rynek finansowy

Rynek finansowy – miejsce, gdzie dokonuje się transakcji środkami pieniężnymi. Przedmiotem rynku finansowego są walory finansowe występujące w postaci zmaterializowanej lub zdematerializowanej.


 • Mucha o sprawie KNF: Nadzór finansowy funkcjonuje sprawnie

  Mucha o sprawie KNF: Nadzór finansowy funkcjonuje sprawnie

  Sprawa KNF musi zostać dogłębnie wyjaśniona - powiedział w czwartek w Polskim Radiu wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha. Zapewniał jednocześnie, że nadzór finansowy funkcjonuje sprawnie.

  czytaj więcej

 • Wszystko, co powinieneś wiedzieć o aferze KNF

  Wszystko, co powinieneś wiedzieć o aferze KNF

  Leszek Czarnecki, miliarder i bankier, nagrał korupcyjną propozycję szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Marek Chrzanowski zaoferował mu przychylność dla banku w kłopotach. Kim są bohaterzy taśm i jak rozwija się afera KNF?

  czytaj więcej

 • Marcin Pachucki pełniącym obowiązki przewodniczącego KNF

  Marcin Pachucki pełniącym obowiązki przewodniczącego KNF

  Dotychczasowy zastępca przewodniczącego KNF Marcin Pachucki został przez premiera wyznaczony na pełniącego obowiązki szefa Komisji do czasu powołania nowego przewodniczącego - poinformowała Komisja w komunikacie.

  czytaj więcej

 • Afera goni aferę. Czy ludzie powinni mniej ufać rynkowi finansowemu

  Afera goni aferę. Czy ludzie powinni mniej ufać rynkowi finansowemu

  Najpierw GetBack, teraz nagrania szefa KNF. Ludzie mają prawo mniej ufać rynkowi finansowemu w Polsce, reputacja kraju jest zszargana nie tylko wśród rodzimych inwestorów, ale też za granicą. Jak odbudować to zaufanie? W studiu DGP podczas Kongresu 590 rozmawiamy z Pawłem Borysem, prezesem PFR.

  czytaj więcej

 • Problemy z KNF to zły sygnał dla inwestorów z zagranicy

  Problemy z KNF to zły sygnał dla inwestorów z zagranicy

  Z punktu widzenia inwestorów zagranicznych, afery finansowe z GetBack, czy ta dotycząca KNF-u to oczywiście zła wiadomość. Niektórzy mogą mieć tendencje zaszufladkowania rynku polskiego jako wymagającego jeszcze poprawy – mówi w rozmowie z Bartoszem Godusławskim, Piotr Krupa, prezes Zarządu Kruk S.A.

  czytaj więcej

 • Sytuacja GetBack osłabiła rynek obligacji

  Sytuacja GetBack osłabiła rynek obligacji

  Sytuacja z firmą getback mocno wpływa na cały rynek finansowy, nie tylko na segment firm windykacyjnych. Ostatnio całkiem fajnie się rozwijał rynek obligacji, by nagle dostać strzał. Wielu inwestorów albo się wycofa albo poczeka i zajmie inne pozycje mówi w rozmowie z Bartoszem Godusławskim, Piotr Krupa, prezes Zarządu Kruk S.A.

  czytaj więcej

 • Zlęknione mocarstwa, czyli czego historia nauczy Donalda Trumpa?

  Zlęknione mocarstwa, czyli czego historia nauczy Donalda Trumpa?

  Wzrost znaczenia Niemiec pod koniec XIX w. spowodował, że Wielka Brytania – największa potęga morska i gospodarcza, trzymająca się z dala od europejskich wojen – postanowiła podpalić świat. Czy pamięta o tym Donald Trump, kiedy myśli o Chinach?

  czytaj więcej

 • Ropa w USA zyskuje, ale ceny 100 dolarów za baryłkę nie będzie

  Ropa w USA zyskuje, ale ceny 100 dolarów za baryłkę nie będzie

  Ropa w USA drożeje o prawie 1 proc. Amerykańskie zapasy surowca wzrosły o ponad 10 mln baryłek. Ceny 100 dolarów za baryłkę ropy jednak nie będzie - wprost przeciwnie - trzeba przygotować się na długi okres taniej ropy - podają maklerzy.

  czytaj więcej

 • KNF: Wiele aspektów wymaga wyjaśnienia

  KNF: Wiele aspektów wymaga wyjaśnienia

  Leszek Czarnecki, przekazując „Gazecie Wyborczej” i „Financial Times” nagranie marcowego spotkania z ówczesnym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Markiem Chrzanowskim, użył broni najcięższego kalibru. Już po kilku godzinach od publikacji materiałów, w których pojawiły się zarzuty, że Chrzanowski chciał, by biznesmen zatrudnił w swoim banku określoną osobę i słono jej za to zatrudnienie płacił, przewodniczący stracił stanowisko (formalnie: podał się do dymisji). To jednak nie kończy sprawy. Przeciwnie: wiele jej aspektów wymaga wyjaśnienia.

  czytaj więcej

 • Śmieci w inteligentnym mieście

  Śmieci w inteligentnym mieście

  Czujniki w pojemnikach na odpady, monitoring magazynów, komunikujące się ze sobą śmieciarki. Brzmi jak science fiction, choć niewykluczone, że już w nieodległej przyszłości będą to stałe elementy naszej codzienności. Owe technologiczne usprawnienia to jednak tylko wierzchołek góry lodowej, jaką jest smart city. O tym, jak znaleźć balans między ambitnymi celami i futurystycznymi wizjami a obecnymi możliwościami prawnymi i finansowymi rozmawiali uczestnicy debaty „Miasto-idea” organizowanej przez DGP

  czytaj więcej

 • Glapiński: NBP mógłby objąć nadzór nad bankami i ubezpieczycielami [WIDEO]

  Glapiński: NBP mógłby objąć nadzór nad bankami i ubezpieczycielami [WIDEO]

  NBP mógłby objąć nadzór nad bankami i ubezpieczycielami - powiedział w piątek Adam Glapiński, w trakcie panelu na Kongresie 590 w Rzeszowie. Dodał, że ewentualny nadzór NBP nad rynkiem kapitałowym jest do przedyskutowania.

  czytaj więcej

 • Wiceszef MF: Poprawka o przejmowaniu banków przywraca stan prawny z 2016 r.

  Wiceszef MF: Poprawka o przejmowaniu banków przywraca stan prawny z 2016 r.

  Poprawka do ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru, przyjęta w Sejmie, przywraca stan prawny z 2016 roku - powiedział na posiedzeniu senackiej komisji budżetu i finansów wiceminister finansów Piotr Nowak.

  czytaj więcej

 • Mucha: Prezydent przygląda się temu co dzieje się wokół sprawy KNF

  Mucha: Prezydent przygląda się temu co dzieje się wokół sprawy KNF

  Prezydent Andrzej Duda monitoruje sytuację; przygląda się temu co się dzieje wokół sprawy KNF, na bieżąco śledzimy i doniesienia i działania, jakie są podejmowane w tej sprawie przez organy państwa - powiedział w sobotę w radiowej Trójce wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

  czytaj więcej

 • "To burzy zaufanie wobec KNF". Senacka komisja rekomenduje przyjęcie kontrowersyjnej ustawy o przejmowaniu banków bez poprawek

  "To burzy zaufanie wobec KNF". Senacka komisja rekomenduje przyjęcie kontrowersyjnej ustawy o przejmowaniu banków bez poprawek

  Senacka komisja budżetu i finansów zarekomendowała przyjęcie bez poprawek ustawy dotyczącej m.in. KNF. Wcześniej nie poparto wniosku senatora PO o odrzucenie projektu. Dodatkowo senatorowie opozycji zapowiedzieli, że zgłoszą poprawki podczas dalszych prac w Senacie. Wskazali na zapisy artykułu ustawy, umożliwiającego przejmowanie banków znajdujących się w kłopotach przez inne banki. - Poseł Grabiec twierdził, że 40 mln złotych łapówki miało być w zamian za niedopuszczenie do przyjęcia tej ustawy. Właśnie przyjmujemy tę ustawę i z całą pewnością nikt nie może zarzucać nam, że ulegamy wpływowi nierzetelnych uczestników rynku finansowego – ocenił Grzegorz Bierecki, senator PiS. - Nie ma takich przepisów w innych krajach europejskich. Najtrudniejsze w tym wszystkim, są zapisy, ale też kontekst polityczny, czyli sytuacja w KNF, spotkanie pana przewodniczącego KNF z prezesem banku i to burzy budowane przez lata zaufanie do instytucji jaką jest KNF – skomentował Kazimierz Kleina, senator PO. Zdaniem PO, artykuł dopisany w ostatnich dniach do ustawy ma najprawdopodobniej związek z zarzutami korupcyjnymi, jakie pod adresem byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego wysunął Leszek Czarnecki. Senatorowie zajmą się teraz projektem ustawy na posiedzeniu plenarnym 21 listopada.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników