przedsiębiorcy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu przedsiębiorcy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące przedsiębiorcy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Konkurent używa nazwy firmy w reklamie AdWords? Można temu przeciwdziałać

  Konkurent używa nazwy firmy w reklamie AdWords? Można temu przeciwdziałać

  Przedsiębiorca ma narzędzia, by zablokować działania tego, kto wykorzystał jego markę w celu poprawy swojej pozycji w wyszukiwarce.

  czytaj więcej

 • ŚCIĄGAWKA: Jak uzyskać zezwolenie na loterię promocyjną

  ŚCIĄGAWKA: Jak uzyskać zezwolenie na loterię promocyjną

  Przedsiębiorcy – w celu zwiększenia obrotów – często organizują loterie promocyjne dla konsumentów. Trzeba pamiętać, że wymagane jest uzyskanie zezwolenie dyrektora izby administracji skarbowej. O takie zezwolenie mogą się ubiegać podmioty, które spełnią warunki określone w ustawie z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 471 ze zm.; dalej: ugh). Loterie promocyjne mogą być urządzane jednorazowo, zgodnie z zatwierdzonym regulaminem, w skali ogólnokrajowej lub lokalnej. Przedstawiamy poniżej, jak w kilku krokach uzyskać odpowiednie zezwolenie.

  czytaj więcej

 • Co trzeba zmienić, gdy wspólnicy przechodzą z zarządu do rady

  Co trzeba zmienić, gdy wspólnicy przechodzą z zarządu do rady

  OPIS SYTUACJI: Wspólnicy ABC spółki z o.o., z których część pełni funkcje w zarządzie spółki, dyskutują na nieformalnym spotkaniu o planowanych zmianach w zasadach zarządzania i reprezentacji ich spółki. W ostatnim czasie spółka osiągnęła rynkowy sukces i konieczne stało się zatrudnienie profesjonalnego menedżera oraz powierzenie mu stanowiska prezesa zarządu. Wspólnicy chcieliby jednak zachować pełną kontrolę nad jego działaniami, dlatego mają zostać pozostawione kompetencje nadzorczo-właścicielskie. W związku z tym udziałowcy zamierzają podjąć wiele uchwał mających na celu określenie procedury wyboru profesjonalnego zarządu spółki, a także ustalenie zasad obliczania wynagrodzenia członków organów spółki. Do tej pory wspólnicy pełniący funkcję członków zarządu nie pobierali z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia. Zatrudnienie zaś osoby spoza ich grona wymaga przyznania jej adekwatnego uposażenia. Wspólnicy zamierzają m.in. określić wymagania, jakie powinni spełniać kandydaci na stanowisko członka zarządu. Chodzi o to, by zapewnić wybór w skład owego organu wyłącznie profesjonalistów. Do tego wprowadzenie sztywnych kryteriów ma zapewnić każdorazowo odpowiedni wybór piastunów organu.

  czytaj więcej

 • Trybunał UE: Regulamin firmy może zakazywać noszenia chusty islamskiej

  Trybunał UE: Regulamin firmy może zakazywać noszenia chusty islamskiej

  Regulamin przedsiębiorstwa zakazujący noszenia w miejscu pracy widocznych symboli politycznych, światopoglądowych lub religijnych, jak np. chusta muzułmańska nie jest dyskryminacją - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE.

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Nasze programy gospodarcze zaczynają działać

  Morawiecki: Nasze programy gospodarcze zaczynają działać

  Nasze programy gospodarcze, społeczne i inwestycyjne zaczynają działać - podkreślił we wtorek wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem widać to po spadku bezrobocia, wzroście gospodarczym i rosnących inwestycjach.

  czytaj więcej

 • Znak towarowy musi mieć renomę w momencie pojawienia się produktu konkurencyjnego

  Znak towarowy musi mieć renomę w momencie pojawienia się produktu konkurencyjnego

  Jeżeli producent wprowadza na rynek towar oznaczony identycznie, jak markowy produkt firmy z innej branży, odpowiada za naruszenie praw ochronnych znaku towarowego tylko wtedy, gdy ów wcześniejszy produkt zyskał już renomę na rynku – stwierdził Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Zamówienia publiczne: Luka wykańcza prywatne firmy

  Zamówienia publiczne: Luka wykańcza prywatne firmy

  Przepisy o in-house nie przewidziały, że spółka komunalna może dostać od gminy zamówienie z wolnej ręki, a potem działać na zasadach komercyjnych.

  czytaj więcej

 • Nowy projekt ustawy. Sklepy monopolowe mogą być bliżej szkół i kościołów

  Nowy projekt ustawy. Sklepy monopolowe mogą być bliżej szkół i kościołów

  Projekt ustawy o wychowaniu w trzeźwości pozwala na otwieranie sklepów monopolowych w bliskim sąsiedztwie szkół, przedszkoli i kościołów.

  czytaj więcej

 • Prezes NRA: To reklamy sprawiają, że pacjenci spożywają więcej leków

  Prezes NRA: To reklamy sprawiają, że pacjenci spożywają więcej leków

  O tym, dlaczego Naczelna Rada Aptekarska powinna być wolna od związków z koncernami, mówi jej prezes Elżbieta Piotrowska-Rutkowska

  czytaj więcej

 • Upadłość: Doradcy restrukturyzacyjni stłamszeni pod butem ministra

  Upadłość: Doradcy restrukturyzacyjni stłamszeni pod butem ministra

  Rozszerzenie uprawnień nadzorczych szefa resortu sprawiedliwości o możliwość rugowania z zawodu, i to na podstawie niedookreślonych przepisów, to zdaniem ekspertów kiepski pomysł.

  czytaj więcej

 • Firmy dopłacą do zatrudniania Ukraińców

  Firmy dopłacą do zatrudniania Ukraińców

  Rada Ministrów przyjęła wreszcie wczoraj projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

  czytaj więcej

 • Jabłka na wariackich papierach. Czyli jak handel wygrał z polityką

  Jabłka na wariackich papierach. Czyli jak handel wygrał z polityką

  Polska jest największym producentem jabłek w Europie. Przez lata nie było problemów z ich eksportem. Wschód wchłaniał każdą ilość owoców. Po aneksji Krymu i zamrożeniu stosunków polsko-rosyjskich w 2014 r. wydawało się, że cały sektor upadnie. Na sadowników padł strach. Po trzech latach okazuje się, że mimo animozji politycznych handel się odrodził. Do poziomów niemal sprzed aneksji ukraińskiego półwyspu. Polakom co prawda nie udało się znaleźć nowych rynków. Jednak zarówno nasi eksporterzy, jak i rosyjscy odbiorcy zaakceptowali pewną fikcję: każdy wie, że jabłka na „białoruskich papierach” są polskie. Handel po prostu wyprzedził politykę.

  czytaj więcej

 • Wspólne łowy banków i fiskusa. Razem przeciwko oszustom

  Wspólne łowy banków i fiskusa. Razem przeciwko oszustom

  Stworzą narzędzie do wychwytywania firm próbujących wyłudzić podatek od towarów i usług.

  czytaj więcej

 • Brexit już nie do zatrzymania

  Brexit już nie do zatrzymania

  Inwestorzy obawiają się skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ale gospodarka nie daje powodu do niepokoju: nie dość, że nie ma recesji, to PKB rośnie.

  czytaj więcej

 • Schetyna: Polityka europejska PiS wyprowadza nas z Unii Europejskiej

  Schetyna: Polityka europejska PiS wyprowadza nas z Unii Europejskiej

  Polityka europejska PiS będzie jedną z kluczowych kwestii składających się na uzasadnienie wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło - zapowiedział szef Platformy Grzegorz Schetyna. „Prowadząc politykę w taki sposób wyprowadzają Polskę z Unii” – podkreślił.

  czytaj więcej

 • Petru: To Kaczyński jest zdrajcą, a nie opozycja

  Petru: To Kaczyński jest zdrajcą, a nie opozycja

  Zdrajcą jest Jarosław Kaczyński, dlatego że działał przeciwko Polsce – tak lider partii Nowoczesna Ryszard Petru skomentował wypowiedź prezesa PiS o tym, że opozycja ciesząc się z przegranej rządu na szczycie w Brukseli „wpisuje się w tradycję zdrady narodowej”.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników