rynek wtórny

Rynek wtórny – rynek kapitałowy, będący uzupełnieniem rynku pierwotnego, na którym następuje proponowanie nabywania papierów wartościowych od podmiotów innych niż emitent.


 • Jak od 1 października zadbać o ochronę firmowego koloru

  Jak od 1 października zadbać o ochronę firmowego koloru

  OPIS SYTUACJI: Produkty ABC sp. z o.o. wyróżniają się na rynku charakterystycznym kolorem opakowania. Wprawdzie spółka posiada zarejestrowany znak towarowy, ale chciałaby też zastrzec firmowy kolor. Co więcej, ze względu na zwiększenie nakładów na sprzedaż internetową oraz mobilne kanały dystrybucji zarząd pragnie zlecić opracowanie melodii mającej być swoistą wizytówką jej produktów. Prezes spółki słyszała o zmianach w prawie własności przemysłowej oraz rozszerzeniu definicji znaku towarowego. Planuje zatem uzyskanie dodatkowej ochrony także dla tego wyróżnika.

  czytaj więcej

 • Lepsze używane niż dziura w ziemi: Rosną ceny mieszkań z drugiej ręki

  Lepsze używane niż dziura w ziemi: Rosną ceny mieszkań z drugiej ręki

  Renesans mieszkań z drugiej ręki – po dużej zapaści na początku dekady teraz nabierają wartości szybciej niż te nowe, prosto od deweloperów.

  czytaj więcej

 • Belka: Zamknijmy oczy i wskoczmy do basenu ze wspólną walutą

  Belka: Zamknijmy oczy i wskoczmy do basenu ze wspólną walutą

  - Wywołałoby to zastanowienie w Czechach, które po wejściu przez nas do strefy euro musiałyby zrobić to samo. Viktor Orban, któremu się wydaje, że nami manipuluje, zostałby postawiony pod ścianą - mówi Marek Belka.

  czytaj więcej

 • Nie musimy być montownią samochodów dla obcych inwestorów

  Nie musimy być montownią samochodów dla obcych inwestorów

  Czy stać nas na produkcję aut pod własną marką. Rząd uważa, że tak. Kluczem ma być rozwój elektromobilności i budowa polskiego samochodu elektrycznego. Jednak nie wszyscy są entuzjastami tej wizji

  czytaj więcej

 • Warto sprawdzić korzyści, jakie niesie ze sobą nowa premia amortyzacyjna

  Warto sprawdzić korzyści, jakie niesie ze sobą nowa premia amortyzacyjna

  W tym studium przypadku firma planuje zakup środków trwałych i zastanawia się, którą premię amortyzacyjną zastosować: limitowaną do kwoty 50 tys. euro czy nową. Przypomnijmy, że ta druga obowiązuje od 12 sierpnia tego roku, ale prawodawca zastrzegł, iż może mieć zastosowanie do środków trwałych nabytych od początku 2017 r. Aby z niej skorzystać w postaci jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, należy nabyć fabrycznie nowy środek trwały. Nie chodzi przy tym o dowolny środek trwały, a jedynie taki, który zaliczony jest do odpowiedniej grupy KŚT. Ponadto na taki fabrycznie nowy środek trwały trzeba wydać nie mniej niż 10 000 zł. Limit ma charakter roczny, dlatego warto sobie tak zaplanować zakupy, by i w jednym, i w drugim roku całkowicie skorzystać z premii. 

  czytaj więcej

 • Porażka klientów Volkswagena

  Porażka klientów Volkswagena

  Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi. Oznacza to, że niemiecki koncern nie będzie musiał wypłacać odszkodowań polskim użytkownikom swoich aut.

  czytaj więcej

 • WEI: Pracownicze Plany Kapitałowe ratunkiem przed wtórnym ubóstwem emerytów

  WEI: Pracownicze Plany Kapitałowe ratunkiem przed wtórnym ubóstwem emerytów

  Pracownicze Plany Kapitałowe są ratunkiem przed wtórnym ubóstwem polskich emerytów - wynika z raportu Fundacji Warsaw Enterprise Institute opublikowanego w środę. Dodano, że PPK zmobilizują pracowników do systematycznego oszczędzania.

  czytaj więcej

 • Pat dla kultury. Artyści, minister i pieniądze

  Pat dla kultury. Artyści, minister i pieniądze

  Dialog środowiska twórców z resortem kultury od dawna przypomina dyskusję mówcy z mimem. Artyści wysyłają petycje i zwołują kongres za kongresem, politycy poprzestają na obietnicach, a lista spraw do załatwienia przez ministerstwo rośnie z kadencji na kadencję

  czytaj więcej

 • Perlage zbyt opisowe dla znaku wody mineralnej

  Perlage zbyt opisowe dla znaku wody mineralnej

  Tak uznał Sąd UE. Jego zdaniem słowo perlage osobom francuskojęzycznym jednoznacznie kojarzy się z bąbelkami i nie ma wartości odróżniającej. W efekcie nie można zarejestrować go jako unijnego znaku towarowego.

  czytaj więcej

 • Ciepło z sieci przegoni smog znad Dolnego Śląska

  Ciepło z sieci przegoni smog znad Dolnego Śląska

  We Wrocławiu i w Siechnicach powstaną dwie sieci ciepłownicze za blisko 13,5 mln zł. NFOŚiGW przekaże na ten cel 4,6 mln zł, będzie też wsparcie unijne. Fundusz informuje, że do walki ze smogiem ruszają też kolejne miasta.

  czytaj więcej

 • Polskie domeny znikają z internetu

  Polskie domeny znikają z internetu

  W ciągu pół roku ubyło ponad 60 tys. adresów z końcówką .pl. Po latach boomu na rynku wirtualnych nieruchomości notujemy spadki.

  czytaj więcej

 • Wiceprezes PGNiG: 40 proc. kraju jest niezgazyfikowane. Zmienimy to [WYWIAD]

  Wiceprezes PGNiG: 40 proc. kraju jest niezgazyfikowane. Zmienimy to [WYWIAD]

  Do 2022 r. powstanie 120–150 sieci wyspowych, do których gaz przyjedzie cysternami - mówi w wywiadzie dla DGP Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.

  czytaj więcej

 • Uzdrowiskowy program leczenia osteoporozy

  Uzdrowiskowy program leczenia osteoporozy

  „Osteoporoza cichy zabójca kości... Nie daj się złamać” to hasło przewodnie kampanii profilaktycznych, realizowanych przez Dolnośląskie Centrum Diagnostyki i Terapii Osteoporozy w Lądku-Zdroju, nagrodzonych Złotym Godłem Najwyższa Jakość Quality International 2017.

  czytaj więcej

 • Uzdrowiskowy program leczenia osteoporozy

  Uzdrowiskowy program leczenia osteoporozy

  „Osteoporoza cichy zabójca kości... Nie daj się złamać” to hasło przewodnie kampanii profilaktycznych, realizowanych przez Dolnośląskie Centrum Diagnostyki i Terapii Osteoporozy w Lądku-Zdroju, nagrodzonych Złotym Godłem Najwyższa Jakość Quality International 2017.

  czytaj więcej

 • Zawyżone opłaty za odpady komunalne. Jest zawiadomienie do UOKiK

  Zawyżone opłaty za odpady komunalne. Jest zawiadomienie do UOKiK

  - Wdrożony system doprowadził do monopolizacji rynku przez podmioty uprawnione do zagospodarowania odpadów i dalej do drastycznego wzrostu cen, który trudno uzasadnić jakimkolwiek obiektywnym czynnikiem mającym wpływ na tak daleko idący wzrost kosztów przez przedsiębiorców – pisze Związek Samorządów Polskich.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników