rodzina zastępcza

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu rodzina zastępcza. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące rodzina zastępcza.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • 5 świadczeń, jakie może otrzymać opiekun osoby niepełnosprawnej

  5 świadczeń, jakie może otrzymać opiekun osoby niepełnosprawnej

  Za rezygnację z pracy w celu zajmowania się niepełnosprawnym dzieckiem lub niedołężnym współmałżonkiem przysługuje między innymi świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy.

  czytaj więcej

 • Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Rodzime programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego sprowadzają się głównie do dopłat dla kupujących własne cztery kąty. Wielokrotnie bardziej efektywny byłby system gwarancji czy zwrotnych pożyczek. O tym, że w Polsce brakuje mieszkań, mało kogo trzeba przekonywać. Efektem jest to, że na głowę statystycznego Polaka przypada o połowę mniej metrów kwadratowych mieszkania niż na przykład w Austrii, a na wynajem kawalerki singiel pracujący w dużym polskim mieście musi często wydać połowę swojego wynagrodzenia. Rodzime braki mieszkaniowe potwierdzają też najnowsze dane Eurostatu, z których wynika, że nad Wisłą aż 60,3 proc. osób w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami. Dla porównania w całej Europie średnia to 48,2 proc.

  czytaj więcej

 • Rząd chce od 2017 r. minimalnej stawki godzinowej dla umów-zleceń i samozatrudnionych

  Rząd chce od 2017 r. minimalnej stawki godzinowej dla umów-zleceń i samozatrudnionych

  Wprowadzenie od 2017 r. minimalnej stawki godzinowej w wys. 12 zł brutto dla pracujących na podstawie umowy-zlecenia oraz samozatrudnionych przewiduje projekt noweli ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, który we wtorek rozpatrzy rząd. Obecnie pensja minimalna dotyczy tylko osób zatrudnionych na etat.

  czytaj więcej

 • Gminy bez programu wspierania rodziny

  Gminy bez programu wspierania rodziny

  Strategie przygotowywane przez samorządy często nie zawierają harmonogramu realizacji założonych celów. Nie przewidują też ich późniejszego monitoringu. Mimo wprowadzonego cztery lata temu obowiązku posiadania gminnych programów wspierania rodzin wciąż są samorządy, które ich nie mają. Co więcej, okazuje się, że zawartość tych, które są wdrażane, pozostawia wiele do życzenia. Eksperci postulują więc wprowadzenie dodatkowych zachęt do ich tworzenia oraz promowanie najlepszych strategii.

  czytaj więcej

 • Projekt Dudy w sprawie 500 plus - ponownie do komisji. PiS chce wprowadzenia subkont

  Projekt Dudy w sprawie 500 plus - ponownie do komisji. PiS chce wprowadzenia subkont

  Wprowadzenie specjalnych subkont dla osób otrzymujących świadczenia niepodlegające egzekucji przewidują poprawki PiS zgłoszone do projektu prezydenta, który m.in. ochronić ma świadczenia z programu 500 plus przed zajęciem przez komornika. Projekt ponownie skierowano do komisji.

  czytaj więcej

 • W rodzinnych placówkach nie ma ulgi na dzieci

  W rodzinnych placówkach nie ma ulgi na dzieci

  Tylko opiekunowie prawni małoletnich i ich rodziny zastępcze mają prawo do preferencji prorodzinnej w PIT – wynika z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Takie prawo nie przysługuje innym opiekunom prowadzącym placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego.

  czytaj więcej

 • Sejm: Komornik nie zajmie świadczenia 500 plus. Będą specjalne subkonta

  Sejm: Komornik nie zajmie świadczenia 500 plus. Będą specjalne subkonta

  Świadczenie z programu 500 plus nie może wpływać na wysokość alimentów, nie zajmie go też komornik; dla osób otrzymujących świadczenia niepodlegające egzekucji będą specjalne subkonta - przewiduje nowela, którą w piątek uchwalił Sejm.

  czytaj więcej

 • Ocena zdrowia rodziców zastępczych budzi wątpliwości

  Ocena zdrowia rodziców zastępczych budzi wątpliwości

  Część lekarzy nie chce wystawiać dokumentu o stanie zdrowia osobom, które chcą lub już sprawują pieczę nad małoletnimi. Powołują się na brak wytycznych, w jaki sposób należy oceniać, czy ktoś może zostać opiekunem.

  czytaj więcej

 • Centra usług wspólnych: bariery nie w przepisach, ale w mentalności ludzi

  Centra usług wspólnych: bariery nie w przepisach, ale w mentalności ludzi

  O powołaniu CUW myślą prawie wszyscy. Zarówno powiaty z urzędami marszałkowskimi i wojewódzkimi, jak i gminy z miastami. Z wykonaniem jest gorzej. Mimo że od wejścia w życie zmian ułatwiających tworzenie takich jednostek minęło prawie pół roku, centra w nowej formule jeszcze nie działają, choć pierwsze samorządy już podjęły uchwały i rozpoczęły proces ich tworzenia.

  czytaj więcej

 • Pierwsze przypadki marnotrawienia 500+. Jakie działania podejmują gminy?

  Pierwsze przypadki marnotrawienia 500+. Jakie działania podejmują gminy?

  Ujawniono pierwsze przypadki wydawania przez rodziców pieniędzy niezgodnie z przeznaczeniem. Gminy podejmują działania mające temu zapobiegać. Mija właśnie trzeci miesiąc funkcjonowania rządowego programu 500+, który w znaczący sposób poprawił sytuację finansową osób wychowujących dzieci. Niektóre z nich mają jednak problem z właściwym wydatkowaniem uzyskanych środków. Z tego powodu pierwsze samorządy były zmuszone do tego, aby zamienić pieniądze na pomoc rzeczową. Na szczęście takie sytuacje zdarzały się – jak do tej pory – incydentalnie.

  czytaj więcej

 • Asystenci rodzin pilnie poszukiwani

  Asystenci rodzin pilnie poszukiwani

  Wprawdzie osób wspierających rodziców zastępczych stopniowo przybywa, ale nadal jest ich o połowę za mało.

  czytaj więcej

 • Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 4)

  Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 4)

  Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) wprowadziła zupełnie nowe świadczenie wychowawcze. Jest to realizacja programu „Rodzina 500 plus” i przełomowe rozwiązanie polityki rodzinnej. Głównym celem programu jest znacząca pomoc finansowa dla rodzin w codziennym wychowaniu dzieci, w tym częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad nimi i zaspokojeniem ich potrzeb życiowych. „Rodzina 500 plus” ma w istocie wpłynąć na zwiększenie liczby dzieci i poprawić sytuację materialną i demograficzną rodzin. Z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18. roku życia. Rodzina z dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 zł na drugie dziecko niezależnie od dochodu. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym to kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200 zł netto. 

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników