rodzina zastępcza

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu rodzina zastępcza. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące rodzina zastępcza.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • 12 najważniejszych pytań i odpowiedzi w sprawie 500 plus

  12 najważniejszych pytań i odpowiedzi w sprawie 500 plus

  Coraz bliżej do uchwalenia ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która przyznaje rodzicom 500 złotych miesięcznie na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Przygotuj się i zobacz, co musisz zrobić, aby otrzymać świadczenie - tym bardziej, że pieniądze mają być wypłacane od 1 kwietnia.

  czytaj więcej

 • Jakie świadczenia przysługują opiekunom osób niepełnosprawnych?

  Jakie świadczenia przysługują opiekunom osób niepełnosprawnych?

  Częściowe pokrycie wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki osobie niepełnosprawnej zagwarantowane jest przez świadczenie opiekuńcze w postaci dodatku, zasiłku czy świadczenia pielęgnacyjnego.

  czytaj więcej

 • Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Już 1 kwietnia 2016 r. wejdzie w życie ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) wprowadzająca do systemu prawnego zupełnie nowe świadczenie wychowawcze. Jest to realizacja programu „Rodzina 500+” i przełomowe rozwiązanie polityki rodzinnej. Program ten oznacza bardzo znaczącą pomoc finansową dla rodzin wychowujących dzieci. Stanowi wyraźny sygnał ze strony państwa, że rodzina nie jest i nie będzie pozbawiona wsparcia państwa w ponoszeniu kosztów wychowania dzieci.

  czytaj więcej

 • Jaka jest rola asystenta rodziny?

  Jaka jest rola asystenta rodziny?

  Według resortu rodziny, pracy i polityki społecznej pomoc asystenta przysługuje rodzinom z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi. Wsparcie w postaci obecności opiekuna rodziny ma ochronić rodziny przed umieszczeniem dzieci w pieczy zastępczej.

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał nowelę Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

  Prezydent podpisał nowelę Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która zakazuje umieszczania dziecka w pieczy zastępczej, wbrew woli rodziców, wyłącznie z powodu ubóstwa - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

  czytaj więcej

 • Rafalska o pierwszym tygodniu 500 plus: Milion wniosków to imponujący rezultat

  Rafalska o pierwszym tygodniu 500 plus: Milion wniosków to imponujący rezultat

  Milion wniosków to imponujący rezultat - oceniła w rozmowie z PAP pierwszy tydzień programu 500 plus szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Większość samorządów wydała już pierwsze decyzje, idą także pierwsze wypłaty. To znacznie wcześniej niż prognozowaliśmy - podkreśla minister rodziny.

  czytaj więcej

 • Piecza zastępcza: Domy dziecka zamiast rodzin

  Piecza zastępcza: Domy dziecka zamiast rodzin

  Brak kandydatów na rodziców zastępczych i odpowiedniego wsparcia finansowego blokuje rozwój rodzinnych form pieczy. Szwankuje też współpraca powiatów z sądami.

  czytaj więcej

 • Armia państwowych dzieci większa niż wojsko

  Armia państwowych dzieci większa niż wojsko

  Jest ich już ponad 214 tys. To stanowczo za dużo. Ich rodzice utracili lub mają ograniczone prawa rodzicielskie. Jak zapobiegać takim sytuacjom?

  czytaj więcej

 • Projekt Dudy ws. 500 plus: Świadczenie bez wpływu na alimenty

  Projekt Dudy ws. 500 plus: Świadczenie bez wpływu na alimenty

  Wyraźne wskazanie, że świadczenie wychowawcze nie wpływa na zakres obowiązku alimentacyjnego - to cel prezydenckiego projektu noweli Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który wpłynął do Sejmu. Proponowane zmiany odnoszą się do rządowego programu "Rodzina 500 plus".

  czytaj więcej

 • Topolewska: Piecza zastępcza specjalnej troski, ale nie ze strony wszystkich powiatów

  Topolewska: Piecza zastępcza specjalnej troski, ale nie ze strony wszystkich powiatów

  Likwidacja dużych domów dziecka i doprowadzenie do tego, żeby maluchy przebywały w rodzinach zastępczych, a nie w placówkach, to dwa z kilku celów, które mają być osiągnięte dzięki wprowadzonej przed czterema laty ustawie o pieczy zastępczej. O tym, że proces ten idzie opornie, świadczy raport oceniający dotychczasowe funkcjonowanie przepisów, który przygotowała Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. Jest to pierwsze tak duże badanie przeprowadzone przez organizację pozarządową wśród przedstawicieli powiatów i rodzin zastępczych.

  czytaj więcej

 • Komentarz: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 2)

  Komentarz: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 2)

  Istotą programu „Rodzina 500 plus” jest objęcie świadczeniem wychowawczym możliwie jak największej grupy osób wychowujących dzieci. Tym samym program realizuje trzy podstawowe cele: zwiększenie wskaźnika dzietności, inwestycji w kapitał ludzki i redukcji ubóstwa wśród najmłodszych. Świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dziecko ma charakter powszechny i demograficzny. Jak wynika z przeprowadzonych badań społecznych, 53 proc. rodzin w Polsce ma tylko jedno dziecko. Program „Rodzina 500 plus” ma być impulsem, który zachęci te rodziny do podjęcia decyzji o kolejnym dziecku. Cel ten ma być osiągnięty właśnie przez zagwarantowanie dodatkowej, długofalowej pomocy finansowej ze strony państwa, bez względu na osiągany przez rodzinę dochód. Tym samym program ten stanowi inwestycję w kapitał ludzki oraz zrywa z przekonaniem, że polityka rodzinna jest równoznaczna z polityką socjalną. Idąc dalej, polityka rodzinna to inwestycja.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników