rolnicy

Rolnik – osoba pracująca na roli, uprawiająca swoją bądź cudzą ziemię rolną. Często specjalista w zakresie rolnictwa.


 • PO żąda od ministra rolnictwa, aby zajął się sprawami rolników

  PO żąda od ministra rolnictwa, aby zajął się sprawami rolników

  PO żąda od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, żeby zajął się rolnikami, ich sprawami i trudnościami, a nie "centralnym sterowaniem stołkami" - podkreśliła w piątek posłanka Dorota Niedziela (PO). Wskazywała też na "absurdy" ustawy o ziemi rolnej.

  czytaj więcej

 • Czas na pakiet tytoniowy. Państwo zawalczy o wpływy z akcyzy

  Czas na pakiet tytoniowy. Państwo zawalczy o wpływy z akcyzy

  Państwo obejmie nadzór nad uprawami suszu, a rolnicy nie sprzedadzą go już za granicę bez podatku. Celem opublikowanego właśnie projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym jest uderzenie w szarą strefę i wsparcie legalnie działającej branży, dla której konkurencją są przestępcy otwierający coraz to nowe, nielegalne fabryki papierosów i innych wyrobów tytoniowych.

  czytaj więcej

 • Pytania o egzekucję z nieruchomości rolnych nadal bez odpowiedzi

  Pytania o egzekucję z nieruchomości rolnych nadal bez odpowiedzi

   18 maja 2017 r. zapadła długo wyczekiwana uchwała Sądu Najwyższego (III CZP 13/17), dotycząca stosowania w postępowaniu egzekucyjnym ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych przewidzianych ustawą z 11 kwietnia 2013 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2052 ze zm.). Sąd Najwyższy, odpowiadając na przedstawione zagadnienie prawne, rozwiązał problem czasowego stosowania regulacji do postępowań egzekucyjnych wszczętych przed 30 kwietnia 2016 r.

  czytaj więcej

 • 28 lat temu wybory do Sejmu i Senatu zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce

  28 lat temu wybory do Sejmu i Senatu zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce

  28 lat temu, 4 czerwca 1989 r., odbyły się wybory do Sejmu i Senatu, które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. Ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

  czytaj więcej

 • Maria Ochman: Solidarność będzie bronić sanepidu [WYWIAD]

  Maria Ochman: Solidarność będzie bronić sanepidu [WYWIAD]

  - Jako konsumentka wolę ostre kontrole niż łagodne, w imię ułatwiania życia rolnikom i firmom - wyjaśnia Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

  czytaj więcej

 • Europejski rynek rolny obawia się zakłóceń z powodu Brexitu

  Europejski rynek rolny obawia się zakłóceń z powodu Brexitu

  Brytyjski apetyt na produkty takie jak irlandzki cheddar, francuskie wino, duński bekon z niedaleko położonych krajów europejskich po przypieczętowaniu Brexitu mógłby zakłócić rynek rolny "27" - ostrzegają specjaliści.

  czytaj więcej

 • Mały biznes nie chce podpisywać kontraktów na pomidory z targu

  Mały biznes nie chce podpisywać kontraktów na pomidory z targu

  Nie można utrudniać handlu dokonywanego przez rolników absurdalnymi przepisami. Tracą na tym i oni, i drobni przedsiębiorcy, np. restauratorzy. Tak twierdzi wiele organizacji ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców na czele.

  czytaj więcej

 • Kogo ominie zakaz handlu w niedzielę?

  Kogo ominie zakaz handlu w niedzielę?

  29 wyjątków od zakazu handlu w niedziele zawiera ostateczny projekt ustawy, do którego dotarł DGP. Bez problemu kupimy np. owoce i warzywa mimo teoretycznych obostrzeń formalnych

  czytaj więcej

 • Dość negocjacji. W dużych sklepach wszystkie niedziele wolne

  Dość negocjacji. W dużych sklepach wszystkie niedziele wolne

   NSZZ „Solidarność” nie godzi się już na żadne ustępstwa w sprawie ograniczenia handlu w niedziele. Chce, by sklepy wielkopowierzchniowe były zamknięte bez wyjątków.

  czytaj więcej

 • Wiceminister środowiska: Resort rozważa zniesienie moratorium na odstrzał łosi

  Wiceminister środowiska: Resort rozważa zniesienie moratorium na odstrzał łosi

  Ministerstwo Środowiska rozważa zniesienie obowiązującego od 2002 r. moratorium, na podstawie którego nie można strzelać do łosi - poinformował wiceminister Andrzej Konieczny. Zdaniem MŚ, łosie powodują coraz więcej szkód w lasach i wypadki drogowe, w których giną ludzie.

  czytaj więcej

 • Bogaci stali się jeszcze bogatsi. Dogoniliśmy Niemcy pod względem nierówności w zarobkach

  Bogaci stali się jeszcze bogatsi. Dogoniliśmy Niemcy pod względem nierówności w zarobkach

  Lata cudu gospodarczego były też okresem największego wzrostu nierówności. Między 2003 r. a 2008 r. najzamożniejsze 5 proc. Polaków zarobiło połowę całkowitego wzrostu dochodu narodowego.

  czytaj więcej

 • Rządowe plany wobec przedsiębiorców. 4 największe zmiany w podatkach

  Rządowe plany wobec przedsiębiorców. 4 największe zmiany w podatkach

  Rząd stale walczy o większe wpływy z podatków. Organy skarbowe zachowują szczególną czujność podczas kontroli wpływów z VAT do budżetu, stąd większość zmian w prawie ma na celu uszczelnienie poboru podatku od towarów i usług. Na planowanych zmianach zyska budżet, a co z podatnikami? Szykują się nowe obowiązki dla firm związane z JPK i mechanizmem podzielonej płatności czyli split payment. Po dużej noweli VAT przyszedł czas na nową Ordynację podatkową. Zgodnie z jej założeniami, nowe przepisy mają ocieplić wizerunek organów skarbowych. Rząd nie zapomina też o wpływach z akcyzy. Na zmiany muszą przygotować się także rolnicy handlujący tytoniem.

  czytaj więcej

 • CBOS: 6 proc. przyznaje, że w ostatnich latach wręczało łapówkę

  CBOS: 6 proc. przyznaje, że w ostatnich latach wręczało łapówkę

  6 proc. badanych przyznaje się do wręczania łapówek w ostatnich trzech–czterech latach, a co dziesiąty (10 proc.) twierdzi, że zna osobiście kogoś, kto bierze łapówki - wynika z badania CBOS.

  czytaj więcej

 • W jaki sposób biuro podróży powinno wykazać sprzedaż wycieczki na Maltę

  W jaki sposób biuro podróży powinno wykazać sprzedaż wycieczki na Maltę

  Podatniczka (podatnik VAT czynny) prowadzi małe biuro podróży. 2 czerwca 2017 r. nabyła we własnym imieniu i na własny rachunek od oddziału niemieckiego biura podróży w Polsce 10 miejsc na wycieczkę 7-dniową na Maltę (23–29 czerwca 2017 r.). Nabyta usługa ma charakter kompleksowej usługi turystycznej obejmującej przelot samolotem, zakwaterowanie i wyżywienie w hotelu na Malcie oraz ubezpieczenie. Koszt jednego miejsca to 3500 zł. Zakup usługi został udokumentowany wystawioną i otrzymaną przez podatniczkę 2 czerwca 2017 r. fakturą na kwotę 35 000 zł (faktura nie zawierała stawki i kwoty VAT, zawierała natomiast adnotację „procedura marży dla biur podróży”). Za nabyte miejsca wycieczkowe podatniczka zapłaciła przelewem na rachunek oddziału niemieckiego biura podróży 2 czerwca. Przedmiotowe miejsca na wycieczkę na Maltę podatniczka sprzedała we własnym imieniu i na własny rachunek w połowie czerwca 2017 r. osobom indywidualnym w cenie 4000 zł za miejsce (pobierając z góry zapłatę). Sprzedaż wycieczek tym osobom została udokumentowana wyłącznie paragonami fiskalnymi. Jak powinna rozliczyć VAT i podatek dochodowy od osób fizycznych od zakupu i sprzedaży tych miejsc wycieczkowych? Podatniczka rozlicza się podatkiem liniowym i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Podatek od towarów i usług i zaliczki na PIT płaci za okresy miesięczne. Podatniczka posiada status mikroprzedsiębiorcy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników