prawo handlowe

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo handlowe. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo handlowe.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak od 1 października zadbać o ochronę firmowego koloru

  Jak od 1 października zadbać o ochronę firmowego koloru

  OPIS SYTUACJI: Produkty ABC sp. z o.o. wyróżniają się na rynku charakterystycznym kolorem opakowania. Wprawdzie spółka posiada zarejestrowany znak towarowy, ale chciałaby też zastrzec firmowy kolor. Co więcej, ze względu na zwiększenie nakładów na sprzedaż internetową oraz mobilne kanały dystrybucji zarząd pragnie zlecić opracowanie melodii mającej być swoistą wizytówką jej produktów. Prezes spółki słyszała o zmianach w prawie własności przemysłowej oraz rozszerzeniu definicji znaku towarowego. Planuje zatem uzyskanie dodatkowej ochrony także dla tego wyróżnika.

  czytaj więcej

 • Sukcesja w firmie: Inicjatywa cenna, ale ochrona pracowników jednak dyskusyjna

  Sukcesja w firmie: Inicjatywa cenna, ale ochrona pracowników jednak dyskusyjna

  Podjęcie tematu zarządu sukcesyjnego i zaproponowanie narzędzi pozwalających na kontynuację działania firmy, a co za tym idzie utrzymanie zespołu pracowników, było bezdyskusyjnie potrzebne. Cenne jest zatem podjęcie się przez Ministerstwo Rozwoju przygotowania projektu ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieją obszary projektu ustawy, które mogłyby być uregulowane w sposób bezpieczniejszy zarówno dla pracowników jak i przedsiębiorców. Niektóre z tych obszarów zostały wskazane w artykule „Po śmierci pracodawcy porozumienie o kontynuacji zatrudnienia tylko dla wybranych”.

  czytaj więcej

 • USA: Trump rozmawiał z premierem Kanady o układzie NAFTA

  USA: Trump rozmawiał z premierem Kanady o układzie NAFTA

  Przyszłość układu o wolnym handlu między Kanadą, Meksykiem i USA była tematem rozmów prezydenta Donalda Trumpa z premierem Kanady Justinem Trudeau. Trump nie wykluczył, że "układ NAFTA może być zastąpiony dwustronnymi porozumieniami handlowymi".

  czytaj więcej

 • Niedźwiedzie wyskakują oknem, czyli co oznaczają barwne powiedzenia ekonomistów

  Niedźwiedzie wyskakują oknem, czyli co oznaczają barwne powiedzenia ekonomistów

  Powszechnie używane kalki, puste slogany, a może maksymy, które trafnie opisują rzeczywistość – skąd pochodzą i co faktycznie oznaczają barwne powiedzenia ekonomistów.

  czytaj więcej

 • Czym jest sprawiedliwy handel? Fair Trade Film Festival w 3 miastach Polski

  Czym jest sprawiedliwy handel? Fair Trade Film Festival w 3 miastach Polski

  W listopadzie w 3 miastach Polski odbędzie się wyjątkowe wydarzenie o charakterze filmowo-społecznym: Fair Trade Film Festival. Podczas dwóch dni festiwalu mieszkańcy Krakowa, Warszawy i Wrocławia będą mogli oglądać filmy oraz wziąć udział w spotkaniach z ekspertami, w warsztatach oraz degustacjach produktów Fairtrade. Głównym celem Festiwalu jest popularyzacja idei Sprawiedliwego Handlu i ekonomii społecznej poprzez krótkie i średnie filmy dokumentalne i przedstawienie, czym jest Fairtrade w praktyce. Na wszystkie pokazy wstęp wolny!

  czytaj więcej

 • Węgiel z Donbasu w Polsce: Nowe tajemnice katowickiej spółki

  Węgiel z Donbasu w Polsce: Nowe tajemnice katowickiej spółki

  Kierowany przez ługańskiego separatystę Doncoaltrade jeszcze w 2016 r. sprowadzał do Polski antracyt – wynika z dokumentacji firmy.

  czytaj więcej

 • Zmiana sposobu przeznaczenia nieruchomości to ryzyko wypowiedzenia umowy dzierżawy

  Zmiana sposobu przeznaczenia nieruchomości to ryzyko wypowiedzenia umowy dzierżawy

  Prowadzę działalność handlową na nieruchomości należącej do miasta. Niedawno wypowiedziano mi dzierżawę. Według urzędu mam prawo do użytkowania gruntu tylko w drobnych celach rolno-ogrodniczych dla własnych potrzeb, tymczasem wybudowałem na niej sklep z serwisem rowerowym, a na to brak jest zgody miasta. Kilka lat temu sugerowano mi wzięcie udziału w przetargu na inną działkę, ale od tego czasu miasto nie podważało już moich decyzji. Płacę też podatki od prowadzonej działalności, sądziłem więc, że wszystko jest zaakceptowane, zwłaszcza że sąsiedzi postępują podobnie. Co powinienem teraz zrobić? Czy mogę złożyć pozew o bezskuteczność wypowiedzenia, powołując się na mój interes prawny?

  czytaj więcej

 • Jedyny członek zarządu powiadomi KRS o rezygnacji. Eksperci: Problem pozostaje

  Jedyny członek zarządu powiadomi KRS o rezygnacji. Eksperci: Problem pozostaje

  ZMIANA PRAWA: Ministerstwa Rozwoju i Finansów postanowiły wreszcie rozwiązać odwieczny problem w spółkach kapitałowych: na czyje ręce ustępujący członek jednoosobowego zarządu powinien złożyć wypowiedzenie? Spór w tej kwestii w orzecznictwie trwa już od wielu lat. Aby go zakończyć, proponuje się wprowadzenie nowego obowiązku dla rezygnujących członków zarządu: mieliby oni sami powiadamiać o tym fakcie sąd rejestrowy.

  czytaj więcej

 • Wizyta Erdogana w Polsce. Skorzystamy na niej, czy stracimy?

  Wizyta Erdogana w Polsce. Skorzystamy na niej, czy stracimy?

  Warszawa może skorzystać gospodarczo na konfliktach Ankary ze starą Europą. Ale zbytnie zacieśnianie stosunków nie jest jej na rękę

  czytaj więcej

 • Opłacalna walka z niechcianymi e-mailami

  Opłacalna walka z niechcianymi e-mailami

  Po 100 zł za każdy niechciany e-mail wysłany do polskiego konsumenta zapłacił popularny szwedzki sklep odzieżowy. Łącznie kwota rekompensaty wyniosła 1,7 tys. zł.

  czytaj więcej

 • Nowa szansa dla programistów

  Nowa szansa dla programistów

  Informatycy nie mają dziś problemów ze znalezieniem atrakcyjnej pracy w dużych korporacjach. A co z osobami, które nie chcą rezygnować z ciekawych wyzwań, ale wolą działać na własny rachunek? Odpowiedzią może być e-Pionier

  czytaj więcej

 • Zagraniczni inwestorzy zarabiają i wykładają

  Zagraniczni inwestorzy zarabiają i wykładają

  Pochodzący spoza Polski właściciele krajowych firm wyprowadzają z naszego kraju gigantyczne pieniądze. Prawda? Tak, ale nie do końca.

  czytaj więcej

 • Szef służby cywilnej: Nie jestem zwolennikiem odmrożenia kwoty bazowej dla urzędników [WYWIAD]

  Szef służby cywilnej: Nie jestem zwolennikiem odmrożenia kwoty bazowej dla urzędników [WYWIAD]

  Przyszedłem na to stanowisko z departamentu prawnego i miałem tak zakodowane, że robienie czegokolwiek równa się zmianom w prawie. Okazało się, że nie tylko zmiany legislacyjne są istotne. Można wiele zdziałać nowocześniejszym podejściem do zarządzania kadrami - mówi w wywiadzie dla DGP Dobrosław Dowiat-Urbański, szef służby cywilnej.

  czytaj więcej

 • Zagraniczni inwestorzy walczą o 10 mld od Polski

  Zagraniczni inwestorzy walczą o 10 mld od Polski

  10 mld zł to roszczenia zagranicznych firm wobec Polski w 11 postępowaniach toczących się na mocy dwustronnych umów o ochronie inwestycji (BIT). Może być ich więcej.

  czytaj więcej

 • Szef MSZ: Europejska Polityka Sąsiedztwa jest w kryzysie [WYWIAD]

  Szef MSZ: Europejska Polityka Sąsiedztwa jest w kryzysie [WYWIAD]

  Postępująca integracja krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską to autentyczny sukces polskiej dyplomacji - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski przed wizytą w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie. Ocenił jednocześnie, że w sferze kontaktów z Kaukazem Polska ma "sporo do nadrobienia".

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników