rolnictwo

Rolnictwo – jeden z działów gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczenie płodów rolnych. Rolnictwo uzyskuje produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz chowu i hodowli zwierząt.


 • Dostawy produktów rolnych: Nie ma żadnego wzoru umowy. Wzór donosu już tak

  Dostawy produktów rolnych: Nie ma żadnego wzoru umowy. Wzór donosu już tak

  Przedsiębiorcy – producenci, przetwórnie, handlowcy – ślą pisma do Ministerstwa Rolnictwa z postulatem, aby poprawił przepisy o obowiązku zawierania umów na dostawy produktów rolnych. Swoje uwagi i propozycje, w jakim kierunku powinny pójść zmiany, wysłali już m.in. Związek Polskie Mięso, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. Przypomnijmy: zgodnie z regulacjami nawet mały sklep kupujący od rolnika worek kartofli musi zawierać z nim umowę na piśmie. W przeciwnym razie zapłaci karę w wysokości 10 proc. wartości kontraktu. Problem w tym m.in., że mało kto nie wie, jak prawidłowo wypełnić obowiązek, jak powinna wyglądać treść umów, zwłaszcza długoterminowych, w sytuacji kiedy nie sposób przewidzieć ceny za kilka miesięcy.

  czytaj więcej

 • Kosiniak-Kamysz: Nie mamy żadnych powodów, aby popierać obecny rząd

  Kosiniak-Kamysz: Nie mamy żadnych powodów, aby popierać obecny rząd

  Nie mamy żadnych powodów, aby popierać obecny rząd - tak prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się do wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu premier Beaty Szydło.

  czytaj więcej

 • Wniosek PO o wotum nieufności dla rządu Szydło: Długa lista zarzutów

  Wniosek PO o wotum nieufności dla rządu Szydło: Długa lista zarzutów

  Spadek PKB, naruszanie zasad demokracji, niszczenie dorobku polityki zagranicznej III RP, czystki, nepotyzm, upolitycznienie prokuratury, chaos w edukacji i dewastacja przyrody - takie m.in. zarzuty wobec rządu Beaty Szydło znalazły się we wniosku PO o wotum nieufności.

  czytaj więcej

 • Duże zainteresowanie kursem na baców i juhasów. Wśród kandydatów pracownicy biur

  Duże zainteresowanie kursem na baców i juhasów. Wśród kandydatów pracownicy biur

  Bezpłatny kurs bacowski oraz kurs na czeladnika juhasa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Wśród kandydatów są m.in. pracownicy biurowców z wielkich miast – powiedział PAP Jacek Rog, który w poniedziałek zamknął listę rekrutacyjną.

  czytaj więcej

 • Wiceminister Babalski: Nie ma mowy o odblokowaniu sprzedaży państwowej ziemi

  Wiceminister Babalski: Nie ma mowy o odblokowaniu sprzedaży państwowej ziemi

  Nie ma mowy o odblokowaniu sprzedaży państwowej ziemi - powiedział w poniedziałek wiceminister rolnictwa Zbigniewa Babalski. Dodał, że dzierżawa ziemi z zasobów Skarbu Państwa powinna być trwałą formą gospodarowania gruntami.

  czytaj więcej

 • Kosiniak-Kamysz o wotum nieufności: Nie ma powodu, żeby popierać ten rząd

  Kosiniak-Kamysz o wotum nieufności: Nie ma powodu, żeby popierać ten rząd

  Zawsze jesteśmy chętni do rozmów; na pewno ustalimy jakiś dogodny termin - tak prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się do zaproszenia na spotkanie ws. wniosku o wotum nieufności wobec rządu, jakie w poniedziałek wysłał do klubów opozycyjnych szef klubu PO.

  czytaj więcej

 • Prezydent: Trwa proces wyrównywania szans

  Prezydent: Trwa proces wyrównywania szans

  Trwa proces wyrównywania szans; przez lata realizowano nieakceptowalną politykę ukierunkowaną ku rozwojowi wielkich metropolii, niszcząc zasadę zrównoważonego rozwoju - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Żuromina (woj. mazowieckie).

  czytaj więcej

 • Branża futrzarska bezpieczna: Hodowle nie znikną

  Branża futrzarska bezpieczna: Hodowle nie znikną

  Zakazu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce nie ma i nie będzie – mówi Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi. To reakcja na niedawno zgłoszone projekty ustaw. Autorem pierwszego – przewidującego m.in. zakaz hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer – jest parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt. Drugi z dokumentów – zakładający ochronę zwierząt z rodziny psowatych (lisów i jenotów) – przedstawiło natomiast Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

  czytaj więcej

 • Kosiniak-Kamysz ws. handlu w niedzielę: Jesteśmy przeciwko karaniu przedsiębiorców

  Kosiniak-Kamysz ws. handlu w niedzielę: Jesteśmy przeciwko karaniu przedsiębiorców

  Jesteśmy przeciwko karaniu polskich przedsiębiorców w ustawie regulującej handel w niedzielę - powiedział we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że w tej sprawie należy prowadzić dialog z pracownikami i przedsiębiorcami.

  czytaj więcej

 • Plony sukcesywnego rozwoju

  Plony sukcesywnego rozwoju

  - O wyzwaniach współczesnego rolnictwa, przewagach konkurencyjnych oraz sukcesach, jakie zostały zrealizowane w 2016 roku, rozmawiamy z Zygmuntem Królem, prezesem zarządu SAATBAU POLSKA Sp. z o.o.

  czytaj więcej

 • Minister Jurgiel broni hodowli zwierząt futerkowych. Ale argumenty ma słabe [Polemika]

  Minister Jurgiel broni hodowli zwierząt futerkowych. Ale argumenty ma słabe [Polemika]

  Minister rolnictwa nie widzi powodu, by zakazać hodowli zwierząt na futra. W odpowiedzi na interpelację posła Józefa Lassoty powołuje się na domniemaną rolę ekonomiczną ferm i… listy od zagranicznych firm. Obywatele ferm nie chcą, a minister, hodowcy i podmioty z zagranicy tak?

  czytaj więcej

 • Wszystkie bolączki zjednoczonej Europy

  Wszystkie bolączki zjednoczonej Europy

  W ciągu ostatnich kilku lat Unia musiała się zmierzyć z kilkoma kryzysami: finansowym, zadłużeniowym, brytyjskim czy migracyjnym. Pozostało po nich wrażenie, że Wspólnota w danym momencie może się skupić tylko na jednym, pozostawiając inne, mniej palące sprawy na boku. Unia musi się nauczyć rozwiązywać nie tylko doraźne kłopoty, lecz jednocześnie pracować także nad strategicznymi inicjatywami. I umieć to jasno komunikować.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników