rolnicy

Rolnik – osoba pracująca na roli, uprawiająca swoją bądź cudzą ziemię rolną. Często specjalista w zakresie rolnictwa.


 • Jak korporacje szantażują państwa wykorzystując trybunały arbitrażowe

  Jak korporacje szantażują państwa wykorzystując trybunały arbitrażowe

  Za sprawą umów TTIP i CETA dużo mówi się ostatnio o tzw. trybunałach arbitrażowych. W tych specjalnych parasądach międzynarodowa korporacja może pozwać państwo, w którym zainwestowała, jeśli uzna, że wprowadzone przez to państwo regulacje zmniejszyły jej oczekiwane zyski. Mechanizm ten znacząco uprzywilejowuje firmy międzynarodowe względem państw i firm rodzimych. Daje korporacjom wyjątkowe narzędzie, by wymuszać „odszkodowania” za suwerenne decyzje rządów podejmowane w interesie publicznym, choćby dla ochrony zdrowia obywateli. Co więcej zdarza się, że z lęku przed wielomilionowymi pozwami rządy powstrzymują się przed wprowadzeniem regulacji chroniących środowisko, prawa pracownicze czy konsumenckie.

  czytaj więcej

 • Wplątani w sieć papierowych umów: Kontrakty na dostawy produktów rolnych też dla małych firm

  Wplątani w sieć papierowych umów: Kontrakty na dostawy produktów rolnych też dla małych firm

  Zarówno duże przetwórnie i sieci handlowe, jak i małe sklepy czy kwiaciarnie muszą zawierać umowy na dostawy produktów rolnych. Tak wynika z interpretacji przepisów przez Agencję Rynku Rolnego.

  czytaj więcej

 • Debata DGP o wycince drzew: Nie myślmy, że właściciel prywatny jest zwolniony z dbałości o zieleń

  Debata DGP o wycince drzew: Nie myślmy, że właściciel prywatny jest zwolniony z dbałości o zieleń

  Czy drzewa potrzebują urzędniczego parasola? Czy jedynym wyjściem jest powrót do obowiązkowych pozwoleń na wyrąb? Czy właściciele prywatnych nieruchomości powinni mieć prawo do wycięcia każdej rośliny, która rośnie na ich działce, nawet dwustuletniego dębu? Czy gminy mają wystarczające narzędzia, aby chronić przyrodę? – na takie pytania odpowiadali uczestnicy debaty DGP.

  czytaj więcej

 • Jakie druki trzeba złożyć za chorego byłego pracownika

  Jakie druki trzeba złożyć za chorego byłego pracownika

  Jeden z pracowników naszej firmy przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. ZUS przyznał mu to świadczenie na rok. Jednak po trzech miesiącach rozwiązaliśmy umowę o pracę z tym pracownikiem. Czy jako płatnik mamy obowiązek poinformować o tym ZUS, czy pracownik sam powinien się zgłosić do ZUS w celu dalszego wypłacania zasiłku? Jakie ewentualne druki należy przesłać do organu rentowego?

  czytaj więcej

 • Będzie zmiana w ustawie o obrocie ziemią. Działki od kopalń zakupi każdy

  Będzie zmiana w ustawie o obrocie ziemią. Działki od kopalń zakupi każdy

  Nieruchomości rolne należące do przedsiębiorstw górniczych zostaną wyłączone spod obostrzeń przepisów o obrocie ziemią. Specustawa uwalniająca obrót tymi gruntami jest już w Sejmie.

  czytaj więcej

 • Wiceminister rolnictwa: Za mało ubezpieczeń dla rolników

  Wiceminister rolnictwa: Za mało ubezpieczeń dla rolników

  Stan ubezpieczeń rolnych jest niezadawalający, wiąż zbyt mało rolników ubezpiecza swoje uprawy, ale także zbyt mało towarzystw ubezpieczeniowych chce zająć się taką działalnością - powiedział PAP wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

  czytaj więcej

 • Sytuacja finansowa przyszłych emerytów jest gorsza niż się spodziewamy. Samo podwyższenie wieku emerytalnego nic nie da

  Sytuacja finansowa przyszłych emerytów jest gorsza niż się spodziewamy. Samo podwyższenie wieku emerytalnego nic nie da

  Polska wciąż pozostaje relatywnie jednym z młodszych krajów UE. Jednak tempo starzenia się naszego społeczeństwa powoduje, że z problemami demograficznymi musimy radzić sobie szybciej niż kraje Europy Zachodniej. Nic jednak nie wskazuje na to, byśmy sobie z nimi poradzili.

  czytaj więcej

 • Kopalnie nie sprzedadzą swobodnie swojej ziemi

  Kopalnie nie sprzedadzą swobodnie swojej ziemi

  Nieruchomości rolne należące do przedsiębiorstw górniczych zostaną wyłączone spod obostrzeń ustawy o obrocie ziemią. Ale tylko w jednym przypadku: gdy transakcje będą odbywać się pomiędzy podmiotami należącymi do tego sektora. Po naszym ubiegłotygodniowym tekście („Działki od kopalń dla każdego”, DGP 48/2017) poselski projekt specustawy dedykowany kopalniom został zmieniony.

  czytaj więcej

 • Prezes ANR: Nie jesteśmy srogim żandarmem. Agencja kupuje grunty, gdy jest to rzeczywiście potrzebne

  Prezes ANR: Nie jesteśmy srogim żandarmem. Agencja kupuje grunty, gdy jest to rzeczywiście potrzebne

  Dane dotyczące wyrażania zgód na zakup ziemi przez nierolników wskazują, że agencja – wbrew obawom – wcale nie nadużywa swoich uprawnień - wyjaśnia Waldemar Humięcki.

  czytaj więcej

 • Jabłka na wariackich papierach. Czyli jak handel wygrał z polityką

  Jabłka na wariackich papierach. Czyli jak handel wygrał z polityką

  Polska jest największym producentem jabłek w Europie. Przez lata nie było problemów z ich eksportem. Wschód wchłaniał każdą ilość owoców. Po aneksji Krymu i zamrożeniu stosunków polsko-rosyjskich w 2014 r. wydawało się, że cały sektor upadnie. Na sadowników padł strach. Po trzech latach okazuje się, że mimo animozji politycznych handel się odrodził. Do poziomów niemal sprzed aneksji ukraińskiego półwyspu. Polakom co prawda nie udało się znaleźć nowych rynków. Jednak zarówno nasi eksporterzy, jak i rosyjscy odbiorcy zaakceptowali pewną fikcję: każdy wie, że jabłka na „białoruskich papierach” są polskie. Handel po prostu wyprzedził politykę.

  czytaj więcej

 • Prezes ZUS: Powinien być jeden system orzekania o niepełnosprawności i jedno orzeczenie

  Prezes ZUS: Powinien być jeden system orzekania o niepełnosprawności i jedno orzeczenie

  Zamiast orzekania o niepełnosprawności, należałoby orzec o tym, co człowiek jeszcze może robić - uważa prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Jej zdaniem powinien być jeden, zintegrowany system orzeczniczy i jedno orzeczenie.

  czytaj więcej

 • Dostawy produktów rolnych: Nie ma żadnego wzoru umowy. Wzór donosu już tak

  Dostawy produktów rolnych: Nie ma żadnego wzoru umowy. Wzór donosu już tak

  Przedsiębiorcy – producenci, przetwórnie, handlowcy – ślą pisma do Ministerstwa Rolnictwa z postulatem, aby poprawił przepisy o obowiązku zawierania umów na dostawy produktów rolnych. Swoje uwagi i propozycje, w jakim kierunku powinny pójść zmiany, wysłali już m.in. Związek Polskie Mięso, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. Przypomnijmy: zgodnie z regulacjami nawet mały sklep kupujący od rolnika worek kartofli musi zawierać z nim umowę na piśmie. W przeciwnym razie zapłaci karę w wysokości 10 proc. wartości kontraktu. Problem w tym m.in., że mało kto nie wie, jak prawidłowo wypełnić obowiązek, jak powinna wyglądać treść umów, zwłaszcza długoterminowych, w sytuacji kiedy nie sposób przewidzieć ceny za kilka miesięcy.

  czytaj więcej

 • Godlewski: 6 rad dla rządu po szczycie w Brukseli

  Godlewski: 6 rad dla rządu po szczycie w Brukseli

  Nic się nie stało, wyciągnijmy wnioski – mawiał Lech Wałęsa. Tak teraz powinni postąpić liderzy PiS. Wpływy kanclerz Angeli Merkel nie są wystarczającym wyjaśnieniem izolacji polskiego rządu podczas ostatniej rady europejskiej. Jeśli podobne błędy powtórzą się następnym razem, ich efektem nie będzie już tylko prestiżowa porażka, ale wymierne szkody dla polskich rolników, przedsiębiorców, a być może nawet dla wszystkich obywateli RP.

  czytaj więcej

 • CBOS: 65 proc. Polaków źle ocenia pracę posłów; 21 proc. - dobrze

  CBOS: 65 proc. Polaków źle ocenia pracę posłów; 21 proc. - dobrze

  W marcu pracę posłów źle oceniło 65 proc. Polaków, a dobrze mówi o niej 21 proc. respondentów - wynika z badania CBOS. 51 proc. ankietowanych jest zadowolonych z prezydentury Andrzeja Dudy, krytycznie ocenia ją 38 proc. badanych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników