prawo budowlane

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo budowlane. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo budowlane.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Pracownicy sezonowi będą opodatkowani. Zobacz, co planuje rząd

  Pracownicy sezonowi będą opodatkowani. Zobacz, co planuje rząd

  Ryczałtowy podatek w wysokości około 300 zł miesięcznie za zatrudnienie pracownika sezonowego - takie ma być założenie ustawy, której projekt rząd przyjmie do końca tego roku - mówi PAP szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, który koordynuje prace nad projektem.

  czytaj więcej

 • Wiata wiacie nierówna: O czym trzeba wiedzieć, by ją postawić bez sporów z urzędem

  Wiata wiacie nierówna: O czym trzeba wiedzieć, by ją postawić bez sporów z urzędem

  Wielu przedsiębiorców decyduje się na postawienie wiat. Okazuje się jednak, że przy ich budowie bardzo często dochodzi do sporów z urzędami na tle interpretacji przepisów (o czym świadczy spora liczba orzeczeń sądowych z tym związanych). Spory dotyczą nie tylko tego, co może być za wiatę uznane, lecz także jakiego rodzaju jest ona obiektem. Prawidłowa kwalifikacja projektowanego obiektu budowlanego ma duże znaczenie dla określenia, jakie formalności związane z jego budową należy spełnić. Spore zamieszanie wprowadzają też zmiany stanu prawnego. W styczniu br. weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego będąca częścią pakietu wicepremiera Mateusza Morawieckiego „Sto zmian dla firm”, która wprowadziła pewne korzystne uproszczenia przy budowie wiat. Niestety nadal nie we wszystkich przypadkach może się ona odbyć na podstawie zgłoszenia. Wciąż w wielu sytuacjach potrzebne jest pozwolenie na budowę, a nawet inne decyzje. Wyjaśniamy główne wątpliwości związane z budową wiat. Wskazujemy, kiedy można postawić ją bez zgłoszenia, kiedy jest ono konieczne, a kiedy potrzebne będzie pozwolenie na budowę.

  czytaj więcej

 • Polska Agencja Prasowa ma problemy. Zakończy rok na minusie

  Polska Agencja Prasowa ma problemy. Zakończy rok na minusie

  PAP dostanie w tym roku z budżetu państwa ponad trzy razy większą dotację niż w latach poprzednich, ale na ZUS i ratowanie płynności musiała pożyczać w banku.

  czytaj więcej

 • ZSK dla przedszkolaków

  ZSK dla przedszkolaków

  W niewyjaśnionych okolicznościach trenerowi drużyny piłkarskiej w dniu meczu wygasa licencja trenerska, bez której nie ma wstępu na stadion. By znów ją zdobył, zespół asesorów sprawdza kolejno jego umiejętności trenerskie: dobieranie ustawień zawodników do taktyki drużyny przeciwnej, odpowiadanie na pytania mediów, wygłoszenie mowy motywacyjnej w przerwie meczu. Dla tysięcy przedszkolaków, które oglądają ten odcinek popularnej kreskówki „Supa Strikas – piłkarskie rozgrywki”, to standard potwierdzania kompetencji, który mocno zakorzeni się w ich świadomości.

  czytaj więcej

 • Dwa lata dobrej zmiany: Centralizm państwowy w praktyce

  Dwa lata dobrej zmiany: Centralizm państwowy w praktyce

  Na półmetku rządów PiS w dojrzałą fazę weszła nacjonalizacja sfery publicznej. Jej efektem może być ucieczka z pułapki średniego rozwoju. Ale są też niebezpieczeństwa.

  czytaj więcej

 • USA : "Tchórzliwy akt terroru" w Nowym Jorku

  USA : "Tchórzliwy akt terroru" w Nowym Jorku

  Mimo zaostrzonych środków ostrożności po wtorkowym ataku terrorystycznym na nowojorskim Manhattanie, w którym zginęło osiem osób a kilkanaście odniosło poważne obrażenia, dziesiątki tysięcy nowojorczyków wzięły udział w paradzie z okazji święta Halloween.

  czytaj więcej

 • Część żłobków nie skorzysta z nowego podatkowego zwolnienia

  Część żłobków nie skorzysta z nowego podatkowego zwolnienia

  Podatku od nieruchomości nie będzie płaciła niepubliczna placówka prowadzona w lokalu od gminy, ale ta w lokalu wynajmowanym np. od przedsiębiorcy już tak. Zmiany wchodzą od 1 stycznia.

  czytaj więcej

 • Ryanair niemile widziany w Polsce

  Ryanair niemile widziany w Polsce

  Podwarszawskiemu lotnisku, zajmującemu piąte miejsce wśród wszystkich portów lotniczych w Polsce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów, grozi zamknięcie. Wszystko przez spór między jego głównymi udziałowcami: państwowymi Polskimi Portami Lotniczymi (ponad 30 proc. udziałów) i samorządem województwa mazowieckiego (również ponad 30 proc.).

  czytaj więcej

 • Dotacje dla innowacyjnych firm

  Dotacje dla innowacyjnych firm

  Własne centrum badawczo-rozwojowe to duże ułatwienie dla firm, które stawiają na nowatorskie rozwiązania. Taka inwestycja wiąże się jednak z niemałymi wydatkami. Na szczęście polscy przedsiębiorcy po raz kolejny mają szansę zdobyć na ten cel unijne dofinansowanie.

  czytaj więcej

 • Dotacje dla innowacyjnych firm

  Dotacje dla innowacyjnych firm

  Własne centrum badawczo-rozwojowe to duże ułatwienie dla firm, które stawiają na nowatorskie rozwiązania. Taka inwestycja wiąże się jednak z niemałymi wydatkami. Na szczęście polscy przedsiębiorcy po raz kolejny mają szansę zdobyć na ten cel unijne dofinansowanie.

  czytaj więcej

 • W kredytach nie widać boomu gospodarczego

  W kredytach nie widać boomu gospodarczego

  Bankowcy mówią raczej o wzroście ryzyka. Szczególnie w odniesieniu do przedsiębiorstw.

  czytaj więcej

 • Z pustynnych namiotów do raju miliarderów. Czy nadchodzi upadek szejków?

  Z pustynnych namiotów do raju miliarderów. Czy nadchodzi upadek szejków?

  Ropa jest jak najmocniejszy narkotyk. Sprawiła, że arabscy szejkowie wprost z pustynnych namiotów przenieśli się do raju miliarderów. Teraz jednak w oczy zajrzał im strach, iż zbyt silne uzależnienie może przynieść równie efektowny upadek.

  czytaj więcej

 • Modzelewski: Rząd ws. VAT-u powinien wrócić do programu wyborczego PiS

  Modzelewski: Rząd ws. VAT-u powinien wrócić do programu wyborczego PiS

  Rząd po rekonstrukcji powinien wrócić do programu wyborczego PiS, wprowadzając nową, oczyszczoną z „przepisów optymalizacyjnych” ustawę o VAT, obejmującą zwłaszcza: podzieloną płatność, centralny rejestr podatników, centralny rejestr faktur - uważa prof. Witold Modzelewski.

  czytaj więcej

 • Opóźnienia w drogach drażnią ministra

  Opóźnienia w drogach drażnią ministra

  Czy zwolnienie szefa drogowców, wymuszenie rezygnacji szefa PKP Cargo oraz przekazanie systemu poboru e-myta Inspekcji Transportu Drogowego uchronią szefa MIB przed dymisją?

  czytaj więcej

 • Prace budowalne: Drugi dowód niepotrzebny, gdy opinia dobra

  Prace budowalne: Drugi dowód niepotrzebny, gdy opinia dobra

  Nadzór budowlany nie musi powoływać swojego biegłego z zakresu budownictwa, jeśli opinia inwestora w sprawie remontu jest rzetelna i nie została podważona w postępowaniu.

  czytaj więcej

 • Warchoł: Wina spółki nie będzie już zależeć od skazania sprawcy [WYWIAD]

  Warchoł: Wina spółki nie będzie już zależeć od skazania sprawcy [WYWIAD]

  - Katalog przestępstw, za które podmiot zbiorowy obecnie ponosi odpowiedzialność, jest bardzo dziurawy. To jeden z głównych powodów, dla których ustawa pozostaje właściwie martwa - mówi w wywiadzie dla DGP doktor Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników