REGON

REGON (akronim od Rejestr Gospodarki Narodowej) - Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej – rejestr prowadzony przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.


 • Zmiany od 1 stycznia 2018 roku. JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

  Zmiany od 1 stycznia 2018 roku. JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

  Od nowego roku już wszyscy przedsiębiorcy będą objęci obowiązkiem przekazywania fiskusowi danych w ramach jednolitego pliku kontrolnego. 1 stycznia mikroprzedsiębiorstwa będą przesyłać skarbówce dane o zakupach i sprzedaży, wynikające z ewidencji VAT.

  czytaj więcej

 • Rząd przyjął Konstytucję Biznesu. Oto najważniejsze zmiany

  Rząd przyjął Konstytucję Biznesu. Oto najważniejsze zmiany

  Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; działalność nierejestrowa; ulga na start dla początkujących przedsiębiorców; powołanie Rzecznika MŚP; osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych - to niektóre założenia Konstytucji Biznesu, którą we wtorek przyjął rząd.

  czytaj więcej

 • Morawiecki o Konstytucji Biznesu: Od ponad 25 lat przedsiębiorcy czekali na to rozwiązanie

  Morawiecki o Konstytucji Biznesu: Od ponad 25 lat przedsiębiorcy czekali na to rozwiązanie

  Konstytucja Biznesu to rozwiązania fundamentalnie ważne i fundamentalnie pozytywne, zarówno dla polskiej gospodarki, jak i polskich przedsiębiorców. Zwłaszcza dla właścicieli średnich, małych i jeszcze mniejszych firm - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w wywiadzie z Polską Agencją Prasową.

  czytaj więcej

 • Księgowy Roku 2017: Najlepsi z najlepszych na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce

  Księgowy Roku 2017: Najlepsi z najlepszych na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce

  Wybraliśmy najlepszych księgowych 2017 r. z województw: małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego, a także najlepsze biuro rachunkowe w woj. podkarpackim. Zwycięzcy III etapu konkursu Księgowy Roku 2017 zmierzą się 12 grudnia br. w Warszawie z laureatami z pozostałych regionów. Będzie to finał naszego konkursu. Jego organizatorami są Dziennik Gazeta Prawna, Sage sp. z o.o. oraz Tax Care S.A.

  czytaj więcej

 • Prywatyzacyjne fakty i mity. Do dzisiaj nie wiemy, ile firm sprzedaliśmy

  Prywatyzacyjne fakty i mity. Do dzisiaj nie wiemy, ile firm sprzedaliśmy

  Niemiec nie wykupił, polityk nie ukradł, wolny rynek nie zabił. Prywatyzacja w Polsce była tak chaotycznym procesem, że do dzisiaj nie wiemy, ile firm sprzedaliśmy, ale wyszła nam na dobre.

  czytaj więcej

 • Tyrowicz: Historia nieplanowanych skutków naszych działań

  Tyrowicz: Historia nieplanowanych skutków naszych działań

  Adresy e-mail pracowników akademickich są jawne, więc zdarza się, że piszą do nas ludzie oburzeni naszymi wypowiedziami albo badaniami. Czasem piszą zaś ludzie, którzy doświadczyli na sobie tego, co opisujemy w badaniach. Takim właśnie przykładem jest e-mail od pana Jarogniewa. Ale zacznijmy od początku.

  czytaj więcej

 • Najlepsi księgowi w Wielkopolsce i Zachodniopomorskiem

  Najlepsi księgowi w Wielkopolsce i Zachodniopomorskiem

  Wybraliśmy najlepszych księgowych 2017 r. z województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Zwycięzcy III etapu konkursu Księgowy Roku 2017 zmierzą się 12 grudnia br. w Warszawie z laureatami z pozostałych regionów. Będzie to finał naszego konkursu. Jego organizatorami są Dziennik Gazeta Prawna, Sage sp. z o.o. oraz Tax Care S.A.

  czytaj więcej

 • Biała lista fiskusa: Prześwietlanie partnerów biznesowych przypomina pracę na pełen etat

  Biała lista fiskusa: Prześwietlanie partnerów biznesowych przypomina pracę na pełen etat

  Od stycznia będzie więcej sposobów na sprawdzenie partnera w biznesie, ale niestety bez wiążącej listy przesłanek należytej staranności wciąż nie ma pewności, czy podjęte przez nas starania zadowolą fiskusa. Wszyscy liczyli, że w listopadzie lista już będzie. Tymczasem mamy grudzień i ciągle jej nie ma.

  czytaj więcej

 • ZUS IWA obowiązkowo do 31 stycznia

  ZUS IWA obowiązkowo do 31 stycznia

  Płatnik, który w 2017 r. zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób, do końca stycznia 2018 r. musi złożyć w ZUS informację o liczbie ubezpieczonych, wypadkach w pracy oraz warunkach szkodliwych.

  czytaj więcej

 • Merkel: Nie zgadzamy się z decyzją dotyczącą Jerozolimy

  Merkel: Nie zgadzamy się z decyzją dotyczącą Jerozolimy

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała ponownie decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela jako działanie na własną rękę. Niemiecki rząd nie zgadza się z tą decyzją - powiedziała Merkel w czwartek w Berlinie.

  czytaj więcej

 • Jak powinno się opodatkować stowarzyszenie i jego oddziały

  Jak powinno się opodatkować stowarzyszenie i jego oddziały

  PROBLEM: Stowarzyszenie ma osobowość prawną, status organizacji pożytku publicznego (OPP) i jest reprezentowane przez zarząd główny. W jego skład wchodzą jednak terenowe jednostki organizacyjne i ogólnokrajowe jednostki organizacyjne. Jednostki terenowe samodzielnie prowadzą księgi rachunkowe i samodzielnie sporządzają sprawozdania finansowe i merytoryczne, które w formie papierowej przesyłają do zarządu. Ten z kolei na dzień kończący rok obrotowy sporządza łączne sprawozdanie finansowe. Wszystkie terenowe jednostki organizacyjne stowarzyszenia mające i niemające osobowości prawnej, posiadające odrębne numery NIP i REGON, rozliczają się terytorialnie z urzędami skarbowymi, pełniąc funkcję płatnika (z racji statusu pracodawcy w stosunku do zatrudnionych w jednostkach pracowników). Zarząd nie ma więc obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych jednostek wchodzących w skład stowarzyszenia, a czynności, które wykonuje, mają jedynie charakter techniczny (reprezentacja stowarzyszenia, sporządzenie łącznego sprawozdania finansowego, merytorycznego, wyliczenie CIT). Czy każda jednostka terenowa wchodząca w skład stowarzyszenia powinna indywidualnie przesyłać dane JPK do swoich terenowych urzędów skarbowych? Czy jednostki terenowe niemające osobowości prawnej same powinny odprowadzać PIT (składać PIT-4R) i przesyłać dane do JPK? Czy stowarzyszenie powinno rozliczać CIT łącznie i składać zeznanie do urzędu skarbowego? ⒸⓅ

  czytaj więcej

 • Informatyzacja wkracza do sądów administracyjnych

  Informatyzacja wkracza do sądów administracyjnych

   Wymiana korespondencji z sądem za pomocą e-maili, dostęp online do akt sądowych czy możliwość drukowania wyroków z systemu teleinformatycznego sądu – takie ułatwienia dla stron wprowadzić ma skierowany niedawno do konsultacji projekt nowelizacji prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Wejście w życie zmian zostało zaplanowane na 28 lutego 2019 r.

  czytaj więcej

 • Wspólnota mieszkaniowa. Kiedy i jak powstaje?

  Wspólnota mieszkaniowa. Kiedy i jak powstaje?

  Spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota mieszkaniowa, administrator, zarządca nieruchomości. Stając się właścicielem mieszkania bardzo łatwo pogubić się w różnych terminach, prawach, obowiązkach i rolach poszczególnych osób związanych z naszą nieruchomością. Czym jest wspólnota mieszkaniowa? Jakie ma wady i zalety? Jak utworzyć wspólnotę mieszkaniową?

  czytaj więcej

 • Zasady należytej staranności przy VAT firmy poznają z opóźnieniem

  Zasady należytej staranności przy VAT firmy poznają z opóźnieniem

  Firmy poczekają jeszcze na ustalenie zasad należytej staranności przy rozliczeniach VAT. W wariancie pesymistycznym nawet do lipca.

  czytaj więcej

 • Legislacyjna ofensywa – co czeka przedsiębiorców w 2018 roku?

  Legislacyjna ofensywa – co czeka przedsiębiorców w 2018 roku?

  Przedstawiamy najważniejsze zmiany w prawie i daty ich wejścia w życie. Przy czym niektóre z nich jeszcze czekają na podpis prezydenta. Dodatkowo wskazujemy wybrane, najbardziej istotne dla firm akty, nad którymi jeszcze trwają prace

  czytaj więcej

 • Priorytet w rozliczeniu ma składka na ubezpieczenie emerytalne

  Priorytet w rozliczeniu ma składka na ubezpieczenie emerytalne

  Paweł Jaroszek: Pierwsza e-składka została przekazana już 2 stycznia rano: była to ekspresowa wpłata od osoby z Poznania. Do 5 stycznia składki wpłaciło około 270 tys. płatników.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników