przemysł

Przemysł – dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn.


 • Film "Amok": Zanim wszedł na salę kinową, trafił do sądowej

  Film "Amok": Zanim wszedł na salę kinową, trafił do sądowej

  Wchodzący w piątek na ekrany „Amok” emocjonuje prawników. Powód? Spór, jaki wywiązał się między rodziną ofiary a producentem i dystrybutorem.

  czytaj więcej

 • „Amok” może dotknąć właścicieli portali internetowych

  „Amok” może dotknąć właścicieli portali internetowych

  Spór pomiędzy rodziną ofiary Krystiana Bali a producentem i dystrybutorem może mieć nieoczekiwane skutki. Niewykluczone bowiem, że jeśli sąd uzna, iż doszło do naruszeń dóbr osobistych bliskich zabitego mężczyzny, konsekwencje poniosą m.in. właściciele kin oraz portali internetowych emitujących sporne zwiastuny i informacje prasowe.

  czytaj więcej

 • Miłosz: Prywaciarskie rugi ministra Macierewicza

  Miłosz: Prywaciarskie rugi ministra Macierewicza

  Prezydent Andrzej Duda doczekał się wczoraj odpowiedzi od ministra obrony Antoniego Macierewicza. I nie był do końca usatysfakcjonowany. Zwierzchnik Sił Zbrojnych pytał o nieobsadzone stanowisko attaché wojskowego w USA i innych krajach oraz o tworzenie wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblągu. Sprawy, które można łatwo i szybko skierować na właściwe tory, a za dwa tygodnie będzie można pewnie triumfalnie obwieścić, że jest sukces i prezydent naprawił. Co ciekawe, prezydent dotychczas nie pytał choćby o liczne odejścia generałów czy np. stosunek resortu obrony do prywatnego biznesu. A to, wydaje się, jednak problemy nieco poważniejsze.

  czytaj więcej

 • Krupa: Powrót do Europy kanclerza Bismarcka

  Krupa: Powrót do Europy kanclerza Bismarcka

  Niemcy już dziś starają się zabezpieczyć na wypadek rozpadu strefy euro. Nastroje społeczne we Francji, Włoszech i innych krajach południa Europy pozostaną niekorzystne, a deklaracje pogłębionej współpracy w postaci Europy wielu prędkości to tylko listek figowy dla narastających podziałów polityczno-gospodarczych. Niemcy nie będą mogły długo utrzymać hegemonii we Wspólnocie, dlatego już wybiegają w przyszłość, szukając sprzymierzeńców w nowej Unii. Polska z biegiem lat będzie dla nich coraz ważniejszym partnerem dla współpracy ekonomicznej i militarnej.

  czytaj więcej

 • Przedsiębiorcy będą bronić państwa

  Przedsiębiorcy będą bronić państwa

  Spółki, które otrzymują od Skarbu Państwa pieniądze na badania naukowe i prace rozwojowe w celu rozwoju swej produkcji związanej z przemysłem obronnym, będą musiały wesprzeć Rzeczpospolitą, gdy ta znajdzie się w potrzebie.

  czytaj więcej

 • Popkulturowy Wietnam. Filmowa wizja wojny

  Popkulturowy Wietnam. Filmowa wizja wojny

  Naszą wyobraźnię o wojnie w Wietnamie ukształtowało kino. Żeby odkłamać ten filmowy obraz, warto wsłuchać się w głosy tych, którzy widzieli ją na własne oczy.

  czytaj więcej

 • Dla rynku walutowego najważniejsze będzie głosowanie ws. Obamacare

  Dla rynku walutowego najważniejsze będzie głosowanie ws. Obamacare

  Umiarkowanie ciekawy kalendarz danych makro zostanie dziś zepchnięty na plan dalszy. Stanie się tak za sprawą testu dla polityki prezydenta Donalda Trumpa. Tak bowiem inwestorzy traktują dzisiejsze głosowanie w Izbie Reprezentantów nad odwołaniem Obamacare. Wynik głosowania pozostaje otwarty, głównie za sprawą braku konsensusu wśród samych republikanów. Poranne notowania złotego nie wróżą na razie zmienności jakie zapewne obserwować będziemy wieczorem. Głosowanie planowane jest pomiędzy godziną 19-ą a 21-ą.

  czytaj więcej

 • 64 proc. polskich firm obawia się cyberataków na systemy przemysłowe

  64 proc. polskich firm obawia się cyberataków na systemy przemysłowe

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC. "To co kiedyś było tylko science-fiction staje się rzeczywistością" - powiedział PAP Jacek Sygutowski, szef Zespołu Cyber Security w PwC.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników