rachunek

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu rachunek. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące rachunek.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ažubalis: Polacy na Litwie mają się dobrze

  Ažubalis: Polacy na Litwie mają się dobrze

  Litwini i Polacy pamiętają, jak w okresie międzywojennym nasz konflikt stał się pętlą na szyi obu narodów. Wówczas zewnętrzne siły dokładały wszelkich starań, by pozostał on nierozwiązany, a i sam antagonizm miał złożony i zdradliwy charakter. Dziś stosunki między Litwą i Polską znów utknęły w martwym punkcie, choć powody ku temu są znacznie mniej namacalne. Są to kwestie praw społeczności polskiej na Litwie, które stały się przedmiotem stosunków dwustronnych i zepchnęły na margines kwestie geopolityczne. Podobnie jak kiedyś dziś również można śmiało twierdzić, że ten nowy spór został wywołany przez trzecią siłę. Nie mniejsze znaczenie mają ambicje i różne oceny historyczne. Mimo to, by nie powtarzać błędów z przeszłości, musimy opuścić ten zaklęty krąg. Możemy to zrobić dopiero po adekwatnej ocenie zaistniałej sytuacji i zainicjowaniu etapu wzajemnego wysłuchania.

  czytaj więcej

 • Poradnia kadrowa z 9 lutego 2017: Kiedy szef może żądać zwrotu kosztów prywatnych rozmów ze służbowego telefonu

  Poradnia kadrowa z 9 lutego 2017: Kiedy szef może żądać zwrotu kosztów prywatnych rozmów ze służbowego telefonu

  ● Czy do uznania pracy za jednakową wystarczy ten sam rodzaj stanowiska pracy● Jaka jest odpowiedzialność podwładnych za straty spowodowane zepsuciem lub przeterminowaniem towaru● Kiedy pracodawca może żądać od pracownika zwrotu kosztów prywatnych rozmów ze służbowego telefonu● W jaki sposób zrekompensować pracownikowi pracę w sobotę● Moja koleżanka z pracy zajmuje to samo stanowisko, co ja. Mamy również analogiczny zakres obowiązków służbowych. Ona jednak zarabia więcej. Czuję się z tego powodu dyskryminowana. Czy słusznie zakładam, że do uznania pracy za jednakową – a w konsekwencji do otrzymywania pensji w jednakowej wysokości – wystarczające jest piastowanie tej samej posady? Mój przełożony twierdzi, że nie. Według niego trzeba również uwzględniać jakość i rezultaty pracy, a te u mojej koleżanki są ponoć wyższe niż moje.

  czytaj więcej

 • Wróbel: Frank szwajcarski? Na kolana

  Wróbel: Frank szwajcarski? Na kolana

  Odpowiednia komisja sejmowa znowu zajęła się kredytami walutowymi. W całej opowieści franków z banków jest pisowski morał. Można (prawdopodobnie) nakazać przewalutowanie kredytów, trudno jednak kontrolować skutki, jakie to wywoła.

  czytaj więcej

 • Lubnauer: Nie podlizujemy się wyborcom. Mówimy wprost, co myślimy

  Lubnauer: Nie podlizujemy się wyborcom. Mówimy wprost, co myślimy

  - Bardzo wysoko oceniam jego możliwości intelektualne. On jest ekonomistą, specjalistą w swojej dziedzinie, a także coraz bardziej w kwestiach międzynarodowych - mówi Katarzyna Lubnauer w wywiadzie dla DGP.

  czytaj więcej

 • Dofinansowanie wypoczynku zimowego dziecka księguje się na koncie Inne rozrachunki z pracownikami

  Dofinansowanie wypoczynku zimowego dziecka księguje się na koncie Inne rozrachunki z pracownikami

  Dzieci pracowników otrzymują dofinansowanie do wypoczynku zimowego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracownicy mają prawo do przyznania środków na ten cel w wysokości 300 zł. W jaki sposób zaksięgować przekazanie tych środków?

  czytaj więcej

 • Do rachunku zysków i strat trafia istotna wartość odsetek od lokaty bankowej

  Do rachunku zysków i strat trafia istotna wartość odsetek od lokaty bankowej

  1 października 2016 r. spółka założyła w banku lokatę na okres 6 miesięcy. Odsetki będą zapłacone przez bank 31 marca 2017 r. Jak prawidłowo należy ująć lokatę w bilansie spółki?

  czytaj więcej

 • Organizacje pozarządowe mają nowy wzór sprawozdania finansowego

  Organizacje pozarządowe mają nowy wzór sprawozdania finansowego

  O skorzystaniu z niego decyduje kierownik jednostki. Wtedy trzeba będzie zaktualizować w planie kont zasady ujmowania przychodów i kosztów związanych m.in. z działalnością statutową odpłatną i nieodpłatną

  czytaj więcej

 • Zatrudniasz obcokrajowca? Uważaj na PIT

  Zatrudniasz obcokrajowca? Uważaj na PIT

  Ta nowa zasada utrudnia życie firmom, które zatrudniają obcokrajowców niemających statusu polskiego rezydenta. Fiskus może bowiem podważać miejsce opodatkowania takich przychodów

  czytaj więcej

 • ZUS nie bank, składek nie odda. Rząd nie zwróci pieniędzy wpłacanych na emerytury

  ZUS nie bank, składek nie odda. Rząd nie zwróci pieniędzy wpłacanych na emerytury

  Prawo do emerytury z ZUS będą mieć tylko osoby, które udowodnią 15 lat opłacania składek. Jeśli zabraknie im choćby kilku dni, nie dostaną nic. To najnowszy pomysł rządu.

  czytaj więcej

 • Sąd zbada, czy fiskus naruszył dobra osobiste

  Sąd zbada, czy fiskus naruszył dobra osobiste

  Podatnik pozwał dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku. Uważa, że nadszarpnął on jego reputację w oczach kontrahenta.

  czytaj więcej

 • Legia gra dzisiaj o swą przyszłość: Trzy lata od przejęcia z rąk koncernu ITI klub nadal przynosi straty

  Legia gra dzisiaj o swą przyszłość: Trzy lata od przejęcia z rąk koncernu ITI klub nadal przynosi straty

  Po kilku tygodniach negocjacji strony sporu, czyli z jednej strony Dariusz Mioduski, z drugiej Bogusław Leśnodorski i Maciej Wandzel, są coraz bliżej uzgodnienia warunków, na jakich w połowie marca odbędzie się aukcja wykupu udziałów drugiej strony.

  czytaj więcej

 • Beata Mazurek: Po wypadku z udziałem premier wylała się olbrzymia fala hejtu

  Beata Mazurek: Po wypadku z udziałem premier wylała się olbrzymia fala hejtu

  Po wypadku z udziałem premier Beaty Szydło w internecie wylała się olbrzymia fala hejtu, było to niekulturalne i nieetyczne - podkreśliła w niedzielę wieczorem rzecznik PiS Beata Mazurek. Według Grzegorza Długiego z Kukiz'15 wszystkie strony powinny zrobić krok do tyłu i stonować emocje.

  czytaj więcej

 • NBP: Deficyt w obrotach bieżących w grudniu wyniósł 533 mln euro

  NBP: Deficyt w obrotach bieżących w grudniu wyniósł 533 mln euro

  Deficyt w obrotach bieżących w grudniu 2016 roku wyniósł 533 mln euro wobec 188 mln euro w listopadzie ub.r., oraz 846 mln euro w grudniu 2015 roku - podał w poniedziałek NBP.

  czytaj więcej

 • Stawka godzinowa sprzyja biurokracji

  Stawka godzinowa sprzyja biurokracji

  Firmy narzekają, że przepisy o minimalnym wynagrodzeniu dla zleceniobiorców i samozatrudnionych nie uwzględniają specyfiki zatrudnienia na umowach cywilnoprawnych. Wskazują też, że regulacje obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. nakładają na nie nowe obowiązki związane z prowadzeniem dokumentacji czasu pracy, nawet jeśli nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wypłacają podwładnym co najmniej 13 zł za godzinę wykonywania obowiązków. Zatrudniający nie kwestionują samej potrzeby zmian, czyli poprawy warunków zatrudnienia osób najniżej wynagradzanych, ale sposób, w jaki wprowadzono nowe obowiązki. Chodzi przede wszystkim o wspomniany wymóg potwierdzania godzin wykonywania zadań na zleceniu lub umowie o świadczenie usług.

  czytaj więcej

 • MF: Urząd Skarbowy w Warszawie udaremnił próbę wyłudzenia ponad 318 mln zł VAT

  MF: Urząd Skarbowy w Warszawie udaremnił próbę wyłudzenia ponad 318 mln zł VAT

  Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście udaremnił próbę wyłudzenia ponad 318 mln zł VAT, podało Ministerstwo Finansów. Tzw. karuzelę podatkową tworzyły 3 firmy, które miały hurtowo handlować m.in. produktami spożywczymi i były zarejestrowane w różnych krajach Unii Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Droższa ropa zniweluje nadwyżkę w wymianie towarowej

  Droższa ropa zniweluje nadwyżkę w wymianie towarowej

  W tym roku nastąpi kumulacja niekorzystnych czynników, które pogorszą nasz bilans. Ze wstępnych danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w grudniu sprzedaliśmy towary o wartości 64,9 mld zł, czyli za kwotę o 10,4 proc. wyższą niż rok wcześniej.

  czytaj więcej

 • Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (cz. 4) [KOMENTARZ]

  Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (cz. 4) [KOMENTARZ]

  Na początku czwartej części komentarza omawiamy środek ochrony polegający na zwolnieniu spod egzekucji składników majątkowych. Zwolnienie to może nastąpić na prośbę zobowiązanego. We wniosku w tej sprawie musi on m.in. wskazać konkretny składnik (lub składniki) majątkowy, który zamierza wyłączyć spod egzekucji oraz wykazać istnienie ważnego interesu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników