spółka

Spółka (łac. societas) – rodzaj działalności osób fizycznych lub prawnych oparty na umowie albo statucie, a mający zazwyczaj na celu prowadzenie działalności gospodarczej.


 • CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA czyli kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa pomiędzy UE a Kanadą została wynegocjowana w sierpniu 2014 roku. Ta "starsza siostra" TTIP długo trzymana była w tajemnicy (podobnie jak kiedyś ACTA i nadal TTIP). 27 października tego roku może dojść do jej parafowania. Pod naciskiem społecznym, KE zgodziła się co prawda na proces ratyfikacji przez państwa członkowskie, ale jednocześnie postanowiła wprowadzić tę umowę od razu, bez decyzji parlamentów krajowych. Co to oznacza? Że proces ratyfikacji może ciągnąć się latami, ale postanowienia umowy będą wdrażane od razu. Polski parlament także dał zielone światło do wprowadzenia tymczasowego umowy. Dla zwolenników CET-y obniżenie stawek celnych jest wystarczającym argumentem „za”. Dla przeciwników nie, bo -przekonują- korzyści odniesie kilka dużych firm ponadnarodowych, a przeciętni obywatele stracą, tak jak to miało miejsce po wprowadzeniu umowy NAFTA (USA-Kanada-Meksyk). Przestrzegają przed negatywnymi konsekwencjami dla rynku pracy, rolnego, konsumentów i ochrony środowiska. Szczególne zagrożenie stwarza mechanizm ICS (inwestor-przeciwko-państwu), za sprawą którego korporacje mogą skarżyć rządy, jeśli uznają, że ich decyzje (suwerenne przecież) nie pozwalają na planowany zarobek firmy. To rodzi obawy o odejście od demokratycznych zasad. Tu przeczytacie obszernie o umowie CETA, a poniżej prezentujemy galerię - ściągawkę "CETA - krok po kroku". Czy jest się czego obawiać i przeciwko czemu protestować.

  czytaj więcej

 • Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii za odpowiedź na pytanie, ile powinien zarabiać prezes

  Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii za odpowiedź na pytanie, ile powinien zarabiać prezes

  Brytyjczyk Oliver Hart i Fin Bengt Holmström otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za wkład w rozwój teorii kontraktu. Dzięki noblistom wiemy, jak sprawiedliwie skonstruować umowę menedżerską.

  czytaj więcej

 • Konfiskata rozszerzona sprawdza się w Europie

  Konfiskata rozszerzona sprawdza się w Europie

  Konfiskata przedsiębiorstw wykorzystywanych do popełnienia przestępstwa oraz pochodzących z niego korzyści majątkowych jest nie tylko środkiem represyjnym, lecz także narzędziem restytucyjnym i zapobiegawczym – podkreślali uczestnicy wczorajszej konferencji na temat rozwiązań prawnych i praktyki stosowania przepadku rozszerzonego w krajach Europy Zachodniej.

  czytaj więcej

 • PKP Intercity jedzie na zakupy. Będzie tabor za 2,5 mld

  PKP Intercity jedzie na zakupy. Będzie tabor za 2,5 mld

  Spółka do 2020 r. planuje kupić i zmodernizować ponad pół tysiąca wagonów, 60 lokomotyw i wyremontować 15 stacji serwisowych.

  czytaj więcej

 • Granicki: Start-upy potrzebują wygodnej formy prawnej [WYWIAD]

  Granicki: Start-upy potrzebują wygodnej formy prawnej [WYWIAD]

  - Artur Granicki W założeniu prosta spółka akcyjna połączy atuty spółki z o.o. oraz akcyjnej - zauważa Artur Granicki, partner w kancelarii SGP Legal Snażyk Granicki.

  czytaj więcej

 • Sądy rejestrowe żądają dwa razy tych samych informacji

  Sądy rejestrowe żądają dwa razy tych samych informacji

  Osoby prawne, które zostają komplementariuszami w spółkach komandytowych, muszą dublować we wnioskach do KRS dane o składach zarządów. A to rodzi dodatkowe koszty.

  czytaj więcej

 • CETA stworzy szansę dla nielicznych branż

  CETA stworzy szansę dla nielicznych branż

  Umowa CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) budzi olbrzymie kontrowersje. Porozumienie ma znieść prawie wszystkie cła i bariery celne oraz zliberalizować handel między UE i Kanadą. Głośno jest o tym, że przysporzy polskim firmom więcej problemów niż korzyści. Zagrożeni są nie tylko rolnicy, o czym się powszechnie mówi, ale i producenci żywności, o czym mówi się mniej. Ulicami Berlina, Paryża i Brukseli przeszły już masowe protesty, sprzeciwiające się tej umowie, ale także porozumieniu TTIP (Transatlantyckiemu Partnerstwu w dziedzinie Handlu i Inwestycji) – negocjowanemu ze Stanami Zjednoczonymi. 15 października planowana jest demonstracja w Warszawie przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zdaniem ekspertów są jednak branże, które na umowie nie tylko nie stracą, ale wręcz może ona dać im wiatr w żagle. – Przyjęcie umowy handlowej z Kanadą może zrodzić olbrzymie kłopoty dla rolnictwa i firm spożywczych. Ale dla eksporterów np. części do maszyn, mebli, nowych technologii to gigantyczna szansa – uważają specjaliści. 

  czytaj więcej

 • Jak wyfedrować pół miliarda na barbórkę?

  Jak wyfedrować pół miliarda na barbórkę?

  Mimo kryzysu w branży spółki zamierzają wywiązać się ze zobowiązań wobec pracowników. Pieniądze na premie wyłożą inwestorzy.

  czytaj więcej

 • Dlaczego nie zostaliśmy drugą Hiszpanią

  Dlaczego nie zostaliśmy drugą Hiszpanią

  Kraj, na który spadł deszcz unijnych pieniędzy, powinien stworzyć sektor budowlany zdolny do podboju nowych rynków. W Polsce tak się nie stało.

  czytaj więcej

 • Airbus Helicopters: Offset przy zakupie Caracali odpowiadał polskim wymaganiom

  Airbus Helicopters: Offset przy zakupie Caracali odpowiadał polskim wymaganiom

  Offset oferowany przy zakupie Caracali odpowiadał wartości dostawy z podatkiem, zakładał transfer technologii do państwowych spółek i stworzenie miejsc pracy – napisał we wtorek w liście otwartym do premier Beaty Szydło producent śmigłowców – Airbus Helicopters.

  czytaj więcej

 • Mazurek: Komisja śledcza ws. zakupu śmigłowców niepotrzebna

  Mazurek: Komisja śledcza ws. zakupu śmigłowców niepotrzebna

  Sejmowa komisja śledcza, która miałaby zbadać okoliczności zakupu śmigłowców dla polskiej armii nie jest potrzebna - powiedziała PAP rzecznik klubu PiS Beata Mazurek. Jeżeli PO wie o "szwindlach" dot. przetargu za czasów kiedy rządziła niech zgłosi sprawę do prokuratury lub CBA - dodała.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników