przedsiębiorcy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu przedsiębiorcy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące przedsiębiorcy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Nowe zasady w obrocie ziemią rolną przeorały pole upadłości i restrukturyzacji

  Nowe zasady w obrocie ziemią rolną przeorały pole upadłości i restrukturyzacji

  Reglamentacja sprzedaży nieruchomości rolnych utrudnia życie syndykom i negatywnie wpływa na poziom zaspokojenia wierzycieli. Blokuje też próby sanacji przedsiębiorstw.

  czytaj więcej

 • Suplementy diety trzeba zgłosić do głównego inspektora sanitarnego

  Suplementy diety trzeba zgłosić do głównego inspektora sanitarnego

  Prowadzę od niedawna sklep z artykułami zielarskimi i suplementami diety, m.in. sprowadzanymi od producenta w USA. Po kontroli z powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej dostałem decyzję nakazującą m.in. przedstawienie do wglądu dowodów potwierdzających fakt powiadomienia głównego inspektora sanitarnego o pierwszym wprowadzeniu do obrotu na terytorium RP suplementów diety. Czy decyzja sanepidu jest prawnie uzasadniona? Czy grozi mi zamknięcie sklepu?

  czytaj więcej

 • Dobra zmiana osłabiła rynek reklamowy

  Dobra zmiana osłabiła rynek reklamowy

   Niemal 7 mld zł sięgną wydatki reklamowe na polskim rynku w tym roku – szacuje agencja mediowa Zenith. Ale prognozowana dynamika wzrostu inwestycji w reklamę w ciągu ostatnich miesięcy spadła o 0,2 pkt proc. i wynosi obecnie 3 proc. Agata Majecka, general manager w Zenith, tłumaczy, że większa ostrożność reklamodawców to efekt niepewnej sytuacji gospodarczej i niższej od spodziewanej konsumpcji.

  czytaj więcej

 • Wycinka drzew bez opłat: Za nasadzenia zastępcze odpowiada nabywca nieruchomości czy deweloper?

  Wycinka drzew bez opłat: Za nasadzenia zastępcze odpowiada nabywca nieruchomości czy deweloper?

  Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U z 2015 r. poz. 1651 ze zm.; dalej: u.o.p.) daje przedsiębiorcom ubiegającym się o zezwolenie na wycinkę drzew lub krzewów możliwość zwolnienia się z obowiązku uiszczenia opłaty za ich usunięcie. Możliwe jest to pod warunkiem m.in. wypełnienia obowiązku nasadzeń zastępczych oraz utrzymania żywotności posadzonych drzew przez 3 lata. Deweloperzy mają jednak często z tym problem, gdyż z reguły po zakończeniu budowy przenoszą własność nieruchomości na nabywców. Kto więc ma odpowiadać za utrzymanie nasadzeń w prawidłowej kondycji po zbyciu nieruchomości – nabywca czy w dalszym ciągu deweloper?Wycinka drzew bez opłat: Za nasadzenia zastępcze odpowiada nabywca czy deweloper?

  czytaj więcej

 • Za lampy LED niezgodne z wymaganiami sprzedawca też ponosi odpowiedzialność

  Za lampy LED niezgodne z wymaganiami sprzedawca też ponosi odpowiedzialność

  Sprzedajemy lampy LED, które kupujemy u importera sprowadzającego je z Chin. Niedawno jeden z klientów zakwestionował prawdziwość parametrów, które importer zadeklarował na opakowaniu, a ponadto stwierdził, że informacje są niepełne, bo brakuje m.in. danych o trwałości lampy. Jako sprzedawca mam niewielkie możliwości skontrolowania parametrów jakościowych. Czy ponoszę odpowiedzialność za ewentualne nieprawdziwe informacje? Jakie dane powinny znaleźć się na opakowaniu?

  czytaj więcej

 • Reforma prawa cywilnego: Czego zabrakło w nowelizacji?

  Reforma prawa cywilnego: Czego zabrakło w nowelizacji?

  W definicji dokumentu zabrakło wyraźnego stwierdzenia, że sposób utrwalenia informacji musi umożliwiać jej zachowanie i odtworzenie - mówi w wywiadzie dla DGP Dr Aleksandra Pokropek, radca prawny w kancelarii Furtek Komosa Aleksandrowicz.

  czytaj więcej

 • Umowy procesowe: Nowy instrument dla przedsiębiorców

  Umowy procesowe: Nowy instrument dla przedsiębiorców

  Firmy zyskają nowe narzędzie, które ma ułatwić im dochodzenie należności. Chodzi o umowy procesowe, które zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju.

  czytaj więcej

 • Miłosz: Wesołe miasteczko MON

  Miłosz: Wesołe miasteczko MON

  Życie przedsiębiorcy w Polsce jest niczym jazda pociągiem w wesołym miasteczku, w zamku strachu czy innym tunelu grozy. Tu nagle wyskoczy jakiś potwór, tam będzie niespodziewanie z górki, by za chwilę iść ostro pod górę, słuchając jęków ofiar torturowanych tuż za ścianą.

  czytaj więcej

 • Prezes Instytutu Ordo Iuris: Wypełniliśmy pewną niszę

  Prezes Instytutu Ordo Iuris: Wypełniliśmy pewną niszę

  Oczywiście, że mam poczucie wpływu na rzeczywistość. Na pewno klimat jest teraz dużo lepszy do wprowadzenia w życie naszych propozycji aniżeli wtedy, gdy u władzy była koalicja PO-PSL – mówi Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris, konserwatywnego prawniczego think tanku

  czytaj więcej

 • Staszak: Woluntaryzm egzekucyjny

  Staszak: Woluntaryzm egzekucyjny

  Ustawodawca od lat woli udawać, że każdy z dłużników ma znaczny majątek , który wystarczy do wyegzekwowania całości świadczenia, i to w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy

  czytaj więcej

 • Partner stracił uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu. Czy to koniec spółki

  Partner stracił uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu. Czy to koniec spółki

  Razem z kolegą założyliśmy kilka lat temu spółkę partnerską. Niestety 31 sierpnia 2016 r. wspólnik prawomocnie utracił uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu związanego z profilem spółki. Kiedy zatem ulegnie ona rozwiązaniu?

  czytaj więcej

 • Jednoczesna zmiana planu miejscowego i studium jest niemożliwa

  Jednoczesna zmiana planu miejscowego i studium jest niemożliwa

  Planujemy budowę zakładu produkcyjnego. Bardzo nam zależy na czasie – chciałbym rozpocząć prace najszybciej, jak to możliwe. Niestety do realizacji zamierzenia niezbędne jest uchwalenie planu miejscowego. Na etapie wstępnych analiz w gminie okazało się, że nowy plan miejscowy byłby sprzeczny z treścią studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i w związku z powyższym konieczna jest również zmiana studium. Rozłożone w czasie prace nad zmianą studium i zmianą planu miejscowego znacząco wydłużyłyby przygotowania do inwestycji. Zastanawiam się, czy w celu przyśpieszenia całej procedury nie byłoby możliwe równoczesne rozpoczęcie prac nad zmianą planu miejscowego i studium?

  czytaj więcej

 • Końcówka roku obfituje w nabory wniosków

  Końcówka roku obfituje w nabory wniosków

  PORADNIK Dotacje inwestycyjne dla firm cieszą się zawsze bardzo dużym zainteresowaniem. Konkursy z nowej puli Funduszy Europejskich już ruszyły, warto się więc do nich dobrze przygotować.

  czytaj więcej

 • Gowin: Trzeba przyspieszyć działania pilotowane przez Morawieckiego

  Gowin: Trzeba przyspieszyć działania pilotowane przez Morawieckiego

  Mamy zauważalny spadek inwestycji, trzeba przyspieszyć działania, które pilotuje wicepremier Mateusz Morawiecki; cały rząd powinien wesprzeć plan odpowiedzialnego rozwoju w jeszcze większym stopniu niż do tej pory - mówi PAP wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

  czytaj więcej

 • CBOS: 58 proc. Polaków nie zgadza się na przyjmowanie uchodźców

  CBOS: 58 proc. Polaków nie zgadza się na przyjmowanie uchodźców

  58 proc. ankietowanych przez CBOS nie zgadza się na przyjmowanie przez Polskę uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi, za ich przyjmowaniem jest 38 proc. badanych; z czego 34 proc. opowiada się za czasowym schronieniem, a 4 proc. zgadza się na ich osiedlenie w Polsce.

  czytaj więcej

 • Resort rozwoju pracuje nad ułatwieniami dla przedsiębiorców

  Resort rozwoju pracuje nad ułatwieniami dla przedsiębiorców

  Złagodzenie przepisów prawa pracy dla małych firm, łatwiejsze odzyskiwanie długów a także możliwość powoływania nowego rodzaju spółki to niektóre propozycje ministerstwa rozwoju, które ułatwią działalność przedsiębiorców

  czytaj więcej

 • Eksperci: Podniesienie płacy powinno być połączone ze zmianami w podatkach

  Eksperci: Podniesienie płacy powinno być połączone ze zmianami w podatkach

  Podniesienie płacy minimalnej do 2 tys. zł powinna poprzedzić reforma systemu podatkowego dla przedsiębiorców - uważa prof. Piotr Broda-Wysocki z Insty­tutu Pracy i Spraw Soc­jal­nych. Zdaniem dr Igi Magdy z IBS należy obniżyć podatki dla osób, które zarabiają najmniej.

  czytaj więcej

 • Gowin przedstawił plany dotyczące nauki i szkolnictwa wyższego. Sprawdź, co się zmieni

  Gowin przedstawił plany dotyczące nauki i szkolnictwa wyższego. Sprawdź, co się zmieni

  Zmiany w systemie szkolnictwa wyższego, wsparcie partnerstwa nauki z biznesem oraz realizacja społecznej odpowiedzialności nauki - to elementy planu zmian systemowych dla nauki i szkolnictwa wyższego, przedstawionego we wtorek na posiedzeniu rządu przez ministra nauki.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników