rolnicy

Rolnik – osoba pracująca na roli, uprawiająca swoją bądź cudzą ziemię rolną. Często specjalista w zakresie rolnictwa.


 • Merkel w Polsce: Opozycja rozmawiała o trybunale i cenach buraków

  Merkel w Polsce: Opozycja rozmawiała o trybunale i cenach buraków

  Na spotkanie zaproszono Grzegorza Schetynę i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Kanclerz Angela Merkel w ramach wizyty w Polsce spotkała się wczoraj z liderami dwóch ugrupowań opozycyjnych: PO i PSL. Obie partie tak jak jej rodzima CDU są członkami Europejskiej Partii Ludowej (EPP).

  czytaj więcej

 • Wysokie emerytury już były. Młodzi popierają niższy wiek emerytalny, ale będą żałować

  Wysokie emerytury już były. Młodzi popierają niższy wiek emerytalny, ale będą żałować

  - Nie mam wątpliwości co do jednego: skończyły się czasy hojnego, administrowanego przez państwo systemu emerytalnego. Zaczynam coraz bardziej wierzyć, że państwo zdecyduje się na emeryturę obywatelską. Każdy dostanie tyle samo, ale mało. W naszych warunkach pewnie byłoby to ok. 1000 zł - uważa dr hab. Filip Chybalski Katedra Zarządzania Politechniki Łódzkiej. Specjalizuje się w analizie systemów emerytalnych.

  czytaj więcej

 • Czy lekarz musi zainstalować kasę fiskalną

  Czy lekarz musi zainstalować kasę fiskalną

  PROBLEM: Podatnik jest lekarzem. W 2016 r. wystawiał jedynie faktury na firmy, z którymi współpracował. Nie świadczył usług na rzecz osób fizycznych. Zamierza jednak świadczyć takie usługi w 2017 r. Działa już na rynku kilka lat. Czy w związku z tym będzie musiał zainstalować kasę fiskalną i ewidencjonować sprzedaż za jej pomocą, bez względu na wysokość obrotu, jeśli zacznie świadczyć usługi konsumentom?

  czytaj więcej

 • Kto może zostać wezwany do służby w obronie cywilnej

  Kto może zostać wezwany do służby w obronie cywilnej

  Artykuł 139 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Posiej (t.j.: Dz. U. z 2016r., poz. 1534) nakłada na obywateli zobowiązanie do odbycia służby w obronie cywilnej.

  czytaj więcej

 • Rolnicy muszą uważać, żeby nie wypaść z KRUS

  Rolnicy muszą uważać, żeby nie wypaść z KRUS

  Osoby ubezpieczone w KRUS mogą dodatkowo wykonywać prace na zlecenie lub pracować w radach nadzorczych pod warunkiem, że ich przychody z tego tytułu nie przekroczą płacy minimalnej. Wątpliwości wzbudza jednak sposób rozliczenia.

  czytaj więcej

 • Czy polscy europosłowie odrzucą CETA?

  Czy polscy europosłowie odrzucą CETA?

  - Mamy 16 deklaracji europarlamentarzystów, że zagłosują przeciw CETA. Wiemy, że część posłów PiS jeszcze się waha. Wciąż mamy szansę "uzbierać" połowę głosów, a tyle potrzeba do odrzucenia umowy - poinformowała Maria Świetlik z Akcji Demokracji. - Chcemy jeszcze raz zaapelować do posłów i posłanek z PiS i PO. Rozważcie ryzyko związane z przyjęciem CETA dla Polski. Nie wierzcie postprawdzie rozpowszechnianej przez lobbystów korporacji i sektora bankowego. Mechanizm arbitrażu inwestor-przeciwko-państwu, pozwalający na wypłacanie wielomilionowych odszkodowań dla korporacji, zagrożenia dla rolników czy likwidacja miejsc pracy – to realne zagrożenia, na których poparcie istnieją twarde badania - dodała.

  czytaj więcej

 • Obrót gruntami: ANR kupuje akcje

  Obrót gruntami: ANR kupuje akcje

  Agencja Nieruchomości Rolnych po raz pierwszy skorzystała z prawa pierwokupu akcji. I od razu skoczyła na głęboką wodę. Wartość transakcji – blisko 40 mln zł

  czytaj więcej

 • CETA: Początek kanadyjsko-unijnego sojuszu z łososiem GMO w tle

  CETA: Początek kanadyjsko-unijnego sojuszu z łososiem GMO w tle

  Parlament Europejski głosuje dziś nad przyjęciem Kompleksowej Umowy Gospodarczo-Handlowej CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement). Wynik głosowania jest przesądzony, dokument wejdzie w życie wiosną.

  czytaj więcej

 • Komisja Europejska: Najwięcej korzyści z CETA dla mniejszych firm

  Komisja Europejska: Najwięcej korzyści z CETA dla mniejszych firm

  Umowa o wolnym handlu UE-Kanada przyniesie najwięcej korzyści mniejszym firmom, daje też nowe możliwości rolnikom i producentom żywności – oświadczyła KE, odpierając zarzuty przeciwników CETA, którzy przekonują, że porozumienie służy jedynie korporacjom.

  czytaj więcej

 • CETA wchodzi w życie. Europarlament ratyfikował umowę

  CETA wchodzi w życie. Europarlament ratyfikował umowę

  Za ratyfikacją opowiedziało się 408 z 695 europosłów. Przeciw było 254, w tym kilkunastu Polaków z różnych klubów. Większość przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej ponad podziałami partyjnymi poparła porozumienie z Kanadą. Wśród polskich europosłów głosujących przeciwko byli przedstawiciele lewicy (m.in. Lidia Geringer de Oedenberg, Adam Gierek, Bogusław Liberadzki, Krystyna Łybacka i Adam Zemke), wybrany z list PiS, ale nieuczestniczący w pracach delegacji tej partii Mirosław Piotrowski oraz Jarosław Kalinowski i Andrzej Grzyb z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kazimierz Michał Ujazdowski (do niedawna związany z PiS) oraz Zdzisław Krasnodębski (PiS) wstrzymali się od głosu.

  czytaj więcej

 • Skarga wywłaszczonych przez kościelną komisję w ETPC

  Skarga wywłaszczonych przez kościelną komisję w ETPC

  Morawscy przeciwko Polsce to pierwsza skarga dotycząca decyzji kościelnej komisji majątkowej, którą przyjdzie rozpoznać Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka. Informacja o niej została niedawno zakomunikowana Polsce.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników