dzięki niej na rynku medialnym jest pluralizm - powiedział w piątek szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

  czytaj więcej

 • Mucha: Projekt prezydenta polepsza sytuację kredytobiorców

  Mucha: Projekt prezydenta polepsza sytuację kredytobiorców

  Przedstawiony przez prezydenta projekt jednoznacznie polepsza sytuację prawną kredytobiorców - mówił w piątek w Sejmie zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

  czytaj więcej

 • Inwentaryzacja to nie tylko spis z natury

  Inwentaryzacja to nie tylko spis z natury

  Najwięcej zaangażowania i pracy wymaga przeprowadzenie spisu z natury, dlatego utożsamiamy tę metodę z całą inwentaryzacją. Tymczasem inne metody – weryfikacja zapisów w księgach i potwierdzenie salda – potrafią sprawiać kłopoty nie tylko księgowym.

  czytaj więcej

 • Podatkowe błędne koło: Resort finansów zaostrza, a rozwoju luzuje przepisy

  Podatkowe błędne koło: Resort finansów zaostrza, a rozwoju luzuje przepisy

  Na trzy dni przed tym, jak minister finansów skutecznie przekonał rząd, że trzeba uszczelnić podatki dochodowe, minister rozwoju zaproponował ich rozszczelnienie.

  czytaj więcej

 • Węgiel z Donbasu w Polsce: Nowe tajemnice katowickiej spółki

  Węgiel z Donbasu w Polsce: Nowe tajemnice katowickiej spółki

  Kierowany przez ługańskiego separatystę Doncoaltrade jeszcze w 2016 r. sprowadzał do Polski antracyt – wynika z dokumentacji firmy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników